Pátek 29. září 2023, svátek má Michal
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 29. září 2023 Michal

Vychovali šest dětí z ústavu. I geny dokážete ovlivnit láskou, vědí pěstouni

  13:18
Vlastní děti mít nemohli, tak se rozhodli pro adopci a později i pěstounskou péči. Manželé Miloslava a Kamil Striovi ze Skrchova na Blanensku postupně vychovali šest dětí. Prvního chlapce přijali do rodiny bezmála před třiceti lety, krátce po něm adoptovali dva další. Pak zatoužili ještě po holčičce. Ta však pro adopci nebyla „volná“.
Manželé Miloslava a Kamil Striovi postupně vychovali tři kluky a tři děvčata v...

Manželé Miloslava a Kamil Striovi postupně vychovali tři kluky a tři děvčata v adoptivní i pěstounské péči. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

„Šla do pěstounské péče, tak jsme se v roce 2000 stali pěstouny. Cítili jsme, že je správné to udělat. Dětí do adopce je málo. Už u druhého dítěte nás přemlouvali, ať zvolíme pěstounskou péči,“ vypráví Miloslava Striová.

Rodina tak i s nimi brzy čítala osm členů. Striovi plánovali poskytnout domov i dalším dětem, do toho však zasáhlo postižení, které se projevilo u poslední dcery.

„Objevila se u ní závažná forma autismu. Chyběl oční kontakt, neuměla se obejmout, sebeobsluha nebo učení nápodobou jí nic neříkaly. Ve třech letech jsme měli potvrzenou diagnózu. To jsme ještě nevěděli, jak na tom bude mentálně. Teď má dvaadvacet a je na úrovni dvouletého dítěte,“ vypráví pěstounka.

Přestože pěstounská péče končí osmnáctým rokem, o dceru s poruchou autistického centra se starají dodnes. Sami se rozhodli, že zůstanou jejími opatrovníky. „Téměř nemluví, slova, která říká, nepoužívá ke komunikaci. Vozíme ji do denního stacionáře a zatím ji máme doma, dokud to funguje,“ líčí Striová.

Naše děti zažily šok, ale byly citově hladové, takže šestým smyslem vytušily, že jsme rodiče a že je chceme.

Miloslava Striovápěstounka

Problémy přitom neřešili jen u dcery. U druhého adoptovaného chlapce se objevily poruchy chování. „Jeho matka během těhotenství pila alkohol. Sice to není až tak výrazné, ale fetální alkoholový syndrom tam je. I proto nežijeme spolu, protože má velké výkyvy v náladě. Od puberty je v péči psychiatra. Není schopen ani mít partnerku, navazovat vztahy,“ svěřuje se Striová.

Mladík teď žije a pracuje v Brně, pobírá částečný invalidní důchod. I když je už dospělý, není zcela samostatný. Striovi tak coby jeho opatrovníci například hospodaří s jeho penězi. Aby vyšel, posílají mu každý den určitou částku.

Dospělé jsou už i všechny ostatní děti. A přesto, že si našly svoje biologické rodiny, jsou pro ně Striovi těmi pravými rodiči.

„Odmalička věděly, že nejsou naše. Neustále jsem se jim snažila přiměřeně věku poskytovat nějaké informace o tom, odkud pocházejí a kdo byli jejich rodiče. Dva z adoptovaných synů svou rodinu i navštěvují,“ popisuje adoptivní maminka. I třetí z chlapců zažádal úřady, aby kontaktovaly jeho biologickou matku a poskytly jí jeho současnou adresu, ta toho ale nevyužila.

Pohovory i psychologické testy

Miloslava Striová dnes pracuje ve Sdružení pěstounských rodin, kde pěstounům pomáhá s přípravou na přijetí dítěte i s následným fungováním rodiny. Vnímá, že se přístup státu i kraje k pěstounské péči pozitivně posunul oproti době, kdy sami přijímali děti.

„Pěstouni mají větší podporu, ale musí spolupracovat s dalšími organizacemi. My jsme žili víc jako rodina, nevstupovalo nám do toho tolik lidí. Dnes je pěstoun profesionál, má to jako zaměstnání. Příspěvek na pěstounskou péči nebyl tenkrát moc vysoký, dnes je odměna pěstouna státem placená a odvádí se z ní zdravotní a sociální pojištění,“ porovnává.

Jak říká, před přijetím dítěte do pěstounské péče je potřeba projít složitým procesem přípravy a schvalování. Sociální pracovnice k budoucím pěstounům vyráží na místní šetření, součástí je i pohovor s psychologem. Pěstouni musí také absolvovat přípravu pro žadatele.

„I my jsme museli projít schvalovacím procesem. Museli jsme dělat psychologické testy, dokládat posudek z obce, od zaměstnavatele, od doktora. Dělali jsme pohovory, ale nebylo to tak časově náročné. Dnes musí zájemci o pěstounství počítat s tím, že část své dovolené věnují přípravě pro žadatele, ale i to má svá pozitiva,“ dodává Striová k přípravnému procesu.

Po jeho absolvování trvá ještě rok nebo dva, než pěstouni dítě do péče dostanou. Záleží na tom, jakou mají o svém budoucím dítěti představu. Platí, že požadavky například na věk dítěte, různá zdravotní omezení nebo na etnikum si pěstouni mohou stanovit.

Rozhodnutí na celý život

„Pro dlouhodobé pěstouny to je rozhodnutí na celý život. Neměli by se nutit do něčeho, co nevychází z nich. K tomu právě slouží i příprava pro žadatele. Během ní si ještě můžou některé věci v sobě nastavit,“ vysvětluje pěstounka.

Rozdíl je podle Striové i v tom, že dnes je prioritou umístit dítě do rodiny. „Dřív se děti odebíraly a dávaly do dětských domovů. Až od roku 2013 je v zákoně, že dítě musí být přednostně umístěno do rodinného prostředí. To je smysl přechodné pěstounské péče. Ta trvá jenom rok, během něhož se sociální pracovnice snaží aktivizovat matku. Pokud se to nepodaří, hledají se vždycky nejbližší příbuzní nebo přátelé rodiny. Pak teprve je dítě nahlášeno na krajský úřad a zařazeno mezi děti, pro které se hledá rodina,“ popisuje.

U přechodných pěstounů se podle ní naučí děti vytvářet vztahy s lidmi. „Budoucí rodiče nejdřív navštěvují tu přechodnou pěstounskou rodinu a pak zase přechodní pěstouni navštěvují je. Adoptivní maminka dá přechodné pěstounce výbavičku pro dítě, takže si postupně zvyká na oblečení, na vůni, na prací prášek. Hlavně je potřeba, aby se dítě umělo od přechodných pěstounů odpoutat,“ míní pěstounka.

Manželé Striovi si vzali děti z kojeneckých ústavů, kam je odložili jejich rodiče brzy po narození. Už i u adopce však záměrně chtěli přijmout takové děti, které novou rodinu nacházejí obtížněji. Nejen že k nim tedy přicházely děti v batolecím věku nebo i starší, ale netrvali ani na podobě a původu dítěte.

„Všechny děti, které jsme přijali, jsou poloromského etnika, protože jsme věděli, že i ty se hůř dostávají do rodiny. Bylo to další obrovské téma, s kterým jsme se museli naučit žít, mít dítě etnicky odlišné,“ vysvětluje Striová.

Geny se projeví i v dospívání

Když dnes přednáší pro pěstouny, ptají se jí, jaký vliv má na děti výchova a jaký jejich vlastní geny.

„Geny jsou hodně silné. Ale kdybych nevěřila tomu, že naše výchova a láska k těm dětem něco zmůžou, tak bych do toho ani nemohla jít. Děti přicházejí poškozené už z raného dětství. Ale hlavně v dospívání, kdy se osobnostně utváří a my už na ně takový vliv nemáme, u nich vystupují i osobnostní rysy rodičů. A pokud si rodiče nedokázali uspořádat svůj život, tak i u dětí toto riziko je,“ přemítá pěstounka, která o životě s přijatými dětmi napsala knihu Děti, které se rodí v srdci.

I jejich dětem trvalo dlouho, než se s rodinou Striových sžily. „První rok byl vždycky hodně náročný, děti měly projevy ústavní deprivace. Naše děti zažily šok, ale byly citově hladové, takže šestým smyslem vytušily, že jsme rodiče a že je chceme,“ popisuje Striová začátky pěstounství.

Přestože všech šest dětí Striovi zdárně vychovali a teď se můžou těšit z jejich životních úspěchů, zažili také jedno velké rozčarování. Když děti odrostly, rozhodli se přijmout ještě další dvě. Ty však nakonec po necelých deseti letech a veškeré snaze museli vrátit do dětského domova.

„Ještě jsou nezletilé, takže o nich nechci moc mluvit. Nikdy jsem nečekala, že budeme někdy muset předčasně ukončit pěstounskou péči. OSPOD nám to nechtěl dovolit, protože podle zákona dítě patří do rodiny. Ale když už ani pro to dítě není přínosem v rodině setrvávat, to je něco jiného,“ naznačuje Striová. I přesto s nimi chtějí být nadále v kontaktu a udržet si s nimi vazby.

Největší zadostiučinění je podle Striové to, že děti v dospělosti dokážou plnohodnotně fungovat ve společnosti. „Od nejstaršího syna už mám vnuka. Bydlí tady nedaleko a pracuje v Muzeu romské kultury v Brně. Další chlapec teď v Brně studuje konzervatoř. Dvě děti už mají po svatbě. Je to strašně velký úspěch, že děti dokázaly navázat plnohodnotné vztahy,“ uzavírá hrdě pěstounka.

Autor:
  • Nejčtenější

Unikátní vila, která vypadá jako levitující desky nad Brnem, šokuje

Dvě horizontální desky, které nad sebou na pohled volně levitují a jsou propojeny téměř nepostřehnutelnými skleněnými...

Kometa má první body, Pardubice sedmi góly vládly šlágru. Spartě pomohla výzva

V úplně opačných rolích vstupovaly do pátého kola hokejové extraligy Sparta s Kometou. Zatímco Pražané ještě v novém...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pády favoritů, Boleslav a Kladno slaví první výhry. Kometa i přes góly dál tápe

Po třetím kole hokejové extraligy už není žádného stoprocentního týmu. Jak Hradec, tak i Karlovy Vary totiž v pátečním...

Rathův komplic Kott na úplatcích získal desítky milionů. Půjde na svobodu

Manipuloval tendry na rekonstrukce středočeských nemocnic, gymnázia i zámku. Na úplatcích si přišel prokazatelně na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nezaprodal jsem se, vzpomíná osmdesátník Vala, který musel skončit v televizi

Premium Zazářil na televizních obrazovkách, jenže pak kvůli proříznuté puse mohl za komunistů leda tak montovat haly. Jan Vala,...

Solární panely odcházejí překvapivě rychle a záruky nefungují, říká expert

Premium Solární boom může za pár let přinést majitelům fotovoltaických elektráren nepříjemné překvapení. Životnost solárních...

Při výchově sourozenců nejde být úplně spravedlivý, vysvětluje psycholožka

Premium Do pracovny za ní chodí rodiče, kteří tápají ve výchově ratolestí, řeší komplikované vztahy sourozenců či výchovu...

Jsme firma na zážitky. Ředitel Sparty Křivda o Priskem i novém stadionu

Premium Dodnes ho zabolí nohy, když si vzpomene, jak hrála Sparta naposledy v Edenu. V loňském derby dostala takovou...

Znojmo chystá nový heliport, vrtulníky už v noci nebudou muset letět do Brna

Ve Znojmě získají záchranáři vylepšené místo pro přistávání vrtulníku. Nově tady přijmou zraněné v noci, což dnes není...

Sršni v Brně zaútočili na běhající děti, záchranáři ošetřili čtrnáct školáků

Bolestivé píchance a stres způsobil útok sršňů skupině školáků běhajících v parku v brněnských Židenicích. Záchranáři...

Motorkář na plné čáře předjel policejní auto, při ujíždění dostal smyk

Ani označený policejní vůz nevadil motorkáři, který v neděli odpoledne projížděl nedaleko Kyjova na Hodonínsku. Na...

V nejbližších dnech se přestěhujeme do Lumbeho vily, řekl Pavel v Brně

Prezident Petr Pavel se v nejbližších dnech přestěhuje do Lumbeho vily, řekl to dnes v Brně při návštěvě jižní Moravy....

Jiří Paroubek se potřetí oženil, expremiér si vzal bývalou poslankyni ČSSD

Po opožděné páteční oslavě svých 71. narozenin se bývalý premiér Jiří Paroubek o víkendu oženil, tentokrát už potřetí....

Solární panely odcházejí překvapivě rychle a záruky nefungují, říká expert

Premium Solární boom může za pár let přinést majitelům fotovoltaických elektráren nepříjemné překvapení. Životnost solárních...

Žiju se ženou, přiznala farářka ze StarDance Martina Viktorie Kopecká

Farářka Církve československé husitské Martina Viktorie Kopecká (37), která zaujala televizní diváky v soutěži...

Toxická laguna v Rumunsku pohlcuje vše živé. Katastrofa není daleko

V té krajině není nic lidského, a nebýt věže kostela, která ční z bahnité hmoty, ani by tu nic přítomnost člověka...

Těchto pět věcí řidiči v Česku ignorují nebo je neumějí. Děláte je také?

Každý řidič má nějaký zlozvyk. Někdo špatně pracuje se spojkovým pedálem, jiný málo sleduje zpětná zrcátka, další se...