Peníze z ropy a zemního plynu opravují vesnice, vrtů teď ještě přibude

  16:40aktualizováno  16:40
Tam, kde se těží ropa a zemní plyn, jsou opravené silnice, školy i památky. Pro obce jsou peníze z těžby významným přilepšením k rozpočtu. Naději na miliony korun ročně teď mají i obce na Břeclavsku. Nově by mohly Moravské naftové doly těžit plyn v katastru Lednice, Staroviček a Krumvíře.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: AP

V Krumvíři už mají s těžbou zkušenosti. "Dvě sondy už zde naftaři měli. Z jedné z nich se stále těží, druhou těžaři asi před rokem zrušili," vysvětluje starosta obce Jaroslav Komosný.

Podle něj se právě ke zrušené sondě zřejmě vrátí. Pod zemí totiž je kvalitní ložisko, nicméně naftaři se k němu před lety nedokázali dostat. "Myslím, že technologie postoupila dál a že Moravské naftové doly se pokusí z ní těžit znovu," domnívá se starosta.

Vrtat chtějí až do pěti kilometrů

Těžba by měla začít v roce 2014, Moravské naftové doly pro ni ale hledají spoluinvestory. Objevení nových ložisek v hloubce od tří do pěti a půl kilometru pod povrchem si totiž vyžádá obrovské investice.

Nová ložiska zemního plynu

Moravské naftové doly chtějí hledat nová ložiska plynu u Lednice, Staroviček a Krumvíře na Břeclavsku a u Násedlovic a Karlína na Hodonínsku.

V nových ložiscích by se mohlo nacházet celkem 13,25 miliardy metrů krychlových zemního plynu, což odpovídá spotřebě všech zákazníků v Česku po dobu jednoho a půl roku.

Těžit se má z hloubky tří až pěti a půl kilometru pod zemí.

"Jediný průzkumný vrt do těchto hloubek si vyžádá investici v řádu stovek milionů korun," upozornil mluvčí MND Daniel Plovajko. Společnost chce proto k projektu přizvat další silné partnery z oboru, s nimiž bude sdílet náklady, rizika i předpokládané zisky z budoucí těžby.

Starostové obcí, kterých se plánovaná těžba týká, doufají, že záměr vyjde. "Příjem do obecní pokladny je obrovský. Naftaři ze zákona odvádí deset procent zisku báňskému úřadu a ten pak polovinu posílá obci, v jejímž katastru se těží. Kdo by z toho neměl radost?" naznačuje krumvířský starosta.

Z ropy staví bazény i nové silnice

Na Hodonínsku z "ropných" peněz některé obce žijí. V Uhřicích, kde žije sedm set obyvatel, se ropa těží od roku 2001. O sedm let později vesnička z "ropných" peněz postavila nový akvapark za 38 milionů korun. Dambořice opravily dvě místní školy a postavily nové bytové domy. Z naftařských peněz rostou čističky odpadních vod, chodníky i silnice.

"Takový příspěvek do obecního rozpočtu by byl určitě pro Starovičky příjemnou finanční pomocí," myslí si starosta Staroviček Vladimír Drbola. Další peníze do rozpočtu by se vesnici hodily. "Pokud vrt bude v extravilánu obce, neměl by být pro nás ani žádnou zátěží," plaší starosta případné obavy místních.

O něco opatrnější je starosta Lednice Libor Kabát. "Finanční přínos z těžby by v tuto chvíli asi žádná obec neodmítala. Ale u nás je těch otazníků více," říká. Lednice zapsaná na seznam památek UNESCO je silně navštěvovanou obcí. "To všechno je nutné brát v úvahu, abychom vyloučili případné zásadní konflikty," naznačuje s tím, že turisticky atraktivní lokalitě nemusí těžba jen prospět.

Kromě tří obcí na Břeclavsku chtějí naftaři hledat nová ložiska plynu také u Násedlovic a Karlína na Hodonínsku. V těchto ložiscích by se mohlo nacházet celkem 13,25 miliardy metrů krychlových zemního plynu. Taková je spotřeba celé republiky za jeden a půl roku.

Nejčtenější

Žena psychicky deptala synovu učitelku, vylákala od ní pět milionů

ilustrační snímek

Ve dne i v noci bombardovala žena z Brněnska desítkami SMS učitelku svého syna, ze které se snažila vylákat peníze. S...

Řidič se přes noc vyřádil na fotbalovém hřišti, zůstalo tam oraniště

Břeclavské fotbalové hřiště Pastvisko poničila kola vozidla či vozidel, které...

Několik vyrytých kruhů se objevilo na zasněženém fotbalovém hřišti v Břeclavi. Na svědomí je má jeden či více řidičů...

Žena uvěřila, že prodá kočárek do USA, podvodníkovi ještě zaplatila

Auto srazilo v Praze chodkyni s kočárkem (14.12.2015).

Na svou naivitu doplatila devětadvacetiletá žena z Brněnska, která se snažila přes internet udat svůj použitý kočárek....

Na bobry nalíčili u Brna zakázanou železnou past, může zabít i člověka

Železnou past s jablkem jako návnadou na bobry položil neznámý člověk u řeky...

Přísně zakázaná pytlácká železa někdo nastražil nedaleko chatové oblasti mezi Veverskou Bítýškou a Herolticemi na...

Řidiče přepadl hlad, kamion odstavil na rušné silnici a šel si pro oběd

Řidič odstavil v Břeclavi svůj kamion v rušné Sovadinově ulici a odešel do...

Svérázným způsobem vyřešil v úterý kručení prázdného žaludku řidič kamionu v Břeclavi. Svou soupravu zaparkoval přímo...

Další z rubriky

Do cestovního ruchu pronikají roboti, představí se v Brně na výstavišti

V Brně začal veletrh Regiontour.

Brněnské výstaviště od pátku ožije cestováním. Až do neděle bude hostit veletrhy cestovního ruchu. Na české luhy a háje...

Dívce vzplálo jídlo na sporáku, dveře do bytu vykopli policisté

Policisté zachránili dívku z hořícího bytu

Dívku z kuchyně zavalené dýmem od hořícího jídla zachránili v pondělí odpoledne brněnští policisté. Aby se dostali do...

Otevřeli největší vinařskou laboratoř v Česku. Zpracuje tisíce vzorků

Laborantka Žaneta Beňová přijímá nové referenční vzorky vín v nové laboratoři,...

Ve Velkých Bílovicích na Břeclavsku začala fungovat největší komerční vinařská laboratoř v České republice. Pro...

Advantage Consulting, s.r.o.
Technická podpora - ABSOLVENT

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 25 000 - 30 000 Kč

Najdete na iDNES.cz