Podle zavedených pečovatelů hrozí, že se kvůli nové firmě nakonec nebude mít o nemohoucí na jižní Moravě kdo starat. (ilustrační foto)

Podle zavedených pečovatelů hrozí, že se kvůli nové firmě nakonec nebude mít o nemohoucí na jižní Moravě kdo starat. (ilustrační foto) | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Na jihu Moravy vypukl kvůli dotacím konkurenční boj o staré a nemohoucí

  • 11
Na jižní Moravě vypukl konkurenční boj o staré a nemohoucí. Právě založená firma totiž dostala na péči o potřebné mnohamilionové dotace od úřadu práce. A zavedení pečovatelé se bojí krachu.

Společnost Místní sociální služby (MSS) vyškolí a zaměstná nové pečovatele z řad nezaměstnaných. Tisícovka Jihomoravanů tak dostane práci. Nemohoucí a staří zase někoho, kdo se o ně postará. Toť ve zkratce záměr, který v dubnu prezentovala šéfka jihomoravského úřadu práce Marie Cacková.

Právě od instituce, kterou vede, přiteče jediné firmě v následujících měsících na nová místa až 70 milionů korun. Na první pohled proti takovému záměru nelze nic říci. Bojuje s nezaměstnaností.

Na jižní Moravě ovšem už roky existuje fungující síť tisíců pečovatelů řady firem. A právě mezi zkušenými pečovateli se nyní začíná šířit panika. MSS vznikly ani ne měsíc před oním oznámením úřadu práce.

Je to nefér hra, tvrdí konkurenční pečovatelské služby

Povinnou registraci získaly teprve zhruba před čtrnácti dny. Ale obří finanční injekci dostaly jako jediné. A to ostatní pečovatelské služby označují za nefér hru. Může vést k jejich zániku.

"Nebojíme se konkurence. Ale vznikla tady zbrusu nová organizace, která narychlo školí lidi z dotací. My níže s cenou služeb jít nemůžeme. Naši klienti počítají každou korunu. Pokud oni nasadí nižší ceny, paradoxně my tak budeme propouštět odborníky s mnohaletými zkušenostmi, kteří se pak budou hlásit na tom samém úřadu práce. Ve finále stávající terénní služby prostě skončí. A kdo se tu o potřebné postará, až nové firmě peníze z dotací dojdou?" uvedla viceprezidentka Asociace poskytovatelů sociálních služeb Renata Kainráthová.

Brněnský projekt chce pečovat o celou republiku

Zakladatel Martin Zeman řídí MSS z Brna, ale má ambice celorepublikové. Příspěvky na nová pracovní místa, které jsou maximálně na rok, prý využil jen na rozjezd.

"Jen Jihomoravský kraj má téměř 700 obcí. Ve většině z nich ta služba dostupná není nebo je velmi drahá. Můžeme se sem vejít všichni. My se chceme zaměřit právě na ona bílá místa. Máme už 300 zaměstnanců, dalších 100 nyní přijímáme. Otevíráme i v dalších krajích. Celkem chceme zaměstnat až deset tisíc lidí," tvrdí Zeman.

Podle něj MSS klienty konkurence z větších měst nechtějí. Dle informací MF DNES však na dveře starostům Břeclavi či Hodonína už začínají klepat jejich zástupci a nabízejí služby nezaměstnaných.

Ač oficiálně jihomoravský krajský úřad vznik nových pracovních míst vítá, úředníci sociálního odboru, kteří detailně na roky dopředu plánují, kdo se v jednotlivých oblastech na jižní Moravě o nemohoucí postará, jsou zaskočení.

Razantní příval peněz s nimi nikdo z úřadu práce nekonzultoval. Jen pro ilustraci - sami letos přispějí pečovatelům 10 miliony korun.

A obhajoba úřadu práce? Prostě podpořil vznik nových pracovních míst. Přesně podle zákona.

 "Zaměstnavatel chce dát práci klientům, které máme v evidenci. Podnikatelský záměr přitom schválila komise pracovního úřadu a jeho udržitelnost posuzovali i odborníci z Masarykovy univerzity," konstatovala ředitelka úřadu práce Marie Cacková. Podobně si o dotace na tolik nových míst podle ní může požádat jakýkoliv jiný poskytovatel sociální služby.

"Proč bych si ale žádala o nové místo, když i dnes těžko hledáme práci jen pro své lidi? Většina poskytovatelů pečovatelských služeb působí v omezené oblasti. Jsou zřizované například městy a ta nebudou chtít platit péči třeba v okolních vesnicích," dodala Kainráthová.

Software na správu klientů dodává pečovatelům konkurence

Nervozitu ostřílených poskytovatelů sociální péče však zvyšuje ještě jeden fakt. Martin Zeman je totiž už zhruba rok stoprocentním akcionářem společnosti Teltech servis, která nabízí software TOPs. Ten samý program, do kterého někteří z nich každý den zadávají veškeré údaje o svých klientech. Ty pak putují i na servery Zemanovy firmy.

"Máme vážnou obavu, že pan Zeman teď má nejenom milionové dotace, ale i veškerá data o našich klientech. Když jsme zjistili, že se z majitele softwaru stal náš konkurent, hned jsme smlouvu na program chtěli vypovědět, ale za to je milionová sankce," uvedl pracovník jedné z jihomoravských pečovatelských služeb, který nechtěl zveřejnit svou identitu kvůli možným právním problémům.

Že by data jakkoliv zneužíval, Zeman popírá. "Data využívat nemohu, ani nechci. Nabízením softwaru jsem se o sociální péči hodně naučil a došlo mi, že ji můžu dělat lépe a efektivněji, než je v Česku standard," popsal Zeman.

"V Česku se poskytuje příspěvek na péči 300 tisícům lidí. Ročně na něj stát vynaloží 18,5 miliardy korun. Jen pětina lidí si za to koupí profesionální službu. Ve většině případů je ten příspěvek zneužíván jako vylepšení rodinného rozpočtu či důchodu," dodal Zeman.

Dopátrat se, kolik peněz od jihomoravského úřadu práce MSS dostanou jen letos, je obtížné. Ještě v dubnu mluvila Cacková před novináři o 50 až 70 milionech. Nyní se konečné číslo říci brání.

"Nevím, že bych to někdy řekla. Můžeme říct jen číslo, kterým jsme firmu v tuto chvíli podpořili. O další příspěvky na nová pracovní místa si žádá postupně," vysvětlila Cacková.

Vysoce postavení pracovníci její brněnské pobočky tak zatím odklepli asi 13 milionů korun. Jinou firmu, kterou by na jižní Moravě tak štědře podpořili, si vybavit nedokážou.