Pátek 3. prosince 2021, svátek má Svatoslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 3. prosince 2021 Svatoslav

Smrt na dně Macochy. Kdo zabil Pavla Švandu? Stopy míří ke třem estébákům

  6:12
Před čtyřiceti lety ze dna propasti Macocha v Moravském krasu vytáhli tělo Pavla Švandy, zavražděného takřka s jistotou StB. Nedávná zjištění odhalují jména, která byla do jeho smrti zapletená.

Fotografie Pavla Švandy ze studentských let. | foto: archiv Iva Ondračky

Bylo 10. října 1981, když neznámý a dodnes neztotožněný hlas zavolal na Správu Moravského krasu, že na dně Macochy leží tělo. A skutečně tam leželo, i když je nebylo možno zahlédnout ani z horního můstku, ani ze dna propasti, protože spočívalo na zvláštním místě za terénní nerovností, kam těla jiných sebevrahů údajně nikdy nedopadla. 

Tyto už několik dnů staré ostatky patřily dvaadvacetiletému studentovi brněnské architektury Pavlu Švandovi, který byl předtím naposledy spatřen 2. října v Brně.

Dnes už je takřka jisté, že tohoto studenta, který spolupracoval zejména s brněnským katolickým disentem a těsně před smrtí navštívil v Itálii svého prastrýce, kardinála Tomáše Špidlíka, zavraždili příslušníci Státní bezpečnosti (StB). 

Byť se to nepodařilo dokázat ani těsně po změně poměrů v roce 1991, kdy bylo vyšetřování studentovy smrti znovu otevřeno, a tím méně samozřejmě za hluboké normalizace v roce 1981, kdy Státní bezpečnost sama převzala vyšetřování této „sebevraždy“.

Tehdy, jak už se dnes ví, manipuloval s důkazy její příslušník, náčelník jihomoravského odboru vnitřního nepřítele, major Milan Kudláček.

Tehdy ani těsně po převratu jednak nebyla vůle něco vyšetřit, a také se estébákům bohužel podařilo na konci roku 1989 takřka dokonale zlikvidovat jejich archiv uložený v Kanicích u Brna.

StB měla zájem o „italského“ kardinála

Některé skutečnosti však v dokumentu České televize z roku 2019 „Macocha – podivná smrt Pavla Švandy“ od režiséra Jiřího Šindara osvětlil badatel Vilém Fránek. Především roli dalších dvou estébáků, poručíka Miroslava Vlčka a majora Josefa Pacelta.

První z nich byl dozorujícím estébákem pro brněnskou fakultu architektury. Právě on podepsal žádost o vycestování Pavla Švandy. 

Milan Kudláček: Manipuloval s důkazy ve Švandově případu.

Milan Kudláček

„A to přesto že si o výjezd na Západ žádalo bezvýsledně pět jiných studentů, někteří i s pořádnými tlačenkami. Na Švandově žádosti byla jako důvod vycestování přeškrtnuta studijní cesta a nahrazena slovy návštěva příbuzného,“ líčí v dokumentu tehdejší Švandův spolužák Ivo Ondračka, který dodal, že právě tehdy asi StB prvně jeho kamaráda kontaktovala. 

Samozřejmě s jasným cílem – aby nepohodlný student buďto emigroval, nebo po svém návratu estébákům prozradil, co se kolem jeho strýce Špidlíka ve Vatikánu děje. Jak se totiž v oněch letech údajně vyjádřil další z náčelníků StB: „Pro Chartu 77 jsme zapomněli na nebezpečí katolického disentu.“

Což brněnští estébáci hodlali napravit právě i přes kardinálova prasynovce.

Poslední očité svědectví

To se jim ovšem s největší pravděpodobností nepodařilo ani přes brutalitu výslechu včetně nočního najíždění neznámého vozu na Švandu. Cenné svědectví poskytl disident Lubomír Přikryl, kterého v katolickém disentu pověřili, aby Švandu sledoval, zda se nestýká i s protistranou. 

Miroslav Vlček: Poté, co patrně vyslýchal Švandu v konspiračním bytě, byl po...

Miroslav Vlček

„Na brněnské ulici Švandu těsně před jeho zmizením naložili do neoznačeného vozu dva neznámí muži,“ všiml si tehdy Přikryl. Od té chvíle už živého studenta nikdo další nespatřil. 

Tedy kromě estébáků. Těm totiž na Antonínské 14 patřil konspirační byt, v němž na zatvrzelém navrátilci z Itálie patrně velmi tvrdě „zapracoval“ poručík Vlček.

Svědčily o tom jednak rány, které se našly na mrtvém těle a podle odborníků nemohly být způsobeny pádem těla na dno propasti, a pak také fakt, že Vlček od té chvíle už do onoho bytu nikdy nevkročil a v roce 1983 byl po kárném řízení od StB dokonce propuštěn bez nároku na odměnu.

Tajemství kněze-agenta

O Paceltovi se pak zmínil na faře v Jinošově na Třebíčsku tamnímu páterovi Josefu Benešovi, členovi tehdy zakázaného dominikánského řádu, jiný dominikán, Tomáš Bahounek, který má občanské jméno Jiří a ve svazcích StB byl veden jako trojnásobný agent už od roku 1976 pod krycími jmény Banán a Dominik. 

Josef Pacelt: Jeho zapojení do Švandovy vraždy prozradil kněz a agent Jiří...

Josef Pacelt

S estébáky se tento dnešní výpomocný kněz z brněnského kostela svatého Michala stýkal nejspíše pravidelně až do sametové revoluce. V roce 1985 faráři Benešovi prozradil, že když se „jeho“ estébák opil, prořekl se, že přímou odpovědnost za smrt Pavla Švandy nese major Josef Pacelt.

Bahounek nicméně své svědectví nemíní opakovat. Jako kněz na sebe upozornil, když v roce 2009 Antonínu Přidalovi doslovně vykradl jeho slavný překlad díla Pan Kaplan má třídu rád od Lea Rostena.

Utajená estébácká vražda? Smrt studenta v Macoše zůstala neobjasněna

Bahounkem zmíněný Pacelt to ještě před listopadem 1989 dopracoval na zástupce náčelníka Sboru národní bezpečnosti pro Státní bezpečnost. Jako jediný se pak dožil vyšetřování případu v roce 1991, kdy ovšem popřel všechna nařčení včetně svého zaměstnání u StB. Jenže v Kanicích na Brněnsku neshořelo vše a Paceltovo angažmá u Státní bezpečnosti je z tamních análů jasně dokazatelné. Pokud stále žije, je mu 86 let.

A další dva estébáci, kteří byli podle dostupných stop zapleteni do smrti Pavla Švandy? Vlček zemřel chvíli před znovuotevřením kauzy v roce 1991 a s důkazy manipulujícího Kudláčka zabil během onoho vyšetřování kdesi v lese padající strom.

  • Nejčtenější

Studenti poslali škole předžalobní výzvu, nelíbí se jim tlak na očkování

Skupina studentů z Masarykovy univerzity v Brně poslala škole předžalobní výzvu kvůli údajnému tlaku na očkování proti...

Nebalíme, vzkazují prodejci. V Brně část stánků přesunou do kryté tržnice

Sotva vánoční trhy začaly, kvůli nařízení hned skončily. Trhovci hledají možnosti, jak prodávat dál. Nápomocná jsou i...

Konvoj a vrtulníky převezly z přetíženého Brna covidové pacienty do Prahy

Záchranáři během dopoledne převezli necelé dvě desítky covidových pacientů z brněnských fakultních nemocnic do několika...

VIDEO: Řidič nebezpečně předjížděl na sněhu, ostatní se mu zdáli moc pomalí

Zatímco většina řidičů se po nedělní sněhové nadílce snažila na silnicích chovat opatrně, šestatřicetiletý šofér na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Po D1 pobíhal téměř nahý zdrogovaný muž, policisty považoval za démony

Na několik desítek minut museli v neděli večer policisté zastavit provoz na D1 na Brněnsku kvůli mladíkovi, který po...

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

  • Další z rubriky

VIDEO: Řidič nebezpečně předjížděl na sněhu, ostatní se mu zdáli moc pomalí

Zatímco většina řidičů se po nedělní sněhové nadílce snažila na silnicích chovat opatrně, šestatřicetiletý šofér na...

Brnu stále chybí peníze na hokejovou halu. Věří, že pomůže Fialova vláda

Brno hledá firmu, která postaví novou arénu pro hokejovou Kometu a také velké kulturní akce. Vedení města v čele s ODS...

Muž v příkopu hrozil záchranářům, že je zastřelí. Vedle něj ležela pistole

V ohrožení života se minulou středu ocitli jihomoravští záchranáři, které napadl pacient, jemuž přijeli na pomoc. Kromě...

Na návrh Brňanů postaví zelené podchody i kurty, na projekty jde 32 milionů

Hned třináct projektů vymyšlených „sousedy“ si letos Brňané prohlasovali v participativním rozpočtu Dáme na vás. Z...

Zákeřná rakovina endometria. Jaké jsou varovné příznaky?

O rakovině děložního čípku se hovoří často, už proto, že je jí možné předejít očkováním. Ženské orgány však může...

Žena u porodu dítěte kamarádky zjistila, že ho má s jejím manželem

Osmadvacetiletá Hailey Custerová z Arizony zažila nepříjemný šok, když pomáhala přivést na svět dítě nejlepší...

Divadlo stahuje představení. Autor trvá na černošském herci, Sokol nestačí

Obsazením černošského herce si nově podmiňuje britský autor Martin McDonagh inscenování své hry Ujetá ruka (Behanding...

Ve StarDance předčasně skončil Mirai Navrátil

Ještě před sobotním večerem StarDance je jasné, že se s taneční soutěží musí rozloučit zpěvák Mirai Navrátil. Vyšel mu...

Silná sluneční bouře může uvrhnout do tmy celé kontinenty, varuje vědkyně

Koronavirová pandemie nám ukázala, že nejsme na podobnou krizi připraveni. Podle amerických vědců bychom na tom byli...