Středa 1. prosince 2021, svátek má Iva
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 1. prosince 2021 Iva

Smrt na dně Macochy. Kdo zabil Pavla Švandu? Stopy míří ke třem estébákům

  6:12
Před čtyřiceti lety ze dna propasti Macocha v Moravském krasu vytáhli tělo Pavla Švandy, zavražděného takřka s jistotou StB. Nedávná zjištění odhalují jména, která byla do jeho smrti zapletená.

Fotografie Pavla Švandy ze studentských let. | foto: archiv Iva Ondračky

Bylo 10. října 1981, když neznámý a dodnes neztotožněný hlas zavolal na Správu Moravského krasu, že na dně Macochy leží tělo. A skutečně tam leželo, i když je nebylo možno zahlédnout ani z horního můstku, ani ze dna propasti, protože spočívalo na zvláštním místě za terénní nerovností, kam těla jiných sebevrahů údajně nikdy nedopadla. 

Tyto už několik dnů staré ostatky patřily dvaadvacetiletému studentovi brněnské architektury Pavlu Švandovi, který byl předtím naposledy spatřen 2. října v Brně.

Dnes už je takřka jisté, že tohoto studenta, který spolupracoval zejména s brněnským katolickým disentem a těsně před smrtí navštívil v Itálii svého prastrýce, kardinála Tomáše Špidlíka, zavraždili příslušníci Státní bezpečnosti (StB). 

Byť se to nepodařilo dokázat ani těsně po změně poměrů v roce 1991, kdy bylo vyšetřování studentovy smrti znovu otevřeno, a tím méně samozřejmě za hluboké normalizace v roce 1981, kdy Státní bezpečnost sama převzala vyšetřování této „sebevraždy“.

Tehdy, jak už se dnes ví, manipuloval s důkazy její příslušník, náčelník jihomoravského odboru vnitřního nepřítele, major Milan Kudláček.

Tehdy ani těsně po převratu jednak nebyla vůle něco vyšetřit, a také se estébákům bohužel podařilo na konci roku 1989 takřka dokonale zlikvidovat jejich archiv uložený v Kanicích u Brna.

StB měla zájem o „italského“ kardinála

Některé skutečnosti však v dokumentu České televize z roku 2019 „Macocha – podivná smrt Pavla Švandy“ od režiséra Jiřího Šindara osvětlil badatel Vilém Fránek. Především roli dalších dvou estébáků, poručíka Miroslava Vlčka a majora Josefa Pacelta.

První z nich byl dozorujícím estébákem pro brněnskou fakultu architektury. Právě on podepsal žádost o vycestování Pavla Švandy. 

Milan Kudláček: Manipuloval s důkazy ve Švandově případu.

Milan Kudláček

„A to přesto že si o výjezd na Západ žádalo bezvýsledně pět jiných studentů, někteří i s pořádnými tlačenkami. Na Švandově žádosti byla jako důvod vycestování přeškrtnuta studijní cesta a nahrazena slovy návštěva příbuzného,“ líčí v dokumentu tehdejší Švandův spolužák Ivo Ondračka, který dodal, že právě tehdy asi StB prvně jeho kamaráda kontaktovala. 

Samozřejmě s jasným cílem – aby nepohodlný student buďto emigroval, nebo po svém návratu estébákům prozradil, co se kolem jeho strýce Špidlíka ve Vatikánu děje. Jak se totiž v oněch letech údajně vyjádřil další z náčelníků StB: „Pro Chartu 77 jsme zapomněli na nebezpečí katolického disentu.“

Což brněnští estébáci hodlali napravit právě i přes kardinálova prasynovce.

Poslední očité svědectví

To se jim ovšem s největší pravděpodobností nepodařilo ani přes brutalitu výslechu včetně nočního najíždění neznámého vozu na Švandu. Cenné svědectví poskytl disident Lubomír Přikryl, kterého v katolickém disentu pověřili, aby Švandu sledoval, zda se nestýká i s protistranou. 

Miroslav Vlček: Poté, co patrně vyslýchal Švandu v konspiračním bytě, byl po...

Miroslav Vlček

„Na brněnské ulici Švandu těsně před jeho zmizením naložili do neoznačeného vozu dva neznámí muži,“ všiml si tehdy Přikryl. Od té chvíle už živého studenta nikdo další nespatřil. 

Tedy kromě estébáků. Těm totiž na Antonínské 14 patřil konspirační byt, v němž na zatvrzelém navrátilci z Itálie patrně velmi tvrdě „zapracoval“ poručík Vlček.

Svědčily o tom jednak rány, které se našly na mrtvém těle a podle odborníků nemohly být způsobeny pádem těla na dno propasti, a pak také fakt, že Vlček od té chvíle už do onoho bytu nikdy nevkročil a v roce 1983 byl po kárném řízení od StB dokonce propuštěn bez nároku na odměnu.

Tajemství kněze-agenta

O Paceltovi se pak zmínil na faře v Jinošově na Třebíčsku tamnímu páterovi Josefu Benešovi, členovi tehdy zakázaného dominikánského řádu, jiný dominikán, Tomáš Bahounek, který má občanské jméno Jiří a ve svazcích StB byl veden jako trojnásobný agent už od roku 1976 pod krycími jmény Banán a Dominik. 

Josef Pacelt: Jeho zapojení do Švandovy vraždy prozradil kněz a agent Jiří...

Josef Pacelt

S estébáky se tento dnešní výpomocný kněz z brněnského kostela svatého Michala stýkal nejspíše pravidelně až do sametové revoluce. V roce 1985 faráři Benešovi prozradil, že když se „jeho“ estébák opil, prořekl se, že přímou odpovědnost za smrt Pavla Švandy nese major Josef Pacelt.

Bahounek nicméně své svědectví nemíní opakovat. Jako kněz na sebe upozornil, když v roce 2009 Antonínu Přidalovi doslovně vykradl jeho slavný překlad díla Pan Kaplan má třídu rád od Lea Rostena.

Utajená estébácká vražda? Smrt studenta v Macoše zůstala neobjasněna

Bahounkem zmíněný Pacelt to ještě před listopadem 1989 dopracoval na zástupce náčelníka Sboru národní bezpečnosti pro Státní bezpečnost. Jako jediný se pak dožil vyšetřování případu v roce 1991, kdy ovšem popřel všechna nařčení včetně svého zaměstnání u StB. Jenže v Kanicích na Brněnsku neshořelo vše a Paceltovo angažmá u Státní bezpečnosti je z tamních análů jasně dokazatelné. Pokud stále žije, je mu 86 let.

A další dva estébáci, kteří byli podle dostupných stop zapleteni do smrti Pavla Švandy? Vlček zemřel chvíli před znovuotevřením kauzy v roce 1991 a s důkazy manipulujícího Kudláčka zabil během onoho vyšetřování kdesi v lese padající strom.

  • Nejčtenější

Zdravotníkům pekla tisíce sušenek, teď už týdny bojují o její život s covidem

V první vlně podporovala zdravotníky a napekla jim 15 tisíc sušenek a také našila stovky roušek. Teď obětavá žena sama...

Grolich: Když měly problém Čechy, byl nouzový stav. Teď je Morava napospas

Hejtman Jihomoravského kraje Jan Grolich se ve středu sejde s ředitelem krajské hygieny. Apelovat bude na zavedení...

Studenti poslali škole předžalobní výzvu, nelíbí se jim tlak na očkování

Skupina studentů z Masarykovy univerzity v Brně poslala škole předžalobní výzvu kvůli údajnému tlaku na očkování proti...

Nemocnice v Kyjově hlásí hromadné postižení osob. Nestačí lidé, ARO na hraně

V nemocnici v Kyjově ode dneška platí stav hromadného postižení osob. Kapacita ARO se téměř vyčerpala, na pacienty...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Kamion předjížděl desítky sekund pomalejší vůz, řidiči brzdili a uhýbali

Policisté natočili na hlavním tahu mezi Brnem a Mikulovem řidiče zahraničního kamionu, který několik stovek metrů...

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

  • Další z rubriky

Autobusy kradl už v pubertě, vášeň pro řízení jej opět přivedla do vězení

Podivný koníček přivedl už podruhé do vězení dvaadvacetiletého Miloslava Dvořáka. Přestože nemá řidičský průkaz, už od...

Adventní trh v Brně funguje dál, přesunul se do virtuální podoby

Zákazník za zvuku koled obchází vánoční stánky a vybírá si z široké nabídky pochutin, hraček, keramiky či výrobků ze...

České děti jsou šťastnější, tvrdí výzkum. Podle moravistů za to může Praha

Děti na Moravě jsou méně šťastné než jejich vrstevníci v Čechách. S překvapivým zjištěním přišli autoři sociologické...

Za výtržnosti při fotbalovém derby půjde fanoušek na rok a půl do vězení

Čtvrt roku po odehrání vyhroceného zápasu Líšně proti Zbrojovce má skandální závěr derby svoji definitivní tečku. Na...

Neočkovaný herec Etzler je na kyslíku s oboustranným zápalem plic

Miroslav Etzler skončil s covidovou atakou a oboustranným zápalem plic v nemocnici. Své příznivce na sociálních sítích...

Světem se kvůli mutaci valí lavina výprodejů. Padají akcie, ropa i bitcoin

Kvůli nové mutaci koronaviru, která byla detekována v Jihoafrické republice, klesly v pátek asijské akcie nejvíce za...

Michal po mně skočil, popsala start intimního života zrzka z experimentu

Z šesti dvojic televizní Svatby na první pohled čeká rozhodnutí už jen tři páry. Jarda s Romanou spolu zůstali, vztah...

Zákeřná rakovina endometria. Jaké jsou varovné příznaky?

O rakovině děložního čípku se hovoří často, už proto, že je jí možné předejít očkováním. Ženské orgány však může...

Verdikt lékařů manžel neustál, říká Hana Robinson o roztroušené skleróze

Zpěvačka Hana Robinson bojuje už řadu let s roztroušenou sklerózou, která mimo jiné ovlivňuje i hybnost rukou. K té se...