Michal je stále v brněnské Kociánce, kde chodí na učiliště a žije na internátu. Patrika soud před čtrnácti dny umístil do diagnostického ústavu.
"Michal je tady spokojený, má zde kamarády. Stýská se mu po Patrikovi i po sestrách. Za pěstouny se ale vracet nechce," uvedla Monika Křivánková, sociální pracovnice Kociánky.
Patrika už na Kociánku nepřijmou
Na Kociánku by se chtěl vrátit i Patrik. "Vzhledem k tomu, že u nás porušil všechna pravidla, která máme, a že má závažné výchovné problémy, to není moc pravděpodobné. Navíc v diagnostickém ústavu jsou odborníci, kteří se mu budou věnovat," podotkla Křivánková.
Ještě před vynesením rozsudku Rosnerovi neskrývali obavy, že jim budou všechny nezletilé děti odebrány. "Pokud budou muset holky zpátky do ústavu, bude s nimi konec," uvedla Blažena Rosnerová.
Podle ní jsou na ni Tereza a Růžena velmi citově vázány, což potvrdila i pracovnice odboru sociálních věcí Veronika Čadilová. "Cítíme tam velkou vazbu na rodiče," uvedla.
Státní zástupkyně Barbora Vrzalová - Jančíková soudu navrhla pro Michala i Patrika ústavní péči. Pro Terezu, Růženu a vnuka Dominika ji přímo nepožadovala, ale navrhla vypracování znaleckého posudku, zda jsou Rosnerovi schopni pěstounské péče.
Předseda senátu Petr Doležel to odmítl s tím, že by to znamenalo další průtahy a znalci by stejně museli zhodnotit, zda děti pěstounům ponechat, nebo je poslat do ústavu.
Rozhodnout o tom, kam děti půjdou, může soud i bez posudků
"To si může troufnout udělat i soud," řekl Petr Doležel. Státní zástupkyně si po vynesení rozsudku vzala lhůtu na odvolání.
Manželé Rosnerovi u soudu připustili, že s Patrikem a Michalem měli výchovné problémy, které řešili i s pracovníky psychologických poraden.
"Patrik s námi nyní komunikuje, navštěvujeme ho, nadto nám volá," uvedla Blažena Rosnerová. Michal však nyní nemluví ani se sourozenci.
S péčí o děti by nyní měla Rosnerovým pomáhat asistentka. "Škoda, že nám tuto pomoc nikdo nenabídl dříve, určitě bychom ji využili. Začalo se o tom mluvit až tři dny před tím, než jsme byli převezeni do vazby," uvedla Blažena Rosnerová.
Podle Veroniky Čadilové ze sociálního odboru slavkovské radnice, který dal podnět k jejich trestnímu stíhání, však o asistentku mohli sami požádat.
Soudy pobyt dětí v Kociánce prodlužovaly
Právě v ústavu, v Kociánce Brno, se přitom devět svěřenců Rosnerových ocitlo už v červenci, kdy státní zastupitelství manžele obžalovalo z týrání a soud je poslal do vazby. A soudy pobyt šesti nezletilých dětí předběžným opatřením prodlužovaly i poté, co se pěstouni vrátili z vazby.
O vrácení čtyř dětí zpět do rodiny rozhodl vyškovský soud až na sklonku září. Soud v Pardubicích, pod který spadá dvanáctiletá Jolana, na začátku října. Zato patnáctiletý Patrik, který týrání ohlásil, putoval do diagnostického ústavu a je v něm dosud.
"I podle nás by bylo dobré, aby děti zůstaly do ukončení vyšetřování u Rosnerů, i s ohledem na jejich mentální postižení se těžko vysvětluje, proč se zase musejí stěhovat zpět," potvrdila Monika Křivánková.