Pondělí 4. prosince 2023, svátek má Barbora
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 4. prosince 2023 Barbora

Kolotoč pro auta na štítu domu vyřeší parkování u roky nezkolaudovaných bytů

  6:13
V brněnských Řečkovicích roste raritní parkovací páternoster. Nevyřešená stání pro auta dosud bránila kolaudaci novostaveb v kauze, v níž padl i pětiletý trest vězení.

Parkovací věž, autokolotoč, páternosterparkoviště, ale také třeba monstrum. Pro novinku, která se v posledních dnech objevila na jednom z domů v Nachové ulici, už lidé z brněnských Řečkovic vymysleli řadu přezdívek. 

Nicméně ať už jí říkají jakkoli, tato v Česku raritní „vychytávka“ zajistí obyvatelům bytového komplexu Duhová Pole parkování, protože míst, kde by mohli nechat svá auta, je kriticky málo.

Zároveň vyřeší poslední podmínku léta odkládané kolaudace tamních domů. A dopíše tak tečku v kontroverzním a táhlém příběhu, který v mnohém připomíná kauzu H-System – nejznámější český developerský projekt, který zkrachoval a zasáhl do života tisícovky lidí.

Po peripetiích s předchozím vlastníkem nyní řečkovické novostavby patří firmě Kukly II, která si netradiční řešení parkování objednala u společnosti Reko.

„Snažili jsme se vyřešit parkování na ploše, ale nebyli jsme schopni nalézt vhodné pozemky, ať už z důvodů majetkových, či technických,“ zdůvodňuje jednatel Pavel Knapec, který je zároveň členem představenstva stavební firmy Reko.

Rotační parkovací systém tvoří dvě věže. V každé z nich zaparkuje šestnáct aut. K zařízení přibude zastřešení, konstrukci opláští panely pohlcující hluk a vjezd ve spodní části opatří běžná garážová vrata. 

„Jako na vídeňském předměstí“

„Řidič přivolá svoje parkovací místo, z nejvzdálenějšího bodu paleta přijede do osmdesáti sekund. Pak se otevřou vrata, řidič najede dovnitř, vystoupí a zavře garážová vrata. Jedná se o uzavřený, zabezpečený systém,“ vysvětluje Knapec.

Podle něj jsou parkovací věže běžné v zahraničí už desítky let, v Česku se však jedná o jednu z prvních vlaštovek, což potvrzuje i Veronika Valentová z brněnského Centra dopravního výzkumu

„Přestože řešení u nás nabízí několik firem, mnoho instalací skutečně není. S parkováním v nich mohou mít potíže některé modely vozů, protože nemusí vyhovovat rozměrům. Výhodou je samozřejmě úspora místa, musí však být možné zajistit dostatečné základy. Někde pak může být problém z pohledu umístění inženýrských sítí,“ hodnotí Valentová.

O podobném řešení parkovaní uvažuje i vedení některých měst, například Karviná nebo Česká Třebová. Zatím však k realizaci nedošlo. 

Cena za užívání není podle Knapce ještě stanovená. Například firma Parking Towers, která se výstavbou podobných parkovacích systémů zabývá, nabízí jedno místo za čtvrt milionu korun bez DPH. Při životnosti 45 let je tak možné odhadnout náklady na jediné stání na asi 500 korun za měsíc.

O novince se v Řečkovicích čile diskutuje. Místostarosta René Černý (ANO) však podotýká, že stěžejní je notná úleva pro místní. „Nedostatek parkovacích míst vyřešili po svém. Já jsem podobné zařízení viděl jen na předměstí Vídně. A teď u nás,“ usmívá se Černý.

Kolaudace po čtrnácti letech?

Celý projekt má být hotový v březnu. „Tohle je způsob, jak se vypořádat s nedostatky, které jsme zdědili po původním majiteli. Domy jsme koupili v pokročilém stadiu výstavby a s notným deficitem parkovacích míst,“ upozorňuje Knapec.

Netradiční parkoviště tak přinese obyvatelům Duhových Polí takřka „nečekaný bonus“ v podobě kolaudace domů, k níž dojde po dlouhých čtrnácti letech od zahájení stavebních prací.

„Podmínkou je právě i dostatečné parkoviště. Na každou bytovou jednotku připadá jedno místo, což nebylo dodrženo. Samozřejmě je důležité, aby měl dům střechu, ale pro lidi jsou podstatné i praktické věci okolo. Tehdejší developer vůbec neměl začít stavět. Bydlet v nezkolaudovaném? Málokdo si dokáže představit, co za problémy to lidem, kteří si byty zakoupili, přineslo. Firma měla nejdříve udělat prověřovací studii na možnosti parkovacích ploch,“ kritizuje místostarosta Černý s tím, že domy jsou v soukromém vlastnictví a městská část do stavby zasahovat nemůže.

S výstavbou začal v roce 2007 Rastislav Růžička. Projekt však nedokončil, svoji firmu Residence Brno poslal do insolvence a o deset let později stanul dokonce před soudem, který ho v říjnu 2018 poslal na pět let za mříže

Přišli o peníze i slíbené byty

Růžička si totiž od důvěřivých kupců nechal naposílat miliony korun jako zálohu na byty na svůj soukromý účet. Peníze ale využíval k jiným účelům. Před dokončením kolaudace firma zkrachovala, sedm desítek poškozených přišlo o peníze i slíbené byty.

Podobné problémy nový vlastník odmítá. „Všichni klienti kupní částku uloží k notáři nebo na svěřenecký účet banky a nám bude vyplacena až po zápisu jejich vlastnictví do katastru nemovitostí. Nemůže se tak stát, že by o svůj majetek přišli,“ ujišťuje Knapec.

Růžička čelil ještě dalšímu obvinění, a to z úvěrového podvodu. Podle obžaloby v roce 2007 s jednatelkou společnosti Mintom Ludmilou Tomaštíkovou uzavřeli smlouvu na zhotovení devíti domů s celkem 230 byty na 345 milionů korun. 

Tu však před bankou zatajili a předložili jí jinou, s částkou o 61 milionů nižší. Díky tomu Residence Brno získala na výstavbu úvěr 230 milionů, který by jinak nedostala. Soud však v tomto případě oba zprostil viny kvůli promlčení trestného činu.

  • Nejčtenější

Pardubice ovládly derby, Sparta zase přestřelku v Liberci. Na dno klesá Kladno

Východočeské derby mezi Pardubicemi a Hradcem zakončilo program kompletního 22. kola hokejové extraligy. Hlavní nedělní...

Sparta zvládla šlágr, znovu slaví i Třinec s lídrem. Kladno rychle opustilo dno

Hned šesti duely pokračovala hokejová extraliga v úterý. Program 23. kola zakončil šlágr mezi Spartou a Litvínovem...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

K uplácení nás tlačí systém, nic jiného nezbývá, hájí se souzený podnikatel

Podnikatel Marcel Slováček dnes u Krajského soudu v Brně přiznal, že od roku 2015 pravidelně uplácel úředníka Správy...

Vraťte vodárny, tlačí Brno na Francouze. Jinak lidem hrozí zdražení vody

Už tři dekády vlastní ve firmě Brněnské vodárny a kanalizace necelou polovinu akcií Francouzi, nyní přes společnost...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nové hlavní nádraží dostane Brno na mapu Evropy, věří šéf příprav megastavby

Před dvěma lety jako ředitel Kanceláře architekta města Brna dohlížel na mezinárodní soutěž na podobu nového nádraží....

Vyhráli čtvrt miliardy ve sportce, roky se schovávají. Radost nikdy nepřišla, říkají

Premium Na těle má vytetovaných šest čísel. 3, 5, 7, 8, 25 a 29. Jsou to čísla, která jemu a jeho manželce přinesla 250 milionů...

Klobásy a temná ezoterika. Jak jsem si zajel s KSČM do Polska za nákupy

Premium Ještě že jsem dorazil s předstihem. Autobus z temného náměstí v Lysé nad Labem vyráží o dvě minuty dříve, než bylo...

Nová princezna. Herečka Sára Korbelová o vánoční pohádce i intimních scénách

Premium Je jí jednadvacet, ale už má za sebou slušnou řádku rolí. A zajímavých, od těhotné studentky po slečnu trpící úzkostmi....

Podvodník vyloudil na prodejci dvě violoncella, přestrojil se za učitele hudby

Pomocí paruky a silných brýlí se snažil mladý podvodník vyvolat dojem, že je učitelem hudby v pokročilém věku. Tímto...

Češi víru nevyznávají, ale nosí ji v srdcích, míní farář oceněný papežem

V Biskupství brněnském slouží okolo 320 kněží, nicméně jen jeden se pyšní vyznamenáním od hlavy církve. Papež František...

D1 mezi Brnem a Vysočinou klouže, jinde se tvoří další kolony

Dálnice D1 na Vysočině ve směru na Brno byla v sobotu na 78. kilometru na několik desítek minut opět neprůjezdná....

Nové kluziště v Brně otevřela krasobruslařská show se světelnými efekty

Milovníci bruslení mohou využít zcela novou plochu v parku na Moravském náměstí v centru Brna. Kluziště vyrostlo na...

Vyhráli čtvrt miliardy ve sportce, roky se schovávají. Radost nikdy nepřišla, říkají

Premium Na těle má vytetovaných šest čísel. 3, 5, 7, 8, 25 a 29. Jsou to čísla, která jemu a jeho manželce přinesla 250 milionů...

Zemřela slovenská zpěvačka Haščáková z pěveckého dua MC Erik & Barbara

Ve věku 43 let zemřela na Floridě slovenská zpěvačka Barbara Haščáková z pěveckého dua MC Erik & Barbara, které se v...

StarDance opustil cukrář Josef Maršálek. V děkovné řeči padla peprná slova

Osmé kolo StarDance bylo posledním pro cukráře Josefa Maršálka a Adrianu Maškovou. V rozstřelu byli s kajakářem...

Potvrzeno. Ceny elektřiny od ledna stoupnou kvůli regulované složce

Energetický regulační úřad potvrdil růst regulovaných cen energií od ledna 2024. Oproti před měsícem uváděnému růstu...

Žádný div, že berou útokem naše obchody. Poláci prověřili české ceny

Stejný řetězec obchodů, stejné výrobky, a naprosto propastný rozdíl mezi cenami. Polský portál Fakt ze zaměřil na ceny...