Na jihu Moravy přibývá lidí s kašlem a rýmou, lékaři nasazují antibiotika

  8:40aktualizováno  8:40
Pacientů s respiračním onemocněním je na jižní Moravě stále víc. Rýma a kašel sice nejsou tak nebezpečné jako viry chřipky, dokážou však potrápit mnohem déle. Stovky Jihomoravanů tak proležely svátky. Virům totiž nahrává vlhké počasí s teplotami nad nulou.

Pacienty v Brně trápí hlavně kašel a rýma. Hůř je na jihu kraje, kde teď ve stále větší míře musí lékaři nasazovat antibiotika. Ilustrační snímek | foto: ahr

Padesát lidí vzalo ve středu za kliku ordinace Heleny Stoklasové. "Takové množství pacientů jsem nečekala. Byli to hlavně lidé se záněty nosohltanu, průdušnice a bronchitidou," říká šlapanická lékařka.

Obávaná chřipka se zatím k hranicím kraje ani České republiky nepřiblížila, ale k lékařům ženou pacienty jiné viry. Nejsou sice natolik závažné jako chřipka, zato mají pestřejší paletu příznaků. Od rýmy přes kašel a úporné bolesti v krku až po vysoké teploty.

Viróza a chřipka

Virus chřipky na sebe nejčastěji upozorní zvýšenou teplotou, člověka bolí celé tělo, cítí se schvácený. Typický bývá suchý dráždivý kašel.

Viróza, to je kašel, rýma, únava. Podle pořadí nebo na přeskáčku. Záleží, který vir dominuje. Lékaři nabádají ke klidu a posilování imunity vitaminy.

Všechny tyto neduhy se mohou rychle střídat i během dne a ráno začnou nanovo. "Ještě jsem neměla ani jeden případ chřipky, nejvíce trápí pacienty horní cesty dýchací," přikyvuje řečkovická pediatrička Hana Sedláčková.

Týden prokašlal pod peřinou i čtyřletý Ondřej. "Teploty stoupaly ke čtyřicítkám, ale zvládli jsme to bez návštěvy lékaře. Ten průběh je vždy stejný, už vím, co bude následovat," říká maminka Michaela Zelená z Břeclavska.

Malého Ondřeje teď v zimě potrápí viry i několikrát do měsíce. "Chce to hlavně trpělivost, třetí den se zlepší, ale čtvrtý je už třeba zase v horečkách," říká maminka, která si pro rady raději do ordinace volá, než by tam chodila.

"Virům nahrává především tohle počasí, vlhkost a teploty nad bodem mrazu jsou pro ně živnou půdou," říká ředitel krajské hygienické stanice Jan Mareček.

"Měl jsem tu jeden zápal plic, pacienty ale trápí spíš záněty horních cest dýchacích virového původu," dodává znojemský lékař Jiří Švéda. Pacienti dostávají recepty na tišící léky na kašel a potřebují dostatek vitamínů.

V první řadě jde o imunitu

Viry sami o sobě nepřežijí, potřebují hostitelskou buňku, bez ní se nemohou dál množit. Z těla se však vyhnat jen tak lehce nedají, pacienti by měli být především v klidu a posilovat svůj imunitní systém.

"Přišlo i několik lidí, kteří ulehli už před Vánoci. Když mají i po několika dnech zarudlý krk, úporný kašel, stovky korun vydaných na různé volně prodejné léky a žádné zlepšení, nasazujeme širokospektrální antibiotika," vysvětluje lékařka Stoklasová.

Nemocných ovšem není všude stejně. Podle oslovených praktických a dětských lékařů trápí pacienty v Brně hlavně kašel a rýma. Hůř je na jihu kraje, kde teď ve stále větší míře musí lékaři nasazovat antibiotika.

"Setkávám se často s atypickými kmeny bakterií, na které běžná antibiotika nezabírají. Pacienti se k nám vrací," říká pediatr Milan Poláček, v jehož mikulovské ordinaci ve středu čekalo na ošetření přes čtyřicet nemocných dětí.

Kyjovské trápí zejména záněty dýchacích cest. "Podle odběrů máme problémy hlavně s mykoplazmaty, které způsobují hlavně záněty průdušek a plic," říká kyjovská lékařka Šárka Kasardová.

Bakteriální infekce řádí i na Brněnsku. "S chřipkou jsem se ještě nesetkala. Není ani tolik respiračních nemocí, spíše se setkáváme s bakteriálními infekcemi a nasazujeme antibiotika," míní lékařka Vladimíra Štětková z Veverské Bítýšky.

Údaje, kolik pacientů trpí respiračními onemocněními, není lehké zjistit. Jednak proto, že spousta lékařů, od kterých epidemiologové data získávají, má až do Nového roku volno.

Nemocní lidé tak zůstávají doma a sází na babičkovské recepty nebo utíkají na pohotovost. "Stoupá počet respiračních onemocnění, ale nutno říct, že část pacientů přichází od lékařů, kteří mají volno," potvrzuje Anna Mrázová praxi z dětské pohotovosti v Brně-Bohunicích.

Další překážkou je, že mnoho vzorků lehkých viróz se do laboratoří prostě nedostane.

Nejčtenější

Žena psychicky deptala synovu učitelku, vylákala od ní pět milionů

ilustrační snímek

Ve dne i v noci bombardovala žena z Brněnska desítkami SMS učitelku svého syna, ze které se snažila vylákat peníze. S...

V den útoku na Kvitovou musel být na stavbě, tvrdí kolega obžalovaného

Obžalovaného Radima Žondru přivádí ke Krajskému soudu v Brně, který se zabývá...

Brněnský krajský soud pokračuje v projednávání případu napadení tenistky Petry Kvitové. Obžalovaným je Radim Žondra,...

Řidič se přes noc vyřádil na fotbalovém hřišti, zůstalo tam oraniště

Břeclavské fotbalové hřiště Pastvisko poničila kola vozidla či vozidel, které...

Několik vyrytých kruhů se objevilo na zasněženém fotbalovém hřišti v Břeclavi. Na svědomí je má jeden či více řidičů...

Žena uvěřila, že prodá kočárek do USA, podvodníkovi ještě zaplatila

Auto srazilo v Praze chodkyni s kočárkem (14.12.2015).

Na svou naivitu doplatila devětadvacetiletá žena z Brněnska, která se snažila přes internet udat svůj použitý kočárek....

Na bobry nalíčili u Brna zakázanou železnou past, může zabít i člověka

Železnou past s jablkem jako návnadou na bobry položil neznámý člověk u řeky...

Přísně zakázaná pytlácká železa někdo nastražil nedaleko chatové oblasti mezi Veverskou Bítýškou a Herolticemi na...

Další z rubriky

Přetíženému tahu z Brna do Svitav mají ulevit mimoúrovňové křižovatky

Otevření nového úseku dálnice D1 mezi Hulínem a Říkovicemi, kde se nachází

Vylepšené křižovatky s mimoúrovňovým křížením za miliardu korun chystají silničáři na frekventovaném tahu z Brna do...

Brněnští řidiči MHD znovu chtějí víc peněz, první návrh vedení odmítli

V Brně dojezdí legendární karosy, nahradí je moderní autobusy na plyn.

V brněnském dopravním podniku se rozbíhají vyjednávání o kolektivní smlouvě zahrnující hlavně zvyšování mezd. Právě boj...

Do policejního autoparku přibylo zabavené Audi RS6, které propadlo státu

Jihomoravská dopravní policie od prosince 2018 využívá Audi RS6, které předtím...

Nový výstavní kus mají ve svých garážích jihomoravští dopravní policisté. Od prosince využívají vůz Audi RS6, který...

Najdete na iDNES.cz