Pátek 24. září 2021, svátek má Jaromír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 24. září 2021 Jaromír

Papež v Brně: kudy na mši, kde parkovat a co bude v areálu letiště?

  6:55
Brno.iDNES.cz přináší servisní informace důležité pro všechny, kteří se zúčastní mše uspořádané při příležitosti nedělní návštěvy papeže Benedikta XVI. v Brně.

Papež Benedikt XVI. | foto: AP

Jaká budou bezpečnostní a dopravní opatření? Kudy se dostat na mši? Jak se vyhnout kolonám? Co vše bude v areálu letiště? Co radí organizátoři a policisté? Opatření související s návštěvou papeže výrazně poznamenají chod města. Dotknou se i těch, které bohoslužba na letišti neláká.

"Pokud lidé nemusí v neděli do Brna či přes Brno, ať sem vůbec nejezdí. Ulehčí tím situaci sobě i nám," vzkazuje šéf jihomoravské dopravní policie Petr Švejda.

Přípravy letišní plochy na přílet papeže Benedikta XVI. do Brna

Speciální vlaky. České dráhy vypravily devět speciálních vlaků, které zastaví ve stanicích Slatina a Šlapanice. Odtud půjdou poutníci pěšky. Kromě toho budou posíleny i všechny pravidelné regionální spoje, které zastaví na hlavním nádraží, odkud poutníky převeze na letiště kyvadlová doprava. Tu zabezpečí vlaky, ale hlavně autobusy, které jsou schopné jezdit i v minutových intervalech. Zastávky budou viditelně označeny, navigovat by měli i pomocníci.

"V okolí těchto nádraží bude usměrněna doprava s ohledem na poutníky, kteří odtud půjdou pěšky," popsal velitel bezpečnostních opatření Karel Pospíšil z krajské policejní správy.

Hromadná doprava. Brněnský dopravní podnik zajistí "svoz" věřících z nádraží a centra města na letiště. Z hlavního nádraží pojede linka číslo 76 každou půlhodinu a linka číslo 89 každou hodinu. Obě budou posíleny, a to už od soboty, kdy se v areálu letiště odehraje generální zkouška. Všechny tramvaje, jejichž trasa vede přes nádraží, v neděli pojedou v kratších intervalech, jako by byla sobota. Od neděle ráno pojede na letiště z hlavního nádraží navíc i mimořádná přímá linka C.

Další linka označená jako P pak spojí letiště s parkovištěm osobních aut, které bude na Černovických terasách, v prostoru bývalého letiště. Obě budou zdarma. "Na parkovišti bude několik nástupních stanic, na hlavním nádraží bude k odbavení autobusů vyhrazena čtvrtá kolej, z níž běžně odjíždí tramvaj číslo 8 do Líšně. Odbavit z ní bude možné najednou několik autobusů, jejich interval může být ve špičce i jedna minuta," popsal mluvčí Dopravního podniku města Brna Jan Seitl.

V ulicích podle něj budou kvůli návštěvě papeže také všechny autobusy, které o víkendu běžně stojí v garážích. "Během pěti až šesti hodin dopravní špičky jsme schopni přepravit asi 50 až 60 tisíc lidí," ujistil Seitl.

Plánek dopravních opatření při papežově návštěvě - příjezdové cesty.

Parkování autobusů. Kvůli až dvou tisícovkám autobusů s poutníky bude zavřen úsek dálnice D1 od 196. do 203. kilometru. Dálnice D1 se totiž na necelé dva dny změní v parkoviště pro tyto autobusy. "Uzavírka začíná v sobotu od 18. hodin, končí v neděli po rozjezdu všech, nejpozději ve 20 hodin," popsal šéf dopravní policie Petr Švejda.

Policisté uzavřený úsek rozdělí do čtyř barevných sektorů, ty navíc očíslují tak, aby věřící našli cestu zpět. "Z dálnice půjdou všichni pěšky po Evropské třídě směrem do Tuřan, budeme je navádět," dodal Pospíšil.

Objížďky dálnice. Automobily směřující přes dálnici budou muset uzavřený úsek objíždět přes město. Objízdná trasa vede v obou směrech přes ulici Ostravskou, Otakara Ševčíka do Komárova, odtud přes ulici Černovickou a Hněvkovského zpět na dálnici. Některé silnice v okolí budou výjimečně jednosměrné.

"Pojede se po komunikacích, které jsou i za normálních okolností dvouproudé pro každý směr, všude na trase budou hlídky, když bude problém, policisté nahradí semafory a budou řídit dopravu sami," popsal Švejda.

Parkování aut. Až pro třicet tisíc aut chystají organizátoři parkoviště na Černovických terasách, parkovat se bude na travnatých plochách bývalého letiště. Odtud pojedou speciální linky MHD. Policisté varují, aby řidiči v žádném případě nehledali parkoviště "na vlastní pěst" v okolních čtvrtích.

Nepovolené parkování budou hlídat strážníci i státní policie v Tuřanech, Chrlicích, Slatině i Šlapanicích. Bloudící řidiče budou posílat na hromadné parkoviště. Auta v zákazu stání nechají odtáhnout. Klasická příjezdová cesta na letiště bude od neděle od čtyř hodin ráno uzavřená. Silnice bude vyhrazena pro pěší. Neprojedou po ní ani autobusy.

Plánek dopravních opatření při papežově návštěvě.

Invalidé. Budou mít vlastní parkoviště i svoz na letiště. Parkovat budou v průmyslové zóně, k níž se dostanou po ulici Tuřanka. Speciální nízkopodlažní autobusy odtud pojedou do areálu mše.

Průjezd na letiště. K letištní hale se autem dostanou pouze cestující s platnou letenkou. I oni ale budou muset náhradní cestou přes areál letiště. Před mší startuje v sedm hodin ráno pravidelná linka do Prahy, po mši pak ve 14.15 spoj do Malagy.

Odjezd. Organizátoři radí, aby cestující z Brna odjížděli stejně, jak přijeli. "Nejlépe si rovnou koupit zpáteční jízdenku. Na jaké nádraží přijedou, z toho by také měli odjet, aby nevznikl chaos," uvedl ředitel ČD v Brně Pavel Karšulín.

Vstup do areálu. Areál se pro poutníky otevře v neděli ve čtyři hodiny ráno. Dovnitř se půjde dvěma cestami. Jedna bude pro příchozí z města a od zastávek, druhá od hromadného parkoviště. Na obou výchozích stanovištích i podél cest budou stát organizátoři a navigovat. Poznáte je podle velkých žlutobílých deštníků.

Baldachýn se umísťoval na podium pro papeže na brněnském letišti

Místenky. Vstupenky na mši jsou zdarma, slouží jen k hladké organizaci. Jsou na nich napsané časy, kdy by měli lidé do areálu chodit, aby nepřišli všichni zároveň a nevznikl chaos. "Prosíme, aby všichni dodržovali časy i sektory, do kterých mají místenku," uvedla mluvčí biskupství Martina Jandlová. Desítky tisíc věřících si je už vyzvedlo, zkrátka ale nepřijde nikdo, všichni je dostanou i na místě.

Pro rodiny s dětmi. Rodiče, kteří s sebou vezmou malé děti, by měli zamířit k sektoru A5, který je pro ně speciálně vyhrazen. "Nachází se u přístupové cesty, blízko toalet a cisteren s pitnou vodou. Zároveň je umístěn v přední části areálu a také blízko velkoplošné obrazovky, bude z něj tedy určitě dobře vidět," sdělila Jandlová.

Na okraji sektoru bude stan s židlemi, kde budou moci matky nakojit své děti. Sektor má kapacitu 5 800 osob a zhruba tisíc míst nechalo biskupství jako rezervu pro distribuci přímo v areálu mše. "Předpokládáme, že se tento sektor celý zaplní, neboť o místenky je velký zájem," podotkla Jandlová.

Informace. Areál se člení na 25 sektorů, označených čísly a rozdělených na A a B. V každém z nich bude stát šestimetrový viditelný infostánek. Další tři velké infostany budou návštěvníky vítat u vstupů do areálu (u boží muky, při vstupu A u sektoru A7 a při vstupu B u sektoru B6). V každém z nich bude už od čtyř hodin od rána pět vyškolených dobrovolníků.

"Ti budou schopni zvládnout i komunikaci v cizích jazycích," uvedla Jandlová. Dobrovolníci poradí, budou vydávat místenky, zbylé brožury k liturgii, zajišťovat "ztráty a nálezy", včetně ztracených dětí, a také řešit aktuální problémy poutníků.

Záchranka. V celém prostoru se bude pohybovat zhruba 300 zdravotníků. V každém z 25 sektorů najdou poutníci alespoň jednoho lékaře a šest až dvanáct dalších zdravotníků, schopných poskytnout včasnou a účinnou první pomoc. Pomáhat jim budou dobrovolní hasiči. Na čtyřech místech vznikne stanoviště zdravotnické záchranné služby, celkem deset posádek se špičkově vybavenými sanitkami, v záloze ale budou další dvě posádky a dva vozy.

Poblíž letištní haly vyroste centrální ošetřovna. "V případě potřeby bude samozřejmě k dispozici i posádka letecké záchranné služby s moderně vybaveným vrtulníkem," uvedla Jandlová. Pomocí vysílaček bude zajištěno přímé propojení zdravotníků v sektorech a záchranářů zdravotnické záchranné služby.

Ubytování. Kdo chce přijet do Brna dřív, nebo naopak zůstat déle, může si postavit stan ve stanovém městečku, které bude přes silnici od areálu mše. V něm budou toalety a pitná voda, stojí tam i zbrusu nové sloupy veřejného osvětlení. "Poutníci si ale musí přinést vlastní stan, spacák a další věci, které potřebují," řekla Jandlová. Ve stanovém městečku také nesmějí parkovat. Věřící samozřejmě mohou využít i některý z brněnských hotelů.

Mše. Plocha velikosti 25 fotbalových hřišť, na kterých se shromáždí více než 100 tisíc lidí, bude mít po dobu mše takzvaný "status kostela". To znamená, že by se věřící i případní nevěřící měli chovat stejně jako na půdě kostela, kde se při mši nejí, nepije alkohol, nekouří a lidé se chovají tiše.

Program

Víkend s papežem

Sobota 26. září

15:00 přístup do stanového městečka
18:00 - 21:30 koncert Naděje ve stanovém městečku
19:00 - 22:00 otevření kostela v Tuřanech
20:00 - 5:00 otevření kostela ve Šlapanicích

Neděle 27. září

4:00 otevření areálu na letišti v Tuřanech pro poutníky
6:00 průvod se sochou Panny Marie Tuřanské (průvod v čele s tuřanským farářem Lubošem Pavlů půjde od symbolické kotvy směrem k pódiu, sochu umístí na pódium do skleněné vitríny)
6:30 začátek předprogramu, přivítání poutníků, organizační pokyny
6:45 duchovní pásmo se zpěvem a modlitbami
7:30 Svědectví o naději (promluví rodina Levíčkova)
7:35 představení církve
7:50 Úvaha o naději (film Jiřího Stracha)
8:00 koncert skupiny Hradišťan s Jiřím Pavlicou a sboru Kantilény Brno
8:40 nácvik společných odpovědí lidu ke mši
8:50 přílet prezidenta České republiky Václava Klause
9:20 přílet Svatého otce Benedikta XVI., projíždění Svatého otce v papamobilu a žehnání věřícím
10:00 MŠE SVATÁ - Hudební doprovod mše zajistí stodvacetičlenný katedrální sbor, žesťový orchestr a několik sólistů. Speciálně pro Benedikta XVI. nazkoušeli Bachův chorál Jesus bleibet meine Freude. Když bude papež projíždět papamobilem mezi věřícími, zahrají první část slavné Sinfonietty od Leoše Janáčka, věnované městu Brnu. I další vybrané skladby, například od Františka Musila či Jaromíra Hniličky, jsou spjaté s Brnem.
12:45 odlet Svatého otce
12:45 Liturgický tanec (poděkování Bohu tancem děvčat z Biskupského gymnázia na žalm "Hospodine, Pane náš")
13:00 odlet prezidenta České republiky
13:05 zahraje posádková hudba Olomouc
13:30 koncert Kyjovánek
13:50 Papežské misijní dílo dětí
14:00 sbor a kapela St. Lískovec
14:30 Schola BiGy Brno (společenství věřících studentů Biskupského gymnázia)
15:00 Cantate - školní pěvecký sbor

Parlamentní volby v roce 2021 se konají ve dvou dnech, v pátek 8. října od 14 do 22 hodin a v sobotu 9. října od 8 do 14 hodin. Ve volbách vybíráme dvě stovky poslanců Sněmovny ve 14 volebních krajích.

Krajští lídři: Roman Onderka, Ivo Pojezný, Ilona Csáková, Alena Schillerová, Jan Hrnčíř, Robert Šlachta, Petr Fiala, Radek Holomčík, Vladimír Kotek

  • Nejčtenější

Slavii v poháru spasil Stanciu, Baníku pomohla sporná penalta v prodloužení

Slávističtí fotbalisté zadělali na ostudu, kterou nakonec v utkání 3. kola domácího poháru odvrátili díky velkému...

Fantazie, žasl světový chirurg Pomahač v miliardovém centru v Brně

Změnil pohled na medicínu a také osudy mnoha lidí. V pondělí se Bohdan Pomahač, světově uznávaný plastický chirurg...

VIDEO: Má krátké vlasy, ale je to žena. Lidovci to zkoušejí s „vtipem“

Stereotypy kolem postavení mužů a žen ve společnosti, které provázejí předvolební kampaň lidovců, nemají zřejmě konce....

Zemřela herečka Libuše Billová, Maruška ze seriálu Četnické humoresky

Ve věku 87 let zemřela herečka Libuše Billová, která svůj divadelní život spojila s rodným Brnem. Hrála ve filmu...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

VIDEO: Ve dvojpruhu zastavilo jen jedno auto, druhé ženu srazilo

Děsivě vypadající dopravní nehodu vyšetřují brněnští dopravní policisté. Auto, které nezastavilo, u přechodu jako vůz v...

Mizejí už i chodníky. Ústecké ghetto se vymyká, čeká ho nový režim

Premium Ve čtvrti Mojžíř v Ústí nad Labem, která se za dvacet let změnila ze solidního sídliště v ghetto, nastane nový režim....

Zabaveno. Policie hon na Savova nevzdává, vzala mu nemovitosti a sto milionů

Premium Kontroverzní podnikatel František Savov je už sedm let obviněn v případu obřích daňových úniků a zhruba stejnou dobu se...

Vlak do Chorvatska klidně zruším, pokud problémy s ním neustanou, tvrdí Jančura

Premium Skupina Student Agency se během léta zvedla z covidového dna, přesto za sebou táhne půlmiliardový účet a chybí jí i...

  • Další z rubriky

Dopravní podnik v Brně začne příští rok jezdit s autobusem na vodík

Před několika lety ještě vodíková energetika vypadala jako sci-fi, dnes jde o reálný způsob získávání elektřiny a...

Průvodčí zemřel při pádu z jedoucího vlaku u Břeclavi, policie hledá svědky

Za nejasných okolností vypadl z vlaku jedoucího z Mikulova do Břeclavi průvodčí, který na místě zemřel. Tragédie se...

Soudce z Brna čelí kárné žalobě kvůli sexuálnímu nátlaku na nezletilou

Ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO) podala ve středu kárnou žalobu na soudce z Brna. Toho policisté...

Porod záchranáři zvládli i s omotaným pupečníkem, rodiče přišli poděkovat

Příliš rychle se koncem srpna drala na svět holčička, jejíž maminka ani nestihla dojet do nemocnice. Porod proto musel...

Narodilo se vám miminko? Zahrajte si s Pampers o ubrousky New Baby
Narodilo se vám miminko? Zahrajte si s Pampers o ubrousky New Baby

Pampers New Baby jsou dětské vlhčené ubrousky určené pro citlivou pokožku, bez alkoholu, parfemace a s neutrálním pH. Jsou tak ideální od prvního...

Anife Vyskočilová má chatu v Suchdole s krásným výhledem na Prahu

Vzpomínáte si na poslední díl seriálu Sanitka, natočený podle skutečné události, kde na zahrádkářskou kolonii v...

Nechávat teď ležet peníze na účtu v bance je holý nerozum

S rostoucí inflací si teď láme hlavu nejedna domácnost s volnými penězi. Řeší otázku, kam peníze uložit, jak je...

Lucie Šafářová a Tomáš Plekanec se vzali, ukázali fotky z veselky

Přestože na jaře prohlašovali, že kvůli drahému rozvodu hokejisty Tomáše Plekance do svatby nebudou investovat,...

Zhubla téměř 50 kilo, teď se zpěvačka Adele pochlubila novou láskou

Během posledních tří let se zpěvačce Adele (33) podařilo zhubnout téměř padesát kilogramů. Britka prožila od rozvodu s...

Obří dluhy čínského developera straší celý svět, už klesly akcie v USA

Čínský realitní kolos Evergrande zápasí s bilionovými dluhy. Kvůli tomu v pondělí výrazně klesaly indexy amerických i...