Památník odbojů se proměnil ve veřejný záchodek

  8:09aktualizováno  8:09
Vadí politickým vězňům i vedení města. Přesto na svém místě bude stát i nadále. Památník tří odbojů z dílny výtvarníka Zdeňka Makovského, který se už devět let tyčí na Nových sadech. Členové odboje jej však za svůj neberou a nepořádají u něj žádné pietní obřady.

Poničený památník tří odbojů v brněnských Nových Sadech | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

Už dva roky mají tři odboje nový památník - trojbokou bronzovou pyramidu ze tří menších jehlanů, které symbolizují tři těžká období české historie. Dílo sochaře Michala Gabriela zdobí prostranství před krajským soudem na Rooseveltově ulici.

Jeho předchůdce na Nových sadech však stále budí emoce. "Je ostudou celého Brna. Už několik let se vůbec neudržuje a postupem času se proměnil ve veřejný záchodek. Takhle si vážíme obětí československých legionářů, obětí druhé světové války a obětí komunistické poroby?" zlobil se v příspěvku zaslaném před týdnem MF DNES Ivan Benda z Brna.

Zklamání z podoby kritizovaného památníku následovalo krátce po jeho odhalení. Má podobu tří velkých bloků z lepeného zeleného skla s textem Ludvíka Kundery a jmény obětí obou válek i komunistického režimu. Město za něj zaplatilo čtyři miliony korun. Materiál se ukázal být největší slabinou díla - sklo krátce po dokončení památníku popraskalo.

"Lepení skla bylo možné pouze za určité teploty a po odstranění přímotopů popraskalo v důsledku tepelného šoku," vysvětlil v prosinci 1999 autor Zdeněk Makovský. Tvrdil, že tuto chybu nezavinil on, ale dodavatelská firma.

Město požadovalo, aby výtvarník své dílo opravil, a celá záležitost se dostala až před soud. Nejprve měl autor vrátit jen část honoráře, postupně se město rozhodlo od smlouvy odstoupit úplně. Požadovalo vrácení celé sumy a zároveň demolici památníku.

Poničený památník tří odbojů v brněnských Nových Sadech

To však Makovský odmítl. Soud mu dal vloni v únoru za pravdu. Město se proti rozhodnutí odvolalo a spor se táhne dál. Sporné dílo zatím slouží jako veřejný záchod kolemjdoucím opilcům.

"Bohužel dokud soudní spor neskončí, nemůžeme s památníkem vůbec nic dělat. Vadí mi, že působí spíš jako políček odbojářům než jako pocta," poznamenal náměstek brněnského primátora Daniel Rychnovský. Jedinou možností, jak rušnou křižovatku zbavit nepopulární "ozdoby", je dílo zakrýt do té doby, než soudní tahanice skončí.

Až jednou definitivně z Nových sadů zmizí, žádné další umělecké dílo jej nenahradí. "Je to velmi neutěšený prostor, bez ducha. Bylo by zapotřebí jej nějak architektonicky vyřešit. Jako nejvhodnější se mi zdá být parčík," naznačil Rychnovský.

Témata: krajský soud, Nový

Nejčtenější

V bytovém domě ve Vyškově našli ve výtahové šachtě dva mrtvé mladé lidi

V bytovém domě ve Vyškově našli ve výtahové šachtě dva mrtvé mladé lidi

Policisté ve Vyškově vyšetřují smrt dvou mladých lidí. Těla nalezli sousedé v neděli brzy ráno v přízemí bytového domu....

Obchod byl jako moje dítě, říká šéf. Místo domácích potřeb bude fastfood

Jaroslav Cimrman ke konci srpna zavírá prodejnu domácích potřeb na Masarykově...

Majitel obchodu s domácími potřebami v centru Brna Jaroslav Cimrman odchází ke konci srpna do penze a s ním končí i...

VIDEO: Třináctiletý chlapec sledoval mobil, vzápětí ho srazila tramvaj

Třináctiletý chlapec sledoval mobil. Vzápětí ho srazila tramvaj

Třináctiletý kluk mohl přijít o život při vážné nehodě, která se stala ve středu v podvečer u brněnské hokejové haly....

Mladík mlátil o hlavu menšího chlapce, video s bitkou kolovalo na internetu

Napadení školáka

Policisté vyšetřují brutální napadení školáka na vlakovém nádraží ve Znojmě. Útočníkem byl jen o něco starší...

Dvacítku na mostě přes Nové Mlýny porušily za dva týdny tři tisíce řidičů

Po provizorním mostu přes Nové Mlýny už se jezdí. Sice v obou směrech, ale jen...

Na provizorním mostě přes Novomlýnské nádrže nedaleko Pasohlávek na Brněnsku hlídá od začátku srpna maximální povolenou...

Další z rubriky

V Brně vyvíjejí levné letadlo, které si může zákazník sám poskládat

Hmotnost prázdného letounu od firmy Direct Fly dosáhne jen něco málo přes 300...

Ultralehké letadlo, jež může startovat i z nezpevněných ploch, jako jsou tráva či šotolina, vyvíjí brněnská firma...

Modré pruhy se v Brně do konce roku rozrostou do dvojnásobku oblastí

V brněnských ulicích začaly přípravy na rezidentní parkování. Pracovníci...

Už jen přibližně pět týdnů zbývá do startu nového systému rezidentního parkování v Brně. Ještě do konce roku se modré...

Dvacítku na mostě přes Nové Mlýny porušily za dva týdny tři tisíce řidičů

Po provizorním mostu přes Nové Mlýny už se jezdí. Sice v obou směrech, ale jen...

Na provizorním mostě přes Novomlýnské nádrže nedaleko Pasohlávek na Brněnsku hlídá od začátku srpna maximální povolenou...

Najdete na iDNES.cz