Chráněná Pálava se zbaví své jizvy, elektrické vedení schovají pod zem

  6:27aktualizováno  6:27
Zastaralé elektrické vedení je ošklivou jizvou na tváři jihomoravské Pálavy už přes šest desítek let. Teď konečně zmizí. Správě Chráněné krajinné oblasti Pálava se podařilo dohodnout se s energetiky, že elektrické vedení schovají pod zem.

Místo starých ohyzdných sloupů povedou elektřinu na Pálavě podzemní kabely. | foto: Správa CHKO Pálava

Půvabný obrázek od skály Strážce pod vrcholkem Pálavy zdobí blog Tomáše, který si říká Šumperák na cestách.

„Fotku jsem z estetických důvodů trochu poupravil. Nějaký barbar poblíž ní postavil ošklivý elektrický sloup a výhled kazí trojice kabelů táhnoucí se z kopce dolů,“ zlobí se cestovatel.

A není sám. „Současné zařízení je skutečně velkou vadou na kráse této unikátní rezervace,“ přiznává Jiří Kmet, vedoucí Správy CHKO Pálava.

Podle něj nejvyšší zdejší vrch Děvín přiláká ročně více než 150 tisíc návštěvníků. A zastaralé elektrické vedení, které přivádí elektřinu k vysílači na vrcholku kopce, výrazně hyzdí jinak unikátní krajinnou scenerii nad skalnatou Soutěskou.

Narušené panorama ovšem není to jediné, co ochránce přírody trápí.

„Nadzemní sloupy s elektrickými dráty působí také jako past na ptáky. Letos na jaře jsme pod jedním z nich nalezli pět uhynulých mláďat kalouse ušatého. Tyto nedospělé sovy byly zřejmě zasaženy elektrickým výbojem,“ podotýká ornitolog Správy CHKO Pálava Vlastimil Sajfrt.

Energetiky čeká náročný úkol

Výměna vzdušného vedení za zemní kabel je však velmi nákladná a ve složitých podmínkách vápencového bradla Děvína půjde o technicky náročnou akci.

Energetici musí překonat svislou skalnatou stěnu, trasu v rostlém terénu i zvětralé skalnaté svahy. Kabely potáhnou v délce 1,2 kilometru a je třeba zdolat převýšení 140 metrů. Pořád přitom musí mít na paměti, že se pohybují v národní přírodní rezervaci.

„V této lokalitě nelze používat běžnou těžkou techniku. V rámci montážních prací a přepravy materiálu proto počítáme i s využitím vrtulníku,“ vysvětluje Radek Slatinský, vedoucí Regionální správy sítě Hodonín ze společnosti E.ON Distribuce. „Jde opravdu o technicky a logisticky velmi náročnou akci,“ poznamenal.

Energetici celý postup pečlivě konzultují s ochránci přírody. Tak aby minimalizovali nutnost zásahu do krajiny v příštích letech.

„Podzemní kabelové vedení bude uložené v plastových multikanálech, abychom se v budoucnu vyhnuli dalším výkopovým pracím v případě jakéhokoliv provozního zásahu do tohoto vedení,“ poznamenává Slatinský.

Sloupy začnou mizet ve druhé polovině příštího roku a počítá se s tím, že výměna potrvá zhruba osm měsíců. Práce v přírodních rezervacích je pro energetiky pokaždé velmi náročná.

„Téměř vždy záleží na domluvě a přístupu jednotlivých stran. Je důležité se shodnout na nějakém kompromisu. Například při kabelizaci vedení v Národním parku Podyjí jsme hledali to nejlepší řešení pro vzhled patových pilířů tak, aby zapadaly přirozeně do chráněné krajiny,“ zmiňuje Slatinský poslední zkušenost z chráněné přírodní oblasti.

  • Nejčtenější

Viník nehody se brání proti exekuci z pojišťovny, zažaloval stát o peníze

Je to už devět let, co řidič avie Pavel Dekař na přechodu najel do přecházejících dětí ze školky a dvě zranil. Kromě...

Smrt čtyř lidí zavinil řidič, který přes plnou čáru předjížděl náklaďák

Policisté dál vyšetřují nehodu, která si v pondělí na Znojemsku vyžádala čtyři lidské životy. Viníkem je podle všeho...

Kamion s výzdobou vjel do Olympie skrytým tunelem, zásobují tak i obchody

Jak se do největšího nákupního centra na Moravě dostane veškeré zboží, rozsáhlá výzdoba na Vánoce či deset metrů vysoký...

Na Znojemsku se srazila tři osobní auta, při nehodě zemřeli čtyři lidé

U Pavlic na Znojemsku se v pondělí odpoledne srazila tři osobní auta. Po nehodě zůstali ve vozech zaklínění dva lidé....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Kometa překvapivě padla ve Zlíně, Sparta jasně přehrála Kladno

Hokejisté Zlína slaví cenné vítězství nad Kometou, kterou v předehrávce 21. kola extraligy udolali 5:4. A to především...

Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

Premium

Jakub Šural: Snažím se, aby na mě brácha mohl být hrdý

Přes půl roku uplynulo od toho 29. dubna, kdy fotbalový svět přišel o Josefa Šurala a Jakub Šural, obránce Zbrojovky...

Premium

Kořeněná jídla ani káva neškodí, vyvrací profesor Tesař letité mýty

Kola je pro ledviny hrob. Nejlepší je nesolit a nejíst ostrá exotická jídla. Alkohol dokáže „propít“ ledviny, které je...

  • Další z rubriky

Jižní Morava je druhá v počtu dětí bez domova, dvojnásobně trumfne i Prahu

Děti, které nemají stabilní střechu nad hlavou, jsou nejvíce ohrožené bezdomovectvím také v dospělosti. Jižní Morava se...

Modré zóny v Brně se rozrostly na dvojnásobek, zbývá vyřešit některé chyby

Rezidentní parkování v Brně se ode dneška rozšířilo ze čtyř na osm oblastí. Modré zóny nově platí v prstenci kolem...

Premium

Andělů strážných přibývá. Na pomoc lidem dorazí dřív než záchranka

Životy Jihomoravanů, kteří náhle zkolabují, pomáhají zachraňovat takzvaní first respondeři – proškolení lidé, kteří na...

Stavět víc domovů pro seniory není správná cesta, říká rektor o stárnutí

Masovou výstavbu domovů důchodců nevidí rektor brněnské Masarykovy univerzity Martin Bareš jako správné řešení vážné...

Najdete na iDNES.cz