Staveniště na ústupu. V historickém domě v centru Brna vyroste i park

  17:21aktualizováno  17:21
Rozsáhlé opravy takzvaného paláce Chlumeckých na rohu České a Jakubské ulice v centru Brna nešly přehlédnout. Staveniště více než rok částečně blokovalo průchod hlavní pěší zónou města. Po důkladné rekonstrukci dům se změnil na sídlo obchodů a kanceláří.

Takhle by měl vypadat palác Chlumeckých v centru Brna po rozsáhlé rekonstrukci. | foto: vizualizace firmy Magnum

V době největší slávy se zde tvořily a tiskly Lidové noviny. Sídlila zde Obchodní a živnostenská komora či vojenský zemský soud. Bydleli tu krejčí, pekaři, řezníci, ale i bohatí vlastníci cihelen či sladovny. Od roku 1910 se na této adrese scházeli čeští vlastenci ve známé Brichtově kavárně.

V posledních letech však pavlačový dům na rohu České a Jakubské ulice v centru Brna chátral a kvůli špatné statice mu hrozila demolice.

Domu, kde se zabil Těsnohlídek, hrozilo bourání

Shodou okolností před pár dny si dům připomněl smutné výročí. Dvanáctého ledna roku 1928 se tam v tehdejší redakci Lidových novin zastřelil spisovatel a novinář Rudolf Těsnohlídek. Autor Lišky Bystroušky i iniciátor tradice vánočních stromů na náměstích zanechal dopis na rozloučenou. V něm prosil o odpuštění, že svůj čin spáchal v redakci. Nechtěl prý rušit klid domova milované ženy.
Ani dlouhá a pohnutá historie však nezabránila tomu, aby dům v posledních letech chátral. Památkáři léta upozorňovali na jeho špatný stav a hrozící demolici. S původním majitelem, který dům získal v restituci, se jim však nedařilo dohodnout. "Sklepení domu se mezitím proměnilo ve skladiště odpadků, mezi kterými se proháněly krysy a švábi," zhodnotil tehdy šéf památkového odboru brněnského magistrátu Martin Zedníček. Až nový vlastník se předloni pustil do oprav.

Důkladná rekonstrukce nyní takzvanému paláci Chlumeckých pomalu vrací život. Zákazníky už letos na jaře přivítají obchody s oblečením a třeba i lékárna.

"Pod nádvořím domu jsou navíc nyní nově tři desítky parkovacích stání v podzemních garážích, do nichž se vjíždí z Jakubské ulice," popsal Miroslav Vymazal z developerské firmy Magnum, která dům před několika lety koupila.

Nad původním nádvořím vyroste parčík

Jen kavárna, která by mohla navázat na tradici slavné Brichtovy kavárny, se v opraveném domě otvírat nebude.

Novinkou je naopak malý parčík nad původním nádvořím. To totiž nový majitel zvedl na úroveň druhého patra a chystá se ho osázet. Lidé z kanceláří a bytů v horních patrech tak budou mít výhled nejen na nedaleký kostel svatého Jakuba, ale i do zeleně.

Jeřáb, který nad hlavami Brňanů přenášel stavební materiál, je už pryč. Honosně zdobený nájemní dům z poloviny 19. století zanedlouho znovu ožije ruchem jako kdysi.

"Obchody se zde budou otvírat letos na jaře, v dalších měsících pak začnou fungovat i kanceláře a byty," upřesnil Vymazal.

Kvůli rekonstrukci chátrající památky na rohu ulic Česká a Jakubská v Brně...
Takhle by měl zevnitř vypadat palác Chlumeckých v centru Brna po rozsáhlé...
Takhle by měl vypadat palác Chlumeckých v centru Brna po rozsáhlé rekonstrukci.

Dříve hlavní tepnu ucpávalo staveniště a vysoké jeřáby. Na jaře se však v centru Brna bude honosit zrekonstruovaný palác Chlumeckých.

Více než rok trvající rekonstrukce s sebou nesla řadu potíží. Jasné bylo například to, že dům má velice poškozenou statiku.

"Odborníci z firmy, která se specializuje na statické zajištění takových staveb, zhodnotili, že dům v tak špatném stavu za dvacet let práce v oboru snad ještě neviděli," povzdechl si Vymazal.

Potíž byla také s odvozem suti a stavebního odpadu. Stavbaři si totiž museli poradit tak, aby co nejméně omezili provoz na pěší zóně.

Při tom všem navíc v domě probíhal archeologický průzkum, při kterém archeologové zjistili nejednu zajímavost o historii zástavby v centru Brna.

Firma Magnum

Developerská firma Magnum, která palác Chlumeckých opravuje, má za sebou řadu podobných projektů: vlastní dům na adrese Česká 1, kde býval Sputnik, Anenské terasy či novostavbu na rohu ulic Orlí, Divadelní a Benešova. Stavět chtěla i kontroverzní garáže na Zelném trhu.

"Podařilo se odkrýt například základy zděných staveb z přelomu 13. a 14. století i dřevohliněných staveb z první poloviny 13. století," popsal Marek Peška ze společnosti Archaia, která místo zkoumala. Zemina na nádvoří zakrývala také jednu kamennou studnu a dvě starší studny dřevěné.

O pestré historii domu většina kolemjdoucích dosud neměla ani tušení. Na jeho nároží byla totiž jen deska připomínající jeden ze spolků, který zde kdysi sídlil. A po rekonstrukci bude chybět i ta.

"Našla by se celá řada jmen a událostí, na které by stálo za to odkázat. Naším cílem ale bylo především navrátit domu jeho atraktivní a reprezentativní podobu," doplnil majitel domu.

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Eda z Mostu! je moje role snů. Lidé mě zdraví „drž úhel“, říká Isteník

Michal Isteník hraje výčepního Edu, který v Mostě provozuje hospodu Severka....

Seriál Most! protkaný nekorektním humorem trhá divácké rekordy. Diváky baví i impotentní výčepní Eda, ztvárněný...

„Vlevo dole, vole.“ Timo připsal prezidentovi další citát pod mostem

Pod mostem v Bítešské ulici v Brně se objevil další nápis odkazující na kauzu...

V Brně se po čase znovu objevil nápis odkazující na kauzu prezidenta Miloše Zemana kolem jeho obvinění zesnulého...

Plekanec se rozloučil s Kometou. Gól nedal, ale v bránění byl vzorem

Zadumaný Tomáš Plekanec na brněnské střídačce.

V seznamu střelců hokejové Komety byste jeho jméno hledali marně, přesto si služeb hvězdného Tomáše Plekance v Brně...

Špinavé fotbalové pavučiny. Jak hluboký je problém, který řeší Znojmo?

Stadion fotbalového Znojma

Znělo to jako mimořádně lákavá nabídka. Tak lákavá, že je až s podivem, že nevzbudila podezření. Když tajemní...

Další z rubriky

Brněnský koncertní sál poroste bez žaloby, vrátí se k prvnímu návrhu

Nové vizualizace ukazují druhou etapu rekonstrukce a nový koncertní sál mezi...

První výrazný verdikt má za sebou nová brněnská koalice. Primátorka Markéta Vaňková oznámila, že se jí podařilo...

Podnikatel Rusňák prodal část investiční skupiny DRFG, chce ji posílit

David Rusňák, zakladatel finanční skupiny DRFG.

Zakladatel investiční skupiny DRFG David Rusňák už není jejím jediným akcionářem. Pětatřicetiprocentní podíl získala...

Nejstarší listina v Česku je z roku 994. Údajně ji donesl voják v botě

V Brně je k vidění kopie nejstarší dochované listiny na českém území z roku 994...

Schovanou v botě donesl voják z Itálie do českých zemí za první světové války vzácnou listinu z roku 994. Alespoň o tom...

Najdete na iDNES.cz