Pondělí 9. prosince 2019, svátek má Vratislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 9. prosince 2019 Vratislav

Staveniště na ústupu. V historickém domě v centru Brna vyroste i park

  17:21aktualizováno  17:21
Rozsáhlé opravy takzvaného paláce Chlumeckých na rohu České a Jakubské ulice v centru Brna nešly přehlédnout. Staveniště více než rok částečně blokovalo průchod hlavní pěší zónou města. Po důkladné rekonstrukci dům se změnil na sídlo obchodů a kanceláří.

Takhle by měl vypadat palác Chlumeckých v centru Brna po rozsáhlé rekonstrukci. | foto: vizualizace firmy Magnum

V době největší slávy se zde tvořily a tiskly Lidové noviny. Sídlila zde Obchodní a živnostenská komora či vojenský zemský soud. Bydleli tu krejčí, pekaři, řezníci, ale i bohatí vlastníci cihelen či sladovny. Od roku 1910 se na této adrese scházeli čeští vlastenci ve známé Brichtově kavárně.

V posledních letech však pavlačový dům na rohu České a Jakubské ulice v centru Brna chátral a kvůli špatné statice mu hrozila demolice.

Domu, kde se zabil Těsnohlídek, hrozilo bourání

Shodou okolností před pár dny si dům připomněl smutné výročí. Dvanáctého ledna roku 1928 se tam v tehdejší redakci Lidových novin zastřelil spisovatel a novinář Rudolf Těsnohlídek. Autor Lišky Bystroušky i iniciátor tradice vánočních stromů na náměstích zanechal dopis na rozloučenou. V něm prosil o odpuštění, že svůj čin spáchal v redakci. Nechtěl prý rušit klid domova milované ženy.
Ani dlouhá a pohnutá historie však nezabránila tomu, aby dům v posledních letech chátral. Památkáři léta upozorňovali na jeho špatný stav a hrozící demolici. S původním majitelem, který dům získal v restituci, se jim však nedařilo dohodnout. "Sklepení domu se mezitím proměnilo ve skladiště odpadků, mezi kterými se proháněly krysy a švábi," zhodnotil tehdy šéf památkového odboru brněnského magistrátu Martin Zedníček. Až nový vlastník se předloni pustil do oprav.

Důkladná rekonstrukce nyní takzvanému paláci Chlumeckých pomalu vrací život. Zákazníky už letos na jaře přivítají obchody s oblečením a třeba i lékárna.

"Pod nádvořím domu jsou navíc nyní nově tři desítky parkovacích stání v podzemních garážích, do nichž se vjíždí z Jakubské ulice," popsal Miroslav Vymazal z developerské firmy Magnum, která dům před několika lety koupila.

Nad původním nádvořím vyroste parčík

Jen kavárna, která by mohla navázat na tradici slavné Brichtovy kavárny, se v opraveném domě otvírat nebude.

Novinkou je naopak malý parčík nad původním nádvořím. To totiž nový majitel zvedl na úroveň druhého patra a chystá se ho osázet. Lidé z kanceláří a bytů v horních patrech tak budou mít výhled nejen na nedaleký kostel svatého Jakuba, ale i do zeleně.

Jeřáb, který nad hlavami Brňanů přenášel stavební materiál, je už pryč. Honosně zdobený nájemní dům z poloviny 19. století zanedlouho znovu ožije ruchem jako kdysi.

"Obchody se zde budou otvírat letos na jaře, v dalších měsících pak začnou fungovat i kanceláře a byty," upřesnil Vymazal.

Kvůli rekonstrukci chátrající památky na rohu ulic Česká a Jakubská v Brně...
Takhle by měl zevnitř vypadat palác Chlumeckých v centru Brna po rozsáhlé...
Takhle by měl vypadat palác Chlumeckých v centru Brna po rozsáhlé rekonstrukci.

Dříve hlavní tepnu ucpávalo staveniště a vysoké jeřáby. Na jaře se však v centru Brna bude honosit zrekonstruovaný palác Chlumeckých.

Více než rok trvající rekonstrukce s sebou nesla řadu potíží. Jasné bylo například to, že dům má velice poškozenou statiku.

"Odborníci z firmy, která se specializuje na statické zajištění takových staveb, zhodnotili, že dům v tak špatném stavu za dvacet let práce v oboru snad ještě neviděli," povzdechl si Vymazal.

Potíž byla také s odvozem suti a stavebního odpadu. Stavbaři si totiž museli poradit tak, aby co nejméně omezili provoz na pěší zóně.

Při tom všem navíc v domě probíhal archeologický průzkum, při kterém archeologové zjistili nejednu zajímavost o historii zástavby v centru Brna.

Firma Magnum

Developerská firma Magnum, která palác Chlumeckých opravuje, má za sebou řadu podobných projektů: vlastní dům na adrese Česká 1, kde býval Sputnik, Anenské terasy či novostavbu na rohu ulic Orlí, Divadelní a Benešova. Stavět chtěla i kontroverzní garáže na Zelném trhu.

"Podařilo se odkrýt například základy zděných staveb z přelomu 13. a 14. století i dřevohliněných staveb z první poloviny 13. století," popsal Marek Peška ze společnosti Archaia, která místo zkoumala. Zemina na nádvoří zakrývala také jednu kamennou studnu a dvě starší studny dřevěné.

O pestré historii domu většina kolemjdoucích dosud neměla ani tušení. Na jeho nároží byla totiž jen deska připomínající jeden ze spolků, který zde kdysi sídlil. A po rekonstrukci bude chybět i ta.

"Našla by se celá řada jmen a událostí, na které by stálo za to odkázat. Naším cílem ale bylo především navrátit domu jeho atraktivní a reprezentativní podobu," doplnil majitel domu.

  • Nejčtenější

Místo lánů polí vytvořil oceněný farmář remízky či sady zamilovaných

Farmář Martin Smetana z Blatničky na Hodonínsku vrátil do vyprahlé krajiny život a pro své nápady nadchl další lidi....

VIDEO: Koně s Mikulášem na saních se splašili, srazili holčičku s mobilem

U vánočního stromu ve Velkých Bílovicích na Břeclavsku srazili ve středu vpodvečer osmiletou dívku koně, kteří táhli...

Premium

Charita odmítla zaplatit hrob pro uhořelé děti, peníze vybírali podruhé

Tři děti, které zahynuly loni při požáru domu, stále nemají důstojný hrob. To se teď změní díky lidem, kteří se na něj...

Kuriozita, smůla, konec. Brňanky mají bodů jako vítěz, přesto jsou poslední

Basketbalistky KP Brno se v Eurocupu do play off nakonec nepodívají. Turecký Botas totiž v Ankaře padl s polským...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Budil hněv i posměch, po smrti svérázný ochránce přírody dostal ocenění

Každý rok děkují správci národního parku Podyjí všem, kteří zvelebují zdejší krajinu. Oni sami, ale i veřejnost jim...

Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

Premium

Den, kdy přepadli Mekku. V roce 1979 se zrodil moderní islámský středověk

Před 40 lety se stalo „11. září“ islámu. Aby saúdský král mohl pobít ozbrojence okupující posvátnou mešitu v Mekce,...

  • Další z rubriky

Vánoční veletrhy odstartovaly. Show zajistí Láďa Hruška, uvaří i studenti

Tradiční Vánoční veletrhy na brněnském výstavišti lákají na nákupy u více než tří stovek prodejců, dobroty i bohatý...

Uzavírka Kounicovy ulice v Brně kvůli úniku plynu potrvá delší dobu

Už druhý den dnes v Brně pokračovala uzavírka části Kounicovy ulice kvůli úniku plynu. Zatímco omezení městské hromadné...

Premium

Nehlaďte vodicího psa, přehlédne pak popelnici, říká jejich cvičitel

Vodicí psi chodí na zdravotní testy. Nemůže se ani stát, že by po šesti letech nevyšli do schodů nebo nenastoupili do...

Senzory vyčíslí náklady zemědělců na litr mléka, zájem o ně roste

Inteligentní senzory v chlévech i na polích informují zemědělce o nakládání s elektřinou nebo o větrání a svícení....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz