Pondělí 17. ledna 2022, svátek má Drahoslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 17. ledna 2022 Drahoslav

Pacientům na jihu Moravy vadí čekací doby, strava i špatná komunikace

  7:32
Některé nemocnice v Jihomoravském kraji zjišťovaly pomocí dotazníků, jak jsou pacienti spokojeni s jejich péčí. Největší problém je přitom podle pacientů i zdravotníků s komunikací.

Nemocnice v Hodoníně | foto: Radek Miča, MAFRA

Jedna toaleta pro více pacientů, dlouhé čekací doby v některých ambulancích, neupravené okolí kolem plicního oddělení a nevyhovující lůžka. To je to, co nejvíce vadí pacientům Nemocnice TGM v Hodoníně.

Zlepšení úrovně a čistoty sociálních zařízení, kvality nemocniční stravy a třeba i wi-fi připojení včetně křesel přímo na nemocničních pokojích ale požadují i pacieni řady jiných zdravotnických zařízení v kraji.

Co vadí pacientům v nemocnicích?

– Nedostatečná či špatná komunikace se zdravotnickým personálem.

– Dlouhé čekací doby ve specializovaných ambulancích.

Kvalita stravy
(Muži jsou se stravou spokojeni většinou méně, než ženy. Vadí jim zejména malé porce).

– Někteří pacienti by uvítali wi-fi připojení přímo v nemocničních pokojích.

Přání pacientů vyplývají každoročně z dotazníkových šetření, kterými jednotlivé nemocnice zjišťují spokojenost s úrovní a kvalitou zdravotní péče a služeb.

"Mezi nedostatky, na něž respondenti v nemocnicích nejvíce poukazují, patří nedostatečná či špatná komunikace mezi zdravotnickým personálem a pacienty," zdůraznil největší problém nejen jihomoravských nemocnic mluvčí nemocnice ve Znojmě Pavel Jajtner.

Polidštit přístup k pacientům je podle něj ale obecně běh na dlouhou trať. Se stejným postřehem se připojila také náměstkyně pro ošetřující péči kyjovské nemocnice Veronika Neničková. Rezervy, na které podle ní pacienti v dotazníkových šetřeních často poukazují, se týkají třeba představování zdravotníků pacientům.

Řeší syndrom vyhoření

Podle ní ale stejně většina pacientů ve stresu při přijímání na lůžkové oddělení a vyplňování záplavy dokumentů nestačí jména zdravotníků ani postřehnout. "Řešíme to tedy tím, že všichni lékaři i zdravotní sestry nosí jmenovky," vysvětlila Neničková.

co pro pacienty nemocnice chystají?

Hodonín: generální rekonstrukci oddělení v příštích dvou letech, centrální recepci pro příjem pacientů, zateplení a kompletní výměnu oken, novou tabletovací linku na výdej jídel a také wi-fi připojení přímo na pokojích.

Znojmo: sofistikovaný systém objednávání v jednotlivých ambulancích.

Kyjov: integrovanou psychiatrickou ambulanci pro zdravotnický personál jako prevenci v boji proti syndromu vyhoření lékařů a sester.

Syndrom vyhoření, se kterým se zdravotnický personál podle ní často potýká, a který se na kvalitě péče o pacienty také může podepsat, řeší krajská nemocnice v Kyjově jako jedna z mála integrovanou psychiatrickou ambulancí.

"Tady budou moci lékaři v komunitním kruhu takzvaně odpustit ventil," přiblížila smysl nově se rozjíždějícího projektu.

Vedení nemocnice organizuje dotazníkové šetření mezi pacienty podle ředitele Igora Kalixe minimálně jednou ročně.

Ptá se v něm na způsob přijetí, přístup lékařů a personálu a například také na čekací lhůty, které jak připustil, mohou být na specializovaných pracovištích jako je chirurgická ambulance a interna, poměrně dlouhé.

"S tím ale bohužel nic neuděláme. Objednávkový systém tady totiž narušují akutní příjmy," vzkázal ředitel Kalix. Nedostatky, jako je třeba teplota stravy, vyvažuje podle pacientů nemocnice v Kyjově příjemný přístup sester a pěkné prostředí, zaručující intimitu a soukromí na zrekonstruovaných odděleních.

Nejen pacienti této nemocnice pak naopak chválí a kladně hodnotí příjemné prostředí ve zrekonstruovaných částech nemocničního zařízení. I několikrát ročně sledují spokojenost pacientů s péčí a službami také v brněnských nemocnicích.

Dotazník dostane pacient už při příjmu

"Své podněty a stížnosti mohou ale lidé uplatnit také na takzvaném ombudsmanském záznamníku naší nemocnice," upozornila mluvčí Fakultní nemocnice v Brně Anna Mrázová.

Každý pacient, který branou tohoto zdravotnického zařízení projde, dostane dotazník spokojenosti už při příjmu. Lidé podle Mrázové na nedostatky v nemocnici aktivně poukazují. Pro vedení je to prý impuls pohnout věci pozitivním směrem.

Totéž platí o Úrazové nemocnici v Brně, kde právě v těchto měsících pacienti lůžkových oddělení odpovídají na celkem osmatřicet otázek.
"V brzké době chystáme také průzkum spokojenosti v ambulancích," uvedla asistentka náměstkyně pro ošetřující péči této brněnské nemocnice Lenka Hofmanová.

Pacientů se bude vedení nemocnice ptát na spokojenost s prostředím čekáren, délku čekací doby a bude chtít i vyjádření, zda má pacient pocit, že byl ošetřen kvalitně.

Netěsnící okna a chybějící lampičky

Tisíc respondentů odpovídalo na záludné otázky vedení Nemocnice TGM v Hodoníně teprve minulý měsíc. Aktuální výsledky tak ředitel Antonín Tesařík ještě nezná.

"Spokojenost s lékaři, sestrami, péčí a ostatními službami sledujeme už od roku 2004," uvedl šéf krajského zdravotnického zařízení. Jak naznačil, kritika a připomínky ke zlepšení se týkají většinou prostorového uspořádání nemocnice.

"Pacienti by chtěli mít toalety a sprchy jako součást pokoje, vadí jim jedno WC pro více pacientů, netěsnící okna, chybějící lampičky na pokojích a v některých případech také nevyhovující lůžka," vyjmenoval nedostatky vyplývající z dotazníku spokojenosti ve svém zařízení. Kladně prý hodnotí dostatek času lékařů na pacienty i vlídné jednání ze strany personálu.

A jak na zlepšení komunikace tam, kde to podle výsledků dotazníků mezi lékaři a pacienty skřípe? "Na toto téma existuje řada odborných publikací. A pokud má některý z lékařů či sester zájem, může navštívit také specializované přednášky na naší univerzitě," navrhla ještě řešení mluvčí Masarykovy univerzity v Brně Tereza Fojtová.

Autoři:
  • Nejčtenější

Rath uznal chyby. Bude léčit lidi, a shánět peníze na peněžitý trest

Bývalý středočeský hejtman David Rath v úterý opustil věznici v Brně, kde si odpykal polovinu ze sedmiletého trestu za...

Na ARO leží neočkovaní. Není tu nikdo s třetí dávkou, řekl Válek v Brně

Premiér Petr Fiala (ODS) a ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) dnes vyjeli na první oficiální návštěvu do...

Hra o nové nádraží v Brně. Trumfy drží Křetínský, který koupil Zvonařku

Třetí nejbohatší Čech získal klíčové pozemky u chystaného vlakového nádraží. Brno, které se o jejich zisk snažilo roky,...

Brněnský tramvajový tunel ve skále je dostavěn, za rok bude v provozu

Dělníci už mají za sebou hrubou stavbu tramvajového tunelu na Žabovřeské ulici v Brně. V příštích měsících je čekají...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Fialův kabinet slíbil jižní Moravě více peněz, teď ze slov couvá

Už roky představitelé jižní Moravy upozorňují, že právě jejich region dostává v přepočtu na obyvatele nejmenší podíl...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

  • Další z rubriky

Na trauma z covidu pomůže virtuální realita. Vyvolá nemocniční depresi

Premium Když se řekne virtuální realita, většině lidí se vybaví zábavní průmysl a hry, které uživatele přenesou, kam si jen...

Do chátrajících lázní chtějí vrátit procedury i odkaz architekta Fuchse

Před devadesáti lety mohli Brňané poprvé navštívit městské lázně v Zábrdovicích. Po desetiletích chátrání jim nyní...

Chlapec vyděsil matku, po neshodě omylem nastoupil do jiné tramvaje

Chvíle strachu prožila v Brně matka, jejíž syn nečekaně nastoupil do jiné tramvaje a odjel. Na další zastávce navíc...

Kárný senát odmítl žalobu na soudkyni, která nechala Janouška na svobodě

Soudkyně Krajského soudu v Brně Jaroslava Bartošová, která ponechala na svobodě podnikatele Romana Janouška, se...

Co bolí nejvíc? Ani porod, ani kopanec do varlat. Lékaři sestavili žebříček

Bolí nejvíc porod, nebo když muže nakopnete do varlat? Ani jedno. Podle průzkumu britské Národní zdravotnické služby...

Lela má poměr s jiným. Hrál si na kamaráda, spal s mou ženou, říká Vémola

Karlos Vémola (36) se v emotivním nočním živém vysílání na sociálních sítích svěřil s tím, že opět řeší problémy ve...

Ženy před objektivem: Když činžák ukrývá milovnici BDSM

Je to jako nahlédnout do života neobyčejné obyvatelky obyčejného domu. Fotoset slovenské modelky Patrície naznačuje, že...

Chybné ceny Lega vyvolaly vlnu nákupů. E-shop objednávky stornoval

První lednový víkend byl plný slev napříč všemi kategoriemi. Ovšem pro milovníky Lega se stal infarktovým momentem. Na...

Zemřela Adalia Rose. Holčička, která předčasně stárla

Adalia Rose byla velkou bojovnicí. Podle lékařů měla zemřít kvůli progerii krátce po porodu. Dožila se ovšem patnácti...