V jihomoravských vlacích bude vagon s jízdenkami, má omezit černé pasažéry

  17:22aktualizováno  17:22
Cestující, kteří jsou zvyklí si kupovat lístky až uvnitř vlaku, si na jižní Moravě od Nového roku budou muset dávat pozor, do kterého vagonu nastupují. Pokud netrefí ten označený zeleným pruhem, budou považováni za černé pasažéry.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: České dráhy

Na linkách spojujících dvě jihomoravské destinace už nebudou od 1. ledna platit jízdenky Českých drah, ale pouze ty Integrovaného dopravního systému Jihomoravského kraje (IDS JMK).

Na další novinku upozornil server zdopravy.cz, týkat se bude páteřních linek S2 z Brna do Březové nad Svitavou a S3 z Tišnova do Břeclavi.

„Pro lepší orientaci cestujících bude ve vlacích určen a pod střechou vozu zeleným pruhem s nápisem ‚Jízdenky Info Tickets‘ označen vůz, ve kterém bude probíhat prodej jízdních dokladů,“ informovala mluvčí Jihomoravského kraje Monika Brindzáková.

Speciální vagon bude hlavní základnou průvodčího, který bude prodávat jízdenky těm, kteří si je nepořídili předem. V případě, že cestující nastoupí v zastávce bez fungující pokladny (počet zastávek s prodejem se kvůli úsporám bude snižovat), zaplatí klasické jízdné. V případě, že nastoupí bez jízdenky ve stanici s otevřenou pokladnou, připlatí ve vlaku 50 korun.

Pokud cestující bez předem zakoupeného lístku nastoupí do jiného než zeleně označeného vagónu, bude považován za černého pasažéra.

„Protože se jedná o nově zaváděný koncept, v počátečním období počítáme se vstřícností vůči cestujícím,“ ujistila Brindzáková.

Opatření zavádí kraj proto, aby zamezil cestování bez placení. Dosud totiž někteří lidé schválně nastupovali do vagonů, do nichž se průvodčí dostal až ke konci cesty. Pokud pasažéry bez lístku odhalil, zaplatili k jízdence pouze 40 korun navíc, takže jim to stálo za risk. Nově budou čelit postihům v plné výši.

„Držitelům předplatních jízdenek a všem dalším s platnými jednorázovými jízdenkami navíc zpříjemníme cestu tím, že budou v neoznačených vozech méně obtěžovaní častou kontrolou,“ podotkla Brindzáková.

Lidé s omezenou schopností pohybu, tedy invalidé či cestující s kočárky nebo koly, budou na linkách S2 a S3 i nadále moci nastupovat do jakýchkoliv vagonů bez hrozby postihu.

„I těmto cestujícím však doporučujeme přednostně využívat označených vozů, a to z důvodu četnějšího výskytu průvodčího, s nímž budou potřebovat v průběhu cesty cokoli vyřešit,“ sděluje Brindzáková.

Autoři:
  • Nejčtenější

Nález, který otřásl. V autě našli zavražděného kojence, matka stála vedle

Jihomoravští kriminalisté vyšetřují smrt tříměsíčního dítěte, které v neděli našli mrtvé v autě u benzinové stanice na...

Gulaš pálil podeváté v řadě, ale slaví Kladno. Pardubice zaskočily Liberec

Hokejista Milan Gulaš se sice trefil podeváté v řadě, čímž vyrovnal extraligový rekord, jenže Kladno i díky gólu...

VIDEO: Vulgární řidič kamionu blokoval dva pruhy, šéf se za něj omluvil

Další případ nevybíravého chování na českých silnicích natočil v pondělí na výjezdu z Brna jeden z našich čtenářů....

Zbrojovka, nic není víc. Pacanda o životě i magii Lužánek

O minulosti fotbalisty Milana Pacandy se ví skoro všechno. Talent, hračička, střelec, později průšvihář... O jeho...

Zříceninu hradu Cimburk opravují již 25 let. Otevřeno mají po celý rok

Zřícenina moravského Cimburka u města Koryčany je v „servisu“ už čtvrt století. Kdosi spočítal, že tu spolek Polypeje...

Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Audioknížka o životě Jeana-Paula Belmonda, vyprávěná Jiřím Krampolem. Zcela zdarma

Jiří Krampol daboval Belmonda ve 28 filmech a jeho hlas je tak s tímto hercem téměř neoddělitelně spojen. Stylově tedy...

Premium

Červenobílý život na hraně. Čína se zlobí, Tvrdík i celá Slavie trnou

Žádná legrace to není. Aspoň pro slávisty určitě ne. Sám prezident republiky naznačil, že do slavného fotbalového klubu...

  • Další z rubriky

Z nemocnice propustili chlapce nakaženého tetanem, teď pojede do lázní

Zdravotního stav malého chlapce nakaženého tetanem se výrazně zlepšil. Ve středu ho propustili z brněnské fakultní...

Smírná rozvodová metoda funguje, přebírá ji čím dál víc soudů

Před rokem hodonínský soud zavedl novou metodu – snaží se rodiče po rozchodu přimět, aby se na výchově dětí dohodli a...

Jen soukromí investoři nás nezaplatí, říká šéf vědeckého centra Ceitec

Pět let už fungují dva moderní pavilony v univerzitním kampusu v brněnských Bohunicích, které jsou jádrem...

Strážníci v Brně pronásledovali hbitého emua, prchal jim celý týden

Strážníci v Brně v tomto týdnu několikrát naháněli hbitého ptáka emua, který prchl chovateli, na svobodě si užíval asi...

DENÍK MÁMY: Moje práce zaplatí akorát školku
DENÍK MÁMY: Moje práce zaplatí akorát školku

Když člověk hledá, najde. A někdy vyzkoušíte to, co jste tak dlouho sháněli, ale dojde vám, že to vlastně vůbec není práce pro vás.

Najdete na iDNES.cz