Sobota 3. června 2023, svátek má Tamara
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 3. června 2023 Tamara

Ostudy Brna: Textilní impérium padlo po revoluci, zbytky zničí buldozery

  0:05
Brnu se přezdívalo moravský Manchester, byl to totiž textilní průmysl, který výrazně ovlivnil rozvoj jihomoravské metropole a formoval její dnešní podobu. Většina textilní výroby ovšem po roce 1989 postupně zanikla. Areály někdejších podniků Vlněna a Mosilana se od té doby vesměs příliš nezměnily.
Vyjma Bochnerova paláce (na snímku) čeká areál bývalé továrny Vlněna v Brně bourání.

Vyjma Bochnerova paláce (na snímku) čeká areál bývalé továrny Vlněna v Brně bourání. | foto: Jiří Salik Sláma, MAFRA

Výraznější rozvoj textilního průmyslu v Brně se datuje k druhé polovině 18. století. „Jen mezi založením první textilní manufaktury a začátkem první světové války se v Brně vystřídalo celkem pět či šest generací textilních dělníků,“ píše Lukáš Fasora v knize Brno - moravský Manchester.

Během stavebního boomu souvisejícího s rostoucí výrobou vyrostla řada zejména pavlačových domů pro dělníky v dnešních ulicích Cejl, Radlas, Bratislavská, Milady Horákové, Dornych, Plotní a Křenová. A na druhé straně několik honosných vil továrníků jako byli Edmund Bochner, Paul Neumark či Alfred Stiassni.

Vlnařské závody německých a židovských podnikatelů stát po druhé světové válce zkonfiskoval, v roce 1948 pak znárodnil i firmy českých majitelů.

Tehdy vznikl sloučením více než třiceti bývalých soukromých firem z Brna i mimo něj podnik Mosilana. Ve městě měl areál vymezený ulicemi Špitálka, Křenová, Vlhká a náspem železniční trati, tvořil ho soubor celkem devětačtyřiceti budov. Za dvě dekády, co patří firmě Lanarest, se výrazněji nezměnil. Uvnitř je několik prodejen a sklady.

Mosilaně patřil i částečně zbouraný areál v Husovicích, kde nyní firma Olli elektro vyrábí zářivky, i stále chátrající hlavní budova Esslerovy přádelny ve Fryčajově ulici v Obřanech z roku 1912. Ta stojí na uměle vytvořeném ostrově mezi řekou Svitavou a jejím náhonem, o jehož zasypání nynější vlastník kvůli lepšímu přístupu už roky marně usiluje.

Jako obchodní prostory objekt nabízel marně, uvažuje ale i o přestavbě na byty. „Zástupci dvou řetězců byli na prohlídce, ale neměli zájem. Vycházeli zřejmě ze špatné možnosti parkování. Když byla budova celá výrobní, stačila jedna příjezdová cesta, ale doba už není taková, napřed je nutné vyřešit obslužnost,“ naznačil zástupce majitele Josef Franc ze společnosti Elfra plus.

Povolení k zasypání náhonu vyřizuje už devět let a ještě nemá všechna, chystaná obnova podle něj může tímto tempem klidně trvat ještě další dekádu.

Vlnařská výroba nepřežila vlnu privatizací

V roce 1949 se z národního podniku Mosilana vyčlenily samostatné firmy Lanus a Vlnap. O deset let později byl název Lanus změněn na Vlněna, která zakrátko převzala i majetek zaniklého Vlnapu. Patřily do něj objekty v areálu ohraničeném ulicemi Přízova, Dornych, Mlýnská a tokem Ponávky.

Výroba stěžejních brněnských vlnařských podniků byla oborově rozdělená. Mimo jiné vyráběly příze a tkaniny na šití kostýmků, obleků či potahů nábytku.

Podle Bohumíra Smutného z Moravského zemského archivu v Brně byla produkce zaměřena především na rozsáhlý trh socialistických zemí, podniky však úspěšně vyvážely i na Západ. „Na přelomu 60. a 70. let směřoval vývoz do šedesáti států všech světadílů,“ připomíná v publikaci Brno - moravský Manchester.

Ostudy Brna

Brněnské vlnařství však nepřežilo vlny restrukturalizací a privatizací po roce 1989. Výroba se postupně zastavovala a zbyly jen prázdné továrny, z nichž část už je zbouraná. Vlněna přestala vyrábět v roce 1996, následně budovy sloužily většinou jako sklady nebo zůstaly chátrat bez využití.

Jen zřídka se podařilo dát místu nový smysl, například místo budovy na Tkalcovské ulici postavili obchodní dům Interspar, který nedávno převzal řetězec Ahold.

Nyní se v Brně zabývá vlnařskou výrobou už jen podnik Nová Mosilana a.s. v Černovicích, který je od roku 1994 v rukou italského národního podniku Marzotto Group.

Plán pro areál Vlněny: restaurace, kanceláře, byty

Někdejší areál Vlněny v současnosti patří investorské firmě CTP Invest, která s ním má velké plány. Areál se chystá zbourat, zachová a opraví pouze Bochnerův palác na Přízové 3. V něm bydlela rodina původního majitele, sloužila také jako administrativní a reprezentativní budova textilní továrny Brüder Stiassni a po znárodnění jako ředitelství národního podniku Vlněna.

Bourání chce vedení společnosti zahájit co nejdříve. „Momentálně čekáme na schválení plánovací smlouvy městem Brnem, to nyní brzdí začátek prací. Až bude schválená, zahájíme demolici areálu. Pokud město bude konat rychle, mohli bychom začít ještě letos. Určitě ale nebudeme bourat přes léto, v každém případ to necháme na zimní období,“ sdělil regionální ředitel Tomáš Budař. Ke schválení by podle něj v ideálním případě mohlo dojít během několika týdnů.

V jednom z objektů v areálu se před časem konala velká výstava Bodies Revealed, letos se tam žádné podobně rozsáhlé akce už nechystají.

„Nyní je to škaredý uzavřený blok. Nový areál bude mít uprostřed malé náměstí a otevře se veřejnosti. U historické budovy Bochnerova paláce plánujeme kavárnu nebo restauraci. Lidé budou moci chodit k Ponávce, kterou CTP na své náklady podle již zpracovaného projektu města obnoví,“ dodal Budař.

V dalších budovách vzniknou kanceláře, prodejny a ve vnitrobloku v blízkosti říčky také byty. Vně nynějšího areálu firma vybuduje části infrastruktury a cest, které následně předá městu.

„V první fázi projektu jsou v plánu budovy podél ulice Přízová. Tam už máme územní rozhodnutí na sadu tří až čtyř spojených objektů. Celé to chceme víc otevřít, ulici uděláme větší, světlejší. K vyřízení dokumentace pro zbytek areálu je nutné schválení plánovací smlouvy,“ doplnil.

  • Nejčtenější

Ostudný sešup z ligy. Naštvaní fanoušci Brna naháněli majitele klubu

Fotbalová Zbrojovka klíčový zápas o záchranu nezvládla, fanoušci namířili hněv proti majiteli. Jen co rozhodčí...

Žena od Znojma provokuje vlajkou Wagnerovců na zahradě, zajímá se o ni policie

Na facebookovém profilu ženy z Moravy se ve středu objevily snímky vlajky Wagnerovy skupiny, kterou si údajně vyvěsila...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Opilá řidička najela na úzké cestě u hradu Templštejn do skupiny dětí

V sobotu v podvečer najela opilá řidička do skupiny čtyř dětí. Podle předběžných informací záchranné služby jim však...

Panoramatický vlak nabídne ojedinělé výhledy, poprvé i na české železnici

České železnice čeká během druhého víkendu v červnu premiérový průjezd vlaku s panoramatickým vozem. Souprava s...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Baráž o fotbalovou ligu: vzepřou se druholigové týmy? Nemají ani jednu výhru

Bez postupu, dokonce bez jediného dílčího vítězství. Baráž o účast ve fotbalové lize druholigovým klubům dosud...

Matka na pervitinu a italská domácnost. Jak to bylo s vraždou dítěte v Mostě

Premium Vyostřené konflikty, dvojí život matky, neúspěšné podněty sociálce, problémová čtvrť a drogy. Z pozadí sporu o tříleté...

Jsme na prahu epidemie srdečního selhání, vyléčit se nedá, říká kardiolog

Premium Zatímco infarkt zná každý, povědomí o srdečním selhání je malé. Často se mylně zaměňuje právě za infarkt či zástavu...

Kam zmizel lupič století. František Procházka podle svědků žije v Karibiku

Premium Policie si chvíli myslela, že je František Procházka, který ukradl 540 milionů korun, po smrti. Jenže někteří Češi ho...

Otevřít výstaviště veřejnosti? Na festivaly určitě ano, říká obchodní šéf

I když se čas od času objeví myšlenky na otevření brněnského výstaviště, veletržní byznys kompletní odstranění plotů...

Města chtějí šetřit, přitom nevědí, kolik mají budov, říká energetický poradce

Premium Na střední průmyslovce si Ondřej Vaněk přisedl k Jiřímu Pechovi. Vznikla tím nerozlučná dvojice, která už deset let...

V Brně přibývá ulic s třicítkou, plošný limit se navzdory aktivistům nechystá

Místo aut zabírají pruh na vytížených silnicích v centru města lidé pochodující s transparenty „30 pro Brno“. Řidiči...

Gotické rukopisy Elišky Rejčky jsou po 240 letech opět k vidění v Brně

Vzácné gotické rukopisy zdobené zlatým písmem mohou lidé ode dneška vidět na mimořádné výstavě na hradě Špilberk. Po...

Advantage Consulting, s.r.o.
MONTÉR/SEŘIZOVAČ (26 - 27 000 Kč)

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 26 000 - 27 000 Kč

Triatlonistka se chlubí fotkou ze závodu, na plavkách měla menstruační krev

„Takhle vypadá ženský sport. Čím více bariér se nám podaří zbourat, tím lépe,“ napsala Emma Pallant-Browne na...

Vláda téměř vyčerpala rozpočet. Stanjura se chystá zasáhnout co nejdřív

V květnu skončil státní rozpočet ve schodku 271,4 miliard korun, v dubnu to bylo dvě stě. Schválený rozpočet přitom za...

Kráska opustila armádu, aby se stala nejpřitažlivější řidičkou kamionu

Osmadvacetiletá Nicolle z Velké Británie si říká Trucker Baddie a je řidičkou kamionu. Dříve pracovala pro armádu, ale...

Jsme na prahu epidemie srdečního selhání, vyléčit se nedá, říká kardiolog

Premium Zatímco infarkt zná každý, povědomí o srdečním selhání je malé. Často se mylně zaměňuje právě za infarkt či zástavu...

Podávám na Taťánu Kuchařovou žalobu za pomluvu, oznámil Brzobohatý

Ondřej Gregor Brzobohatý (40) oznámil, že se rozhodl podat žalobu za pomluvu na svou exmanželku Taťánu Kuchařovou (35)....