Organizuje dobrovolné záchranáře, teď získal výhru od iDNES.cz

  11:26aktualizováno  11:26
Čtyřiadvacetiletý Lukáš Klučka z Břeclavi uspěl s ojedinělým nápadem založit dobrovolnickou záchranou službu. V současné době sdružuje asi 50 členů rozdělených do několika týmů v rámci celé republiky a další se mu stále hlásí. Za splnění svého cíle v soutěži Tvůj příběh za to získal od iDNES.cz odměnu sto tisíc korun.

Výhru 100 tisíc korun v soutěži iDNES.cz Tvůj příběh si převzal zakladatel dobrovolnické záchranné služby Lukáš Klučka | foto: MAFRA

Převzetím šeku jeho práce u dobrovolníků ovšem nekončí. Nejusilovněji teď pracuje na tom, aby fungovala komunikace mezi profesionálními záchranáři a dobrovolníky.

Smyslem Lukášova projektu je organizovat dobrovolníky tak, aby věděli kam se vydat a co tam dělat. Zní to banálně, ale v praxi podle něj něco podobného doposud chybělo.

„V České republice jsou různé skupinky dobrovolníků a fungují různým způsobem. My bychom je chtěli na nás různě navazovat, aby existovala jedna organizace, která bude mít celorepublikové působení a dokáže rychle předávat informace,“ popsal ve zkratce svůj plán mladý zakladatel dobrovolné záchranné služby.

Se záměrem se asi před třemi lety přihlásil do projektu Tvůj příběh. iDNES.cz tehdy vyzval mladé lidi, aby si vytkli cíl, který do pětadvaceti let splní. Padesát nejlepších nápadů se dostalo do finále a ti, kteří své předsevzetí dotáhli do cíle, získali odměnu sto tisíc korun. Mezi nimi je nyní i Lukáš Klučka.

Dobrovolnická záchranka nyní sdružuje asi 50 lidí. Jsou schopni pomáhat například při živelných katastrofách, při pátrání po osobách, poskytnou první pomoc a dohlíží na pořádek při mimořádných událostech.

Žádné zdlouhavé nábory Lukáš organizovat nemusel. „Když jsme založili občanské sdružení, tak jsme o tom vydali krátkou tiskovou zprávu a na jejím základně o tom informovali v České televizi. Od té doby se nám postupně hlásí další a další týmy, které se chtějí připojit. Asi před dvěma týdny se například ozvali lidé ze severní Moravy, kteří mají i své vlastní psovody,“ doplnil.

Lukáš a jeho tým se tedy zaměřuje hlavně na navazování spolupráce se starosty a profesionálními záchranáři.

„Kontaktujeme starosty s informacemi o tom, jak fungujeme a jak se na nás mohou obrátit v případě mimořádných událostí a zatím jsme se setkali s tím, že to vítají. Zjistili jsme, že v mnoha obcích vymírají dobrovolní hasiči. Mladí lidé odjíždí do větších měst za prací a předpokládá se, že za další generaci už v některých obcích nebudou lidé, kteří by mohli dobrovolné hasiče dělat,“ zmínil Klučka.

Intenzivně se teď připravuje na jednání s profesionálními záchranáři. „Jedna z našich priorit je komunikovat s Generálním ředitelstvím hasičského záchranného sboru (má na starosti organizaci celého integrovanného záchranného systému, pozn. red.), abychom našli společnou cestu, jak kapacity dobrovolníků nejlépe využít,“ doplnil zakladatel DZS.

Dobrovolníci zatím do žádné velké akce nasazeni nebyli. Pomáhali ale třeba se zdravotnickým dohledem a s úklidem po velkých deštích při Pálavském vinobraní v září letošního roku.

Byli připraveni pomáhat i při povodních v červnu 2013. Tehdy se ale do Ústeckého kraje sjelo množství neorganizovaných dobrovolníků, kteří nakonec profesionálům práci komplikovali, takže krajské ředitelství hasičů nakonec žádalo veřejnost, ať už nejezdí. Proto nevyjeli ani dobrovolní záchranáři.

Jak vlastně mladého studenta napadlo organizovat dobrovolníky? „V minulosti jsem zpracovával několik projektů a vždycky jsem se točil okolo policie, hasičů. Jednou jsme jeli s kamarádem autem a poslouchali rádio. Informovali tam o nějaké události, nevím přesně už o jaké, ale typem patřila do toho, co nyní děláme. A tehdy jsme si řekli, že by bylo dobré takovou organizaci založit,“ popsal Lukáš okamžik, který ho dovedl k založení organizace a odměně.

Tu Lukáš Klučka podle svých slov rozdělí, část věnuje přímo dobrovolným záchranářům a zbytek si ponechá do budoucna s tím, že v případě potřeby budou tyto prostředky DZS k dispozici.

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Zapomenutý atentát. V Brně na konci války zastřelili esesáckého účetního

August Gölzer byl jedním z velitelů a účetním XXXIX. úseku SS v Brně. Zemřel na...

Byl to večer jako každý jiný. V ulicích Brna jezdila auta a tramvaje, lidé spěchali domů. Do historie se 7. únor 1945...

Cinklé sázky na fotbal? Podezření padlo na klub ze Znojma

Korupce ve fotbale - ilustrační foto

Druholigové fotbalové Znojmo čelí podezření. Jeho zápasy v zimní přípravě mohly být zmanipulované. Problémy na jih...

Špinavé fotbalové pavučiny. Jak hluboký je problém, který řeší Znojmo?

Stadion fotbalového Znojma

Znělo to jako mimořádně lákavá nabídka. Tak lákavá, že je až s podivem, že nevzbudila podezření. Když tajemní...

Osobní vlak poblíž Brna srazil nezletilou dívku, na místě zemřela

Ilustrační foto

Střet s osobním vlakem u Tetčic nedaleko Brna nepřežila nezletilá dívka. Příčiny neštěstí na místě vyšetřují policisté,...

Další z rubriky

Na vesnicích vybudují společné zahrady. Poslouží k výuce i setkávání

Ilustrační snímek

Na jižní Moravě vzniknou sdílené zahrady. Poslouží dětem k výuce i k příjemnému posezení. Takovou cestou jdou zatím tři...

Brněnský policista vzal 20 tisíc od ženy, která kradla v obchodě

GIBS zadržela 9 lidí, tři z nich byli policisté

Generální inspekce bezpečnostních sborů se zabývá případem brněnského kriminalisty, který za úplatu nabízel ovlivnění...

Vědecký park za čtvrt miliardy je na obtíž, prodělává a spolupráce vázne

Budova v Králově Poli nabízí zázemí technologickým firmám. VUT očekávalo, že...

Vysoké učení technické v Brně začíná dávat ruce pryč od soukromého vědecko–technologického parku u výzkumného institutu...

Schöneck je rájem pro děti i dospělé
Schöneck je rájem pro děti i dospělé

Přemýšlíte, kde prožít zimní dovolenou s dětmi? Máme pro vás báječný tip! Kousek za hranicemi najdete areál nevídaných rozměrů a hlavně s pestrou nabídkou možností zábavy.

Najdete na iDNES.cz