Opravě vily Tugendhat hrozí další oddálení

  11:58aktualizováno  14. března 13:58
Oprava vily Tugendhat pravděpodobně letos nezačne. Neúspěšní účastníci výběrového řízení na projekt opravy vily, architekti Jan Sapák, Ludvík Grym a Jindřich Škrabal, totiž oznámili, že podali žalobu, která má městu zabránit opravovat vilu, dokud neskončí spor o regulérnost výběrového řízení.

Vila Tugendhat | foto: Radek Miča

Na podzim mají turisty v proslulé funkcionalistické vile Tugendhat vystřídat řemeslníci a restaurátoři. Letošní termín začátku oprav se ale možná stane jen zbožným přáním vedení města. Může se stát, že začátek prací zakáže soud.

Na něj se obrátili architekti Jan Sapák, Jindřich Škrabal a Ludvík Grym. Tedy tým, který se neúspěšně ucházel o zakázku na projekt oprav. Soutěž už dříve napadli u antimonopolního úřadu a posléze u krajského soudu, který jim dal za pravdu. Kauza se ještě přesune na Nejvyšší správní soud.

Brněnští politici ovšem na jeho verdikt nechtějí čekat a dále upřednostňují hotový projekt vítězného sdružení Omnia. Přestože krajský soud jasně řekl, že Omnia vyhrát neměla. Právě postoj města chce trojice architektů zvrátit. "Podali jsme určovací žaloby,“ potvrdil architekt Jan Sapák.

Na městském soudu nyní leží žádost o zrušení smlouvy na projekt oprav, kterou město uzavřelo s Omnií a za niž zaplatilo přibližně 10 milionů korun. Architekti zároveň požadují vydání předběžného opatření, které by zakázalo městu začít s opravami. Soudní líčení ještě neproběhlo, architekti mají ale velkou šanci uspět.

Pokud jim městský soud vyhoví a vyhrají i u Nejvyššího správního, oprava vily Tugendhat se znovu oddálí. Minimálně o rok, možná o víc. Politici nicméně dál věří, že odbojní architekti nepochodí a opravy budou moci začít letos na podzim.

"Jestli teď v březnu získáme projekt statického posouzení, památkový ústav k němu vydá kladné stanovisko. Vypíšeme výběrové řízení na zhotovitele a můžeme zahájit práce,“ nastínil plán města technický náměstek Ladislav Macek. "Žádné rozhodnutí, podle kterého by se měly přípravy zastavit, ale zatím neexistuje,“ upozornil.

Případné další oddálení oprav podle vedení města povede k mezinárodní ostudě, hrozí také, že se o vydání vily Tugendhat znovu začnou ucházet potomci původních majitelů. "Kroky pana Sapáka jsou bezesporu legální. Je to na jeho odpovědnosti. Obávám se ale, že jediný, koho další průtahy poškodí, bude vila Tugendhat,“ řekl náměstek primátora Oliver Pospíšil.

Sapák a památkáři jsou nicméně přesvědčeni, že oddálení rekonstrukce vilu neohrozí. "A nehrozí ani žádná mezinárodní ostuda. Žijeme v právním státě a za těchto okolností je třeba, aby rozhodl soud,“ řekl ředitel brněnské pobočky Národního památkového ústavu Petr Kroupa. Kvůli vile Tugendhat začal včera ještě další soudní spor. Sdružení Omnia žaluje Jana Sapáka za výroky o celé kauze v médiích.

. Tugendhat u soudu: Spory kvůli opravě vily

Sapák a spol. proti soutěži Jan Sapák a jeho kolegové napadli výsledky soutěže na projekt oprav. Prohráli u antimonopolního úřadu, odvolací soud jim ale dal za pravdu. Rozhodne Nejvyšší správní soud.

Sapák a spol. proti opravě Architekti včera oznámili, že podali žalobu, která má zabránit opravě vily Tugendhat podle projektu společnosti Omnia.

Omnia proti Sapákovi Společnost žaluje architekta za jeho výroky v médiích.

Autor:

Nejčtenější

Slavná vězenkyně Věra Sosnarová v gulagu nikdy nebyla, doložil historik

Podle životního příběhu Věry Sosnarové vznikla kniha Krvavé jahody.

Věra Sosnarová je známá jako jedna z posledních českých pamětnic sovětských koncentračních a pracovních táborů. Už před...

Norská dvojčata Marcus & Martinus sobotním koncertem pobláznila Slavkov

Koncert norských dvojčat Marcuse & Martinuse v Slavkově u Brna vzbudil davové...

Kdekoliv se dvojčata Marcus & Martinus objeví, vzbudí davové šílenství. Nejinak tomu bylo i ve Slavkově u Brna na...

Vynálezce z Blanska svými nápady předběhl dobu, žasnul nad ním i Edison

Vynálezce Ericha Roučku, který v Blansku položil základ místního...

Měl výjimečný talent. O cokoliv se zajímal, v tom přišel s nějakým objevem či vynálezem. Ericha Roučku, který v Blansku...

VIDEO: Smrt v autě přímo před vámi. Policie varuje před únavou při řízení

Nehoda

Záběry z hrozivé srážky, při níž se minulý týden čelně střetla dvě auta na tahu z Brna na Vídeň, zveřejnili policisté...

Koncert Stinga ve Slavkově se ruší, zpěvák nepřijede kvůli nemoci

Sting (Metronome Festival, Praha, 23. června 2017)

Na páteční vystoupení Stinga ve Slavkově u Brna se fanoušci těšili marně. Koncert populárního britského zpěváka se ruší...

Další z rubriky

Volné náměstí Blansku dlouho nevydrželo, vyrostou na něm bytové domy

Část parkoviště na náměstí Republiky v Blansku nahradí bytový dům. Další...

Okresní město a ani nemá pořádné centrum, kde by se lidé mohli scházet. Tak se občas lidé posmívají Blansku. Po...

Kamion u Brna vrazil do svodidel a převrátil se, D2 byla celou noc ucpaná

Převrácený kamion zablokoval u Sadské dálnici D11

Dálnici D2 z Lanžhota na Brno uzavřela v noci na úterý nehoda nákladního vozidla. Auto se na 3. kilometru u Brna...

Brno má nejvíc ambulancí v Evropě, pacienti ale čekají i řadu měsíců

Ilustrační snímek

V evropské zdravotní péči se Brno pyšní výjimečnou pozicí. Na počet obyvatel má totiž nejvíce ordinací ambulantních...

Najdete na iDNES.cz