Že dovnitř zatéká a nejsou odhlučněné, takže je nemožné, aby se v nich rozezpívávalo víc sólistů najednou. A rozvody energií, vzduchotechniky a tepla že fungují spíš silou vůle.
„Divadlo slouží od roku 1965 a celých těch padesát let do oprav nikdo nedal ani korunu, což je znát. Problémy jsou prakticky se vším,“ poznamenala provozní náměstkyně divadla Jana Tesáčková.
Situaci má zachránit kompletní rekonstrukce za 600 milionů korun, o které už před časem rozhodlo město a počítá s ní i ve svém rozpočtu. Teď stojí před volbou, kterou úplně rozetne statický posudek. Rekonstrukce tak či tak začne v půlce dubna příštího roku.
Dosavadní plány byly, že opravovat se bude do října, pak se rozjede sezona, v dubnu 2018 předčasně skončí a v říjnu bude oprava kompletně hotová.
Do hry ale vstoupila druhá varianta – divadlo v období duben 2017 až září 2018 bude zavřené úplně.
Opravu potřebuje také střecha
„Opravu na etapy rozdělenou do dvou let jsme už odsouhlasili, ale objevily se nové skutečnosti, které mohou věci změnit, “ říká náměstek brněnského primátora pro rozvoj Richard Mrázek (ANO).
Janáčkovo divadlo
|
Podle něj není vyloučené, že bude potřeba k plánovaným opravám rozvodů, šaten a interiérů ještě přidat celou střechu. „Projekt původně počítal s tím, že se opraví jen část, ale ukázalo se, že není konstrukčně v pořádku. Čekáme, jak situaci posoudí statik, a podle toho se rozhodneme,“ dodal.
S novou situací se smiřuje i ředitel Národního divadla Martin Glaser a vedení začalo vymýšlet krizový scénář. Lidé o představení nepřijdou, ani kdyby se divadlo zavřelo úplně. „Byly by to velké komplikace, ale věřím, že to dokážeme a že nás to svým způsobem posílí,“ doufá Glaser.
Janáčkovo divadlo má 600 zaměstnanců a spolupracuje s desítkami externistů, Národnímu divadlu ročně generuje 30 milionů korun na tržbách. „Nemůžeme rozpustit soubory. Divadlo bude fungovat dál,“ říká Glaser.
Část představení se přesune do Mahenova divadla a část do Reduty – to platí pro obě varianty. „Obě budovy chceme maximálně využít. Nasadíme tu dvě party jevištních techniků,“ poznamenal Glaser. Část pracovníků půjde přechodně do pronajatých prostor.
Divadlo chystá zájezdy po Česku i cizině
„Chystáme i další projekty. Brňané možná budou překvapení. Domlouváme zájezdy po republice i do zahraničí,“ vysvětlil ředitel. Pokud se divadlo úplně uzavře, o práci přijde několik desítek lidí spjatých bezprostředně s budovou – uklizečky, biletářky, šatnářky.
Glaser přiznává, že původně byl pro to, divadlo nezavírat. „Když jsem se ale seznámil s riziky, která to s sebou nese, změnil jsem názor. Je to stará budova, může se cokoli stát,“ uvedl. I pro stavební firmu by to bylo jednodušší. Dělníci by museli stavbu v půlce zakonzervovat a pak ji zase oživit, a to by zabralo týdny. „Potřebujeme jistotu, že opravy skončí včas,“ poznamenal ředitel.
Divadlo připravuje dramaturgický plán s velkým předstihem. Uzavírá smlouvy i tři roky dopředu. „Mohlo by se stát, že bychom v říjnu 2018 neměli ani budovu, ani náhradní variantu. Byl by to velký problém nejen z hlediska ekonomického, ale poškodili bychom i renomé divadla,“ míní Glaser.
Jasno v tom, jakou variantu opravy město zvolí, by podle náměstka Mrázka mělo být v polovině prosince. Výběrové řízení na dodavatele město vypíše začátkem příštího roku.
„Pokud bychom do oprav zakomponovali i střechu, náklady by patrně o něco stouply. O kolik, to ale zatím neumím odhadnout,“ poznamenal Mrázek. Město je připravené divadlu nahradit i ušlé tržby.
Projekt opravy divadla připravuje kancelář renomovaného brněnského architekta Petra Hrůši, který pro město navrhl například podobu nového stadionu za Lužánkami. Janáčkovo divadlo již prošlo jednou etapou rekonstrukce, přinesla nový plášť a moderní jevištní techniku za 44 milionů korun.