Opozice žádá hlavu tajemníka, který poslal na seniora strážníky

  9:02aktualizováno  9:02
Odvolání tajemníka znojemské radnice požaduje po skandálu s důchodcem Františkem Procházkou, kterého zadrželi strážníci před zasedáním zastupitelstva, místní opozice. Zabráněním vstupu byla prý porušena Ústava, Zákon o obcích i Listina základních práv a svobod.

František Procházka | foto: Vojtěch Smola, MF DNES

Tajemník radnice Vladimír Krejčíř zabránil za asistence městské policie důchodci Františku Procházkovi, aby na veřejném jednání přečetl otevřený dopis zastupitelům města, v němž upozorňuje na údajné nekalé praktiky na radnici.

Tajemník to vysvětlil tím, že chtěl zabránit šíření pomluvy, důchodce měl podle něho v dopise hanobit vedení města (čtěte více).

Nestandardní postup veřejného činitele rozladil nejen část veřejnosti, ale také místní komunistickou buňku. Ta nyní ústy svého předsedy Petra Krátkého požaduje po starostovi Znojma Petru Nezvedovi (ODS), aby tajemníka Vladimíra Krejčíře okamžitě odvolal.

„Není to už totiž nic jiného než šikanování občanů Znojma,“ je přesvědčený předseda klubu Krátký.

Někteří znojemští zastupitelé tak jednání tajemníka považují za protiprávní až skandální. „Určitě to není dobrá vizitka pro vedení města,“ soudí zase sociálně demokratický zastupitel Zbyšek Kaššai.

Je to prý na policii

Že v žádném případě nepochybil, a není tedy proč vyvozovat zatím jakoukoliv osobní zodpovědnost, je naopak přesvědčený sám tajemník znojemského úřadu Vladimír Krejčíř.

kontroverzní muž

Tajemník radnice Vladimír Krejčíř nastoupil do funkce v březnu 2007 na základě výběrového řízení. Je nadřazený všem pracovníkům města Znojma.

Jako bývalý podnikatel z Brna neměl žádné zkušenosti s prací v samosprávě a státní správě. Podle opozice je úzce propojený s osobou starosty Znojma Petrem Nezvedou (ODS). (hra)

Na otázku, zda celou věc se zadržením důchodce s odstupem času přehodnotil, řekl, že se necítí vinen vůbec ničím. „Ať teď policie prokáže, že jsem překročil zákon. Pak se své funkce klidně vzdám,“ prohlásil.

Vladimír Krejčíř ovšem podle opozičních zastupitelů nemůže sám posuzovat, co je trestné a co není. Byť by tedy v otevřeném dopise, kterým chtěl důchodce František Procházka upozornit zástupce politických stran na údajné totalitní praktiky ze strany vedení města a korupci jeho vrcholných představitelů, bylo cokoliv, pan tajemník prý tentokrát už opravdu „přestřelil“.

„A to nemluvím o tom, že za poslední tři roky odešla z radnice kvůli vedení spousta lidí,“ poukázal zástupce opozice Krátký (čtěte dále).

Argument, kterým se nyní hájí tajemník Krejčíř, připadá opozici lichý. „Legitimovat člověka, který nic protizákonného neprovádí, a pak jej nechat odvézt na policejní výslech, je nepřípustné. To je jako bych já na základě otevřeného dopisu pana Procházky nechal odvézt na výslech pana tajemníka pro podezření z korupce,“ diví se politik.

ČSSD stojí bokem

K požadavku odvolání tajemníka se v této fázi nepřipojí znojemští sociální demokraté. MF DNES to řekl zastupitel Zbyšek Kaššai. Podle něho se ČSSD vyjádří až poté, co k celé věci obou znesvářených stran promluví policie.

Na to, až případ dořeší orgány činné v trestním řízení, si počká i šéf znojemských strážníků Petr Kolouch. Ten teď nechce hodnotit, zda jeho lidé jednali protiprávně, když důchodci zabránili vejít na zastupitelstvo. Nevidí proto nyní žádný důvod, aby vyvodil z celé věci důsledky.

Žaloby na obou stranách

Sedmdesátiletý František Procházka již podal na Znojmo žalobu za zneužití pravomoci veřejného činitele a omezování osobní svobody. Je přesvědčen, že ho strážníci zadrželi neprávem.

I tajemník radnice Krejčíř ovšem podal na Procházku trestní oznámení. „Nebudu ale starého člověka, který nemá ani na zuby, žalovat o náhradu,“ prohlásil.

Jak Krejčíř dodal, jde mu jen o to, aby policie prošetřila Procházkova údajná lživá tvrzení, která prý začal šířit po Znojmě v otevřeném dopise.

Nezávislí pozorovatelé situaci ve Znojmě hodnotí jako velmi nestandardní. „Na zasedání zastupitelstva může přijít kdokoliv. Kdyby dělal zadržený nějaké výtržnosti, projevoval se jako vandal, někoho pohoršoval či byl opilý, bylo by zadržení oprávněné,“ uvedl politolog Tomáš Šmíd.

Vyjádření starosty Znojma Petra Nezvedy k celému případu se MF DNES nepodařilo sehnat. Vzal si dovolenou a ani přes urgenci se redakci neozval.

Autoři:

Nejčtenější

Učitelkám se na procházce ztratil dvouletý hoch, zjistili to až rodiče

Učitelkám v Brně se zatoulal dvouletý chlapec

Policie vyšetřuje incident v brněnské soukromé školce, kde se při procházce ztratil teprve dvouletý chlapec. Ukázalo se...

Při srážce autobusu s nákladním autem zemřela v Brně jedna cestující

V Brně se srazil autobus s nákladním autem. Zranilo se osm lidí.

Ve Vídeňské ulici v Brně se ve směru z centra před polednem srazilo nákladní auto s autobusem. Zranilo se osm lidí...

Plekancův vynález na buly teď pomáhá Kometě

Mistr vhazování v akci. Tomáš Plekanec zlepšuje buly Komety svými radami i...

Často přehlížené, přesto mimořádně důležité jsou v hokeji souboje na buly. V Kometě mají na jejich pilování unikátního...

Tříletý kluk odešel bez povšimnutí ze školky domů, případ řeší inspekce

Malý chlapec bez povšimnutí opustil školku

Školní inspekce prověřuje mateřskou školu v brněnských Žabovřeskách, ze které bez vědomí učitelek odešel teprve...

VIDEO: Žena stáhla opilému muži kalhoty, při osahávání jej okradla

Zlodějka stáhla mladíkovi kalhoty a osahávala jej

Originální fintou odvedla sedmapadesátiletá zlodějka v Brně pozornost muže, jehož se chystala okrást. Opilému...

Další z rubriky

Olympia slaví dvacet let. Teď cílíme na gastronomii, říká ředitel Pazour

Jan Pazour šéfuje od roku 2011 brněnské Olympii za provozovatelskou firmu ECE...

Už dvě dekády chodí zákazníci za nákupy i zábavou do obřího obchodního centra Olympia. Od otevření se drží na špici...

Kraj nekoupí akcie Technologického parku, teď ho chce získat Brno

Krajský zastupitel Petr Vokřál (vpravo) debatoval s náměstkem Janem Vitulou....

Jihomoravští zastupitelé definitivně odmítli půlmiliardový nákup akcií Technologického parku v Brně. Do jednání se nyní...

Brno dá další peníze na MotoGP, zvýšení poplatku však může závod pohřbít

Celková návštěvnost brněnské Velké ceny se přiblížila hranici 200 tisíc.

Dalších 7,5 milionu korun na letošní závody MotoGP, které se konaly v srpnu, odklepli brněnští zastupitelé. Sešli se...

Učitelkám se na procházce ztratil dvouletý hoch, zjistili to až rodiče

Učitelkám v Brně se zatoulal dvouletý chlapec

Policie vyšetřuje incident v brněnské soukromé školce, kde se při procházce ztratil teprve dvouletý chlapec. Ukázalo se...

Po operaci mandlí upadl chlapec do kómatu, začalo trestní řízení
Po operaci mandlí upadl chlapec do kómatu, začalo trestní řízení

Policisté na Královéhradecku zahájili trestní stíhání tří lidí a jedné firmy, kteří údajně nesou odpovědnost za tragédii. Ta se odehrála před dvěma lety, jejímž následkem osmiletý chlapec po operaci mandlí upadl do kómatu.

Najdete na iDNES.cz