Pondělí 16. května 2022, svátek má Přemysl
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Pondělí 16. května 2022 Přemysl

Jsme na sebe přísnější, ale je to pro dobro věci, tvrdí operní manželé

  17:15
Světoznámý český operní pěvec Adam Plachetka i letos vystoupí na Hudebním festivalu Znojmo. Právě nacvičuje scénické nastudování Händelova oratoria Saul. Kvůli zkoušení se na část léta s manželkou – operní pěvkyní Kateřinou Kněžíkovou – a dcerami usadili na jižní Moravě.

Adam Plachetka a Kateřina Kněžíková jsou hvězdami Hudebního festivalu Znojmo. Na léto se i s dcerami proto usadili na Znojemsku. | foto: Marek Olbrzymek

Znojemsko si oblíbili a před nedávnem si tady pořídili vinný sklep. Na jižní Moravě tak chtějí trávit víc času, nejen díky blízkosti Vídeňské státní opery, jež je Plachetkovou domovskou scénou.

Co vás vedlo k rozhodnutí pořídit si na Znojemsku vinný sklep?
Adam Plachetka: Do Znojma jezdíme už skoro patnáct let a líbí se nám tu. Když jsme dělali Dona Giovanniho v roce 2016, bydleli jsme u kamaráda ve sklepě a byl to zážitek do té míry krásný, že jsme začali shánět vlastní. Nakonec se podařilo jeden najít, ale museli jsme ho kompletně přestavět. Díky snaze a pomoci všech zúčastněných se povedlo stavbu dokončit přesně týden před začátkem zkoušek, takže můžeme pracovat z domova.
Kateřina Kněžíková: Nápad pořídit si vinný sklep byl velmi spontánní a rychlý. Jeden večer jsme seděli venku, nad námi obloha plná hvězd a rozhodnutí bylo na světě.

Fotogalerie

Znamená to, že budete na jižní Moravě trávit více času?
A. P.: Pokusíme se. Z Vídně je to blizoučko, takže myslím, že odtud budeme jezdit hojně.
K. K.: Co nám pracovní možnosti dovolí. Z Prahy je to sice dál a tam já s dětmi budu trávit většinu sezony, ale to místo je tak kouzelné, že se nám to rozhodně vyplatí.

A co vás na jižní Moravu táhne?
A. P.: Těch věcí je hodně. Příroda, kamarádi a vůbec všeobecná pohoda. Je fajn moct si odskočit z města a vyběhnout do přírody.
K. K.: Já pocházím z vesnice, takže jakákoli příležitost být v přírodě a klidu je více než vítaná. Nabíjím tam baterky. A navíc, jižní Morava je úžasný kout naší republiky.

Jaký je váš vztah k vínu?
A. P.: Velmi dobrý. To je další důvod, proč jsme na Znojemsko zamířili. Známe tam dost vinařů a dostáváme výborné víno přímo od zdroje.
K. K.: Můj vztah k vínu je víc než pozitivní. A zejména atmosféra sklípku, milí a otevření lidé jsou zárukou dobře stráveného společného času.

Jak jde k sobě víno a péče o hlas?

A. P.: Mám rád bílé víno, ale v žádném případě nepiju před představením a předchozí den jen opatrně. Ale jinak se neomezuji a rád si skleničku dopřeji.
K. K.: Preferuji také bílé víno, ale rozhodně jen v malém množství a ideálně ne před představením. To se pak špatně dostávám do formy a stojí mě to zbytečně moc sil.

Pane Plachetko, na Hudebním festivalu Znojmo ztvárníte hlavní roli v novém nastudování Händelova oratoria Saul. Můžete přiblížit svou roli a nové nastudování oratoria?
A. P.: Saul je starozákonní postava, první král Izraele. Oratorium se zaměřuje na konec jeho života, kdy neunese rostoucí oblibu Davida poté, co zabil Goliáše. Je zde tedy vlastně zápornou postavou, protože spřádá plány, jak se Davida zbavit, a nakonec sám zahyne. Saula jsme letos hráli ve stejném složení už dvakrát koncertně. Sešlo se dobré a příjemné obsazení, takže se těším, až dáme oratoriu i scénickou podobu pod vedením Tomáše Pilaře. Pokud se nemýlím, ve scénické podobě se bude jednat o domácí premiéru.

Oratorium zazní třikrát během festivalu a pak už nikdy. Nepřijde vám to trochu škoda?
A. P.: Každý projekt má své předem jasné využití a i podle toho se člověk rozhoduje, zda se do něj chce pouštět. Tři představení sice nejsou mnoho, ale když se jedná o tak výjimečné dílo, i ta mají smysl. Krása festivalů je i v tom, že se můžeme pouštět do experimentů, protože výsledek je jedinečný, a nemusí to být kus, co zůstane na hracím plánu mnoho sezon.

Znojemský hudební festival je spojený s vašimi kariérními začátky. Jak na ně vzpomínáte?
A. P.: Na začátky a studijní roky vzpomíná asi každý rád. Člověk má málo povinností a zodpovědnosti a všechno si jen užívá. Na druhou stranu jsem rád, že mám začátky za sebou a nemusím si znovu prošlapávat cestičku nahoru.

Paní Kněžíková, na festivalu vystoupíte 22. července na zámku ve Vranově. Na co se diváci mohou těšit?
K. K.: Koncert aspiruje na úžasný dramaturgický počin, který je postavený na jménu Pietra Metastasia. Libretisty, který byl vyhledávaným spolupracovníkem skladatelů, jako byl Mozart, Hasse, Gluck, Mysliveček, Händel, Scarlatti a mnoho dalších. Jezdil na „prázdniny“ na zámek Vranov nad Dyjí. Koncert bude propojen s recitací, která vychází z konkrétních oper a která se tvoří přímo na míru pro Hudební festival Znojmo.

Kdo u vás doma rozhoduje o výběru hudby k poslouchání. Máte stejný hudební vkus?
A. P.: Doma hudbu tolik neposloucháme. Nicméně když jeden něco vybere, druhý to nerozporuje a myslím, že vkus máme podobný.
K. K.: O hudební kulisu se u nás doma starají naše děti. Nicméně většinou vybírá hudbu Adam, což bývá záruka kvality. I když bylo období, kdy jsme ke snídani poslouchali Mistry pěvce norimberské, a to se přiznám, že pro mě bylo náročnější. (směje se)

Výběr z programu Hudebního festivalu Znojmo

 • 11. 7. Zahajovací koncert s Pavlem Šporclem, Znojmo-Hradiště. 
 • 13. 7. Tančírna na hranicích, swingová kapela Hot Brew Trio, park hotelu Savannah.
 • 14. 7. Rafael Fingerlos – benefiční koncert na opravu jízdárny Louckého kláštera ve Znojmě. 
 • 22. 7. Koncert z míst, kam jezdil operní básník Pietro Metastazio na dovolenou. Účinkují: Kateřina Kněžíková (soprán), Martin Hroch (cembalo), Daniel Bambas (recitace), nádvoří zámku Vranov nad Dyjí.
 • 24. 7. Vokální skupina Skety, nádvoří zámku v Uherčicích. 
 • 25., 27. a 28. 7. Adam Plachetka v operním představení Saul, jízdárna Louckého kláštera, Znojmo. 
 • 26. 7. Cimbál, víno, jízda králů – program cimbálové muziky Čardáš z Bojkovic, nádvoří Louckého kláštera Znojmo.

Více na www.hudbaznojmo.cz

Jako manželé se potkáváte i na jevišti. V opeře Don Giovanni jste dokonce manžele ztvárnili. Je vaše společné angažmá spíše ku prospěchu? A jste na sebe na jevišti navzájem přísnější?
A. P.: Přísnější na sebe možná jsme, ale je to pro dobro věci. Vystupujeme spolu rádi. A protože to není až tak často, myslím, že se vždycky oba těšíme.
K. K.: Ano, já se na společně strávený čas při koncertech nebo na pódiu vždy těším. Přísnější na sebe rozhodně jsme, ale myslím, že je to v mnoha směrech výhodnější.

Mluvíte si navzájem do svých rolí?
A. P.: Spíš se ptáme na názor, když chceme radu. Role doma řešíme hlavně, když se děje něco, co si řešení vyžaduje.
K. K.: Když se ptám nebo jsem tázána, tak svůj názor řeknu a ráda jsem dalším uchem. Ale není to tak, že bych po každém představení přiskočila a vysypala seznam chyb a návod, jak je opravit. To máme vzájemné.

Vaše dvě dcery jsou zatím malé, ale máte už dopředu představu o tom, zda je povedete k hudbě?
A. P.: K hudbě je určitě povedeme, ale budeme raději, když si ji nechají jako koníček. Práce to není tak snadná, jak se zvenku může zdát.
K. K.: K hudbě mají obě naše holky pozitivní vztah, což je úžasné, a myslím, že to rozhodně přispěje k vývoji jejich osobností. Kdyby ale měly hudbu jako koníčka, ke kterému se budou po celý život vracet, tak bych byla šťastnější.

Na leden však plánujete na operního pěvce možná trochu netradiční počin – koncert v O2 areně. Co si od koncertu slibujete?
A. P.: Slibuji si hlavně nové posluchače pro klasiku a už mám spoustu pozitivních referencí, že se na koncert chystají lidé, kteří by si do Rudolfina nebo do Národního divadla netroufli. Věřím, že pak názor změní a nebudou se bát.

Hudbu doplní kouzelník. Předvede barokní triky

Díky podtitulu „Hudba králů“ si mají návštěvníci Hudebního festivalu Znojmo připadat jako na šlechtickém dvoře. Zazní melodie Händela, Dvořáka nebo Vivaldiho, královská tematika protkne i varhanní, cimbálové nebo jazzové koncerty.

Festivalpotrvá až do 28. července. Za návštěvu stojí koncert podle notových záznamů ze znojemských hudebních archivů, do kterých se ponořili studenti Masarykovy univerzity v Brně. „Objevili spoustu zapomenuté hudby, především z renesančního období, ve kterém Znojmo vzkvétalo,“ podotkl prezident festivalu Jiří Ludvík.

Další koncert vzdává hold italskému opernímu básníkovi a libretistovi Pietru Metastasiovi, který pravidelně navštěvoval Znojmo, Jaroslavice a Vranov nad Dyjí. Jeho tvorbu připomene sopranistka Kateřina Kněžíková a recitacemi herec, držitel Ceny Thálie Daniel Bambas.

Zaujme i kouzelnická show doprovázená Alešem Ambrosim a jeho orchestrem. Iluzionista Petr Kasnar nastudoval barokní triky a do Znojma tak přiveze dobový kostým i speciální rekvizity. Lidé si ho mohou pamatovat z filmu Samotáři – samozřejmě v roli kouzelníka.

Po osmi letech také ve Znojmě zahraje špičkový houslový virtuos František Novotný, do dramaturgie skvěle zapadá, jako potomek rodiny Bendů má přímou vazbu na královský rod.

I tradiční cimbálový koncert se inspiroval ústředním tématem. Přijede folklorní soubor Vlčnovjan a lidé tak zažijí atmosféru vlčnovské Jízdy králů, která je na seznamu nehmotného dědictví UNESCO.

Festival opět navštíví i ta místa, kde se běžně koncerty nekonají. Letos například proboštství na Hradišti, magické poutní místo Heiliger Stein nebo několik zámků.

Zlatým hřebem je pak ve třech termínech vlastní scénické dílo, které vzniká originálně přímo ve Znojmě a jinde nebude k vidění – oratorium Saul v hlavní roli se sólistou Vídeňské státní opery i Metropolitní opery v New Yorku Adamem Plachetkou.

 • Nejčtenější

Deník Ukrajinky: Práci jsem nevzala, protože farmář měl jiné představy

Oksana Černij pochází z Volyňské oblasti. Do Česka přijela se svou maminkou, synem, dcerou a dvěma vnuky 4. března. Je...

Značka ČKD padá na dno, kvůli ruským majitelům navíc čelí vyšetřování

Blanenská strojírna přichází o miliony korun a propouští zaměstnance. Kvůli ruským vlastníkům navíc čelí vyšetřování,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Tisíce u Znojma nalezených granátů z války odpálili pyrotechnici

V Únanově na Znojemsku se při výkopových pracích našlo velké množství munice z války, například přes 2 000 ručních...

Násilník zbil školačku do bezvědomí, útok měl podle policie sexuální podtext

Brutální napadení nezletilé dívky se sexuálním podtextem vyšetřují brněnští policisté. Neznámý agresor na ni zaútočil v...

Na Brněnsku hořel les. Hasiči vyhlásili 3. stupeň požárního poplachu

Nedaleko Újezdu u Rosic na Brněnsku hořel les. Hasiči původní 2. stupeň požárního poplachu zvýšili na 3. stupeň....

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Češi řeší, čím topit. Proč bychom se neměli zbavovat plynového kotle?

Premium Plynu pro domácnosti by mělo být dosti při přerušení dodávek z Ruska. Nedostatkový plyn sice zdražuje, ale rychlý...

I vysokoškolák může být blbý, říká obávaný lovec z Novy Doktor Vševěd

Premium Na úspěchu televizní soutěže Na lovu má Jiří Martínek velký podíl. Diváci žasnou nad jeho znalostmi. On žasne taky –...

 • Další z rubriky

Bude Hitlerova dálnice opravdu dálnicí? Obce jsou pro, stát chce třípruh

Premium Severní část silnice I/73, která povede ve stopě tzv. Hitlerovy dálnice, se nejspíš bude stavět jako třípruh. Nejen...

Muž spadl do devítimetrové studny a zranil se. Museli pro něj slanit hasiči

Hasiči v neděli dopoledne na Brněnsku zachraňovali muže, který spadl do devítimetrové studny. Na místě zasahoval...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nákladní vlak na Hodonínsku srazil a usmrtil člověka, provoz stál

Nákladní vlak v sobotou dopoledne na trati mezi Rohatcem a Bzencem na Hodonínsku srazil a zabil člověka. Policie...

Muž srazil na přechodu ženu s dítětem v kočárku, těžce ji zranil

Řidič v osobním voze srazil v sobotu před půlnocí v Brně-Žabovřeskách ženu s dítětem v kočárku, když přecházela silnici...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Bez nebezpečných injekcí do penisu si dnes nic nevyděláte, říká pornoherec

V posledních letech se ve videích pro dospělé objevuje další nerealistický prvek – hodiny trvající erekce. Pornoherec a...

Eurovizi vyhráli Ukrajinci s písní pro matky, čeští We Are Domi nezaujali

Na šedesátém šestém ročníku mezinárodní pěvecké soutěže Eurovize, který se letos konal v italském Turíně, zvítězil...

Památka na sověty. Turkmenistán hodlá jednou provždy uhasit Bránu do pekla

Sovětští důlní inženýři podnikli v šedesátých a sedmdesátých letech řadu misí. Jejich expedice do Turkmenistánu v roce...

Český horolezec začal šitím spacáků, dnes jeho bundy nosí i švýcarská policie

Premium V 80. letech byl členem československé horolezecké reprezentace a přivydělával si ruční výrobou spacích pytlů. Poté se...