Neděle 7. března 2021, svátek má Tomáš
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Neděle 7. března 2021 Tomáš

Jsme na sebe přísnější, ale je to pro dobro věci, tvrdí operní manželé

  17:15
Světoznámý český operní pěvec Adam Plachetka i letos vystoupí na Hudebním festivalu Znojmo. Právě nacvičuje scénické nastudování Händelova oratoria Saul. Kvůli zkoušení se na část léta s manželkou – operní pěvkyní Kateřinou Kněžíkovou – a dcerami usadili na jižní Moravě.

Adam Plachetka a Kateřina Kněžíková budou hvězdami Hudebního festivalu Znojmo. Na léto se i s dcerami proto usadili na Znojemsku. | foto: Marek Olbrzymek

Znojemsko si oblíbili a před nedávnem si tady pořídili vinný sklep. Na jižní Moravě tak chtějí trávit víc času, nejen díky blízkosti Vídeňské státní opery, jež je Plachetkovou domovskou scénou.

Co vás vedlo k rozhodnutí pořídit si na Znojemsku vinný sklep?
Adam Plachetka: Do Znojma jezdíme už skoro patnáct let a líbí se nám tu. Když jsme dělali Dona Giovanniho v roce 2016, bydleli jsme u kamaráda ve sklepě a byl to zážitek do té míry krásný, že jsme začali shánět vlastní. Nakonec se podařilo jeden najít, ale museli jsme ho kompletně přestavět. Díky snaze a pomoci všech zúčastněných se povedlo stavbu dokončit přesně týden před začátkem zkoušek, takže můžeme pracovat z domova.
Kateřina Kněžíková: Nápad pořídit si vinný sklep byl velmi spontánní a rychlý. Jeden večer jsme seděli venku, nad námi obloha plná hvězd a rozhodnutí bylo na světě.

Fotogalerie

Znamená to, že budete na jižní Moravě trávit více času?
A. P.: Pokusíme se. Z Vídně je to blizoučko, takže myslím, že odtud budeme jezdit hojně.
K. K.: Co nám pracovní možnosti dovolí. Z Prahy je to sice dál a tam já s dětmi budu trávit většinu sezony, ale to místo je tak kouzelné, že se nám to rozhodně vyplatí.

A co vás na jižní Moravu táhne?
A. P.: Těch věcí je hodně. Příroda, kamarádi a vůbec všeobecná pohoda. Je fajn moct si odskočit z města a vyběhnout do přírody.
K. K.: Já pocházím z vesnice, takže jakákoli příležitost být v přírodě a klidu je více než vítaná. Nabíjím tam baterky. A navíc, jižní Morava je úžasný kout naší republiky.

Jaký je váš vztah k vínu?
A. P.: Velmi dobrý. To je další důvod, proč jsme na Znojemsko zamířili. Známe tam dost vinařů a dostáváme výborné víno přímo od zdroje.
K. K.: Můj vztah k vínu je víc než pozitivní. A zejména atmosféra sklípku, milí a otevření lidé jsou zárukou dobře stráveného společného času.

Jak jde k sobě víno a péče o hlas?

A. P.: Mám rád bílé víno, ale v žádném případě nepiju před představením a předchozí den jen opatrně. Ale jinak se neomezuji a rád si skleničku dopřeji.
K. K.: Preferuji také bílé víno, ale rozhodně jen v malém množství a ideálně ne před představením. To se pak špatně dostávám do formy a stojí mě to zbytečně moc sil.

Pane Plachetko, na Hudebním festivalu Znojmo ztvárníte hlavní roli v novém nastudování Händelova oratoria Saul. Můžete přiblížit svou roli a nové nastudování oratoria?
A. P.: Saul je starozákonní postava, první král Izraele. Oratorium se zaměřuje na konec jeho života, kdy neunese rostoucí oblibu Davida poté, co zabil Goliáše. Je zde tedy vlastně zápornou postavou, protože spřádá plány, jak se Davida zbavit, a nakonec sám zahyne. Saula jsme letos hráli ve stejném složení už dvakrát koncertně. Sešlo se dobré a příjemné obsazení, takže se těším, až dáme oratoriu i scénickou podobu pod vedením Tomáše Pilaře. Pokud se nemýlím, ve scénické podobě se bude jednat o domácí premiéru.

Oratorium zazní třikrát během festivalu a pak už nikdy. Nepřijde vám to trochu škoda?
A. P.: Každý projekt má své předem jasné využití a i podle toho se člověk rozhoduje, zda se do něj chce pouštět. Tři představení sice nejsou mnoho, ale když se jedná o tak výjimečné dílo, i ta mají smysl. Krása festivalů je i v tom, že se můžeme pouštět do experimentů, protože výsledek je jedinečný, a nemusí to být kus, co zůstane na hracím plánu mnoho sezon.

Znojemský hudební festival je spojený s vašimi kariérními začátky. Jak na ně vzpomínáte?
A. P.: Na začátky a studijní roky vzpomíná asi každý rád. Člověk má málo povinností a zodpovědnosti a všechno si jen užívá. Na druhou stranu jsem rád, že mám začátky za sebou a nemusím si znovu prošlapávat cestičku nahoru.

Paní Kněžíková, na festivalu vystoupíte 22. července na zámku ve Vranově. Na co se diváci mohou těšit?
K. K.: Koncert aspiruje na úžasný dramaturgický počin, který je postavený na jménu Pietra Metastasia. Libretisty, který byl vyhledávaným spolupracovníkem skladatelů, jako byl Mozart, Hasse, Gluck, Mysliveček, Händel, Scarlatti a mnoho dalších. Jezdil na „prázdniny“ na zámek Vranov nad Dyjí. Koncert bude propojen s recitací, která vychází z konkrétních oper a která se tvoří přímo na míru pro Hudební festival Znojmo.

Kdo u vás doma rozhoduje o výběru hudby k poslouchání. Máte stejný hudební vkus?
A. P.: Doma hudbu tolik neposloucháme. Nicméně když jeden něco vybere, druhý to nerozporuje a myslím, že vkus máme podobný.
K. K.: O hudební kulisu se u nás doma starají naše děti. Nicméně většinou vybírá hudbu Adam, což bývá záruka kvality. I když bylo období, kdy jsme ke snídani poslouchali Mistry pěvce norimberské, a to se přiznám, že pro mě bylo náročnější. (směje se)

Výběr z programu Hudebního festivalu Znojmo

 • 11. 7. Zahajovací koncert s Pavlem Šporclem, Znojmo-Hradiště. 
 • 13. 7. Tančírna na hranicích, swingová kapela Hot Brew Trio, park hotelu Savannah.
 • 14. 7. Rafael Fingerlos – benefiční koncert na opravu jízdárny Louckého kláštera ve Znojmě. 
 • 22. 7. Koncert z míst, kam jezdil operní básník Pietro Metastazio na dovolenou. Účinkují: Kateřina Kněžíková (soprán), Martin Hroch (cembalo), Daniel Bambas (recitace), nádvoří zámku Vranov nad Dyjí.
 • 24. 7. Vokální skupina Skety, nádvoří zámku v Uherčicích. 
 • 25., 27. a 28. 7. Adam Plachetka v operním představení Saul, jízdárna Louckého kláštera, Znojmo. 
 • 26. 7. Cimbál, víno, jízda králů – program cimbálové muziky Čardáš z Bojkovic, nádvoří Louckého kláštera Znojmo.

Více na www.hudbaznojmo.cz

Jako manželé se potkáváte i na jevišti. V opeře Don Giovanni jste dokonce manžele ztvárnili. Je vaše společné angažmá spíše ku prospěchu? A jste na sebe na jevišti navzájem přísnější?
A. P.: Přísnější na sebe možná jsme, ale je to pro dobro věci. Vystupujeme spolu rádi. A protože to není až tak často, myslím, že se vždycky oba těšíme.
K. K.: Ano, já se na společně strávený čas při koncertech nebo na pódiu vždy těším. Přísnější na sebe rozhodně jsme, ale myslím, že je to v mnoha směrech výhodnější.

Mluvíte si navzájem do svých rolí?
A. P.: Spíš se ptáme na názor, když chceme radu. Role doma řešíme hlavně, když se děje něco, co si řešení vyžaduje.
K. K.: Když se ptám nebo jsem tázána, tak svůj názor řeknu a ráda jsem dalším uchem. Ale není to tak, že bych po každém představení přiskočila a vysypala seznam chyb a návod, jak je opravit. To máme vzájemné.

Vaše dvě dcery jsou zatím malé, ale máte už dopředu představu o tom, zda je povedete k hudbě?
A. P.: K hudbě je určitě povedeme, ale budeme raději, když si ji nechají jako koníček. Práce to není tak snadná, jak se zvenku může zdát.
K. K.: K hudbě mají obě naše holky pozitivní vztah, což je úžasné, a myslím, že to rozhodně přispěje k vývoji jejich osobností. Kdyby ale měly hudbu jako koníčka, ke kterému se budou po celý život vracet, tak bych byla šťastnější.

Na leden však plánujete na operního pěvce možná trochu netradiční počin – koncert v O2 areně. Co si od koncertu slibujete?
A. P.: Slibuji si hlavně nové posluchače pro klasiku a už mám spoustu pozitivních referencí, že se na koncert chystají lidé, kteří by si do Rudolfina nebo do Národního divadla netroufli. Věřím, že pak názor změní a nebudou se bát.

Hudbu doplní kouzelník. Předvede barokní triky

Díky podtitulu „Hudba králů“ si mají návštěvníci Hudebního festivalu Znojmo připadat jako na šlechtickém dvoře. Zazní melodie Händela, Dvořáka nebo Vivaldiho, královská tematika protkne i varhanní, cimbálové nebo jazzové koncerty.

Festivalpotrvá až do 28. července. Za návštěvu stojí koncert podle notových záznamů ze znojemských hudebních archivů, do kterých se ponořili studenti Masarykovy univerzity v Brně. „Objevili spoustu zapomenuté hudby, především z renesančního období, ve kterém Znojmo vzkvétalo,“ podotkl prezident festivalu Jiří Ludvík.

Další koncert vzdává hold italskému opernímu básníkovi a libretistovi Pietru Metastasiovi, který pravidelně navštěvoval Znojmo, Jaroslavice a Vranov nad Dyjí. Jeho tvorbu připomene sopranistka Kateřina Kněžíková a recitacemi herec, držitel Ceny Thálie Daniel Bambas.

Zaujme i kouzelnická show doprovázená Alešem Ambrosim a jeho orchestrem. Iluzionista Petr Kasnar nastudoval barokní triky a do Znojma tak přiveze dobový kostým i speciální rekvizity. Lidé si ho mohou pamatovat z filmu Samotáři – samozřejmě v roli kouzelníka.

Po osmi letech také ve Znojmě zahraje špičkový houslový virtuos František Novotný, do dramaturgie skvěle zapadá, jako potomek rodiny Bendů má přímou vazbu na královský rod.

I tradiční cimbálový koncert se inspiroval ústředním tématem. Přijede folklorní soubor Vlčnovjan a lidé tak zažijí atmosféru vlčnovské Jízdy králů, která je na seznamu nehmotného dědictví UNESCO.

Festival opět navštíví i ta místa, kde se běžně koncerty nekonají. Letos například proboštství na Hradišti, magické poutní místo Heiliger Stein nebo několik zámků.

Zlatým hřebem je pak ve třech termínech vlastní scénické dílo, které vzniká originálně přímo ve Znojmě a jinde nebude k vidění – oratorium Saul v hlavní roli se sólistou Vídeňské státní opery i Metropolitní opery v New Yorku Adamem Plachetkou.

Jarní prázdniny

Týdenní jsou na základních a středních školách rozloženy v termínech od 1. února do 14. března. Přinášíme úplný přehled prázdninových termínů podle okresů.

 • Nejčtenější

Vnitro hasí zmatky. „Venkovany“ pustí do Brna, Plzeňany do Globusu

Ministr vnitra dostal od vlády pravomoc upravit zákaz cestování mezi okresy tam, kde omezení nedává smysl. Výjimku...

Hurá na výlet. Mnozí Brňané si vyložili spojení okresů po svém

Nedělní zprávu o spojení okresů Brno-město a Brno-venkov po dobu současného omezení pohybu si mnoho jejich obyvatel...

Žena a muž zemřeli po dvacetimetrovém pádu ze skály na Znojemsku

Muž se ženou v úterý odpoledne zemřeli po pádu ze skály v Jevišovicích na Znojemsku. Z asi dvacetimetrové výšky dopadli...

Slavia dostala v poháru tři góly, ale deset jich dala. Dál postupují Liberec i Teplice

Slávističtí fotbalisté v osmifinálovém utkání domácího poháru od třetiligového outsidera inkasovali doma tři góly, ale...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

V Brně odhalili další případy jihoafrické mutace z okolí mateřské školy

Soukromá laboratoř v Brně v pátek odhalila další dva případy nakažlivější jihoafrické mutace koronaviru, uvedl...

Exploze viru: v domově důchodců ve Vrchlabí zabil polovinu seniorů

Premium Tragédie v domově seniorů varuje, jak rychle se šíří nákaza koronavirem a jak smrtelná může být. Celorepublikově pak...

Randění pod rouškou. Reportérka absolvovala sedm pokusů o seznámení

Premium „Jestli si někoho nenajdeš, než ti bude třicet, nainstaluju ti seznamku,“ oznámila mi moje nejlepší kamarádka. Patřím...

Zavřené nezavřené restaurace. Jak vypadá zapovězený společenský život?

Premium Zaplněné stoly, skupinky lidí se sklenicemi vína a smích nesoucí se až na ulici. Nejde o výjev starý víc než rok, ale o...

 • Další z rubriky

Napěchovaný prdy a přátelstvím. Seriál Hovnays nebude vonět každému

Premium Za devatero kadibudkami a sedmero zadky stojí město Brno. Tato slova dědy Hovnayse, jemuž propůjčil hlas Martin Dejdar,...

Pilot RAF měl budovat československé poválečné letectvo. Komunisti řekli ne

Premium Tomáš Kruml vystudoval textilní školu, začínal jako vzorkař ve fezárně a nakonec létal stíhačkami. Za druhé světové...

Brněnští lékaři našli způsob, jak léčit onkologické pacienty s covidem

Účinný postup, který zabrání rozvoji covid-19 u onkologicky nemocných pacientů, našli lékaři z Hemato-onkologické...

Z věže na zámku v Miloticích „pršel“ šindel, dočkala se i nové špičky

Jako ze škatulky je od začátku března zámek v Miloticích u Kyjova. Dělníci tu dokončili práce na střeše jedné z věží,...

Gabriela Koukalová se pochlubila, že čeká miminko. Změnila si i příjmení

Bývalá biatlonistka Gabriela Koukalová (31) bude maminkou. V ranním vysílání na Primě se pochlubila šťastnou novinou a...

Nepravda a účelovka, říká Koukal o tvrzení exmanželky Soukalové

Po obviněních bývalé biatlonistky Gabriely Soukalové (31), že ji exmanžel Petr Koukal (35) podváděl a utrácel její...

Zemřel rockový bubeník kapely Citron a podnikatel Radim Pařízek

Zemřel rockový bubeník spjatý zejména s heavymetalovou kapelou Citron Radim Pařízek. Hudebníkovi, který se uplatnil i v...

Amatérské porno je realita, která lidí baví, říká pornoherečka

Porno je film, fikce, představení. Amatérská videa jsou však realita. „A to na nich lidi baví. Nikdo nechodí po...

Jeden partner byl sadista, druhý asexuál, říká autorka erotické trilogie

Blanka Lipinska (35) se proslavila svou erotickou trilogií s názvem 365 dní. Polská spisovatelka si momentálně užívá na...