Operaci osmdesátileté pacientky se zúženými srdečními cévami vedl Petr Kala z kliniky. „Doposud jsme dělali přenosy pouze pro kolegy, nyní poprvé může operaci sledovat laická veřejnost,“ řekl lékař. Dodal, že živé přenosy pro lékaře se vysílají více než dvacet let. Za tu dobu jich proběhly desítky.
Operatér s asistujícím lékařem, týmem kolegů a sester prováděl zákrok a u toho popisoval divákům, co právě dělá. „Budu komentovat jednotlivé kroky, jakým způsobem postupuji a proč,“ předem vysvětloval Kala s tím, že to pro něj nebude až tak složité, jak by se mohlo zdát. Při vysílání pro odborníky totiž ještě během operace diskutuje s ostatními lékaři, nyní tedy bude mít o úkol méně.
Cílem zákroku bylo rozšířit cévy okysličující srdce. Ty se mohou vlivem genetiky či špatné životosprávy zužovat a způsobit nedostatečné vyživení srdce. Důsledkem pak může být třeba infarkt srdce, jedno z nejčastějších srdečních onemocnění.
Ve Fakultní nemocnici Brno provedou lékaři kolem dvanácti set těchto zákroků ročně. „Úspěšnost je vysoká, pohybuje se mezi 90 a 95 procenty. Je to asi nejúspěšnější dostupná terapie,“ uvedl Kala.
Pacientka je při operaci při vědomí
Při operaci se do těla pacienta tepnou v zápěstí zavede katetr, pod rentgenem jej lékaři dovedou k srdci. Srdeční céva se roztáhne a vyztuží, aby se nezužovala a mohla okysličovat srdce. Pacient je během operace při vědomí, lékaři mu neotvírají hrudník.
„Zákrok trošku bolí jen po dobu několika desítek vteřin, když se roztahuje balonkem zúžené místo nebo se tam dává výztuha,“ dodal Kala. Operace trvala necelé tři čtvrtě hodiny. Podle slov Kaly dopadl zákrok úspěšně. „Na začátku jsem měl jen problém se zavedením do tepny na zápěstí, byla úzká. Ale jinak bylo vše bez komplikací,“ zhodnotil Kala. V přenosech z operačního sálu chce pokračovat.
Zákrok vysílala internetová televize kardio.tv, která se zaměřuje na problematiku diagnostiky a léčby srdce a cév. Projekt chce upozornit na závažnost onemocnění kardiovaskulárního systému, která představují více než polovinu všech důvodů úmrtí dospělých ve vyspělých zemích.
„Cílem internetové televize je, aby pacienti měli stále větší povědomí o srdečním onemocnění. Ale i o tom, jak mu předejít,“ uzavřel Kala s tím, že v budoucnu chce pokračovat v přímých přenosech pro odborníky i veřejnost.