Čtvrtek 22. dubna 2021, svátek má Evženie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 22. dubna 2021 Evženie

Školy jsou na online záškoláky krátké, některé se obracejí na sociálku

  15:19
Přestože problémy technického rázu se při „covidové“ výuce podařilo dávno vyřešit, v kolonkách docházky stále zůstávají prázdná místa. Česká školní inspekce v celé zemi zachytila nejméně deset tisíc případů, kdy děti a jejich rodiče distanční výuku úplně ignorují.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Reuters

Na jihu Moravy jsou jich stovky. „I když Jihomoravský kraj patří mezi regiony s vyšším socioekonomickým statusem, ani on není stejnorodý a v některých, zejména okrajových částech je situace složitější,“ shrnuje náměstek ústředního školního inspektora Ondřej Andrys.

Třeba na znojemské Základní škole Mládeže již museli kontaktovat orgán sociálněprávní ochrany dětí (OSPOD) kvůli pětici záškoláků, přestože cest, jak se do online výuky zapojit, nabízí několik. 

„Půjčujeme počítače, pro děti bez internetového připojení chystáme úkoly, pro které si chodí. Mají také možnost konzultací jeden na jednoho, sedí tedy s učitelem nebo s asistentkou přímo ve škole a účastní se online výuky odtud,“ vyjmenovává ředitelka školy Romana Loydová.

Třídní učitelé se podle ní snaží motivovat rodiče i žáky, záškoláctví ale kvete i při virtuální výuce. „Zejména u dětí, s nimiž byly potíže už dříve. Ty, které nepracovaly ve škole, zkrátka nepracují ani doma,“ dodává Loydová.

Příčiny zanedbávané výuky se různí

Podle Vladimíra Ochmanského, ředitele největší české základní školy v Boskovicích, se ale „problémoví“ žáci dají těžko schovat do jedné škatulky. „Někdy pro absenci ve výuce mají i objektivní důvody,“ míní.

Jako příklad dává rodiny, které se kvůli covidu rozdělily. „Jeden z rodičů je pryč, podmínky nejsou stejné. Pak se stane, že se dítě třeba i tři neděle nemá možnost k výuce připojit. Nelze generalizovat, je to případ od případu,“ podotýká.

I z dat České školní inspekce vyplývá, že složení absentujících žáků je velmi pestré. 

„Může jít o děti rodičů, kteří na vzdělání svých potomků žádný velký zájem nemají, o děti a rodiče s velmi nízkou motivací, o děti z rodin, jež jsou výrazně zatíženy existenčními problémy, třeba exekucemi, či o děti z rodin, které se často stěhují. V naprosté většině případů jde nicméně o děti pocházející ze složitějšího rodinného prostředí, v němž se kumuluje více problémů, jež všemožná protipandemická opatření a také distanční výuka ještě umocnily,“ míní Andrys.

Často tak jde o žáky, kteří jsou schopní se vzdělávat pouze ve škole, kde pro to mají podmínky, jež jim rodiče doma nedokážou zajistit. I za normálních okolností jejich docházka bývá děravá, jenže školy mají v době prezenční výuky alespoň nějaké nástroje, jak je „udržet“, zatímco distančně tyto postupy přirozeně nefungují.

Čím starší, tím větší problémy

Podněty směrem k OSPOD už zamířily i z břeclavské základní školy v Kupkově ulici. „Na prvním stupni máme zhruba tři procenta dětí, které méně spolupracují. Nepřipojují se přes počítač, ale zadáváme jim úkoly. Na druhém stupni už je to však osm procent,“ vypočítává ředitel školy Igor Huleja. 

A právě v nich se ukrývají i jednotky záškoláků, kteří výuku ignorují úplně. „Očekával bych, že to budou děti ze sociálně slabších rodin, ale neplatí to vždy. Problém se týká i těch zajištěných,“ upozorňuje.

Logicky jsou větší trable u druhostupňových žáků, kteří nepodléhají tak přísnému rodičovskému dozoru. Mladším dětem navíc s probíranou látkou lépe pomohou, zatímco složitější učivo už dávno nemusí mít v paměti. 

„Snažíme se situaci řešit, ale někdy to nefunguje, i když třídní učitel na spolupráci hodně tlačí,“ přiznává Huleja. Metodiky doporučují zkusit návštěvu rodiny i pokus o kontakt ze strany spolužáků, ne vždy však tato taktika vyjde.

Opět to potvrzují i zkušenosti České školní inspekce. „V mnoha ohledech se jednotliví aktéři velmi snaží. Je také dobré vnímat, že v řadě případů jednoduchá represe nic nepřinese, a často je to i tak, že už nepřinesla, protože ji školy již vyzkoušely. Optimální situací je, když škola má možnost zapojit žáka alespoň tak, že s ním zvládne minimálně jednou týdně konzultaci, na níž žák něco udělá. I to je však někdy dost složité,“ uzavírá Andrys.

  • Nejčtenější

V Brně už několik dní pátrají po zmizelém chlapci, našly se jeho věci

Policisté i dobrovolníci z celého Brna už od středečního večera marně pátrají po zmizelém patnáctiletém chlapci....

Kvůli pátrání po chlapci upustili Svratku, dobrovolníci v noci oblehli dům

Pátrání po ztraceném chlapci v Brně pokračuje v korytu řeky Svratky, jejíž hladina byla o jeden metr snížena. Množí se...

Žena v Brně zemřela po pádu ze sedmého patra, podle svědků umývala okna

Smrtelná zranění si přivodila žena, která v Brně vypadla ze svého bytu v sedmém patře paneláku. Snaha záchranářů o...

Slavný prodejce skla v centru Brna končí, obchod po 70 letech složil covid

Nejnovějším brněnským přírůstkem na seznamu podniků, jež kvůli covidu vyvěsily ceduli „Zavřeno“, je obchodní dům...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Kamion s pivem při převrácení těsně minul protijedoucí auto, ukázalo video

Pondělní nehoda kamionu na celou noc i část úterního dopoledne zablokovala D1 za Brnem. Oba směry již byly znovu...

Jsme inspektoři, ohlásili se agenti do Vrbětic. Později se ozval výbuch

Premium Přijeli do muničních skladů ve Vrběticích a prokázali se jako zaměstnanci ostravské firmy Imex Group. Jednalo se však o...

Muž z Imex Group: Do beden k odeslání by se ve Vrběticích nikdo nedostal

Premium Sklady ve Vrběticích na Zlínsku, které podle českých tajných služeb vyhodili do povětří ruští tajní agenti, měla...

Války budoucnosti mohou probíhat v lidské mysli, říká bezpečnostní analytička

Premium Její znalosti sice využívají vojáci a jeden kolega ji prý s nadsázkou navrhl jmenovat čestnou generálkou britské...

  • Další z rubriky

Tiskům z dob Rudolfa II. vdechnou nesmrtelnost, budou dostupné online

Vzácné historické knihy budou nově dostupné online pro všechny zájemce. Odborníci z Moravské zemské knihovny v Brně je...

Brno vs. Praha: střet o miliardy na onkologii. Ústavy se mají podělit

Premium Masarykův onkologický ústav v Brně plánuje nové nákladné projekty. Sedm a půl miliardy korun má jít v plánu obnovy na...

Otočku smykem nezvládl, vůz skončil v protisměru čelem k přijíždějícím autům

Hromadnou nehodou mohl skončit nebezpečný manévr řidiče na rušné křižovatce v Ostravské ulici v Brně. Šofér se patrně...

Okno do budoucnosti. Brněnská laboratoř bude vyvíjet chytré technologie

Továrny budoucnosti, vzdáleně řízená vozidla nebo chytré domácnosti plně ovládané hlasem. Co dřív znělo jako výplod...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Zlom 3. května. Otevřou se obchody a služby, další žáci se vrátí do škol

Systém PES nahradí šest vln rozvolnění, oznámil ve středu premiér Andrej Babiš. Od 3. května by se mohl vrátit druhý...

Hráče vyloučili z turnaje, protože měl příliš vysoko nastavený jas obrazu

Známý streamer Tfue přišel o vítězství v turnaji o dvanáct tisíc dolarů kvůli tomu, že měl příliš vysoko nastavený jas...

Královna se rozloučila s Philipem bílými květinami a vlastnoručním vzkazem

Královna Alžběta II. se rozloučila s mužem, který stál po jejím boku celých 73 let. Posledními vzkazy pro prince...

Bojím se, že papírové peníze v Česku skončí do pěti let, říká ekonom

Premium Mezinárodní měnový fond již před pár lety poukázal na to, že by papírové bankovky či kovové mince mohly z ekonomiky...

Z Philipova pohřbu odcházeli bratři William a Harry v důvěrném hovoru

Na hradu Windsor byl v sobotu pohřben princ Philip, manžel královny Alžběty II. Velká pozornost se upírala také na...