Sledovat zastupitelstvo on-line je možné jen v Brně. Další města váhají

  13:40aktualizováno  13:40
On-line přenos přenášený na internet už dnes najdete ze všeho možného. Od sportovních utkání po záběry zvířat u krmelce či v zoologických zahradách. Přímý přenos z jednání zastupitelstva však zatím nabízí z velkých jihomoravských měst pouze Brno.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto:  Michal Růžička, MAFRA

Ostatní města kraje se přidávají váhavě, zařídit on-line přenos je podle nich technicky náročné a drahé. Ve druhém největším městě v kraji, ve Znojmě, proto chtějí opoziční zastupitelé na příštím jednání předvést, že nejde o nic složitého.

Nyní, pokud chtějí lidé ze Znojma vidět, jak diskutují a hlasují zastupitelé města, musejí na jednání přijít osobně. Jenže zastupitelstvo se schází poměrně brzy odpoledne. „Tou dobou bývám v práci, takže bych ocenil záznam ze schůze, který bych si v klidu pustil večer nebo o víkendu,“ míní třeba Kamil Váčka ze Znojma.

Radnice v minulém volebním období začala zveřejňovat jmenovitá hlasování zastupitelů, podklady k jednání či zápisy z něj ale k dispozici na webu nejsou. Tím, jestli jednání nahrávat, se znojemští zastupitelé zabývali na poslední řádné schůzi. S návrhem přišel Jiří Ludvík (Změna Znojmo).

Dopadlo to tak, že už na únorové jednání chtějí zastupitelé Změny přinést kameru a předvést, jak je přenos schůze jednoduchý. Výsledkem jejich snažení má být jak on-line přenos, tak videozáznam. „Chceme ukázat, že jedna kamera a jeden zaměstnanec, který zmáčkne tlačítko a potom video zpracuje, bohatě stačí. Je zbytečné připravovat drahý projekt,“ vysvětluje Ludvík.

V duchu „když se chce, tak to jde“, hovoří i starostka Šlapanic Michaela Trněná (Čisté Šlapanice). Jednání zastupitelstva si lze na webu města pustit ze záznamu, který je podle ní lepší než on-line přenos.

„Finanční náročnost je nesmysl. Jako občanské sdružení Čisté Šlapanice jsme pořídili kameru za deset tisíc a harddisk za dva tisíce. Co se týče natáčení, zvládne to i laik, i když napoprvé zpracování včetně prokliků zabere pár hodin. U nás to je v podstatě dobrovolnická činnost,“ vysvětluje Trněná.

Na nejistý výsledek takových záznamů však poukazuje režisér a producent, který kromě tvorby reklam a propagačních filmů provozuje i znojemský turistický video portál Znojmo.tv. „Je to podobné jako u jakékoliv jiné zakázky. Něco natočit zvládne kamera sama, ale aby to nějak vypadalo, je potřeba odborník,“ myslí si Jan Otruba.

Do kabelové televize to jde, na internet jen zvuk

Jednání z břeclavského zastupitelstva mohou lidé sledovat zpětně ve vysílání místní kabelové televize. „V rámci spuštění nového portálu města nyní diskutujeme i o zvukovém záznamu. O on-line přenosu kvůli technické náročnosti zatím neuvažujeme,“ sdělila referentka pro vnější vztahy Eliška Windová.

Na webu města lidé vždy kromě programu najdou předem i zprávy a přílohy projednávané na zastupitelstvu, následně i usnesení a jmenovité hlasování.

I v Hodoníně si lidé mohou jednání jen poslechnout. „IT technik zvukové zařízení obsluhuje přímo na zasedání a druhý den záznam zpracuje a vloží na webové stránky města. Tam najdou zájemci jak podklady pro jednání, tak hlasování o jednotlivých bodech,“ doplnila mluvčí hodonínské radnice Barbora Lahová.

Na technickou i finanční náročnost se odvolává i Vyškov. Jednání tady sice nahrávají, ale jen za účelem zápisu. Na webu radnice je k dohledání pouze usnesení zastupitelstva. „Zápisy ze zasedání včetně počtu hlasů jsou k nahlédnutí na sekretariátu starosty,“ přiblížila mluvčí města Petra Bezdomniková.

Nejkomfortněji se k jednání zastupitelstva dostanou Brňané. Přímý přenos ze schůze začíná každé druhé úterý v měsíci v osm hodin ráno na webu města.

„Již několik let poskytujeme on-line přenos jednání a bereme to jako standardní službu občanům. Sledovanost stránek je vždy odvislá od témat, která zastupitelé projednávají,“ objasňuje mluvčí brněnského magistrátu Pavel Žára.

Většina důležitých jednání je stejně neveřejná, podotýká odborník

Že nejde o nic náročného, si myslí i mluvčí Brna-střed. „Pořídit záznam není nákladné, systém nahrávání je součástí hlasovacího zařízení,“ vysvětluje Roman Burián. Lidé si na radnici mohou vyžádat i nahrávku ze zastupitelstva na cédéčku. „Požadavky na zvukový záznam jsou ale zatím zcela ojedinělé,“ dodal.

Na zastupitelstvech „narváno“ rozhodně nebývá. Na jednání toho břeclavského si najde cestu jen kolem pěti lidí, ve Vyškově je zájem asi čtyřnásobný.

„Definovat zájem veřejnosti je problematické. Například ve Znojmě může být nízká účast částečně způsobena dobou projednávání, brzy odpoledne je spousta lidí ještě v práci. Ta ale nijak zásadně v rámci Česka nevybočuje - jsou obce, kde začíná zastupitelstvo později, na druhé straně ve větších městech startují mnohem dříve, i ráno nebo dopoledne,“ míní znojemský politolog Jaromír Příkazský.

Otázkou je podle něj smysl zveřejňování záznamů. „Většina důležitých rozhodnutí probíhá v obecní radě, a to neveřejně. Zastupitelstvo, za předpokladu fungující koalice, tato rozhodnutí posléze pouze posvětí, případně prodiskutuje - a posvětí,“ myslí si. Nicméně to, že mnohé obce k přenosům a záznamům přikročily, považuje za službu veřejnosti, zejména však různým nevládním organizacím a médiím.

Nejčtenější

Řidiče přepadl hlad, kamion odstavil na rušné silnici a šel si pro oběd

Řidič odstavil v Břeclavi svůj kamion v rušné Sovadinově ulici a odešel do...

Svérázným způsobem vyřešil v úterý kručení prázdného žaludku řidič kamionu v Břeclavi. Svou soupravu zaparkoval přímo...

Do policejního autoparku přibylo zabavené Audi RS6, které propadlo státu

Jihomoravská dopravní policie od prosince 2018 využívá Audi RS6, které předtím...

Nový výstavní kus mají ve svých garážích jihomoravští dopravní policisté. Od prosince využívají vůz Audi RS6, který...

Hokejové Brno hlásí posilu, přivábilo zkušeného obránce Michálka

Obránce Zbyněk Michálek při tréninku českých hokejistů  v Praze před Channel...

Hokejisty Komety Brno posílil šestatřicetiletý obránce Zbyněk Michálek. Dlouholetý hráč NHL a držitel dvou medailí z...

Brno otevře na dolním nádraží další čekárnu, vytvoří ji osm kontejnerů

Novou čekárnu na brněnském dolním nádraží má tvořit osm mobilních kontejnerů.

Okolí dolního vlakového nádraží v Brně, které nyní používají tisíce lidí denně kvůli roční výluce hlavního nádraží,...

Brzký konec elegána. Ale splnil jsem si všechno, tvrdí Holek

Mario Holek

Z Brna, které jej před jedenácti lety vystřelilo do fotbalového světa, to Mario Holek dotáhl až do národního týmu. Ve...

Další z rubriky

Muž zkolaboval s nohou na plynu. Z hořícího auta ho s dítětem vytáhl soused

Hasiči na Vyškovsku v pondělí ráno likvidovali požár auta, škoda je je patnáct...

K hořícímu autu vyjížděli hasiči v pondělí ráno na Vyškovsko. Senior do vozu naložil dvouletou dívku a zkolaboval. Měl...

Stavědla na brněnském nádraží mají jít k zemi, památkáři o ně bojují

Stavědla, jak jim železničáři říkají, slouží na hlavním nádraží v Brně už od...

S nynější rekonstrukcí zabezpečovacího zařízení na hlavním vlakovém nádraží v Brně mají zmizet také historická stavědla...

VIDEO: Sochaři z osmi tun ledu vytesali katedrálu i hokejového brankáře

U brněnské nákupní Galerie Vaňkovka budou přibližně týden k vidění ledové sochy...

Až dva a půl metru do výšky se tyčí ledové sochy oslavující brněnské motivy, které se v pátek objevily u nákupní...

3 nejčastější úrazy dětí a první pomoc: Víte, jak se zachovat?
3 nejčastější úrazy dětí a první pomoc: Víte, jak se zachovat?

Hlídáte je jako ostříž, ale stačí vteřinka nepozornosti a neštěstí je na světě. Pád na hlavičku, opaření nebo vdechnutí předmětu patří mezi nejčastější úrazy dětí. Jak je správně ošetřit, aby následky byly co nejmírnější?

Najdete na iDNES.cz