Do Brna se vrátilo první české zlato z olympiády, má i svou ochranku

  17:53aktualizováno  17:53
Historicky první zlatá olympijská medaile československého sportu, vybojovaná Bedřichem Šupčíkem ve šplhu v roce 1924 v Paříži, se vrací do Brna. Právě tam rakouský rodák Šupčík během své kariéry v Sokole Brno I trénoval.

Do Brna se vrátilo první československé olympijské zlato, které v roce 1924 v Paříži vybojoval Bedřich Šupčík ve šplhu. Medaile bude k vidění na výstavě Branky, Body, Brno na hradě Špilberk. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

V sobotu, přesně v den 95. výročí jeho triumfu, medaili představí výstava Branky, Body, Brno na hradě Špilberk. Vystavena bude do podzimu.

„Jsme si jisti, že krátce po návratu z olympiády Šupčík svoji medaili v Brně měl, ale naopak nemáme zprávy o tom, že by zde v dalších letech byla. Je pro nás tedy nesmírně cenné, že ji Národní muzeum, v jehož sbírce medaile je, na naši výstavu laskavě zapůjčilo,“ prohlásil brněnský historik Petr Vachůt.

Medaile je ze zlata, její průměr je přesně 5,6 centimetru a přepravuje se v relativně obyčejné krabičce. I Vachůt si však bere bílé rukavice, když s ní manipuluje. „Má mimořádnou hodnotu,“ poznamenal kurátor brněnské výstavy.

Dostat ji do Brna představovalo pro Vachůtův tým velké úsilí. „Národní muzeum si svoje artefakty vystavuje nejraději samo. Byla potřeba spousta administrativy a jednání, abychom tuto bariéru prolomili,“ podotkl Vachůt.

Šupčíkův čas je stále hranicí

Brňané musí medaili vystavit v pečlivě zabezpečené pancéřové vitríně pod nepřetržitým dohledem kamerového systému. K tomu má cenná relikvie ještě svou ochranku.

Šupčík ji před 95 lety vybojoval v poslední den pařížské olympiády. Paradoxně šplh na laně bez pomoci nohou nebyl jeho nejoblíbenější disciplínou, jako gymnasta uznával „estetičtější“ bradla, přeskok nebo kruhy.

Fotogalerie

Na laně o délce osmi metrů zvítězil časem 7,2 sekund, který je dodnes nastaven jako hranice výkonnosti pro Šupčíkovy nástupce. Kdo dokáže zlatý čas z Paříže na každoročním Šupčíkově memoriálu v Příbrami pokořit, dostane pamětní sošku a je zapsán do kroniky.

Jenom z Brna překonalo Šupčíkův čas 41 sportovců. „Změnila se technika šplhu, stal se z něho téměř úplně jiný sport, ale zůstal českou doménou,“ uvedl mistr republiky ve šplhu na laně Pavel Macháň.

Celkem už je na výstavě Branky, Body, Brno vystaveno patnáct olympijských medailí. Ta Šupčíkova bude šestnáctou, následně přibude ještě zlato brněnského dráhového cyklisty Jiřího Dalera z Tokia z roku 1964.

Nejčtenější

Pod rychlými auty se silnice zatím nepropadne, policie systém odmítá

Nová nástraha pro řidiče: pod auty se propadne zem

Chtěly být první v Česku, ale Branišovice na Brněnsku zatím propadající se práh jako unikátní past na bezohledné řidiče...

V Brně vyroste moderní kostel, bude vypadat jako loď plující do města

Tým okolo architekta Jana Soukupa navrhl líšeňský kostel ve tvaru lodě, která...

Nejen na Lesné vyroste kostel mezi paneláky. Moderní svatostánek bude za pár let sloužit věřícím také v brněnské Líšni....

Při srážce tří aut v Kyjově zemřela řidička, dva muži jsou těžce zranění

Při srážce tří aut v Kyjově na Hodonínsku zemřela řidička, další dva šoféři...

Při střetu tří vozidel v Kyjově na Hodonínsku dopoledne zemřela řidička, šoféři dalších dvou aut utrpěli těžká zranění.

Dva lidi v Břeclavi ubodal jejich známý, který přišel do domu krást

Policisté vyšetřují dvojnásobnou vraždu v Břeclavi. Starší pár byl ve svém domě...

Z vraždy dvou lidí, která se stala minulý týden v Břeclavi, obvinili kriminalisté devětadvacetiletého muže. S...

Houbařící policista našel batoh, pes pak vyčenichal vysíleného seniora

Policejní pes Majk vypátral v lese u slovenské hranice vyčerpaného seniora.

Šťastná souhra okolností pomohla k nalezení ztraceného seniora, který se ze Slovenska přesunul za českou hranici. Jeho...

Další z rubriky

Dva lidi v Břeclavi ubodal jejich známý, který přišel do domu krást

Policisté vyšetřují dvojnásobnou vraždu v Břeclavi. Starší pár byl ve svém domě...

Z vraždy dvou lidí, která se stala minulý týden v Břeclavi, obvinili kriminalisté devětadvacetiletého muže. S...

Soud odmítl žalobu Dětí Země na stavbu nového nádraží v Brně

Současná podoba části největšího brněnského vlakového nádraží.

Krajský soud v Brně odmítl žalobu spolku Děti Země proti územnímu rozhodnutí na stavbu brněnského nádraží v odsunuté...

Hraboše kolem Brna trávila firma Bonagro, jed mohl zahubit i zajíce

ilustrační snímek

Jed na hraboše Stutox II rozmetal minulý týden na některých polích u Brna zemědělský podnik Bonagro. Jeho ředitel Roman...

Najdete na iDNES.cz