Pátek 31. března 2023, svátek má Kvido
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 31. března 2023 Kvido

Chci hrdé úředníky, kteří lépe poslouží lidem, říká nový tajemník Brna

  12:03
Po téměř dvě dekády byl zastupitelem a ještě minulý měsíc náměstkem primátorky, nyní však přehodil výhybku. Jako novopečený tajemník brněnského magistrátu zatím Oliver Pospíšil řeší nouzový provoz a ladí svoji vizi.
Devětačtyřicetiletý Oliver Pospíšil vystudoval na VUT v Brně, od roku 1995 je v...

Devětačtyřicetiletý Oliver Pospíšil vystudoval na VUT v Brně, od roku 1995 je v ČSSD. Zastupitelem Brna byl 18 let, z toho dekádu v nejvyšším vedení města. Nyní se jeho politická dráha uzavřela – stal se novým tajemníkem magistrátu. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Jmenování dnes už bývalého náměstka brněnské primátorky a dlouholetého politika ČSSD Olivera Pospíšila tajemníkem magistrátu s platností od 1. dubna označila řada kritiků na sociálních sítích za nepovedený aprílový žert. Výběrové řízení bylo jen naoko, mají jasno.

„Neumím si představit, že by si politická strana, tím spíše nejslabší v koalici, mohla diktovat, koho chce za tajemníka,“ říká Pospíšil, který teď namísto strategických rozhodnutí Brna řeší, jak „nacpat“ do mála státem povolených úředních hodin všechny žádosti lidí o řidičáky, registrace i přepisy aut či projednávání přestupků.

Devětačtyřicetiletý Oliver Pospíšil vystudoval na VUT v Brně, od roku 1995 je v ČSSD. Zastupitelem Brna byl 18 let, z toho dekádu v nejvyšším vedení města. Nyní se jeho politická dráha uzavřela – stal se novým tajemníkem magistrátu.

V době koronaviru jste teď krizový manažer. Dělal jste to někdy?
Že bych něco řídil třeba za povodní, to ne, ale to, co jsem dělal jako náměstek primátora v roce 2009 za ekonomické krize, se tomu dost podobalo. Rozhodně mi není cizí reagovat na rychlé změny a je jedno, jestli je to v politice nebo v práci.

Už víte, co bude třeba udělat?
Teď hlavně musíme zajistit chod úřadu. U systémových opatření záleží, jak dlouho současný stav potrvá a jak moc nás zasáhne. Jestli teď někdo tvrdí, že má přesný recept na to, co bude, tak neříká pravdu, nebo neví, o čem mluví. To, co se má dělat ve stavu nouze, se děje. Hodnotíme problémy a řešíme je.

Co jste řešil jako první?
Hlavně organizaci úředních hodin. Ty stát vymezil na dva dny v týdnu na tři hodiny. Někde to stačí, ale třeba na odboru dopravněsprávních činností se začaly tvořit obří fronty. Jednak se špatně udržovaly nařízené odstupy, a hlavně lidé byli naštvaní, když se na ně nedostalo a čekali zbytečně. Museli jsme znovu zavést internetové objednávání. Zlepšilo se to, ale zase se zablokovaly termíny. Je třeba otázka, jestli když odbavíme přes internet objednané lidi mimo stanovené úřední hodiny, porušujeme nařízení vlády. To jsou věci, které nenaplánujete.

Vaši kritici tvrdí, že vaše nová funkce plánovaná byla a vzhledem k minulosti nejste vhodný kandidát. Dá se vůbec po dvou dekádách v politice přešaltovat na nestranného úředníka? Ostatně dál zůstáváte členem ČSSD...
Myslím, že přehodit výhybku jde. A po osmnácti letech dokonce lépe než třeba po pěti. V pozici komunálního politika jsem leccos zažil, mám se za čím ohlédnout, takže netrpím pocitem nějaké rozepsané kapitoly. Připadlo mi, že je lepší, když se ta o politiku Pospíšilovi zavře a ta úřednická zase otevře.

V čem se teď liší vaše práce?
Změna je v tom, že od 1. dubna nejsem politik a věci musím posuzovat směrem k zaměstnancům magistrátu a z hlediska přímé služby občanům. Na druhou stranu se ale na odborech potkávám se stejnými lidmi jako dřív, mluvíme pořád stejným jazykem a je to podobné tomu, co jsem řešil jako náměstek.

A když potkáváte stejné lidi, tedy i ty, které zrovna nemusíte, můžete podlehnout pokušení se jich zbavit. Chystáte nějaké „prověrky“ kvality práce úředníků?
Ty nejsou na pořadu dne. Považuji za neprofesionální, když pracovní vztahy spadnou do osobní roviny. Netrpím tím, že bych kolem sebe měl lidi, které zrovna nemusím. Pokud člověk dělá dobře svoji práci, nemám s ním problém.

Vraťme se k době po koronaviru. Nyní všichni sčítají ztráty. Jak vidíte další chod magistrátu?
Je to trochu jiné než u firem. Magistrát má většinu agendy určenou zákonem a další vedením města. Problém je, že za méně peněz budeme nuceni odvést stejně nebo i více muziky. Pak je to otázka možných personálních změn či efektivnějšího nastavení procesů. Ale nad tím bych se zamýšlel i bez koronaviru.

Jaké jsou roční náklady magistrátu se zhruba 1 300 úředníky?
Vlastní provoz je asi 76 milionů, provoz magistrátních budov 65 milionů a na mzdy jde 780 milionů.

Dají se nějak snížit?
Do určité míry ano, má smysl se podívat hlavně na personální náklady.

Nějaké čistky očekávají i vaši kritici, hlavně lidé kolem hnutí Žít Brno v čele s exnáměstkem primátora Matějem Hollanem. Mimo jiné poukazují na to, že výběrové řízení bylo domluvené.
Co vím, můj předchůdce Pavel Loutocký v minulém období odejít nechtěl, protože kdyby ano, udělal by to. Když nastoupil i do dalšího pod vedením primátorky Markéty Vaňkové, bral jsem to tak, že jej dokončí. Měl respekt, dařilo se mu a nikdo ho nevyháněl. Se mnou tyto věci ale nekonzultoval, takže jsem se jeho verdikt dozvěděl až v lednu. I tak mi trvalo, než jsem se rozhodl. A udělal jsem to až ve chvíli, kdy byl materiál předložený do rady.

A nesouvisí s tím i výměna na postu šéfa městské ČSSD, kde vás loni v listopadu vystřídal starosta Bystrce Tomáš Kratochvíl?
Svým způsobem ano, protože kdybych byl dál předseda, asi se o post tajemníka neucházím. Nechat ze dne na den ČSSD ve štychu, to bych si nedovolil. Ale jestli to bylo předem domluvené? Neumím si představit, že by si politická strana, tím spíše nejslabší v koalici, mohla diktovat, koho chce za tajemníka.

Váš předchůdce byl ve funkci 27 let. To je dlouhá stopa. Co chcete na magistrátu změnit vy?
Chtěl bych, aby působil svěžejším dojmem, byl modernější. Chci také zlepšit komunikaci směrem k úředníkům. Aby byli hrdí na to, že jsou právě brněnskými úředníky, protože spokojený a dobře motivovaný úředník bude i lépe sloužit lidem.

A jak to chcete udělat, zvlášť když je nutné šetřit?
Ono to není vždycky o penězích, ale také o atmosféře a vztazích na pracovišti a například i o tom, jestli děláte smysluplnou práci.

Existují profese manažerů štěstí, kteří se právě o tyto záležitosti starají. Nechcete nějakého úředníkům pořídit?
(smích) Zajímavá myšlenka, ale rozhodně by to nebylo o tom někoho zaměstnat na plný úvazek. Určitě se to dá „nakoupit“ externě. Každopádně to souzní s mojí vizí. Po takových službách se nejspíš poohlédnu.

To je ale spíš v rovině teorie. Můžete uvést něco konkrétnějšího?
Chceme vydávat čtvrtletní newsletter. Takřka nic nestojí a zaměstnanci se dozvědí všechny novinky a důležité informace, které jdou nad rámec suchých úřednických sdělení. A byl bych rád, kdyby se třeba na konci roku mohli všichni úředníci sejít na nějaké společenské akci.

Plánujete i nějaké úpravy úředních hodin nebo jiné novinky směrem k Brňanům?
Mimo stav nouze je magistrát otevřený kromě pondělí a středy i v pátek a někde, například na občanských průkazech a pasech, denně. Vylepšení tak vidím hlavně v možnosti elektronického objednávání a vyřizování věcí.

A co nový magistrát v Benešově ulici, do něhož se měli sestěhovat všichni úředníci a prosazovala jej hlavně minulá koalice v čele s hnutím ANO? Nějak o něm není v poslední době slyšet...
Teď se chystá aktualizace původního projektu pro potřeby magistrátu a také archeologický průzkum. Ale bavíme se o projektu za 1,5 miliardy korun, který bylo značně problematické zapojit do plánu investic už v době, kdy byl výhled optimističtější. Teď to bude ještě složitější. Ale to je na vedení města, v němž já už nejsem.

Oliver Pospíšil na předvolebním klipu vylézal z kontejneru:

  • Nejčtenější

Další rána pro České dráhy. Linku do Brna přes Vysočinu jim vyfoukl RegioJet

Železniční spojení mezi Prahou a Brnem přes Havlíčkův Brod bude provozovat RegioJet. Ve výběrovém řízení, kam se...

Svému nádoru říká Evžen. Udělal si v mé hlavě mejdan, říká foodblogerka

Premium Nádoru, který se usadil v její hlavě, říká Denisa Zajícová mužským jménem Evžen. Zpočátku se tvářil docela nevinně,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Kometa - Vítkovice 3:4P. Hosté třetím semifinalistou, Brno sestřelil Mueller

Hokejová extraliga zná třetího semifinalistu letošního play off. K Pardubicím a Hradci Králové se přidaly Vítkovice,...

Dům praskl od střechy až k zemi, hasiči ho museli zabezpečit před zřícením

Celé čtvrteční odpoledne mělo několik jednotek hasičů práci na zabezpečení domu v Mešovicích u Uherčic na Znojemsku....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Řidič ignoroval šrafování a najel v protisměru do rychlého pruhu dálnice

Horké chvilky zažili řidiči ve středu ráno na D52. Zcela nepochopitelně tam chyboval šofér, který při nájezdu na...

Starý dům už neprodáte. Unijní směrnice ale může být protiústavní, tvrdí právníci

Premium Zateplování, výměna kotle i oken, solární panely na střechu… Nechcete starý dům opravovat „po evropsku“? Rychle se jej...

Přežila Terezín i Osvětim. Bůh není, takové utrpení by nedopustil, říká

Premium Měla si užívat bezstarostné mládí, namísto toho si musela na kabát přišpendlit židovskou hvězdu. V 15 letech ji...

Hokej se změnil v jatka. Píše o nich i Wikipedie, extraliga se styděla

Premium Jen co se ve zlínském kamrlíku pro rozhodčí potkal Roman Polák s kolegy, hned měli jasno: „Pánové, dnes to může být...

Muž na domácí tiskárně vyráběl falešné bankovky, příbuzní část zničili

Několik falešných bankovek se v uplynulých týdnech objevilo na různých místech Hodonínska. Policisté vypátrali, že je...

Kolem školáků na Hodonínsku praskají zdi, obec chce výuku přestěhovat do buněk

Podobné výjevy jsou známé spíš z válečných zón nebo chudých zemí třetího světa. Základní školu v Prušánkách na...

Místo výstavby má pozemky stěžovatel. Vydíráním dosáhl svého, tvrdí developer

Na periferii Brna, v nejmenší městské části Útěchov kousek od lesa, připravoval ještě před dvěma roky developer...

Na zahradu vily Tugendhat už lidé nemusí přes turniket, vstup bude zdarma

Na zahradu, kde Václav Klaus a Vladimír Mečiar v roce 1992 domluvili rozdělení Československa, mohli návštěvníci dosud...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Horníci leželi na pokojích na břichu. Skrývali erekci. A zrodila se viagra

Modrá pilulka slaví pětadvacet let. Spustila svého druhu kulturní i farmaceutickou revoluci, preformátovala vnímání...

Rozjívené fracky tu nechceme. Kde končí svoboda dětí ve veřejných prostorách?

Vlnu vášní vyvolalo vyjádření pražského bistra, které na sociálních sítích publikovalo pravidla, jak se mají chovat...

Paltrowová si po srážce na lyžích myslela, že jde o sexuální útok

Herečka Gwyneth Paltrowová (50) v pátek opět vypovídala před soudem v případu údajného neposkytnutí první pomoci...

Budu ukazovat nohy i výstřih. Nejsem jeptiška, reaguje na kritiku Burešová

Herečka a zpěvačka Eva Burešová (29) se stala terčem kritiky některých uživatelů Instagramu. Ti jí v negativních...

Evropští ministři stvrdili konec spalovacích motorů. S jednou výjimkou

Ministři pro energetiku členských států Evropské unie v úterý definitivně rozhodli o schválení normy, která omezí...