Některé stála válka domovy, jiné dokonce životy. Přesto se lidé nevzdávají a bojují dál. „Ukrajina je země hrdinů. Nejenže jsme naživu, ale vracíme úder nepříteli, který je dvacetkrát větší než my. Zuříme, pláčeme, srdce nám puká vejpůl. Ale žijeme,“ napsala mimo jiné uprchlice Oksana Černij. Příběhy a myšlenky zaznamenané v jejím Deníku přitom platí dál.
Černij spolu s rodinou utekla z válkou sužované země nejprve do Polska. „Byli jsme tam týden u kamaráda. Do Brna jsme přijeli 4. března. Bydleli jsme v hotelu Voroněž, pak jsme si pronajali byt nedaleko Pohořelic, kde bydlí maminčina teta. A tam jsme dosud,“ popisuje jednapadesátiletá Ukrajinka.
S českou větví rodiny se spojila již před třemi lety díky dokumentárnímu filmu Odstíny Ukrajiny. Jako kdyby tušila, že bude její pomoc brzy potřebovat.
Po příchodu se Černij začala poohlížet po práci. „Vystudovala jsem pedagogiku a farmacii, s manželem jsme měli včelařství. Hledala jsem proto práci v tomto odvětví,“ přibližuje.
Chvíli se jí v něm opravdu poštěstilo pracovat, avšak šlo hlavně o fyzicky náročné úkony. Černij se chtěla věnovat spíše zpracování včelích produktů, proto nakonec odešla.
V srpnu 2022 začala učit v adaptačním centru v brněnských Lužánkách, kde využila svou desetiletou pedagogickou praxi. O dva měsíce později nastoupila do organizace Magdalenium, jež pomáhá obětem domácího násilí. „Zjistila jsem, že vše, co znám, v mé nové práci nějak užiju. Jsem trošku psychologem, pedagogem i zdravotní sestrou,“ vyjmenovává Ukrajinka.
Včelařské zkušenosti jí však také přijdou vhod. Pořádá workshopy v ukrajinském centru na Moravském náměstí, o Vánocích navštívila některé školy a na trhu měla stánek s včelími produkty. „Když vyrábím krémy, svíčky a mýdla, je to práce i pro srdce a duši, odpočinu si u toho,“ svěřuje se Černij.
Deník UkrajinkyProjekt portálu iDNES.cz, který dává prostor ženám prchajícím před válkou. Své příběhy popisují v pravidelných denících. Odrážejí jejich cestu za svobodou, hledání střechy nad hlavou i jejich každodenní život v Česku. |
Ze stejného důvodu začala přispívat do Deníku Ukrajinky. „Vypsat se z pocitů mi pomáhalo ulevit duši. Psala jsem pravdu o válce a o našem lidu, kterému jsem takto mohla trošku pomoct,“ vysvětluje.
Celkem napsala 22 příspěvků, teď by si ráda založila vlastní blog. „První článek bude ‚Pravda o Stepanu Banderovi‘,“ nastiňuje.
Její manžel působí na Ukrajině jako dobrovolník, občas se však přijede za rodinou podívat. „Dcera je v květinářství, syn studuje kurz 3D modelů. Babička zatím hlídá pravnuky,“ líčí Černij. Ve volném čase se dívají na české pohádky a chodí na výlety. „Naučili jsme se každý den opravdu prožít. Těší mě, že bydlíme v zemi našich předků. Morava je moc hezký kraj s dobrým počasím a krásnou přírodou.“
Souhlasí s ní i včely. „Je zde pro ně ideální klima. Málo tady fouká a je tu teplo a slunečno. A dobré bylinky. Kdybychom sehnali kousek země na úly a dům, tak by se tady dobře žilo,“ uvažuje Černij.
Sama neví, jestli se na Ukrajinu vrátí. Z dnešního výročí války je jí úzko. „Bolí mě z toho srdce. Ten rok byl pro ukrajinský lid strašný. Věřím však, že válka brzy skončí.“