Ohořelá budova kasina se dočká oprav. Po osmi letech

  6:40aktualizováno  6:40
Už osm let vítá návštěvníky Brna. Ohyzdná budova vyhořelého kasina, která stojí naproti hlavnímu vlakovému nádraží. Posprejované stěny, ožehlou konstrukci a vymlácené sklo nepřekryjí ani reklamní poutače. Budova by se však po letech mohla konečně dočkat oprav.

Budova vyhořelého kasina u Hlavního nádraží v brně se po osmi letech dočká oprav | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

Brněnští radní totiž odsouhlasili mimosoudní dohodu mezi městem a pražskou firmou Porta Brno Plus, se kterou se už šest let soudí o vlastnictví. Město ani společnost totiž nechtěly do zchátralé budovy investovat, dokud se vlastnické vztahy nevyjasní.

"Město firmě prodá spoluvlastnický podíl a nazpět od ní odkoupí pozemek pod naším domem, který je na Křenové ulici," sdělil náměstek brněnského primátora Oliver Pospíšil. Krok radních musí ještě příští týden schválit zastupitelstvo. A jestli se tak stane, Porta se pustí do oprav.

"Tato dohoda směřuje k vyřešení vztahů. Tím by se se vyřešil její neutěšený stav," popsal právní zástupce společnosti Porta Jaroslav Brož.

Porta se postará i o průchod z Josefské

Podle něj není pro společnost dohodnuté řešení zcela optimální. "Přistoupili jsme však ke kompromisu, aby se do kasina mohlo investovat, jelikož tu jsou ohromné ztráty," dodal Brož.

Osud vyhořelého kasina

V lednu 2002 kolem osmé hodiny večer začalo v budově kasina naproti nádraží hořet. Při požáru zemřel krupiér a dva hasiči. Muži se z kasina nemohli dostat ven. Příčinou byly zablokované požární východy v budově.

Dva roky po požáru začal soudní spor o určení vlastnictví domu. U soudu proti sobě stanulo město Brno a pražská firma Porta Brno Plus.

Město si nárokovalo dvě nadzemní patra a podchod mezi Josefskou a Nádražní ulicí. Dvakrát soud rozhodl, že Brno nemá ke svému tvrzení dost důkazů, naposledy krajský soud zamítl odvolání před třemi lety.

Město tedy podalo dovolání k Nejvyššímu soudu, ale v roce 2009 zahájilo jednání o mimosoudní dohodě. Hlavní podmínkou, kterou si město klade, je ponechání průchozího prostoru pro veřejnost.

Za spoluvlastnický podíl na budově kasina zaplatí společnost sedmnáct milionů korun. Naproti tomu dostane od města téměř šest milionů za pozemek v Křenové ulici.

"Od Porty vlastně dostaneme jedenáct milionů. Jelikož se ještě musí započítat poplatek za užívání pozemku pod kasinem," uvedl náměstek Pospíšil. Ten bude Porta za poplatek užívat do roku 2015. Od roku 2016 by totiž měla platit na dalších dvacet let nájemní smlouva.

"Společnost tak bude platit dohodnuté nájemné," řekl náměstek. Porta však bude muset udržovat průchod ve spodní části kasina, kterým si denně lidé krátí cestu na Josefskou ulici.

Za osm let se z kasina stal ráj pro bezdomovce a narkomany. Na to zareagovalo i sdružení Podané ruce, které do podchodu vysílá terénní pracovníky. Ti sem nosí čisté injekční stříkačky.

Šest let tahanic o lukrativní budovu

Budovu kasina na ulici Nádražní nechalo za své peníze postavit město. Společnosti Chepos a Vítkovice na tomto základě postavily administrativní budovu. Pak však přišla privatizace a celá budova byla převedena do soukromých rukou, město však stále trvalo na tom, že mu patří nejnižší podlaží budovy včetně podchodu, který spojuje Nádražní a Josefskou ulici. A to je důvod majetkových tahanic.

O určení vlastníka lukrativní budovy se proto začaly obě strany soudit. Město bylo neúspěšné u městského soudu. Před dvěma lety pak i v odvolání u krajského. Proto přistoupilo na jednání o mimosoudní dohodě.

Společnost Porta Brno Plus odmítala zahájit rekonstrukci domu, ve kterém mají být v budoucnosti kanceláře a obchody, dokud nebude ve vlastnických vztazích jasno.

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Eda z Mostu! je moje role snů. Lidé mě zdraví „drž úhel“, říká Isteník

Michal Isteník hraje výčepního Edu, který v Mostě provozuje hospodu Severka....

Seriál Most! protkaný nekorektním humorem trhá divácké rekordy. Diváky baví i impotentní výčepní Eda, ztvárněný...

„Vlevo dole, vole.“ Timo připsal prezidentovi další citát pod mostem

Pod mostem v Bítešské ulici v Brně se objevil další nápis odkazující na kauzu...

V Brně se po čase znovu objevil nápis odkazující na kauzu prezidenta Miloše Zemana kolem jeho obvinění zesnulého...

Plekanec se rozloučil s Kometou. Gól nedal, ale v bránění byl vzorem

Zadumaný Tomáš Plekanec na brněnské střídačce.

V seznamu střelců hokejové Komety byste jeho jméno hledali marně, přesto si služeb hvězdného Tomáše Plekance v Brně...

Špinavé fotbalové pavučiny. Jak hluboký je problém, který řeší Znojmo?

Stadion fotbalového Znojma

Znělo to jako mimořádně lákavá nabídka. Tak lákavá, že je až s podivem, že nevzbudila podezření. Když tajemní...

Další z rubriky

Vysušené střední Moravě průměrný déšť stačit nebude, varuje předpověď

Prachové bouře na Kyjovsku odnáší z polí nejvzácnější vrchní vrstvu zeminy,...

Zima se blíží ke konci a začíná bilancování, jak srážkami pomohla krajině loni sužované extrémním teplem a suchem. A...

Kajínek půjde k soudu jako svědek. V případu nájemné vraždy podnikatele

Josef Kopriva je obviněný, že se pokusil zabít Františka Divokého tím, že jej...

Vylákal podle obžaloby manžela své milenky do lomu a strčil ho ze skály. Za to měl Josef Kopriva dostat 50 milionů...

Nejstarší listina v Česku je z roku 994. Údajně ji donesl voják v botě

V Brně je k vidění kopie nejstarší dochované listiny na českém území z roku 994...

Schovanou v botě donesl voják z Itálie do českých zemí za první světové války vzácnou listinu z roku 994. Alespoň o tom...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz