Ohňostroje šetří a lákají i publikum Autosalonu a divadelního festivalu

  15:05aktualizováno  15:05
Přes milion diváků se přijede podle očekávání pořadatelů podívat do Brna na čtrnáctý ročník přehlídky ohňostrojů Ignis Brunensis. Ty se letos uskuteční na přelomu května a června a budou se konat ve stejné době jako veletrh Autosalon a divadelní festival.

Festival Ignis Brunensis, první loňská soutěžní přehlídka z Brněnské přehrady v podání skupiny Flash Barrandov. | foto: Pavel Šmela

Pořadatelé si souběžné konání všech akcí pochválili. "Využijeme tak velké koncentrace návštěvníků, kteří za běžných okolností do Brna nejezdí," vysvětlil ředitel pořádající SNIP&CO Jiří Morávek.

Přijedou ohňostrůjci z Lucemburska, Francie a Itálie

V soutěžní části Ignis Brunensis se letos objeví skupiny Fire event les pyrotechniciens z Lucemburska a Vaccalluzzo ze Sicílie.

Ignis Brunensis 2011

14. ročník začne 27. května a skončí 10. června. V soutěžní kategorii se utkají Francouzi, Lucemburčané a Italové. Tuzemští zástupci obstarají začátek a závěr přehlídky. Všechny ohňostroje začínají ve 22:30. Souběžně s Ignis Brunensis se koná i festival Brno - město uprostřed Evropy.

"Lucemburčané mají základnu u Bodamského jezera, takže mají s ohňostroji nad vodní plochou bohaté zkušenosti. A sicilští specialisté patří k naprosté světové špičce amódě. Jejich show je na první pohled jiná," řekl Jaroslav Štolba z pražské skupiny Flash Barrandov SFX, která se představí hned dvakrát. Na začátku v exhibici a při ohňostrojném grandfinále.

Soutěžní části Ignis Brunensis se zúčastní také francouzští Storm Artifices. Ti přijeli do Brna už loni, krátce před ohňostrojem ovšem při jejich představení padla mlha a z francouzských ohňů nebylo nic vidět.

Že bylo na ohňostroje méně peněz diváci prý nepoznají

Přehlídka Ignis Brunesis se letos musí potýkat s důsledky hospodářské krize, oko diváka by to však podle pořadatelů nemělo postřehnout.

"Rozpočet máme oproti loňsku menší o čtvrtinu, což je poměrně výrazné snížení pro festival za patnáct milionů. Dohodli jsme se proto se zahraničními účastníky, že ušetříme na servisu kolem ohňostrojů, takže třeba místo čtyř pyrotechniků přijedou dva a využije se našich kvalifikovaných lidí," nastínil Morávek.

Podle něho s tím zahraniční hosté neměli problémy, protože podobná situace je všude ve světě.

Ohňostroje doprovodí historické vozy nebo balony

Ignis Brunensis bude už tradičně doprovázet mnoho jiných akcí. Největší z nich bude festival zábavy s názvem Brno - město uprostřed Evropy. Jeho součástí budou dětské dny, přehlídky historických vozů nebo akce k výročí brněnského technického muzea. Program je už nyní ke stažení na internetových stránkách www.bmue.cz.

Poslední soutěžní ohňostroj festivalu Ignis Brunensis 2. června na Brněnské přehradě představila skupina Storm Artifices pocházející z jihovýchodu FranciePoslední soutěžní ohňostroj festivalu Ignis Brunensis 2. června na Brněnské přehradě představila skupina Storm Artifices pocházející z jihovýchodu Francie

Kromě toho je na konec května naplánované také mezinárodní mistrovství policie v jezdectví. Během Noci kostelů zase budou moci lidé netradičně poznat brněnské svatostánky a Baloon Jam potěší fanoušky balonového létání.

Souběžně s ohňostrojovou přehlídkou se bude pořádat také festival Divadelní svět. Loni byla přehlídka věnovaná hrám Václava Havla, letos se zaměří na britského scenáristu a režiséra Petera Brooka. Klíčovým tématem festivalu bude Shakespeare.

Nejčtenější

Po celém dni na poli mívám halucinace, říká mladý řidič kombajnu

Dvaadvacetiletý Daniel Masnica z Hajan na Brněnsku tráví minimálně šest letních...

Většina studentů zamíří na léto do zahraničí, na vodu či tábory. Dvaadvacetiletý Daniel Masnica z Hajan na Brněnsku...

Norská dvojčata Marcus & Martinus sobotním koncertem pobláznila Slavkov

Koncert norských dvojčat Marcuse & Martinuse v Slavkově u Brna vzbudil davové...

Kdekoliv se dvojčata Marcus & Martinus objeví, vzbudí davové šílenství. Nejinak tomu bylo i ve Slavkově u Brna na...

Vynálezce z Blanska svými nápady předběhl dobu, žasnul nad ním i Edison

Vynálezce Ericha Roučku, který v Blansku položil základ místního...

Měl výjimečný talent. O cokoliv se zajímal, v tom přišel s nějakým objevem či vynálezem. Ericha Roučku, který v Blansku...

Prvotřídní domácí kvalita. Prohlédněte si 10 nejlepších staveb v Česku

Vodárenská věž a observatoř Praha. Oživlá zděná dominanta pražské Letné je dnes...

Do letošní ročenky české architektury se dostalo přes třicet realizací. Ambice bydlet v pěkném domě nemají jen soukromí...

V nákladně opravené brněnské tržnici chybí čerstvé zboží i zákazníci

Takto to vypadalo tento týden ve všední den dopoledne v prvním patře budovy...

O stánkový prodej v opravené budově na brněnském Zelném trhu není ani po dvou letech od otevření zájem. Podle opozice...

Další z rubriky

Kamion u Brna vrazil do svodidel a převrátil se, D2 byla celou noc ucpaná

Převrácený kamion zablokoval u Sadské dálnici D11

Dálnici D2 z Lanžhota na Brno uzavřela v noci na úterý nehoda nákladního vozidla. Auto se na 3. kilometru u Brna...

Brno se stává městem důchodců, mladí odcházejí do nových bytů v okolí

Stavba nového parkovacího domu v Kopečné ulici v Brně finišuje.

Developeři staví v okolí Brna stovky bytů. Do nich se z velké části stěhují mladé páry a rodiny z krajského města. Ceny...

Vepřo knedlo zelo ve formě zmrzliny neprošlo, ale plísňový sýr boduje

Alžběta Floriánová a Aneli Mrázová (na snímku) nabízí své Brnuky na Zelném...

Lidé na jižní Moravě zaplatí za originální zmrzlinu i 55 korun. Zákazníky lákají hlavně kvalitní suroviny a neobvyklé...

Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete
Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete

Chcete někomu udělat radost pohledem, který domalujete a vybarvíte s dětmi? Připravili jsme celou sérii, kterou si zdarma stáhnete. Využít ji mohou i účastníci našeho Letního kolotoče.

Najdete na iDNES.cz