Ohňostroje šetří a lákají i publikum Autosalonu a divadelního festivalu

  15:05aktualizováno  15:05
Přes milion diváků se přijede podle očekávání pořadatelů podívat do Brna na čtrnáctý ročník přehlídky ohňostrojů Ignis Brunensis. Ty se letos uskuteční na přelomu května a června a budou se konat ve stejné době jako veletrh Autosalon a divadelní festival.

Festival Ignis Brunensis, první loňská soutěžní přehlídka z Brněnské přehrady v podání skupiny Flash Barrandov. | foto: Pavel Šmela

Pořadatelé si souběžné konání všech akcí pochválili. "Využijeme tak velké koncentrace návštěvníků, kteří za běžných okolností do Brna nejezdí," vysvětlil ředitel pořádající SNIP&CO Jiří Morávek.

Přijedou ohňostrůjci z Lucemburska, Francie a Itálie

V soutěžní části Ignis Brunensis se letos objeví skupiny Fire event les pyrotechniciens z Lucemburska a Vaccalluzzo ze Sicílie.

Ignis Brunensis 2011

14. ročník začne 27. května a skončí 10. června. V soutěžní kategorii se utkají Francouzi, Lucemburčané a Italové. Tuzemští zástupci obstarají začátek a závěr přehlídky. Všechny ohňostroje začínají ve 22:30. Souběžně s Ignis Brunensis se koná i festival Brno - město uprostřed Evropy.

"Lucemburčané mají základnu u Bodamského jezera, takže mají s ohňostroji nad vodní plochou bohaté zkušenosti. A sicilští specialisté patří k naprosté světové špičce amódě. Jejich show je na první pohled jiná," řekl Jaroslav Štolba z pražské skupiny Flash Barrandov SFX, která se představí hned dvakrát. Na začátku v exhibici a při ohňostrojném grandfinále.

Soutěžní části Ignis Brunensis se zúčastní také francouzští Storm Artifices. Ti přijeli do Brna už loni, krátce před ohňostrojem ovšem při jejich představení padla mlha a z francouzských ohňů nebylo nic vidět.

Že bylo na ohňostroje méně peněz diváci prý nepoznají

Přehlídka Ignis Brunesis se letos musí potýkat s důsledky hospodářské krize, oko diváka by to však podle pořadatelů nemělo postřehnout.

"Rozpočet máme oproti loňsku menší o čtvrtinu, což je poměrně výrazné snížení pro festival za patnáct milionů. Dohodli jsme se proto se zahraničními účastníky, že ušetříme na servisu kolem ohňostrojů, takže třeba místo čtyř pyrotechniků přijedou dva a využije se našich kvalifikovaných lidí," nastínil Morávek.

Podle něho s tím zahraniční hosté neměli problémy, protože podobná situace je všude ve světě.

Ohňostroje doprovodí historické vozy nebo balony

Ignis Brunensis bude už tradičně doprovázet mnoho jiných akcí. Největší z nich bude festival zábavy s názvem Brno - město uprostřed Evropy. Jeho součástí budou dětské dny, přehlídky historických vozů nebo akce k výročí brněnského technického muzea. Program je už nyní ke stažení na internetových stránkách www.bmue.cz.

Poslední soutěžní ohňostroj festivalu Ignis Brunensis 2. června na Brněnské přehradě představila skupina Storm Artifices pocházející z jihovýchodu FranciePoslední soutěžní ohňostroj festivalu Ignis Brunensis 2. června na Brněnské přehradě představila skupina Storm Artifices pocházející z jihovýchodu Francie

Kromě toho je na konec května naplánované také mezinárodní mistrovství policie v jezdectví. Během Noci kostelů zase budou moci lidé netradičně poznat brněnské svatostánky a Baloon Jam potěší fanoušky balonového létání.

Souběžně s ohňostrojovou přehlídkou se bude pořádat také festival Divadelní svět. Loni byla přehlídka věnovaná hrám Václava Havla, letos se zaměří na britského scenáristu a režiséra Petera Brooka. Klíčovým tématem festivalu bude Shakespeare.

Nejčtenější

Slavná vězenkyně Věra Sosnarová v gulagu nikdy nebyla, doložil historik

Podle životního příběhu Věry Sosnarové vznikla kniha Krvavé jahody.

Věra Sosnarová je známá jako jedna z posledních českých pamětnic sovětských koncentračních a pracovních táborů. Už před...

Norská dvojčata Marcus & Martinus sobotním koncertem pobláznila Slavkov

Koncert norských dvojčat Marcuse & Martinuse v Slavkově u Brna vzbudil davové...

Kdekoliv se dvojčata Marcus & Martinus objeví, vzbudí davové šílenství. Nejinak tomu bylo i ve Slavkově u Brna na...

Vynálezce z Blanska svými nápady předběhl dobu, žasnul nad ním i Edison

Vynálezce Ericha Roučku, který v Blansku položil základ místního...

Měl výjimečný talent. O cokoliv se zajímal, v tom přišel s nějakým objevem či vynálezem. Ericha Roučku, který v Blansku...

VIDEO: Smrt v autě přímo před vámi. Policie varuje před únavou při řízení

Nehoda

Záběry z hrozivé srážky, při níž se minulý týden čelně střetla dvě auta na tahu z Brna na Vídeň, zveřejnili policisté...

Koncert Stinga ve Slavkově se ruší, zpěvák nepřijede kvůli nemoci

Sting (Metronome Festival, Praha, 23. června 2017)

Na páteční vystoupení Stinga ve Slavkově u Brna se fanoušci těšili marně. Koncert populárního britského zpěváka se ruší...

Další z rubriky

Volné náměstí Blansku dlouho nevydrželo, vyrostou na něm bytové domy

Část parkoviště na náměstí Republiky v Blansku nahradí bytový dům. Další...

Okresní město a ani nemá pořádné centrum, kde by se lidé mohli scházet. Tak se občas lidé posmívají Blansku. Po...

Při saunovém ceremoniálu si lidé zpívají Queeny nebo zní i Linkin Park

Saunový ceremoniál ve wellness centru Infinit Maximus.

Tančit, zpívat a vyprávět příběhy v osmdesátistupňové sauně je pro Vlastimila Kříže z Brna úplně normální. Už čtyři...

Brno má nejvíc ambulancí v Evropě, pacienti ale čekají i řadu měsíců

Ilustrační snímek

V evropské zdravotní péči se Brno pyšní výjimečnou pozicí. Na počet obyvatel má totiž nejvíce ordinací ambulantních...

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.

Najdete na iDNES.cz