Neděle 1. listopadu 2020, svátek má Felix
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 1. listopadu 2020 Felix

NÁZOR: Za koncem památkáře, který bránil průšvihům, stojí lež

  20:10
Šéf brněnských památkářů Petr Kroupa bránil plýtvání a proslavil jih Moravy. Přesto ho šéfka Národního památkového ústavu minulý týden odvolala. Důvody tohoto kroku se nyní zabývá ministryně kultury.

Odvolaný ředitel brněnských památkářů Petr Kroupa. | foto: Jiří Salik Sláma, MAFRA

V době, kdy se ještě sousloví "boj proti korupci" neskloňovalo v každé druhé větě politiků, se s korupcí potichu začínalo bojovat v Brně. Psal se rok 2006 a do čela památkového ústavu si tu stoupl kunsthistorik Petr Kroupa.

Přišel k již rozběhlému výběrovému řízení na novou fasádu zámku Lednice za 205 milionů korun. Je to předražené, řekl. Výběrové řízení jedním škrtem zrušil. Velké památkové projekty, když se je podaří dobře "nachystat", lákají k úniku peněz do soukromých kapes. Petr Kroupa to věděl a těmito slovy i zdůvodnil.

V novém výběrovém řízení se podařilo srazit cenu o 50 milionů. Výsledkem je dnes kvalitní a krásná lednická fasáda. A zasvěcené firmy si ten signál jasně přeložily: žně na památkovém ústavu skončily.

Památkář, který povolil Anenské terasy, dostal výpověď

Za kladné stanovisko k Anenským terasám pak vyhodil památkáře, který to posvěcení domu stínícímu z Pekařské ulice výhled na Petrov dal. A známá kauza podzemních garáží na Zelném rynku: už odsouhlasenou stavbu zanesl k projednání do vědecké rady ústavu. A bylo po garážích.

S jeho příchodem však nastala v Brně i podstatná změna atmosféry: expert s evropským rozhledem a schopností srozumitelně vysvětlovat, co je to kulturní dědictví a veřejný prostor, se rozhodl mluvit s politiky. A kupodivu, oni mu naslouchali.

Přestalo také pokřikování mezi památkáři "s razítkem", tedy těmi z magistrátu, kteří dávají projektům a stavbám konečný glejt, a Kroupovým Národním památkovým ústavem (NPÚ). Ten sice vydává respektovaná posouzení, ale pravomoci nemá žádné.

Petr Kroupa začal pořádat pravidelné porady s hlavním magistrátním památkářem a vyjasňovat si své postoje k zásahům do tváře města hned od počátku.

Žádný další průšvih, jako jsou Anenské terasy nebo svého času byla stavba Velkého Špalíčku, už za něj nenastaly. Možná i proto, že k politicky citlivým a větším posudkům pod Kroupovým vedením začaly zasedat komise, nerozhoduje je už na NPÚ jednotlivec.

Špatně vyplněné cestovní příkazy

A teď tedy o tom, proč byl minulý týden odvolán.

Zdůvodnění generální ředitelky NPÚ Naděždy Goryczkové znělo hrozivě: Petr Kroupa nehospodárně nakládal s penězi. Den po jeho odvolání pak Goryczková vysvětlila, že ty zašantročené peníze se týkaly "umělého prodlužování zahraničních cest" - co bylo možné v zahraničí vyřídit za pár dní, se prý pod Kroupou protahovalo na dva týdny.

Goryczková zmiňovala konkrétně jeho cestu do Izraele. Po důkladném seznámení s dokumenty se ukazuje, že Naděžda Goryczková lhala.

Tady fakta: ve sjetinách zahraničních cest v NPÚ Brno není čtrnáctidenní ani jediná. V Tel Avivu byl Petr Kroupa pět celých dní, šestý cestoval zpět. Instaloval tam úspěšnou výstavu Brno - město s duchem Bauhausu a navázal spolupráci s univerzitami. O výstavu už projevily zájem Paříž, Londýn, New York, Vídeň, Tokio, Buenos Aires, Moskva (o úspěšné výstavě čtěte zde).

Vila Stiassni

Vila Stiassni

Výstava je projektem jím právě zřizovaného Centra obnovy památek architektury 20. století ve vile Stiassni, na něž pro jeho odbornou unikátnost nedočkavě čekají i experti v zahraničí, a Kroupa na projekt získal 178 milionů z evropských fondů.

Vede jako hlavní manažer ještě jeden významný projekt z fondů EU, rekonstrukci barokního divadla a jízdáren ve Valticích. To jsou dva evropské projekty, celý památkový ústav se svými patnácti pracovišti jich má dohromady i s těmi Kroupovými pět.

Jižní Morava je jediným místem v NPÚ, kde se po koncepčních zásazích Petra Kroupy a s jeho odborným týmem zatraktivňujícím prostředí památek cennými výstavami zvedají příjmy z hradů a zámků, letos o pět milionů víc než loni. Petr Kroupa pořádá v Brně mezinárodní konference.

Vyhazov za kritiku?

A ano, má například v jedné z kontrol provedených ředitelkou Goryczkovou v Brně zapsánu výtku, že špatně vyplňuje cestovní příkazy, čímž by mohla vzniknout značná škoda. Z 5 800 kontrolovaných cestovních lejster za několik let se našlo osm papírů, na nichž nebyla vyplněna kolonka "datum povolení cesty".

Víc zatím o důvodech odvolání mezinárodně uznávaného experta známo není, jen to, že první zdůvodnění puštěné jeho nadřízenou do světa nebylo pravdivé. Tedy kromě toho, že Petr Kroupa kritizoval koncepci Goryczkové na oddělení hradů a zámků od památkové péče a že místo glotových rukávů a vytváření směrnic dává tento odborník památkové péči obsah, smysl a srozumitelnost.

Autoři:
  • Nejčtenější

Sochař Kristek kvůli sporům odvezl z obce svou sochu a nahradil ji lejnem

Dva roky trvající tahanice surrealistického sochaře a malíře Lubo Kristka s Vranovem nad Dyjí vyústily v bizarní tečku....

Čtyři lidé uhořeli při požáru železničního vagonu v Brně

Při požáru železničního vagonu v Brně uhořeli v noci na dnešek čtyři lidé. Řekl to mluvčí hasičů Jaroslav Mikoška....

Silničáři zfušovali opravu, na novém asfaltu se vytvořilo plno hrbolů

Dlouho očekávaná oprava cesty u brněnské části Žebětín naštvala řidiče. Silniční výmoly nahradily hrby po špatně...

V brněnském špitále pomůžou Poláci a Němci, darované postele musejí vyměnit

V provizorní covidové nemocnici, která se v pondělí začala stavět na brněnském výstavišti, bude vypomáhat zahraniční...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pohled jako Brno. Vysmívaný Jošt je fenomén a už pět let láká turisty

Premium Stačí zvolit správný úhel a sochy už nikdy nebudou tak nudné. Brněnský Jošt na Moravském náměstí to dokazuje už pět...

Máme podvyživené děti? Trend „zdravého“ stravování je tragický, říká odborník

Premium Špenát je hnusný, rajčata taky. Do školní jídelny nechodíme, tam nám nechutná. Jíme jen špagety a pizzu. A tak dál....

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Generace nevzdělaných dětí. Jen málokdo dělá při distanční výuce pokroky

Premium Je osm hodin ráno, učitel zakládá virtuální místnost, do které se postupně připojí žáci. Jednomu nejde mikrofon,...

  • Další z rubriky

Pojí je přátelství i práce. Dvojice výtvarníků odhalila sochu panovnice

Znají se takřka od kolébky, společně v Ratíškovicích na Hodonínsku absolvovali základní školu. Pojí je však nejen...

Doškaření je romantika, ale pěkně vydřená, říká poslední mistr řemesla

František Pavlica, jediný aktivní doškař v Česku, zachraňuje prastará řemesla. Kromě práce se slámou se doma v Hroznové...

Muž na Znojemsku opravoval studnu a už se z ní živý nedostal

V Hostěradicích na Znojemsku spadl v sobotu muž do studny a zemřel. Řekl to policejní mluvčí Pavel Šváb. Podle mluvčí...

V chráněných oblastech přibývá návštěvníků, mnozí však riskují životy

Premium S narůstajícím počtem návštěvníků v chráněných oblastech přibývá také nezodpovědných hazardérů. Riskují životy, ale...

Nepanikařte, ale buďte opatrní. Osm znaků, že jste mohli prodělat covid-19

Druhá vlna koronavirové krize udělala z Česka, které tu první zvládlo celkem dobře, odpadlíka. Snad každý se bojí. Jsem...

Nečekaně zemřel moderátor Prima vařečky Daniel Kopál, bojoval s covidem

Ve věku 49 let zemřel moderátor Daniel Kopál, známý z pořadu o vaření Mňam aneb Prima vařečka. Bojoval s koronavirem....

Veterináři varují před sýry z Lidlu, mohou obsahovat bakterie z fekálií

Veterináři varují před dvěma druhy sýrů, které prodával řetězec Lidl. Jde o brie od francouzského výrobce, který...

Čich ztrácejí při covidu často mladí a bezpříznakoví. Jak ho získat zpět?

Porucha čichu je v současnosti řazena k základním příznakům covidu-19. Objevuje se více než na jaře, a to hlavně u...

Splachujete prstem a spíte s mazlíčky? Zbavte se hygienických zlozvyků

Říká se, že čistota je půl zdraví. Některé vaše každodenní rituály vám ovšem můžou spíše uškodit. Pokud máte třeba...