Odpadová firma údajně platila za neexistující svoz, padlo trestní oznámení

  10:49aktualizováno  10:49
Vyškovská firma Respono, v jejímž vedení sedí řada politiků i podnikatel souzený za podvod, údajně proplácela fiktivní faktury za svoz odpadu na skládku v Kozlanech. Případ už vyšetřuje policie.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Ondřej Littera, MAFRA

Podnikatel Milan Černošek před osmi lety stanul před soudem v kauze údajného tunelování brněnské kampeličky Záložna. Podle vyšetřovatelů tehdy připravil střadatele o více než 70 milionů korun.

Soud ovšem Černoška nakonec osvobodil, stejně jako jeho obchodního partnera a někdejšího mocného brněnského lobbistu Františka Macháče, spojeného mimo jiné s vyjednáváním o podpoře Topolánkovy vlády od přeběhlíků.

Teď se Černoškovo jméno opět skloňuje v souvislosti s trestním oznámením. To se týká společnosti Respono, která na Vyškovsku a Prostějovsku zajišťuje likvidaci odpadu pro téměř stovku obcí. A právě Milan Černošek je jejím šéfem.

Trestní oznámení podal Ivo Bárek, místopředseda Senátu za ČSSD, který je předsedou představenstva Respona.

„Na základě kontroly externí firmou, kterou představenstvo nechalo udělat, jsme s kolegou Petrem Kostíkem (člen představenstva a radní Slavkova za ČSSD, pozn. red.) dospěli k názoru, že podáme trestní oznámení,“ uvedl Bárek. O co se přesně jedná, nechtěl s ohledem na vyšetřování přiblížit on ani Kostík.

Auta podle dokumentů jezdila na skládku o půlnoci

V mimořádně citlivé kauze jde podle informací MF DNES o fiktivní faktury, které firma údajně vystavovala za svoz odpadu.

Na skládku v Kozlanech nedaleko Vyškova údajně odpad navážela firma Gudbis, která však nemá ani licenci k dopravě. Respono jí přesto platilo statisíce z peněz, které získává od akcionářů, tedy z rozpočtů obcí. Auta podle dokumentace na skládku jezdila i o půlnoci, kdy je však zavřená.

Na fakturách navíc chyběly nezbytné údaje jako například poznávací značky vozů. Zástupce společnosti Gudbis se redakci nepodařilo kontaktovat. Správce skládky v Kozlanech Pavel Škurek se ke kauze nechtěl vyjadřovat.

Jak však zjistila MF DNES, byl to právě on, kdo na údajné nesrovnalosti upozornil. Všiml si, že se mu v novém elektronickém účetním systému, který po svém nástupu nechal zavést Černošek, objevují faktury zadané někým jiným.

Milan Černošek potvrdil, že o trestním oznámení, které směřuje k prošetření hospodaření firmy, ví. „Považuji to celé za nesmysl, protože ve firmě proběhla kontrola a žádné pochybení neshledala,“ prohlásil Černošek.

Rozhádané představenstvo

A není jediný, kdo žádné problémy v chodu společnosti nevidí. Bárek a Kostík se kvůli tomu dostali do konfliktu s dalšími členy představenstva, v němž sedí starostové či zastupitelé z regionu. Trestní oznámení proto podali sami za sebe, nikoliv za představenstvo.

„Trestním oznámením se celá věc jen zbytečně nafukuje. Některé členy jsme o tom ale nedokázali přesvědčit,“ prohlásil z opačného tábora představenstva jeho člen a radní Bučovic Pavel Klimeš (KDU-ČSL).

„Proběhlo vnitřní šetření, jehož závěry si někdo vyložil tak, že se má podat podnět policii. Já si ale myslím, že se mělo ve vnitřním šetření pokračovat a měla se přijmout nápravná opatření,“ doplnil Klimeš.

Ani nový starosta Vyškova Karel Jurka (ODS), který rovněž sedí v představenstvu, nevidí k vyšetřování pádný důvod.

„Podezření se nepotvrdilo, ani nevyvrátilo. Sám si nemyslím, že jde o vážné věci. Někteří členové nesouhlasili s tím, aby se šlo cestou policejního vyšetřování, a říkali, že problém je technického rázu,“ řekl s tím, že sám už nicméně v minulosti navrhoval, aby věc prověřila policie.

U myšlenky však zůstalo, na policii nakonec Jurka nešel. Nový starosta Vyškova je totiž spojen s Responem nejen jako člověk ve vedení. Jeho firma Topdesign pro Respono zajišťuje reklamu.

Jurka to za střet zájmů nepovažuje. „Myslím, že vstupem do politiky by neměl člověk zahodit dosavadní život. Pro Respono pracuje moje firma asi dvacet let. Osm let, co jsem ve vedení Vyškova, se o firmu stará moje žena, která má ode mě plnou moc,“ dodal Jurka s tím, že o zakázkách ostatně představenstvo nijak nerozhoduje.

Autoři: ,
  • Nejčtenější

Nález, který otřásl. V autě našli zavražděného kojence, matka stála vedle

Jihomoravští kriminalisté vyšetřují smrt tříměsíčního dítěte, které v neděli našli mrtvé v autě u benzinové stanice na...

Gulaš pálil podeváté v řadě, ale slaví Kladno. Pardubice zaskočily Liberec

Hokejista Milan Gulaš se sice trefil podeváté v řadě, čímž vyrovnal extraligový rekord, jenže Kladno i díky gólu...

VIDEO: Vulgární řidič kamionu blokoval dva pruhy, šéf se za něj omluvil

Další případ nevybíravého chování na českých silnicích natočil v pondělí na výjezdu z Brna jeden z našich čtenářů....

Zbrojovka, nic není víc. Pacanda o životě i magii Lužánek

O minulosti fotbalisty Milana Pacandy se ví skoro všechno. Talent, hračička, střelec, později průšvihář... O jeho...

Zříceninu hradu Cimburk opravují již 25 let. Otevřeno mají po celý rok

Zřícenina moravského Cimburka u města Koryčany je v „servisu“ už čtvrt století. Kdosi spočítal, že tu spolek Polypeje...

Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Audioknížka o životě Jeana-Paula Belmonda, vyprávěná Jiřím Krampolem. Zcela zdarma

Jiří Krampol daboval Belmonda ve 28 filmech a jeho hlas je tak s tímto hercem téměř neoddělitelně spojen. Stylově tedy...

Premium

Červenobílý život na hraně. Čína se zlobí, Tvrdík i celá Slavie trnou

Žádná legrace to není. Aspoň pro slávisty určitě ne. Sám prezident republiky naznačil, že do slavného fotbalového klubu...

  • Další z rubriky

Strážníci v Brně pronásledovali hbitého emua, prchal jim celý týden

Strážníci v Brně v tomto týdnu několikrát naháněli hbitého ptáka emua, který prchl chovateli, na svobodě si užíval asi...

Z nemocnice propustili chlapce nakaženého tetanem, teď pojede do lázní

Zdravotního stav malého chlapce nakaženého tetanem se výrazně zlepšil. Ve středu ho propustili z brněnské fakultní...

Karel mého syna požádal o věnování, vzpomíná fanoušek na setkání s Gottem

V zástupu lidí, kteří se dnes na pražském Žofíně naposledy rozloučí s Karlem Gottem a položí květiny, bude stát i...

Smírná rozvodová metoda funguje, přebírá ji čím dál víc soudů

Před rokem hodonínský soud zavedl novou metodu – snaží se rodiče po rozchodu přimět, aby se na výchově dětí dohodli a...

ZE ŽIVOTA: Můj muž neví, jestli chce být u porodu
ZE ŽIVOTA: Můj muž neví, jestli chce být u porodu

Ahoj, jsem ve 31 tt a pochopitelně přemýšlím nad porodem. Jsem prvorodička, takže mám z toho všeho strach a chlap mi moc nepomáhá. Chce být u porodu, ale zároveň je pro něj asi důležitější být v práci, protože kdykoli se bavíme o tom, zdali si bude moci vzít volno nebo zařídit, že bude okolo termínu v práci někde kolem a ne v zahraničí, je to pro něj problém.

Najdete na iDNES.cz