Odpadová firma údajně platila za neexistující svoz, padlo trestní oznámení

  10:49aktualizováno  10:49
Vyškovská firma Respono, v jejímž vedení sedí řada politiků i podnikatel souzený za podvod, údajně proplácela fiktivní faktury za svoz odpadu na skládku v Kozlanech. Případ už vyšetřuje policie.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Ondřej Littera, MAFRA

Podnikatel Milan Černošek před osmi lety stanul před soudem v kauze údajného tunelování brněnské kampeličky Záložna. Podle vyšetřovatelů tehdy připravil střadatele o více než 70 milionů korun.

Soud ovšem Černoška nakonec osvobodil, stejně jako jeho obchodního partnera a někdejšího mocného brněnského lobbistu Františka Macháče, spojeného mimo jiné s vyjednáváním o podpoře Topolánkovy vlády od přeběhlíků.

Teď se Černoškovo jméno opět skloňuje v souvislosti s trestním oznámením. To se týká společnosti Respono, která na Vyškovsku a Prostějovsku zajišťuje likvidaci odpadu pro téměř stovku obcí. A právě Milan Černošek je jejím šéfem.

Trestní oznámení podal Ivo Bárek, místopředseda Senátu za ČSSD, který je předsedou představenstva Respona.

„Na základě kontroly externí firmou, kterou představenstvo nechalo udělat, jsme s kolegou Petrem Kostíkem (člen představenstva a radní Slavkova za ČSSD, pozn. red.) dospěli k názoru, že podáme trestní oznámení,“ uvedl Bárek. O co se přesně jedná, nechtěl s ohledem na vyšetřování přiblížit on ani Kostík.

Auta podle dokumentů jezdila na skládku o půlnoci

V mimořádně citlivé kauze jde podle informací MF DNES o fiktivní faktury, které firma údajně vystavovala za svoz odpadu.

Na skládku v Kozlanech nedaleko Vyškova údajně odpad navážela firma Gudbis, která však nemá ani licenci k dopravě. Respono jí přesto platilo statisíce z peněz, které získává od akcionářů, tedy z rozpočtů obcí. Auta podle dokumentace na skládku jezdila i o půlnoci, kdy je však zavřená.

Na fakturách navíc chyběly nezbytné údaje jako například poznávací značky vozů. Zástupce společnosti Gudbis se redakci nepodařilo kontaktovat. Správce skládky v Kozlanech Pavel Škurek se ke kauze nechtěl vyjadřovat.

Jak však zjistila MF DNES, byl to právě on, kdo na údajné nesrovnalosti upozornil. Všiml si, že se mu v novém elektronickém účetním systému, který po svém nástupu nechal zavést Černošek, objevují faktury zadané někým jiným.

Milan Černošek potvrdil, že o trestním oznámení, které směřuje k prošetření hospodaření firmy, ví. „Považuji to celé za nesmysl, protože ve firmě proběhla kontrola a žádné pochybení neshledala,“ prohlásil Černošek.

Rozhádané představenstvo

A není jediný, kdo žádné problémy v chodu společnosti nevidí. Bárek a Kostík se kvůli tomu dostali do konfliktu s dalšími členy představenstva, v němž sedí starostové či zastupitelé z regionu. Trestní oznámení proto podali sami za sebe, nikoliv za představenstvo.

„Trestním oznámením se celá věc jen zbytečně nafukuje. Některé členy jsme o tom ale nedokázali přesvědčit,“ prohlásil z opačného tábora představenstva jeho člen a radní Bučovic Pavel Klimeš (KDU-ČSL).

„Proběhlo vnitřní šetření, jehož závěry si někdo vyložil tak, že se má podat podnět policii. Já si ale myslím, že se mělo ve vnitřním šetření pokračovat a měla se přijmout nápravná opatření,“ doplnil Klimeš.

Ani nový starosta Vyškova Karel Jurka (ODS), který rovněž sedí v představenstvu, nevidí k vyšetřování pádný důvod.

„Podezření se nepotvrdilo, ani nevyvrátilo. Sám si nemyslím, že jde o vážné věci. Někteří členové nesouhlasili s tím, aby se šlo cestou policejního vyšetřování, a říkali, že problém je technického rázu,“ řekl s tím, že sám už nicméně v minulosti navrhoval, aby věc prověřila policie.

U myšlenky však zůstalo, na policii nakonec Jurka nešel. Nový starosta Vyškova je totiž spojen s Responem nejen jako člověk ve vedení. Jeho firma Topdesign pro Respono zajišťuje reklamu.

Jurka to za střet zájmů nepovažuje. „Myslím, že vstupem do politiky by neměl člověk zahodit dosavadní život. Pro Respono pracuje moje firma asi dvacet let. Osm let, co jsem ve vedení Vyškova, se o firmu stará moje žena, která má ode mě plnou moc,“ dodal Jurka s tím, že o zakázkách ostatně představenstvo nijak nerozhoduje.

Autoři: ,

Nejčtenější

Žena psychicky deptala synovu učitelku, vylákala od ní pět milionů

ilustrační snímek

Ve dne i v noci bombardovala žena z Brněnska desítkami SMS učitelku svého syna, ze které se snažila vylákat peníze. S...

Žena uvěřila, že prodá kočárek do USA, podvodníkovi ještě zaplatila

Auto srazilo v Praze chodkyni s kočárkem (14.12.2015).

Na svou naivitu doplatila devětadvacetiletá žena z Brněnska, která se snažila přes internet udat svůj použitý kočárek....

Řidiče přepadl hlad, kamion odstavil na rušné silnici a šel si pro oběd

Řidič odstavil v Břeclavi svůj kamion v rušné Sovadinově ulici a odešel do...

Svérázným způsobem vyřešil v úterý kručení prázdného žaludku řidič kamionu v Břeclavi. Svou soupravu zaparkoval přímo...

Do policejního autoparku přibylo zabavené Audi RS6, které propadlo státu

Jihomoravská dopravní policie od prosince 2018 využívá Audi RS6, které předtím...

Nový výstavní kus mají ve svých garážích jihomoravští dopravní policisté. Od prosince využívají vůz Audi RS6, který...

Hoteliér si patentoval soutěž v natažení koštýře vína, konkurenti se diví

Mendelova univerzita ke svému stoletému výročí připravuje víno z vlastní dílny....

„Natažení koštýře vína na čas“ už by si do pozvánky na vinařské akce neměl dát jen tak leckdo. Hoteliér z Mikulova si...

Další z rubriky

Cestovatele lákají do Brna historky z putování i poslední výdobytky vědy

Brněnské výstaviště hostí veletrh cestovního ruchu. Na české luhy a háje se...

Cestovatelská horečka na čtyři dny zachvátila brněnské výstaviště. Pod jednou střechou se tu potkávají vystavovatelé...

Aktivisté končí se soudy kolem obchvatu Břeclavi, raději chtějí jednat

Kolem Němčic je obchvat za 46 milionů

Vleklý soudní spor týkající se břeclavského obchvatu, který vedly ekologické spolky Děti Země a Voda z Tetčic, je u...

Sucho pomohlo kůrovci zmnožit generace, v zimě hrozí stromům vyvrácení

V lesích kolem Jihlavy je poslední měsíce rušno (na snímku práce u Lesnova)....

Pustoprázdné holiny po velkoplošné těžbě odumřelých stromů zůstaly po loňském roce uprostřed jihomoravských lesů. Může...

Najdete na iDNES.cz