Kajmanské ostrovy, svatba na pláži

Kajmanské ostrovy, svatba na pláži | foto: Jan Hocek, iDNES.cz

Oddáváme kdekoli, vyberte si, vzkazují zamilovaným

  • 1
Svatebním salonům, agenturám, ale i výrobcům oznámení či snubních prstýnků začíná sezona. Vidět je to i na speciálních akcích zaměřených na snoubence. O víkendu zaplnila první z nich brněnský obchodní dům Futurum, další už za osm dní zaplní Kongresové centrum brněnského výstaviště.

"Platí, že přes zimu bývá útlum, co se týče svateb i plánování, v lednu, únoru, březnu míváme tak jednu svatbu. Nejvíc jich je tradičně v létě, od června do září. Ale nevěsty začínají chodit hned po zimě, jak se oteplí, zrovna teď tu mám dvě zaráz. Právě teď nám začíná největší nápor," potvrzuje majitelka vyškovského svatebního salonu Vivien Hana Sedláková.

Podobnou zkušenost mají i jinde. A nic na tom nemění ani ekonomická krize, která donutila řadu lidí sáhnout hluboko do svých finančních rezerv.

Za svatbu jsou lidé stále ochotni utratit hodně peněz. I když mnohdy mají striktnější limity než dříve. "Krize se projevila spíše tak, že nevěsty by chtěly luxus za co nejnižší cenu. Vdávání je ale teď vzhledem ke krizi možná ještě aktuálnější než jindy, nevěsty chtějí jistotu," dodává Sedláková.

Zima nevěstám nesvědčí

Co se na svatebních přípravách letos projevilo, byla možná překvapivě tuhá zima. "Nevěsty si možná vybírají levnější modely, nebo přijdou, že mají rozpočet a určitý strop, ale masivní pokles jsme nezaznamenali. Oproti loňsku jich sice zatím chodí méně, byla ale dlouhá zima a ta se na tom projevuje, každá si chce šaty zkoušet, až když je hezky," potvrzuje svatební asistentka z brněnského salonu Pronuptia.

Podle statistiků zatím svatba "přežitkem" rozhodně není. "Na jižní Moravě si loni jen za prvních devět měsíců roku své "ano" řeklo 4 473 párů, jen o 417 méně, než tomu bylo za stejné období roku 2008," potvrzuje Milada Jonášová z brněnské pobočky Českého statistického úřadu.

Nejčastěji se do chomoutu, alespoň při přepočítání na počet obyvatel, ženou snoubenci v Brně, na Vyškovsku a Brněnsku. Nejméně na Znojemsku, tam mají podle statistik průměr jen necelých pět svateb na tisícovku obyvatel středního věku.

Svatby ve vzduchu i pod vodou

I když se tedy snoubenci stále nechávají vést tradicí, fantazii popouští uzdu, alespoň pokud jde o místo obřadu. Klasické obřadní síně už většina párů vyměnila za hrady a zámky. Mnozí jsou ale ještě dále.

"Svatby se pořádají například na lodi na Brněnské přehradě, na hradě Veveří, v bazénu, v přehradě pod vodou, výjimkou ale není ani svatba v balonu, pamatuji si na jednu, kdy se snoubenci spolu s oddávajícím vznášeli se nad Kraví horou," potvrzuje mluvčí krajského úřadu Jan Chmelíček.

Svatba v jeskyni Kostelík v Moravském krasu

Například v Břeclavi už kvůli zájmu snoubenců rozšířili výčet takzvaných úředně stanovených obřadních míst. Tedy těch, u nichž snoubenci nemusejí platit speciální tisícikorunový poplatek za svatbu mimo vyhrazené místo. To už není pouze v obřadní síni na úřadě, ale také v zámečku Pohansko, ve zdejší synagoze, ale i na jedné ze dvou lodí, které při ceremonii plují po řece Dyji.

"Svatbu už jsme dělali ale i na mostě u cukrovaru přes řeku Dyji, obřady jsme měli i u chrámu Tři grácie, ale třeba také v Ladné na zahradě nebo v jedné zahrádkářské lokalitě," potvrzuje břeclavská matrikářka Věra Šperlová.

"Oddáváme kdekoliv, svatbu uděláme třeba i na louce nebo v balonu," ujišťuje tajemník Břeclavi Dalibor Neděla.

Obřad ve věznici i nemocnici

Obřady na zajímavějších místech, než jsou úřady, jsou vyhledávané i na Znojemsku. Zdejší úředníci běžně oddávají třeba na znojemském hradě, v klášteře Louka, ale také ve zdejší věznici či nemocnici.

První česká svatba pod vodou se odehrála v Brně

"Svatby bývají také ve vinohradě za Znojmem, u řeky Dyje, na lodi na Víru, loni těsně před Vánoci se jeden pár dokonce nechával oddávat pod vánočním stromem na náměstí," popisuje znojemská mluvčí Denisa Šipošová.

Snoubenci se ovšem často netouží odlišit pouze netradičním místem. "Míváme i svatby v kostýmech, nevěsta i ženich už se u nás nechávali oddat třeba v hokejových dresech, měli jsme i motorkářskou svatbu nebo strašidelnou svatbu á la Dracula," dodává Šipošová.

O alternativní místa nemívají nouzi ani v Moravském krasu, páry zdejší jeskyně či dno propasti Macocha vyhledávají i přes to, že zde celý rok vládnou nízké teploty, vlhko a bláto.

Zlatou svatbu už měli i přímo na lanovce vedoucí na Macochu, obřad zažila třeba i rozhledna ve Veselici. "Oddávali jsme na Novém hradě, ale i na fotbalovém hřišti v Olomučanech, svatby bývají za hotelem Panorama, na louce za hotelem Vyhlídka, v lese u Máchova pomníku, v pizzerii nebo na bowlingu," vyjmenovává blanenská matrikářka Yvona Havlíčková.

Kromě míst se mění i tradiční výběr vhodného data. "Snoubenci už se nevyhýbají ani květnu, datum ale nejčastěji vybírají podle toho, jak vypadá. Loni byl nejplnější 8. srpen, letos je to 26. červen. Mnohdy ale právě datum chodí nevěsty konzultovat za kartářkou nebo astrology," popisuje asistentka brněnského svatebního salonu Pronuptia sídlícího na Jakubském náměstí.

Jen církevní představitelé jsou při volbě atraktivních míst obezřetnější. "Je to fakt často ovlivněný západními filmy, kde se oddává na zahradě, pod stanem, na louce, u moře. To ale pochází z protestantského prostředí, které má na manželství jiný názor," upozorňuje generální vikář Jiří Mikulášek.

svatby jinak

Loni snoubenci na jižní Moravě uzavřeli jen od ledna do září 4 473 sňatků. Třetinu z nich, 1 589, oddali úředníci v Brně, 756 na Brně-venkově, 560 na Hodonínsku. Na Břeclavsku si své "ano" řeklo 421 párů, necelé čtyři stovky svateb evidují na Blanensku, Znojemsku a zhruba o padesátku méně na Vyškovsku.

Rozvodů bylo za stejnou dobu podle údajů Českého statistického úřadu 2 358.

Lidé se nejčastěji berou v létě, na většině míst je vrchol sezony od června do září. Módním se ale postupně stává i květen.

Tradiční obřadní síně na obecních úřadech už příliš netáhnou. Oblíbené jsou obřady na hradech a zámcích, ale také na lodích, v jeskyních, výjimkou nejsou svatby v lese, na louce, doma na zahradě či ve vinohradu. Skuteční dobrodruzi se nechávají oddat například pod vodou nebo v horkovzdušném balonu. (duch)