Debatu kolem pásma nově rozvířila chystaná přestavba poloviny vily přes ulici na adrese Černopolní 48. Majitel už dostal souhlas městských památkářů i odboru pro územní plánování a žádost o stavební povolení leží na stavebním úřadu městské části Brno-sever, kam ulice místně spadá.
„Majitel chce z vily udělat moderní kostku, která vůbec neodpovídá charakteru místní zástavby. Kdyby tu bylo ochranné pásmo, neprojde,“ míní znalec brněnské historické architektury Michal Doležel, jihomoravský zastupitel za Žít Brno a kandidát do nadcházejících krajských voleb za hnutí Spolu pro Moravu.
Pásmo má na základě spolupráce s památkáři Jihomoravského kraje vyhlásit odbor památkové péče brněnského magistrátu. Právě ten, který vydal souhlas s přestavbou naproti vile Tugendhat.
Podle šéfa odboru Martina Zedníčka jde ale o dvě odlišné věci. „Veškerou stavební činnost v okolí vily posuzujeme, jen zda má či nemá vliv na pohledové vazby k dominantám památkové rezervace. V tomto ohledu nemáme informace o tom, že by se domy v blízkosti vily upravovaly neadekvátně. A platí to i pro tento případ,“ upřesnil Zedníček.
Jinou otázkou je příprava ochranné zóny kolem vily Tugendhat. Podle něj to byl právě případ Černopolní 48, který celou věc urychlil.
Vyhlášení plánují odborníci do konce roku
„Podklady už máme pohromadě, včetně stanoviska krajského úřadu. Pokud vše dobře půjde, rádi bychom pásmo vyhlásili ještě do konce roku,“ poznamenal Zedníček.
Pásmo zasáhne bezprostřední okolí vily Tugendhat – směrem na sousední a Arnoldovu vilu, Černopolní 48 a vilu za ní a pak výsek malého náměstí před objektem.
Co se týče Černopolní 48, do řízení o povolení stavby se přihlásilo i Muzeum města Brna, které vilu Tugendhat spravuje.
„Víme jen, že majitel chce srovnat výšku se sousední vyšší polovinou s tím, že zachová hmotu stavby a uliční čáru. Nás ale zajímá, jaké materiály použije, velikost oken, z čeho udělá rámy, jak bude vypadat fasáda domu a prostor před ním,“ podotkla ředitelka vily Iveta Černá.
29. února 2012 |