Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Brno opravuje studny. Chce přimět lidi čerpat užitkovou vodu místo pitné

  6:25
Ještě před pár desítkami let bylo zcela běžné, že si lidé chodili čerpat vodu z veřejných studní. Hlavně na vesnicích jich měli k dispozici hned několik. Jenže dnes už je naprostá většina domácností připojená k obecnímu vodovodu a jednoduše stačí otočit kohoutkem. S pitnou vodou tak lidé splachují záchody i zalévají své zahrádky.

V brněnské Líšni postupně opraví až tři desítky veřejných studní. Na snímku je místostarosta městské části Martin Příborský a členka komise životního prostředí Andrea Ondrůjová, která k modernizaci dala podnět. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Veřejné studny vedle toho postupně chátrají a v komplexním boji proti suchu už často nehrají roli. A právě s tím se nehodlají smířit některé brněnské radnice, které se snaží o jejich obnovu tak, aby znovu sloužily lidem.

Jde hlavně o okrajové části Brna, které byly dříve samostatnými vesnicemi. Právě tam se nachází staré zdroje s užitkovou vodou, kterou jde místo té pitné využívat třeba na zalévání zahrádek.

„V Líšni máme kolem třiceti studní, pár z nich lidé stále využívají. Oslovili jsme tedy místní s tím, zda mají zájem o vodu z jiných. Musí ji totiž odebírat, aby místa byla funkční. Dostali jsme podněty od obyvatel z konkrétních míst, v první fázi tak opravíme do deseti studní,“ uvedl líšeňký místostarosta Martin Příborský (ODS).

K některým studnám nemají ani záznamy

Městská část chce v této iniciativě pokračovat i nadále. „Samozřejmě ale jen za předpokladu, že místní budou mít zájem. Připravuje se dokonce projekt do participativního rozpočtu na rekonstrukci studní. Uvidíme, jak dopadne. Buď budeme pokračovat skrze něj, nebo se do dalších oprav pustíme sami,“ nastínil možnosti Příborský.

Zásahy jsou nutné, některé studny mají totiž úplně nefunkční pumpovací zařízení. „U takových se rozhodneme, zda je zachováme z estetických důvodů jako součást veřejného prostranství, nebo se pustíme do rozsáhlejší modernizace. Jak jsou studny vlastně staré, ani nevíme. Je to opravdu historie, nemáme na radnici záznamy o jejich původu,“ přiznal místostarosta.

Vedení radnice si každopádně slibuje, že díky opravám lidé alespoň částečně ušetří pitnou vodu z kohoutku. „Někteří si tak už z funkčních studní čerpají vodu na zalévání zahrádek či zavlažování. Týká se to především staré Líšně, například v okolí Mariánského údolí,“ poznamenal Příborský.

Do obnovy se pouští i v dalších částech Brna

Líšeň ve svém úsilí není osamocená. Do modernizace vodních zdrojů se pustili i v Tuřanech, které se staly součástí Brna až v roce 1919. Do té doby byly samostatnou obcí.

„S opravami jsme začali loni, šlo zhruba o dvě desítky studní. Nechali jsme k nim nainstalovat nové pumpy. Mimochodem zrovna před pár dny jsem narazil na další studnu, některé jsou jen zakryté obrubami,“ přiblížil tuřanský starosta Radomír Vondra (Žijeme zde).

Část z nich místní radnice nechává v současném nefunkčním stavu.

„Takových je jen několik, většinu jsme zmodernizovali. Neopravovali jsme ty, na nichž se nachází parkovací místa a podobně. Studny jsou v Tuřanech od nepaměti, ale průzkum jako v Líšni jsme nedělali. Celé to začalo tak, že se lidé začali ptát na nová pítka. Říkali jsme si, proč zřizovat něco nového, když máme studny. Některé ale měly nefunkční pumpy, tak jsme se do toho rozhodli hrábnout celkově a pustili se do oprav. Aktuálně modernizujeme další dvě,“ uvedl Vondra.

Do čištění studní se pustila i městská část Brno-jih. Před dvěma lety si dokonce nechala zpracovat posudek na prvních deset. Také zdejší voda je užitková, tedy vhodná především k zalévání zahrádek.

Magistrát plánuje vrty na artéskou vodu

Náměstek brněnské primátorky Petr Hladík (KDU-ČSL), který má na starosti oblast životního prostředí a zabývá se bojem proti suchu, iniciativu městských částí podporuje. Podle něj může zprovoznění studní pomoci. A do konkrétních kroků se pustilo i město. V nejbližší době začne s průzkumem takzvané artéské vody, která může posloužit v případě dlouhotrvajícího sucha.

Zkušenosti z minulých let totiž podle Hladíka ukazují, že je nedostatek vody obrovský problém. „Aktuálně si necháváme dělat studii a blížíme se k prvním vrtům. Celkem máme vytipováno osmnáct míst. Jde třeba o lokality v městských částech Tuřany, Žabovřesky či Černovice. Chceme dělat dlouhodobý průzkum. Kde konkrétně začneme vrtat, však zatím nevím. Rozhodující bude, kde získáme povolení,“ přiblížil aktuální stav náměstek.

Lokality pro vrty magistrát vybíral hlavně na základě jejich dostupnosti a vlastnictví pozemku, na kterém se nacházejí. Vybraná místa mají být v budoucnu opatřena plničkami vody do PET lahví.

Město počítá s vytipováním vrtů, jež mohou sloužit pro zásobování obyvatel pitnou vodou v případě krizového stavu. Na území Brna by mohla vzniknout až čtyři odběrná místa. Celková investice do projektu přesahuje šest milionů korun.

Databáze mokřadů a tůní

Jihomoravské hejtmanství má seznam 800 lokalit pro vznik malých vodních ploch, které mohou pomoci k zastavení vysychání v kraji. Jde o mokřady, biotopy či tůně se schopností zadržet vodu, jež jinak každoročně odtéká pryč.

Databázi kraj získal na základě analýzy, jež vznikla i díky podnětům od starostů. „Vytipovali na tři stovky míst, kde lze vybudovat mokřady, tůně nebo obnovit rybník. Byli navíc nápomocní při hodnocení vhodnosti dalších 500 navržených lokalit,“ přiblížil náměstek hejtmana pro životní prostředí Lukáš Dubec (Piráti) s tím, že kraj letos zdvojnásobil rozpočet na boj proti suchu.

  • Nejčtenější

Bizarní vilu u Brna koupila mladá žena. Místo původních 110 milionů stačila třetina

16. května 2024  10:23

Řadu let se snažil původní vlastník a budovatel vily ve stylu podnikatelského baroka v...

V Brně zuří kvůli boxu Zásilkovny, řidiči přes něj nevidí do křižovatky

15. května 2024  12:42

Jsou určeny k tomu, aby lidem zjednodušily život, na brněnské Lesné je však jeden z nových...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Na vrahy ukázaly opravené boty. Husaře ubili jejich vlastními holemi

13. května 2024

Premium Rok co rok chodil Jan Otava s husami a malým pomocníkem na trhy stejnou trasou s poslední zastávkou...

V Brně hlídkují aktivisté, vadí jim odchyt holubů a jejich „předhození“ dravcům

14. května 2024  14:07

S nečekaným odporem se setkali zástupci brněnských Židenic při pravidelném odchytu zdejších holubů....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zajít na kafe, probrat věci a rozdělit prachy. Jak se v Brně přidělovaly byty

16. května 2024

Premium Jednou za čtrnáct dní přišel někdejší vlivný brněnský politik ODS Otakar Bradáč do brněnské...

Vytlačit rychlovlaky od domů jde jen někde, obce a města protestují marně

20. května 2024  6:17

Obce a města v okolí Brna se marně dožadují posunutí chystaných vysokorychlostních tratí dál od...

Olomoucké béčko bojuje o prvenství ve druhé lize, Příbrami dál hrozí pád

19. května 2024  20:24

Fotbalisté pražské Dukly, kteří již mají jistotu postupu do nejvyšší soutěže, v 29. kole druhé ligy...

Zlatníkův vrah byl naštvaný na celý svět, koktat přestal až na šibenici

19. května 2024

Premium Brněnské publikum, které kdysi kupovalo vstupenky na soudní líčení jako na divadelní představení,...

Vozidlo skončilo v poli úplně zdemolované, hasiči vyprostili tři lidi

19. května 2024  12:17

Tři muži se zranili v sobotu večer při vážné nehodě nedaleko Uhřic na Blanensku. Řidič auta značky...

Bohužel nám to nevyšlo, oznámili manželé Pagáčovi rozchod po šesti letech

Herečka Patricie Pagáčová (35) a dramaturg Tibor Pagáč (32) se rozešli po pěti letech manželství. Žádost o rozvod zatím...

Zemřel Vlastimil Harapes. Baletní mistr Národního divadla i českých filmů

Ve věku 77 let zemřel tanečník a herec Vlastimil Harapes. Dlouhá léta byl sólistou baletu Národního divadla. Zahrál si...

Anální sex je výzva. Nejvíc tabu je však v Česku jiná praktika, říká průzkum

Erotické hračky nepředstavují podezřelou exotiku, v ložnicích jsou jako doma. Ostatně jako masturbace. I orální sex....

Svěrák se na mě nedíval jen jako na hezkou buchtu, říká Radka Pavlovčinová

Jan Svěrák ji vidí jako robotku. Radka Pavlovčinová v nové hře filmového a teď už i divadelního režiséra hraje umělou...

Plné divadlo i bazilika. Nad rakví Postlerové mluvila dcera, Töpfer i Šťastný

S herečkou Simonou Postlerovou se v prostorách Divadla na Vinohradech rozloučili kolegové i veřejnost. Nad rakví...