Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Chtějí žít na venkově, ale vadí jim kohouti i traktory, diví se místní

  6:54
Díky dopravní dostupnosti, blízké přírodě a vysněnému klidu se rozrůstají sídla poblíž Brna. Těm to působí spíš problémy, ať už kvůli nedostatečným kapacitám ve školkách a školách, ale také proto, že „náplavám“ život na venkově vadí, respektive věci s ním spojené, jako jsou třeba kokrhající kohouti.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: ČTK

Z Moravan do centra Brna, tedy z venkova do metropole, to je jen 12 minut autem. A tak není problém brát si to nejlepší z obojího. Pracovat, nakupovat a bavit se ve městě a nasávat klid a přírodu na vsi. Však také v Moravanech nabobtnal za deset let počet obyvatel o třetinu. Jde o nejvýraznější nárůst u míst, která MF DNES porovnávala. Pociťují ho však mnohá další.

Podle Josefa Bernarda, sociologa z Národního institutu SYRI se sídlem v Brně, zažívají největší populační zisky už řadu let nejmenší obce v okolí velkých měst, jako je právě Brno. „Lidé, kteří se takhle přestěhují, zároveň očekávají, že jim dosavadní životní styl zůstane i tam,“ podotýká.

S tím ostatně souhlasí i starostka zmíněných Moravan Helena Kadlečíková (nez.). „Ona ta blízkost velkého města k tomu dost vybízí. Na druhou stranu si myslím, že většina lidí sem prostě utíká od ruchu a očekává, že tady budou mít klid i komfort dohromady,“ míní.

Sociologové v této souvislosti mluví o takzvané funkční urbanizaci, protože typově jde sice o venkovské osídlení, které je ale ze sociálního a ekonomického hlediska už jen velmi málo odlišné od toho městského. Typickým příkladem je rodina na malé vesnici, která má ale zaměstnavatele v Brně.

Nový soused? Ideálně srdcař

„Takový člověk je tedy velmi úzce navázán na městský život, i když bydlí na vesnici. V tomto smyslu doráží urbanizace na venkov už od 20. století. Venkov žije v mnoha ohledech už nyní městsky,“ říká Bernard, podle něhož zmíněný trend funguje díky dopravnímu propojení i digitalizaci.

Moravany nárůst obyvatel v tak velkém měřítku nevítají, obec na to není připravená. „Nejvíce se potýkáme s nedostatkem míst v mateřské a základní škole. Do školky jsou běžně přijímány děti až od čtyř let, školu řešíme spádovou oblastí na Bosonožské v Brně,“ vysvětluje starostka.

A už osm let se tady systematicky snaží novou výstavbu spíše ztížit. Chtějí být spíše obcí „starousedlíků“ v tom slova smyslu, že není důležité, jak dlouho dotyčný v Moravanech bydlí, ale jak se zapojuje do komunity. „Tedy každý, kdo u nás žije rád, je u nás vítán a přijímán,“ doplňuje Kadlečíková.

Počet obyvatel vybraných měst na Brněnsku

1. ledna 20221. ledna 2012Rozdíl
Moravany u Brna3 3822 283+ 1 099
Rajhrad3 9563 193+ 763
Pohořelice5 3124 640+ 672
Šlapanice7 6406 989+ 651
Tišnov9 1648 714+ 450
Veverská Bítýška3 4783 084+ 394
Ořechov2 8212 463+ 358
Střelice3 1032 752+ 351
Hrušovany u Brna3 5283 333+ 195
Újezd u Brna3 3353 206+ 129
Bílovice nad Svitavou3 7153 590+ 125
Sokolnice2 3352 220+ 115

Stejný přístup razí i další obce, jimž za poslední dekádu výrazně přibylo obyvatel. Ani ve Střelicích u Brna územní plán nerozšiřují a jsou rozlohou stejné už třináctým rokem. „Nové obyvatele přijímáme, ale podmínkou je zachování venkovských tradic a života na vesnici,“ razí starosta Jiří Vašulín (KDU-ČSL).

Udržení kvalitního životního prostředí pro stávající obyvatele je argument, proč velké výstavbě brání i v Ořechově. „Nepotřebujeme podporovat ty, kteří několik generací žijí v bytě a najednou si vzpomenou, že chtějí mít domeček u nás, protože je to tu super a moc se jim tu líbí. Právě tito lidé pak znamenají nejvíce potíží a obci naopak většinou nic nepřinesou,“ myslí si místní starosta Tomáš Dudík (nez.).

Bobtnání se ale týká i větších měst kolem Brna. Rajhradu se za poslední desetiletku zvýšil počet obyvatel o téměř osm stovek. Šanci na vznik tu mají ještě dvě nové bytovky s platným územním rozhodnutím z minulosti. Jinak se tady ale nárůstu tak zalekli, že v novém územním plánu schváleném v lednu žádné nové plochy pro bydlení neotevřeli a naopak omezili výstavbu v zahradách ve stávajících obytných zónách. V současnosti se dá stavět jen v prolukách, tedy na volných pozemcích mezi dvěma domy.

Pro stěžovatele není na vsi místo

Novou výstavbu tady teď nepodporují hlavně kvůli problému s neustále narůstající silniční dopravou. A také tady jsou indikátorem děti. Jak poukazuje starosta František Ondráček (nez.), v roce 2006 byla kapacita školky pro 73 dětí, nyní jich je 171. Pro všechny tříleté to sice stačí, ale nemají žádnou rezervu. „Se školami je to podobné. Stavíme novou sportovní halu a do budoucna musíme udělat i novou jídelnu a rozšířit další budovu školy,“ líčí.

„Náplava“ na vsi hůř přijímá přirozené projevy venkova. Agrární komora včetně jihomoravské organizace pozoruje, že počet stížností na přejezdy zemědělské techniky v období žní se meziročně zvýšil o desítky procent. Lidem se nelíbí ani kokrhání kohoutů a zápach hnoje.

„Zemědělství je tradiční obor, jehož cílem je produkovat kvalitní potraviny za dostupné ceny pro obyvatele. A bez projevů charakteristických pro rostlinnou výrobu a chov hospodářských zvířat jej nelze provozovat,“ zdůrazňuje prezident Agrární komory ČR Jan Doležal.

Komu to vadí, ať sem neleze, říká starosta

Podle něj četnější stížnosti souvisejí s rostoucím napětím ve společnosti i tím, že se z venkova stává pouze nocležiště větších měst, ale také s covidem. „Během pandemie řada zaměstnanců pracovala v režimu home office, čímž se zvýšil počet lidí na venkově, kteří si jeho projevů začali všímat ve větší míře a dosud na ně nebyli zvyklí,“ míní.

Podle starostky Kadlečíkové ale ten, kdo nechápe venkov, na něm nemá co pohledávat. „Většinou to je o tom, že buď se člověk sžije s místem, kde se usadil, a je mu tam dobře, anebo se odstěhuje,“ má jasno.

Její kolega z Ořechova je ještě ostřejší. „Životní styl na vesnici, ať chtějí, nebo ne, se jim vždy změní. A komu to vadí, stejně jako zvony, psi a kokrhání, tak ať sem neleze, nikdo ho nenutí,“ uzavírá Dudík.

  • Nejčtenější

Po krátké nemoci zemřel Vojtěch Adam, který měl být rektorem. Bylo mu 42 let

22. května 2024  11:24

Mendelova univerzita truchlí za Vojtěcha Adama, který v pouhých dvaačtyřiceti letech podlehl krátké...

Brněnská nádražní budova jde po 70 letech k zemi, zmizet musí i podzemní kryt

20. května 2024  13:27

Zhruba patnáct minut po deváté hodině ráno se bagry svými radlicemi zabořily do nádražní budovy v...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Hromadné propouštění v Zetoru. Z 300 zaměstnanců skončí víc než polovina

23. května 2024  10:22

Brněnský výrobce traktorů Zetor Tractors propustí ke konci července 160 lidí, tedy víc než polovinu...

Bezklíčové auto uvěznilo kojence, ale obvyklý trik selhal. Hasiči rozbili okno

23. května 2024  12:35

Nejmodernější technologie zradily ve středu odpoledne řidičku na parkovišti před hobbymarketem v...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Malého cyklistu zabilo na přechodu auto. Odvolací soud zmírnil řidičce trest

22. května 2024  16:48

Nešťastná shoda okolností připravila o život čtrnáctiletého chlapce ve Zbraslavi na Brněnsku. Loni...

Brnem po čtrnácti letech prošel duhový průvod, ty minulé narušili odpůrci

25. května 2024  18:17

V sobotu odpoledne prošel brněnskými ulicemi duhový průvod oslavující queer komunitu, kterého se...

Svým způsobem jsme svazáky infiltrovali, líčí ochránce přírody vznik Brontosaura

25. května 2024  13:22

Do pomoci přírodě se projektant železničních tratí Josef Ferenc aktivně zapojil už jako...

Klukům fandím, říká Král. Zdařilá sezona mu k MS nepomohla, teď myslí na NHL

25. května 2024  10:25

Sezonu ve finském Lahti měl blanenský rodák Filip Král tak povedenou, že minimálně v pozvánku do...

První koupaliště na jihu Moravy v sobotu zahajují sezonu, většina za týden

24. května 2024  16:19

Počasí tomu sice moc nepřeje, ale už tuto sobotu se otevírají první koupaliště v Jihomoravském...

Rozdáváme tělové mléko Kind od Mádara ZDARMA
Rozdáváme tělové mléko Kind od Mádara ZDARMA

Kosmetiku Mádara určitě od nás už znáte – potkat jste je mohli veletrhu FOR KIDS v Praze nebo také v nedávném v uživatelském testování, kde jsme...

Nejhorší noční můra, řekla žena, která v botě syna objevila cizí AirTag

Mého syna někdo sleduje. S takovým pocitem několik týdnů žila žena z Floridy poté, co na svůj iPhone začala dostávat...

Párkům odzvonilo. Podnikatel lije do rohlíků svíčkovou a dobývá benzinky

Na pracovních cestách se podnikatel v gastronomii Lukáš Nádvorník přejedl párků v rohlíku. Napadlo ho, že by do pečiva...

Herec Lukáš Vaculík se oženil, dívčí idol 80. let si vzal ředitelku z Primy

Lukáš Vaculík (61) se tajně oženil. Vzal si výrobní ředitelku a producentku FTV Prima Luciu Kršákovou (46). Herec a...

Klavírista Petr Malásek si zlomil obě ruce. Mohlo to dopadnout hůř, říká

Klavírista Petr Malásek (59) spadl z kola a zlomil si obě ruce. V pořadu 7 pádů Honzy Dědka popsal nehodu i jaká je...

Milan Hein odhalil neshody mezi Simonou Postlerovou a její matkou

Smrt herečky Simony Postlerové (†59) byla ranou pro celou její rodinu. Na parte ale chybělo jméno hereččiny matky Jany...