Středa 27. září 2023, svátek má Jonáš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 27. září 2023 Jonáš

Kraj chce prosadit obchvat Blučiny jako součást dostavby bloku v Dukovanech

  6:06
Centrem Blučiny na Brněnsku denně projede asi pět tisíc aut, kamiony nevyjímaje. Silnici od obecního úřadu, ale třeba i školy odděluje jen úzký chodník. Na obchvat tady místní čekají přes dvě desetiletí. Obec, přes niž jezdí auta na cestě propojující dálnice D2 a D52, stavbu za miliardu nutně potřebuje.

Jaderná elektrárna Dukovany | foto: Jiří Bárta, 5plus2.cz

Čekání na první kopnutí do země má ovšem pro Blučinu nahořklou příchuť. I když se stavba obchvatu opakovaně objevuje mezi krajskými prioritami a stala se i součástí Národního investičního plánu, jihomoravské hejtmanství na ni marně shání peníze.

Teď se ale rýsují nové možnosti, jak silnici v délce necelých pěti kilometrů zaplatit. Jednou z nich je šance, že se stane součástí obřího státního tendru na dostavbu jaderné elektrárny Dukovany.

Že je to zvláštní spojení s padesát kilometrů vzdálenou dominantou? Ne tak docela. „Nechali jsme si zpracovat dopravní studii, která souvisí s plánovaným pátým blokem v Dukovanech. V ní je popsáno, které silniční úseky je potřeba posílit a zabezpečit. Jedním z nich je eventuálně i obchvat Blučiny,“ vysvětlil Jiří Crha (ODS), jihomoravský radní zodpovědný za dopravu.

Jinými slovy – právě přes Blučinu by se mohl vozit materiál pro dostavbu Dukovan. Konkrétně rozměrné náklady, které se nevejdou na železnici.

Ministerstvo dopravy kvůli tomu musí technicky připravit nevyhovující silnice, například opravit mosty či posílit křižovatky. Mezi vybranými úseky obchvat Blučiny zatím chybí, kraj ho však chce zařadit. 

„Co nevidět nás čeká setkání s ředitelem Dukovan a s předsedkyní Úřadu pro jadernou bezpečnost Danou Drábovou, s nimiž záležitost projednáme. Uvidíme, zda se to podaří prosadit,“ dodal Crha.

Splátky až na čtvrt století

A pak je tu i další možnost. Společnost Eurovia, jež má se silničními stavbami rozsáhlé zkušenosti, nabízí, že obchvat vybuduje sama jako takzvaný PPP projekt. Kraj by pak silnici každoročně splácel po dobu dvaceti až pětadvaceti let.

„Splátky by vycházely asi na padesát milionů ročně. Při jihomoravském rozpočtu ve výši 7,5 miliardy, kde je na dopravu vyčleněno 2,5 miliardy, si nemyslím, že by to kraj muselo extrémně zatížit,“ uvedl starosta Blučiny Jan Šenkýř (nez.).

S firmou i hejtmanstvím o této variantě opakovaně jednal. „Bohužel ze strany kraje cítím určité rozpaky, protože forma PPP projektů není v Česku, na rozdíl třeba od Slovenska, až tak rozšířená,“ podotkl.

V Blučině už pro obchvat nemůžou udělat víc. Obec nechala vypracovat studie, pozemkové úpravy, vykoupila parcely od více než tří stovek vlastníků, zajistila veškerou dokumentaci včetně stavebního povolení a teď „jen“ čeká na reakci zástupců kraje. 

Na apríla si místní z vedení kraje vystřelili

„Mají to na stříbrném podnose. Už asi rok a půl jsem přesvědčený, že stavba je natolik připravená, že teď je to pouze o politickém rozhodnutí,“ řekl starosta.

Zatím ale v Blučině čekají marně. Také proto si 1. dubna, tedy v aprílový den, místní lidé z úředníků i vedení kraje vystřelili – v oblecích a lodičkách se chopili lopat s tím, že si svépomocí obchvat sami postaví. Další lopaty se jmenovkami pak nachystali nejen pro radního Crhu, ale také hejtmana Jana Grolicha (KDU-ČSL) i ředitele Správy a údržby silnic Romana Hanáka a další.

„Už jsem zahájil trochu ofenzivnější fázi, aby se kraj probral a zmobilizoval,“ komentuje Šenkýř aprílový videospot, který vidělo 45 tisíc lidí. Z dosavadního přístupu je totiž zklamaný. A to i ze strany ministerstva dopravy, jež s Blučinou načas úplně utnulo komunikaci.

Staví se pouze v Čebíně

Jestli kraji některá z možností financování obchvatu vyjde, není jisté. Ve hře je i vyčkávání na další dotace, přestože v minulosti s žádostí o peníze na tuto stavbu hejtmanství už dvakrát neuspělo.

Obchvat je nachystaný v délce zhruba pěti kilometrů, přičemž povede severně od obce. Silnice se napojí u exitu z dálnice D2 a jižně od Vojkovic naváže na další. Během stavby vznikne i šestice nových mostů, které umožní křížení s cyklostezkami a polními cestami.

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz

Na „papíře“ je na jižní Moravě celá řada obchvatů. Od Břeclavi přes Mikulov a Znojmo až po brněnské Tuřany či Slatinu. Letos se však reálně stavby dočká pouze dlouho chystaná silnice kolem Čebína.

„Jde o obchvat, který je dlouhý asi čtyři kilometry, vyvede z obce frekventovanou silnici druhé třídy mezi Brnem a Tišnovem, zároveň téměř kopíruje železniční trať a táhne se jižně od ní. V dalších letech plánujeme i severní obchvat Hradčan, který na tuto stavbu naváže,“ prohlásil před pár týdny ředitel Správy a údržby silnic Jihomoravského kraje Roman Hanák.

Nákladová cena zakázky se pohybuje kolem 434 milionů korun včetně DPH. Jenže problémem jsou průtahy. „Musím připustit, že nás opravdu tlačí čas, abychom stavbu profinancovali z dotací podle harmonogramu. Musí být hotová do poloviny roku 2023, původně jsme měli začít už loni v létě,“ uzavřel.

  • Nejčtenější

Žák gymnázia při vyučování skočil z druhého patra, má středně těžká zranění

Policisté se zabývají pádem nezletilého chlapce z okna gymnázia v Boskovicích na Blanensku. Podle informací redakce...

Zdrogovaný pobodal v Brně školačku. Vybíral náhodně, nejdřív ji obtěžoval

Muž v Brně, který byl zřejmě pod vlivem drog, napadl na ulici školačku a způsobil jí zranění. Útočníka zadržel náhodný...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Unikátní vila, která vypadá jako levitující desky nad Brnem, šokuje

Dvě horizontální desky, které nad sebou na pohled volně levitují a jsou propojeny téměř nepostřehnutelnými skleněnými...

Chlapec, který skočil z okna gymnázia, je po operaci ve stabilizovaném stavu

Chlapec, který v úterý vyskočil z okna gymnázia v Boskovicích na Blanensku, je po operaci a jeho stav je stabilizovaný....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pády favoritů, Boleslav a Kladno slaví první výhry. Kometa i přes góly dál tápe

Po třetím kole hokejové extraligy už není žádného stoprocentního týmu. Jak Hradec, tak i Karlovy Vary totiž v pátečním...

Solární panely odcházejí překvapivě rychle a záruky nefungují, říká expert

Premium Solární boom může za pár let přinést majitelům fotovoltaických elektráren nepříjemné překvapení. Životnost solárních...

Při výchově sourozenců nejde být úplně spravedlivý, vysvětluje psycholožka

Premium Do pracovny za ní chodí rodiče, kteří tápají ve výchově ratolestí, řeší komplikované vztahy sourozenců či výchovu...

Jsme firma na zážitky. Ředitel Sparty Křivda o Priskem i novém stadionu

Premium Dodnes ho zabolí nohy, když si vzpomene, jak hrála Sparta naposledy v Edenu. V loňském derby dostala takovou...

Se zbraní přepadli ženu, chtěli 25 milionů. Vyděrače poslal soud do vězení

Krajský soud v Brně poslal Soběslava Koláře na šest let do vězení za útok na dceru jednatele lesnické firmy z...

První známku odlepil jako kluk, dnes má jednu z největších afghánských sbírek

Boskovický filatelista Jaromír Petřík se za poslední rok může chlubit řadou ocenění ze světových výstav. Boduje...

Zdrogovaný muž v nemocnici rval ze zdí kabely, spoušť zaskočila i strážníky

Nevídanou spoušť po sobě ve Fakultní nemocnici u svaté Anny v Brně zanechal muž, který pod vlivem pervitinu ze zdí...

Armáda není připravená na tisíce branců, řekl Pavel k povinné vojně

Armáda není primárně vybavena pro živelné pohromy typu tornáda, uvedl prezident Petr Pavel v Hruškách na Břeclavsku,...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Já vím své, říká modelka Taťána Kuchařová k třetí svatbě Brzobohatého

Taťána Kuchařová (35) zavzpomínala na své dětství i dospívání v Opočně a popsala své aktuální plány do budoucna....

Jiří Paroubek se potřetí oženil, expremiér si vzal bývalou poslankyni ČSSD

Po opožděné páteční oslavě svých 71. narozenin se bývalý premiér Jiří Paroubek o víkendu oženil, tentokrát už potřetí....

Solární panely odcházejí překvapivě rychle a záruky nefungují, říká expert

Premium Solární boom může za pár let přinést majitelům fotovoltaických elektráren nepříjemné překvapení. Životnost solárních...

Žiju se ženou, přiznala farářka ze StarDance Martina Viktorie Kopecká

Farářka Církve československé husitské Martina Viktorie Kopecká (37), která zaujala televizní diváky v soutěži...

Toxická laguna v Rumunsku pohlcuje vše živé. Katastrofa není daleko

V té krajině není nic lidského, a nebýt věže kostela, která ční z bahnité hmoty, ani by tu nic přítomnost člověka...