Pondělí 15. srpna 2022, svátek má Hana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 15. srpna 2022 Hana

Z monstrózního plánu komunistů zbyl Brnu jen obchoďák. Brzy půjde k zemi

  6:51
Betonový kolos zasazený na Dornychu mezi hlavní nádraží a nákupní centrum Vaňkovka asi málokterý Brňan zařadí mezi chlouby města. I kvůli jeho neupravenému okolí, jež přitahuje partičky bezdomovců a narkomanů, má spíš špatnou pověst. Jeho budoucnost je teď navíc nejspíš sečtena.

Společnost Crestyl, která bývalý Prior vlastní, ho chce zbourat. „Současnou budovu nahradí za několik let částečně zastřešený, volně přístupný veřejný prostor s novým náměstím uprostřed a několika menšími budovami kolem něj, ve kterých budou hotel, nájemní bydlení, kanceláře, restaurace, obchody i služby,“ říká mluvčí společnosti Crestyl Ondřej Micka.

Konkrétní podobu už architekti malují a vlastník ji brzy představí Brňanům.

Pokud dům, jehož hlavní částí je prodejna Tesco, padne, zmizí i připomínka jednoho z největších projektů v komunistické historii města – velkolepého centra obchodu a služeb, které nemělo v tehdejším Československu obdoby.

Inspirace na Západě i v Moskvě

Mělo sahat od paláce Morava u Malinovského náměstí až po dnešní Vaňkovku a v ničem by nezaostalo za podobnými centry v Paříži, Stockholmu či Moskvě. Tam se totiž už v 60. letech minulého století jeho tvůrci inspirovali.

„Centrum se mělo stát novým srdcem Brna. V Československu se v 60. letech nic takového neplánovalo. Vznikaly sice projekty jednotlivých obchodních domů, například Máj nebo pak Kotva v Praze, ale tady šlo o úplně novou čtvrť,“ říká historik brněnského muzea Lukáš Kos, který se specializuje na architekturu a urbanismus a nedávno dokončil nové heslo pro Brněnský architektonický manuál právě o brněnském Prioru.

V plánovaném centru měly vzniknout Priory hned dva – jeden běžný a druhý zaměřený na mladé lidi. Měly mít obchodní plochu 45 tisíc metrů čtverečních, což je více než dvojnásobek obchodního domu Kotva v Praze, který byl největším nákupním centrem v zemi.

Dalších 50 tisíc metrů čtverečních měl mít 23podlažní Dům služeb a cestovního ruchu, který se měl terasovitě a do oblouku vypínat nad okolí do výšky 83 metrů.

V přízemí hlavního objektu centra, administrativní budovy, měla sídlit kancelář československých aerolinií a velká prodejna potravin. Pod terasou byla umístěna prádelna, drogerie, autokosmetika, předváděcí prostory prodejny aut a jejich půjčovna. U plánovaného podchodu z Orlí ulice se zákazník mohl zastavit v cestovních kancelářích Rekrea a Čedok. Počítalo se tu s dalšími drobným službami, například s fotoateliérem.

Náklady měly přesáhnout miliardu československých korun, což tehdy byly nevídané peníze. Stavbu pak dostalo na starost nově založené Zájmové sdružení spoluinvestorů výrobních a spotřebních družstev, národních podniků a služeb města Brna – Nutria Brno.

Pojistka proti nepokojům

„Centrum mělo nahradit zastaralou síť prodejen a uklidnit lidi, kteří chtěli spotřebovávat, ale nikde nebylo nic ke koupi, a zároveň to byla i pojistka proti případným budoucím nepokojům,“ konstatoval Kos.

Dlouho se uvažovalo o tom, kde by mělo vzniknout, aby nebylo nutné zbourat historické domy, ale zároveň aby bylo blízké dosavadnímu jádru města a dobře dopravně napojitelné na nejfrekventovanější ulice – dnešní Benešovu ulici, Cejl a Koliště, na nově vybudovaný vnitřní okruh města a na budoucí vlakové a autobusové nádraží. Nakonec zvítězila varianta v prostoru od paláce Morava až po dnešní Vaňkovku s tím, že se do budoucna může rozvíjet směrem na jih.

Otci studie se stali architekti Ivan Ruller, který tehdy pracoval v brněnském útvaru hlavního architekta, a Zdeněk Řihák ze Státního projektového ústavu obchodu. Ten byl specialistou na hotely za socialismu, navrhl například brněnský Continental, Labskou boudu nebo Panoramu na Štrbském plese.

Výstavba byla naplánována mezi lety 1972–1980. „Výsledkem měl být obchodní celek se širokým sortimentem se všemi službami pro zákazníky včetně restaurací, jeslí, servisními službami nebo půjčovnou aut. V podstatě tak, jak je známe dnes. Součástí měla být parkoviště s příjezdovými rampami. Z těch by vedly eskalátory a pohyblivé chodníky pro snadnější přepravu lidí i nákupů,“ popsal Kos.

Projekt počítal i s podchodem do Josefské ulice. A do budoucna také například s hotelem nebo společenským a kulturním domem. Do nového srdce města měli návštěvníci jezdit kromě aut i podzemní tramvají nebo rychlodráhou z Líšně.

„Poslední etapou mělo být přemístění nádraží o 700 metrů na jih. Takže už tehdy s tím vedení města počítalo,“ poznamenal Kos. A právě to podle něj ovlivnilo polohu Prioru, dnešního Teska.

Argument pro odsun nádraží

Stavba nakonec vznikla bez Rullera, který se postavil veřejně proti okupaci Československa sovětskými vojsky. Komunisté ho „uklidili“, stejně jako projekt. Ale ne nadlouho. Hlad po zboží a službách si stavbu Prioru nakonec vynutil.

Z původního záměru však zbyla jen troska – obchodní dům podle návrhů Zdeňka Řiháka a Zdeňka Sklepka, který je autorem neslavného Prioru na náměstí v Jihlavě. Z původních osmi pater zbyla tři a změnilo se i umístění stavby, která je dnes nacpaná jako špunt u nádraží.

„Tehdejší vedení vládnoucího národního výboru potřebovalo argument, proč nádraží odsunout. Logika věci byla následující: Umístíme Prior co nejblíž koleji. Ta je do oblouku, takže na ni nelze řadit mezinárodní vlaky. A když kolej nepůjde narovnat, nezbude než nádraží odsunout na jih,“ popsal Kos.

Od prvního návrhu v roce 1974 do otevření uplynulo deset let. Obchodní dům ve stylu socialistického brutalismu přišel na 270 milionů korun a svou plochou se zařadil k největším v Československu. Lidé v něm sehnali „všechno“, a proto se stal fenoménem Brna.

Po roce 1989 koupil budovu řetězec Tesco a později ji zrekonstruoval. Před rokem a půl pak obchoďák převzala developerská společnost Crestyl. Ta ho po úpravách nechá ještě nějakou dobu sloužit, ale už chystá, čím ho nahradí. I památkáři se k záměru staví pozitivně.

„Budova Teska brání dalšímu rozvoji v této části. Není památkově chráněná, protože už je za hranicí městské památkové rezervace. Na záměru se nám líbí i plánované propojení této městské části s Jižní čtvrtí,“ reagoval šéf Národního památkového ústavu v Brně Zdeněk Vácha.

Komunální a senátní volby 2022

Komunální volby se konají 23. a 24. září. Voliči budou vybírat nové členy zastupitelstev obcí, měst nebo městských obvodů. Tyto volby se spojí s volbami do třetiny Senátu, jejichž případné druhé kolo bude o týden později. V Jihomoravském kraji se volí v obvodech Blansko, Brno - město obv. 55, Brno - město obv. 58, Hodonín.

Anna Hubáčková, Jiří Dušek, Jan Žaloudík, Jaromíra VítkováMarkéta Vaňková, Jiří Crha, Tomáš Töpfer, Petr Vokřál

  • Nejčtenější

Zrušte nákup jízdenek ve vlacích bez přirážky, žádá kraj. Lidi už umí s mobilem

Nákup jízdenek ve vlaku bez přirážky navrhuje zrušit Jihomoravský kraj. Podle něj se totiž mobilní gramotnost...

Komenský aktivně donášel Švédům, shodují se jeho pseudonymy, říká historik

Premium Měšťané se přidali na stranu obránců s velkou vervou. I to pomohlo Brnu proti Švédům, pro něž byl špionem mimo jiné Jan...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Muž dostal pět let za znásilnění třináctileté dcery. Tvrdí, že ho sváděla

Pětiletý trest vězení dostal obžalovaný Luděk T. u Krajského soudu v Brně. Podle obžaloby loni v září v opilosti...

Umělci bojují proti rozšíření parku na Kraví hoře, bojí se o své ateliéry

Je jednou z mála posledních lokalit v Brně, kde na jednom místě přebývá početná komunita hudebníků, výtvarníků,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

VIDEO: V křižovatce řízené policistou chybovali i profesionální řidiči

Několik posledních dní suplují kvůli výměně semaforů na rušné křižovatce u hlavního nádraží v Brně práci světelné...

Neklidné nohy či noční děs. Poruchy spánku předcházejí nemocem, říká neurolog

Premium Říká se, že dobrý spánek je sladší než med. Což naznačuje jeho hlavní funkci: nechat tělo odpočinout. A působí i coby...

Oktagon bez Rusů, zájem o ostrovy i kdo s kým o titul. Co chystá Novotný

Premium Letní turnaj na pražské Štvanici zaujal i uznávané zámořské experty, kteří se jinak výhradně věnují nejlepší soutěži...

Dnes se bavím líp i bez drog a alkoholu, říká terapeut a bývalý narkoman

Premium Jeho příběh je drsný, ale má happy end. Čtrnáctileté balancování na hraně s pervitinem, závislost, lži, prostitutky,...

  • Další z rubriky

Pivaři se na nás dívali skrze prsty, vzpomíná Pavel Vajčner ze Znovínu Znojmo

Přišel s mnoha revolučními nápady, které se ostatním nepozdávaly, ale dnes jsou neodmyslitelnou součástí vinařského...

Na D2 u Brna se srazila dodávka s autobusem, tvořily se kolony

Dálnici D2 u Brna na hodinu zablokovala na 10. kilometru ve směru z Břeclavi srážka autobusu a dodávky. V místě vznikla...

Umělci bojují proti rozšíření parku na Kraví hoře, bojí se o své ateliéry

Je jednou z mála posledních lokalit v Brně, kde na jednom místě přebývá početná komunita hudebníků, výtvarníků,...

Sedm kruhových objezdů Blansku nestačí, ve městě už se staví další

Už dnes se dá o Blansku mluvit jako o městě kruhových objezdů. Řidiči jich tu najdou sedm včetně jednoho dalšího...

Advantage Consulting, s.r.o.
NÁSTROJAŘ/SEŘIZOVAČ (38.000 Kč)

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 32 000 - 38 000 Kč

Bude hůř. Považuji za férové sdělit to divákům předem, přiznal šéf ČT

Premium Inflace, energie, válka na Ukrajině a k tomu nízké koncesionářské poplatky. Současná situace postihla i Českou...

Stav herečky Anne Heche je téměř beznadějný. Má vážně poškozený mozek

Herečka Anne Heche (53) s největší pravděpodobností nepřežije nehodu, při níž autem narazila do dvoupodlažní budovy v...

Herečka Anne Heche zemřela, nepřežila následky zranění po autonehodě

Třiapadesátiletá herečka Anne Heche zemřela. Uvedla to její přítelkyně Nancy Davisová. Herečka skončila v nemocnici v...

Rýn během pátku přestane být splavný. Ekonomické dopady pocítí celá Evropa

Hladina řeky Rýn v německé oblasti Rheingau podle úřadů v pátek klesne na kritickou úroveň, na klíčovém místě naměří už...

K vulgárnímu nápisu musela tatéra přemluvit sexem. Teď ho chce pryč

Její nápad se v salónech nikomu nelíbil. Žádný tatér s ním nechtěl mít nic společného, tak moc nápis svou nositelku...