Proslulé Cimrmanovy domácí potřeby v Brně zavřou, majitel jde do penze

  8:36aktualizováno  8:36
Několik dekád chodili Brňané pro žárovky, šroubky, svícny, formy na pečení, konve nebo třeba porcelán k Jaroslavu Cimrmanovi na Masarykově ulici. Legendárnímu železářství a domácím potřebám v centru města však nyní ubíhají poslední týdny. Na konci léta Domácí potřeby Cimrman zavírají.

Jejich majitel Jaroslav Cimrman totiž odchází do důchodu. „Už šest let přesluhuji. A při průměrné naději na dožití mužů u nás mi moc času nezbývá. Takže bych si ho chtěl užít naplno, taky si trochu odpočinout. Nejde dělat všechno a naplno donekonečna,“ vysvětluje Cimrman.

Ve vícepodlažním obchodě se teď nepřetržitě tísní mezi regály s nepřeberným množstvím zboží desítky lidí. Většina z nich se na vyhlédnuté kusy vyptává a chce získat co nejvíc informací.

„Oslovil jsem i naše bývalé zaměstnankyně, které už jsou sice v důchodu, ale zboží dobře znají a mají o něm přehled. Naštěstí nám vyšly vstříc a nyní u nás pomáhají. Jinak bychom nápor zákazníků nezvládli,“ uvědomuje si Cimrman.

S příchodem léta začal zboží ve vlastním obchodě prodávat se slevou. „Nejdříve to bylo dvacet procent, pak třicet, od pondělí jsme zlevnili na polovinu původní ceny. Myslel jsem, že budeme celé léto postupně vyprodávat zásoby, ale lidé se k nám hrnou, v obchodě je hrozný šrumec,“ podotýká.

Dalo se tam sehnat všechno, líčí zákaznice

U vstupních dveří obchodu návštěvníky vítá cedule, která ukončení provozu oznamuje. Se zavedením hromadných slev se totiž lidé začali zaměstnanců vyptávat, kam se bude obchod přesouvat. „Opravdu se nepřesouváme, prostě končíme,“ trpělivě opakuje Cimrman.

Fotogalerie

Do obchodu chodí pravidelně i Vendula Machová. „Je to velká škoda, že zavírají. Dalo se tam sehnat všechno. Navíc Cimrman byl jedním z posledních obchodů v centru, kde se daly sehnat jednoduché, ale praktické věci. Takové obyčejné, ale nepostradatelné. Nevím, kam pro ně teď budu chodit,“ krčí rameny Machová.

Podnik chtěl Cimrman původně předat své starší dceři, nakonec z toho však sešlo. „Příčin, proč zavíráme, je sto. Hlavním z nich je můj věk, dalším rodinná situace. Na podnik nikomu už nezbývá tolik času,“ vysvětluje majitel.

Všichni, kteří si chtějí ještě něco do domácnosti, dílny nebo na zahradu u jmenovce fiktivního českého génia koupit, mají čas do konce srpna.

Pokud budou chtít zákazníci zakoupené zboží reklamovat, mají na to nárok. Záruční dobu bude podnik respektovat i po uzavření prodejny. „Informace kde a jak zboží reklamovat bude vyvěšena na prodejně nejpozději začátkem září,“ slíbil podnikatel.

Nejčtenější

Po celém dni na poli mívám halucinace, říká mladý řidič kombajnu

Dvaadvacetiletý Daniel Masnica z Hajan na Brněnsku tráví minimálně šest letních...

Většina studentů zamíří na léto do zahraničí, na vodu či tábory. Dvaadvacetiletý Daniel Masnica z Hajan na Brněnsku...

Norská dvojčata Marcus & Martinus sobotním koncertem pobláznila Slavkov

Koncert norských dvojčat Marcuse & Martinuse v Slavkově u Brna vzbudil davové...

Kdekoliv se dvojčata Marcus & Martinus objeví, vzbudí davové šílenství. Nejinak tomu bylo i ve Slavkově u Brna na...

Vynálezce z Blanska svými nápady předběhl dobu, žasnul nad ním i Edison

Vynálezce Ericha Roučku, který v Blansku položil základ místního...

Měl výjimečný talent. O cokoliv se zajímal, v tom přišel s nějakým objevem či vynálezem. Ericha Roučku, který v Blansku...

Prvotřídní domácí kvalita. Prohlédněte si 10 nejlepších staveb v Česku

Vodárenská věž a observatoř Praha. Oživlá zděná dominanta pražské Letné je dnes...

Do letošní ročenky české architektury se dostalo přes třicet realizací. Ambice bydlet v pěkném domě nemají jen soukromí...

V nákladně opravené brněnské tržnici chybí čerstvé zboží i zákazníci

Takto to vypadalo tento týden ve všední den dopoledne v prvním patře budovy...

O stánkový prodej v opravené budově na brněnském Zelném trhu není ani po dvou letech od otevření zájem. Podle opozice...

Další z rubriky

Tříletá dívka balancovala v okně deset metrů nad zemí, její matka spala

Brněnská městská policie si převzala nová auta

Tříleté dítě ve čtvrtek zachraňovali strážníci v Brně. Dívenka se pohybovala na parapetu otevřeného okna deset metrů...

Příliš hluční návštěvníci. Obyvatele Valtic dráždí nájezdy turistů

Zámek Valtice

Obyvatelé Valtic se peticí postavili proti záměru zpřístupnit zámecký park dalším vchodem. Bojí se, že v ulicích, kde...

Komise rozhodla. Do čela brněnské nemocnice doporučila Vajdáka ze Zlína

Vlastimil Vajdák je členem představenstva zlínské nemocnice, kde má na starosti...

Výběrová komise v pátek doporučila kandidáta na nového ředitele Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně. Podle informací...

Najdete na iDNES.cz