Jako před sto lety. Lidé z Brněnska byli tři dny bez proudu, vody a tepla

  8:59aktualizováno  8:59
My z konce světa se mohli nazývat lidé na Brněnsku. Tam totiž byly některé obce odstřižené od elektřiny až do středečního odpoledne. V obcích směrem z Tišnova na Velkou Bíteš to v první polovině tohoto týdne vypadalo, jako by se vrátily v čase minimálně o sto let.

Největší trable. Hasiči teď nejvíc ze všeho zápasí s popadanými stromy a větvemi, které nezvládly těžkou a silnou námrazu. Ve středu odpoledne zatarasily silnici mezi Tišnovem a Deblínem. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

„Zastavili nám vodu, takže jsme s ní museli šetřit na záchod a aspoň na nějakou hygienu. Hráli jsme s dětmi karty, protože co bychom jiného měli dělat. Když se nedívají na televizi, jdou na počítač. A šli jsme si dřív lehnout,“ vypráví Marcela Hálová z Úsuší.

Náhlý mráz v pondělí před čtvrtou hodinou odpolední způsobil výpadek elektřiny. Popadané stromy okolo silnice v náhodném návštěvníkovi vyvolávaly dojem, že se ocitl na konci světa. Tak to vypadalo do středy odpoledne.

Fotogalerie

Děti nešly do školy, dospělí do práce.

„Dva dny jsem nemusel do školy. Svítili jsme svíčkami. První den to byla romantika, pak už ne. Topili jsme dřevem, takže zimu jsme naštěstí neměli,“ doplňuje Hálovou její třináctiletý syn Petr. Náhlé prázdniny mu udělaly velkou radost. To děti rodiny Sojkových z vedlejších Čížek se tak dobře neměly.

„Škola nefungovala v Deblíně, ale naše děti jezdí do Tišnova a do Brna. Tam žádné ohledy nebrali. Dcera, která je v šesté třídě, přijíždí domů za tmy. U svíčky, jak to dělali dříve, se moc učit nedá, tak manžel napojil na žárovku autobaterii a tou jsme si svítili v kuchyni,“ popisuje Renata Sojková, jak se se ztíženými podmínkami poprali u nich doma.

Stromy blokují v kraji šest silnic

Šest lokálních komunikací na jižní Moravě je uzavřeno kvůli hrozbě pádu stromů a námraze, která z nich opadává. Většina silnic je ale sjízdná bez omezení. Region se přitom v uplynulých třech dnech potýkal s ledovkou. Sněhový poprašek ale na většině míst kraje již roztál, sdělili pracovníci dispečinku jihomoravské správy a údržby silnic.

Na Brněnsku jsou uzavřeny silnice Omice - Radostice, Rosice - Litostrov, Velká cena - Žebětín. Na Břeclavsku je neprůjezdná místní silnice ve Smolíně. Na Znojemsku silničáři uzavřeli komunikace Šumná - Vranovská Ves a Moravský Krumlov - Jezeřany.

Zdroj: ČTK

Pro ni největší problém představovala zastavená voda, lednička a mrazák. „Ledničku jsem vyskládala ven na balkon a mrazák jsem ještě radši neotevřela,“ směje se. Vzhledem k tomu, že elektřina nešla ani v blízkém Deblíně, kde Sojková pracuje, v úterý měla volno. Ve středu ráno do práce zkusila vyjet, kvůli stromům spadaným do cesty se musela zase vrátit.

Výpadek, který způsobila pondělní námraza na elektrickém vedení, zkomplikoval život dalšímu obyvateli Čížek Ladislavovi, jenž redakci MF DNES odmítl sdělit své příjmení. Znemožnilo mu to práci v dílně, a když se v úterý vypravil autem do Tišnova, spadl před ním strom.

V úterý v noci se podařilo proud na chvíli nahodit, po deseti minutách zase vypadl. Stalo se tak vlivem pádu větví a ulámaných stromů do elektrického vedení.

Modlitba, a elektřina naskočila

Situace ztížila práci také sestrám v Domově sv. Alžběty pro seniory v Žernůvce. Jelikož hodně jejich klientů je odkázáno na speciální zdravotní zařízení na elektřinu, pro takové případy, jako je tento, mají svůj vlastní elektrický generátor.

„Spíše jsem se bála, že kvůli popadaným stromům se personál nedostane do práce. Kdyby nebyli lidi, to by byl teprve problém,“ uvedla ředitelka domova Jana Hutařová.

Náhradní zdroj elektřiny vypadlý proud však nedokázal plně nahradit. Důchodce upoutané na lůžko v domově přepravují pomocí zvedáků na dobíjecí baterii. Ve středu kolem poledne už začínali mít obavy, že se jim brzy vybijí. ¨

Nefungovaly ani zvonky, kterými si nemocní přivolávají sestry do svých pokojů. Proto ošetřovatelky nechávaly otevřené dveře a ten, kdo je potřeboval, musel na ně prostě pořádně nahlas zavolat.

Ve středu ve tři čtvrtě na jednu odpoledne si všichni v žernůveckém domově oddychli. Žárovky se rozsvítily, přístroje se rozhučely, proud zase jel. Těsně poté, co se jedna ze sester pomodlila k Bohu, aby jim elektřinu vrátil.

Takové štěstí ale nemělo ještě ve středu večer 21 jihomoravských obcí, které zůstaly i nadále ponořené ve tmě.

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Zapomenutý atentát. V Brně na konci války zastřelili esesáckého účetního

August Gölzer byl jedním z velitelů a účetním XXXIX. úseku SS v Brně. Zemřel na...

Byl to večer jako každý jiný. V ulicích Brna jezdila auta a tramvaje, lidé spěchali domů. Do historie se 7. únor 1945...

Cinklé sázky na fotbal? Podezření padlo na klub ze Znojma

Korupce ve fotbale - ilustrační foto

Druholigové fotbalové Znojmo čelí podezření. Jeho zápasy v zimní přípravě mohly být zmanipulované. Problémy na jih...

Špinavé fotbalové pavučiny. Jak hluboký je problém, který řeší Znojmo?

Stadion fotbalového Znojma

Znělo to jako mimořádně lákavá nabídka. Tak lákavá, že je až s podivem, že nevzbudila podezření. Když tajemní...

Osobní vlak poblíž Brna srazil nezletilou dívku, na místě zemřela

Ilustrační foto

Střet s osobním vlakem u Tetčic nedaleko Brna nepřežila nezletilá dívka. Příčiny neštěstí na místě vyšetřují policisté,...

Další z rubriky

Vědecký park za čtvrt miliardy je na obtíž, prodělává a spolupráce vázne

Budova v Králově Poli nabízí zázemí technologickým firmám. VUT očekávalo, že...

Vysoké učení technické v Brně začíná dávat ruce pryč od soukromého vědecko–technologického parku u výzkumného institutu...

Brněnský policista vzal 20 tisíc od ženy, která kradla v obchodě

GIBS zadržela 9 lidí, tři z nich byli policisté

Generální inspekce bezpečnostních sborů se zabývá případem brněnského kriminalisty, který za úplatu nabízel ovlivnění...

Vstupenky pověsili ve foyeru divadla, rozebraly si je děti z chudých rodin

„Padělání vstupenky je trestné. Budou-li předloženy při kontrole dvě vstupenky...

Více než devadesát vstupenek už zavěsili návštěvníci brněnského divadla Polárka ve foyeru. Udělali tak radost dětem z...

Najdete na iDNES.cz