O slučování středních škol se rozhodne na začátku září

  14:29aktualizováno  14:29
Prvního září se do školních lavic vrátí učitelé a žáci. A právě v ten den budou krajští radní rozhodovat o osudu čtyřiadvaceti jihomoravských středních škol, které za rok čeká slučování. Definitivní verdikt určí zastupitelé o tři týdny později.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Daniel Beran, MAFRA

"1. září budeme s radními jednat o tom, které třídy se zruší," uvedl Stanislav Juránek (KDU-ČSL), který má optimalizaci jihomoravského školství na starosti. Poté bude osud ústavů v rukou zastupitelů. Ti se sejdou 22. září a budou mít poslední slovo.

Ředitelé škol po celé dva prázdninové měsíce bojovali za zachování svých zařízení. Absolventi a příznivci škol podepisují petice, a dokonce mají v plánu demonstraci.

Slučování se nevyhnou ani školy, které mají žáků dostatek

Během prázdnin vznikla petice na podporu elektrotechnické průmyslovky v ulici Kounicova. Ta má od příštího roku spadat pod Střední školu informačních technologií a sociální péče v ulici Purkyňova. I tady však horlivě podepisují petice a obě školy k tomu mají pádné argumenty.

Školy, které se mají slučovat

SŠ informačních technologií a sociální péče Purkyňova + SPŠ elektrotechnická Kounicova

SŠ umění a designu, VOŠ restaurátorská Husova + VOŠ designu a managementu Francouzská

SOŠ a SOU Jánská + OA Pionýrská/OA Kotlářská

Gymnázium Židlochovice + Gymnázium Hustopeče

Průmyslovka v Kounicově má za sebou téměř stoletou historii. Naproti tomu v Purkyňově se vyučují lukrativní IT obory. Nejbližší škola, která je nabízí, je přitom v Hradci Králové.

Podle Juránka je hlavním impulzem ke slučování nedostatek dětí. "Už nyní jsou školy zaplněné pouze ze tří čtvrtin a podle demografických prognóz to v roce 2017 má být pouhých pětapadesát procent," uvádí náměstek hejtmana Juránek.

Nicméně ani přebytek studentů pro některé školy neznamená výhru. "Je mi jasné, že dětí ubývá, a proto kraj chce slučovat. Nevím ale, proč se má rušit právě naše gymnázium, které má studentů dost," argumentuje ředitel židlochovického gymnázia Jiří Kubeš.

Jeho třídy jsou stoprocentně zaplněné. "Tudíž nemáme problémy s rozpočtem," vysvětluje ředitel. Právě jeho škola má být již v příštím školním roce součástí gymnázia v Hustopečích. V dané lokalitě jsou totiž hned čtyři gymnázia. Dvě z nich však zřizují města, a kraj na ně proto nemůže. Zbývá tak jedině sloučení Židlochovic a Hustopečí.

Rodiče se chystají demonstrovat

Podle Kubeše se však především rodiče dětí a absolventi jen tak nevzdají. "V obcích probíhají podpisové akce za zachování školy a někteří rodiče navíc plánují i demonstrace," sdělil Kubeš.

Podobně jsou na tom i dvě brněnské umělecké školy. "Nikdy jsme neměli málo studentů a i ekonomicky si vedeme dobře. Ze dvou set přihlášených zájemců bereme ročně šedesát," sdělil jeden z argumentů proti slučování ředitel umělecké školy v Husově ulici Pavel Luffer. Právě jeho škola se má spojit s uměleckou průmyslovou školou textilní ve Francouzské.

Slučování se však v budoucnu nevyhnou ani některá z devíti brněnských gymnázií, která dotuje kraj. Plán na jejich slučování se však bude teprve upřesňovat. Jasno bude za dva roky.

S plánem slučování a rušení tříd přišel Stanislav Juránek už na konci ledna. Proti jeho kroku se však ostře postavili ředitelé škol, ale i žáci a rodiče. Nakonec hejtman kraje Michal Hašek rozhodnutí, které předtím schválili i krajští radní, pozastavil.

  • Nejčtenější

ZVOLNĚNÍ: Jágr nastartoval vizi, přibude v extralize zápasů?

Když něco prohlásí Jaromír Jágr, má to velkou váhu. Legendární 68 nedávno vyjádřila přání, aby se v hokejové extralize...

Gulaš pálil podeváté v řadě, ale slaví Kladno. Pardubice zaskočily Liberec

Hokejista Milan Gulaš se sice trefil podeváté v řadě, čímž vyrovnal extraligový rekord, jenže Kladno i díky gólu...

Zříceninu hradu Cimburk opravují již 25 let. Otevřeno mají po celý rok

Zřícenina moravského Cimburka u města Koryčany je v „servisu“ už čtvrt století. Kdosi spočítal, že tu spolek Polypeje...

Vraťte nám domy hrůzy, opravíme je pro své lidi, vyzývá městská část Brno

Radnice Brna-sever chce zatraktivnit Husovice pro dlouhodobé nájemníky. Jenže magistrát má s řadou zchátralých domů...

Premium

Jak může matka zabít své dítě? Brňané zastavují na místě vraždy

Parkoviště za benzinkou na Hněvkovského ulici v Brně se stalo místem jednoho nejhrůznějších činů, jaké si dokážeme...

Premium

Pokrok po švédsku: mizející pisoáry a genderově neutrální sport

Severská země přichází s revolučními nápady, kterým aplaudují pokrokoví liberálové z celého světa. Mizí pánské pisoáry,...

Premium

Zpěvák Iron Maiden Bruce Dickinson přijede s nehudební show. Získejte vstupenky zdarma

Zpěvák Iron Maiden Bruce Dickinson se předvede v poněkud netradiční roli. V rámci večera mluveného slova představí svou...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Chcípnete se mnou, křičel na policisty. Za pokus o vraždu dostal 18 let

Soud dnes rozhodl o vině manželů Blatných, kteří se loni v Kobylí na Břeclavsku zamkli před exekutory a pustili plyn,...

ODS chce po Brnu ovládnout i kraj, o hejtmana bude usilovat šéf vědců

Před rokem ODS přebarvila po komunálních volbách koalici v Brně a obsadila křeslo primátora. Teď má stejné ambice i na...

Z projíždějícího auta někdo vystřelil vzduchovkou, mladíka zasáhl do nohy

Nenadálý výstřel ze vzduchovky zasáhl minulý pátek krátce před půlnocí mladíka, který postával se svými známými na...

Jedno místo za 300 tisíc. V Brně chtějí uklidit auta do skeletových domů

Jednoduchý betonový monolit založený na pilotech a umístěný přímo mezi paneláky. Za ideálních podmínek navíc zapuštěný...

KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo
KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo

Měli jste možnost si přečíst o mém porodu a o pobytu v porodnici na šestinedělí. Nyní bych chtěla rozvést poslední a nejtěžší část mého příběhu. První půlrok mého mateřství.

Najdete na iDNES.cz