O muslimech náš program nemluví, brání se ODS kritice brněnské komunity

  14:58aktualizováno  16:03
Brněnští muslimové kritizovali dlouhodobý program ODS. Nelíbil se jim hlavně způsob, jakým prý dokument pojednává o českých vyznavačích islámu. Podle občanských demokratů však muslimové reagovali na překroucený článek. "Program se okrajově zabývá imigranty, o muslimech tam není ani slovo," tvrdí.

Muslimové v Brně. Ilustrační foto z protestu proti útoku Izraele v Gaze | foto: Otto Ballon Mierny, MAFRA

Kritický komentář za muslimskou komunitu předala organizace Libertas Independent Agency (LIA) straně přímo na sobotní ideové konferenci konferenci. (více o ní si přečtěte zde)

"Nejvíce nám vadí, že se v tomto dokumentu hovoří o muslimech jako o přistěhovalcích a to je nesmysl. Mnozí z nich už žijí v Česku třetí generaci. Jsme občany České republiky, mnozí z nás jsou etnickými Čechy, Moravany, Slezany a pouze přijali islám za svou víru. A když už tedy ODS chystá takovou vizi a v ní argumenty o muslimech, myslím, že je slušnost přinejmenším kontaktovat tu menšinu," uvedl pro MF DNES Lukáš Lhoťan z LIA.

Tiskové oddělení strany požádali o vyjádření občanských demokratů. "Zatím se nikdo neozval," dodal Lhoťan.

Předseda ODS Mirek Topolánek se však proti kritice ohradil. "Až si Vizi 2020 přečtete, tak zjistíte, že tam není ani slovo o muslimech," reagoval.

Bylo to překroucené, míní Filipiová

Na dopis od iniciativy se chystá písemně odpovědět i Daniela Filipiová, která měla téma "Tolerance" na starost. Podle ní reagovali brněnští muslimové na článek, který vyšel v Hospodářských novinách a který byl silně překroucený.

Daniela Filipiová

"Tam vznikl ten problém. V Karlových Varech jsme se bavili obecně, já měla na starost pro Vizi 2020 téma tolerance. Paní redaktorka mi pak volala a ptala se, jak si to představujeme. Říkala jsem, že nechceme žádné nové zákony, budeme jen chtít, aby imigranti, kteří chtějí získat občanství, respektovali zákony, které tady jsou. A v Listině práv a svobod je psáno, že nikdo nemůže být diskriminován. Takže třeba ponižování ženy není v souladu s naším právním řádem," vysvětlila Filipiová.

S ní a vedením ODS si chce dopisovat také předseda Islámské nadace v Brně Muníb Hasan Alrawi. Podle něj totiž bývalá ministryně zdravotnictví řekla, že "u cizinců s muslimským vyznáním bychom například netolerovali, aby ženy chodily na ulici několik metrů za mužem."

"To pak budeme svědky toho, jak policie zastaví dva na ulici a změří vzdálenost mezi nimi?" ptá se Alrawi. Podle Filipiové to ale tak myšleno nebylo.

"Toto navíc islám ani nepředepisuje, je to podobný zvyk, jako že muž vchází první do restaurace. Nedává to dobrý signál do naší komunity, která je jednou z nejlépe integrovaných v Evropě. Neměli by vycházet z toho, jak to vypadá někde v Francii, ale jaká je situace tady," dodává Alrawi.

ODS: Je to nedorozumění

Mluvčí Občanské demokratické strany Martin Kupka má za to, že se jedná o velké nepochopení.

"Naše dlouhodobá strategie neobsahuje nic, co by mělo vyvolávat nějaké negativní rekce. O politice přistěhovalectví pojednává okrajově a říká, že přistěhovalci musí počítat s převzetím pravidel a kultury většiny," vysvětluje.

"Ta věta se zcela určitě netýkala muslimské menšiny. ODS je ten poslední, kdo by chtěl negativně proti menšinám působit," dodal.

Šátky nevadí, ponižování ano

Od imigrantů ODS chce, aby respektovali zákony a zvládali jazyk. "Je logické, že když tu někoho přijmeme, budeme požadovat, aby respektoval naše zákony. Jsem taky přesvědčená o tom, že žadatel o občanství by měl znát právní minimum, trochu historie země, také dobře češtinu," míní Filipiová.

Zákony navíc musí být podle Filipiové pro přistěhovalce nadřazené jejich zvyklostem, pokud jsou v rozporu. "V případě, že by se žena vzbouřila proti pravidlům menšiny, pak by měla mít právo hájit se podle českých zákonů. Nikdo jí v tom nesmí bránit," řekla Filipiová.

Mešita nám vůbec nevadí

"Pro mě je nepředstavitelné ponižování ženy. Jestli chce muslimka nosit šátek, ať ho nosí, židům také nezakazujeme jarmulky. Nikoho nepřesvědčujeme, aby se vzdal svého náboženství. Kdyby nám tu chodily ženy zahalené v černých hábitech, svým způsobem bych s tím měla problém, ale pokud by to ostatní členy společnosti neomezovalo, tak bych to respektovala," dodala.

Brněnská mešita na Vídeňské ulici

Nevadí jí ani plánovaná mešita, která v Brně vzbudila bouřlivé reakce. "Já s tím nemám problém. Křesťané tu mají své kostely, židé tu mají synagogy, no tak tady bude mešita," řekla Filipiová.

Z kapitol Tolerantní společnost a multikulturalismus (Vize 2020)

Tolerance pro nás znamená uznání odlišností i rozdílného životního stylu, zároveň však odmítáme její absolutizaci a zavírání očí před povinnostmi, které každému ukládá zákon. Tolerance pro nás zároveň není vůlí k pozitivní diskriminaci, vynucování si zvláštních výhod na úkor ostatních či ostrakizaci menšinám "nekonformních" názorů, stejně jako benevolencí k porušování svobod druhých. Zákon platí pro každého stejně.

Podporujeme příchod slušných imigrantů, kteří hledají v České republice obživu a zároveň ctí zdejší zákony. Nepřijímáme takové, kteří hodlají porušovat naše zákony a zvyklosti.

Tolerance má své hranice únosnosti. Ne každou myšlenku, každý čin nebo každé chování je možno tolerovat.

Multikulturalismus považujeme za mrtvý koncept. Imigranti se musí integrovat a respektovat demokratické a kulturní hodnoty evropské společnosti.

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Eda z Mostu! je moje role snů. Lidé mě zdraví „drž úhel“, říká Isteník

Michal Isteník hraje výčepního Edu, který v Mostě provozuje hospodu Severka....

Seriál Most! protkaný nekorektním humorem trhá divácké rekordy. Diváky baví i impotentní výčepní Eda, ztvárněný...

„Vlevo dole, vole.“ Timo připsal prezidentovi další citát pod mostem

Pod mostem v Bítešské ulici v Brně se objevil další nápis odkazující na kauzu...

V Brně se po čase znovu objevil nápis odkazující na kauzu prezidenta Miloše Zemana kolem jeho obvinění zesnulého...

Plekanec se rozloučil s Kometou. Gól nedal, ale v bránění byl vzorem

Zadumaný Tomáš Plekanec na brněnské střídačce.

V seznamu střelců hokejové Komety byste jeho jméno hledali marně, přesto si služeb hvězdného Tomáše Plekance v Brně...

Zámek s nejkrásnějším dvorem na Moravě opravují krok za krokem 17 let

Renesanční zámek v Hustopečích nad Bečvou je z roku 1596.

Hustopeče nad Bečvou v Olomouckém kraji se pyšní renesančním zámkem, který úřad městyse už mnoho let pečlivě a...

Další z rubriky

V Brně nečekaně objevili středověkou zeď s gotickými portály

Brněnští archeologové na kopci pod svatopetrskou katedrálou nečekaně objevili...

Zhruba čtyřicet metrů dlouhá zeď na severní straně kopce pod svatopetrskou katedrálou v Brně přinesla nečekané...

Zastal se obětí kněží a nabízí jim pomoc, dostal vyhazov z církevního soudu

Ilustrační snímek

Nová iniciativa, která pomáhá obětem sexuálního zneužití duchovními, vadí brněnskému biskupství. Jejího zakladatele...

Další rošáda v boskovické nemocnici, po Julínkovi končí také Janeček

Miloš Janeček skončí v čele boskovické nemocnice.

Výměna ve vedení jihomoravských Boskovic jako by automaticky znamenala i rošádu na postu jednatele městské nemocnice....

Najdete na iDNES.cz