Čtvrtek 1. prosince 2022, svátek má Iva
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 1. prosince 2022 Iva

O bodech nic neříkali, tvrdí muž, který přišel o řidičák. V kraji není sám

  18:54aktualizováno  1. dubna 8:23
I když auto potřebuje jednatřicetiletý muž z Blanska ke svému povolání každý den, jízda v něm se mu za několik měsíců pořádně prodražila. Kvůli dopisu z loňského srpna. "Dopis s pruhem mi oznámil, že mám do pěti pracovních dnů odevzdat řidičský průkaz na městském úřadě," uvedl muž.

Zhruba pětina provinilců za volantem na jižní Moravě přišla o řidičský průkaz kvůli trestným bodům. Ilustrační foto | foto: MDCR

Postižený si nepřeje zveřejnit své jméno, redakce je ovšem zná. Podle jeho slov nebyl předtím nikým varován. "O řidičák jsem přišel kvůli tomu, že jsem nasbíral dvanáct trestných bodů," popisuje.

trestné body

O řidičský průkaz lze přijít kvůli soudem nebo správním úřadem uloženému zákazu řízení (např. za jízdu v opilosti či pod vlivem drog), nebo když řidič dosáhne 12 bodů. Motorista musí průkaz odevzdat do 5 pracovních dnů.
V prvním případě může provinilec zkusit požádat o vrácení řidičského průkazu po půl roce, ve druhém jej získá zpět až po roce, poté, co znovu absolvuje také testy v autoškole.
O počtu získaných bodů úřady informují jen na základě žádosti řidiče – výpis získá na registru řidičů městského úřadu na počkání za poplatek 15 Kč nebo kdekoliv na Czech Pointu za 69 Kč za první stránku a 40 Kč za každou další. (duch)

"Nedokážu si představit, co by se stalo, kdybych se řízením živil. Ke své práci ale i tak auto potřebuji, musel jsem si proto sehnat člověka, který mě každý den vozí, toho si samozřejmě musím zaplatit," popisuje.

"O bodech se nemluvilo"

Osudným se mu přitom staly drobnější dopravní přestupky. "Několikrát zastavila mě hlídka, většinou kvůli tomu, že jsem neměl bezpečnostní pásy, párkrát za rychlost, vše v okolí Blanska. Řekli mi, co jsem udělal a dali mi pokutu. Vždycky jsem to zaplatil na místě, dali mi bloček, o bodech se ale většinou vůbec nemluvilo, natož aby mi přišel nějaký výpis," popisuje mladý muž.

Když řidičský průkaz odevzdával, dozvěděl se, že stav bodů úřady nemají povinnost řidičům hlásit. Každý si totiž stav bodů má hlídat sám.

Komplikace je to i pro celou jeho rodinu. Jeho manželka čeká druhé dítě, rodit má každým dnem. Potrestaný přesto nemá šanci řidičský průkaz získat zpět dřív než v srpnu.

Dvojí metr na řidiče

"Já teď musím rok čekat, není možnost, jak získat řidičský průkaz dřív. Je v tom podle mého pěkný binec, hlavně proto, že ten, komu řidičák vezmou třeba kvůli alkoholu, si může o vrácení požádat po půl roce. To je nespravedlivé," zlobí se jednatřicetiletý řidič.

Podobně jsou na tom tisíce dalších lidí na jižní Moravě. Jen za loňský rok přišlo v kraji o průkaz podle zjištění MF DNES přes šest tisíc lidí.

Zhruba pětina z nich právě kvůli 12 nasbíraným trestným bodům za dopravní přestupky.

Policejní statistiky

Loni policejní hlídky na jižní Moravě odhalily 177 798 přestupků. Vyplývá to ze samostatných statistik dopravní a přestupkové policie, které se MF DNES podařilo získat.

Podle statistik ministerstva dopravy je jižní Morava co do počtu evidovaných přestupků dokonce po Praze nejhorším krajem v zemi. Navíc situace na silnicích se rok od roku příliš nemění.

"Takovým evergreenem je nedodržení předepsané rychlosti, to jen dopravní policisté řešili v téměř 42 tisících případů, pomyslnou dvojkou jsou nezapnuté pásy a nepoužití autosedačky pro děti, zde za loňský rok evidujeme téměř 23,5 tisíce přestupků, ve více než 18 tisících případů jsme řešili i špatný technický stav vozidla, více než v deseti tisících případů pak řidiči telefonovali za jízdy," potvrzuje mluvčí krajské policie Pavel Šváb.

přibudou policejní kontroly

Policisté na to, až řidiči sami začnou jezdit podle předpisů, čekat nehodlají. Kontrol na silnicích proto přibude.

"Nemusíme šetřit banální dopravní nehody, uvolnily se nám ruce. Policisty jsme vyslali na kontroly, speciální hlídky se každý den zaměřují na kritická místa, nejvytíženější úseky silnic, chystáme i specializované akce třeba na přechody, železniční přejezdy nebo místa u škol," uvedl zástupce šéfa dopravní policie Jindřich Secký.

Silnice v kraji také od začátku roku brázdí v neoznačených passatech speciální týmy takzvaných lovců pirátů silnic, teď na jaře k nim přibudou i policisté na motocyklech. (duch)

Podle údajů ministerstva dopravy se na nejvyšší příčky ve všech obvodech obcí s rozšířenou působností dostalo také porušení zákazové nebo příkazové značky.

Řidiče k dodržování pravidel nenutí mnohdy ani fakt, že když za přestupky nasbírají více než 12 trestných bodů, nebudou moci celý rok sednout za volant. Evidentně je to menší hrozba, než zákonodárci předpokládali. Dočasně řídit totiž nesmějí už tisíce lidí.

"Řidičské oprávnění po dosažení 12 bodů v bodovém hodnocení řidiče pozbylo loni na jižní Moravě 1 226 lidí, 4 789 motoristů je pozbylo poté, co jim soud nebo příslušný správní úřad uložily zákaz řízení motorových vozidel," potvrdil Martin Novák z ministerstva dopravy.

O trestných bodech úřady neinformují

Většina provinilců se přitom o tom, že jim hrozí odebrání řidičského průkazu, dozvídá až ve chvíli, kdy jej mají odevzdat úřadům. To už však mnoho nezařídí. Ze zákona totiž musejí řidičák odevzdat do pěti pracovních dnů od doručení oznámení o tom, že 12 bodů nasbírali. Jejich počty si musí každý hlídat sám.

"Člověk musí být aktivní a sám se dotazovat, my nemáme povinnost všechny obesílat, když dostanou nějaký bod. To si ani administrativně nedokážu představit. O přidělených bodech řidiče většinou informují přímo policejní hlídky, které s nimi řeší přestupek, jsou ale případy, že ani ty to neoznamují," vysvětluje Radek Gajdošík, vedoucí blanenského odboru vnitřních věcí, pod který spadá i oddělení dopravněsprávních agend.

"Navíc počty bodů za jednotlivé přestupky jsou stanoveny v zákoně a předpokládá se, že ten každý řidič zná," dodává Gajdošík.

Zjistit, kolik bodů má člověk nasbíráno, lze dvojím způsobem. Buď na úřadu příslušné obce s rozšířenou působností sepíše žádost, předloží doklad totožnosti a za patnáctikorunový poplatek získá výpis z takzvaného bodového hodnocení řidiče na počkání, nebo využije jakýkoliv Czech Point. Tam si ale musí připlatit.

Když už o řidičák kvůli bodům někdo přijde, zpět jej získá nejdřív za rok. Navíc ne automaticky. "Budu si muset napsat žádost o jeho znovuvydání, mít zdravotní prohlídku a pak v autoškole znovu napsat test a udělat i technickou zkoušku a jízdy. Když dvakrát test nenapíšu, budu platit celou autoškolu," popisuje jednatřicetiletý muž z Blanska, jeden z těch, kteří o řidičský průkaz loni přišli.

  • Nejčtenější

Chtějí žít na venkově, ale vadí jim kohouti i traktory, diví se místní

Díky dopravní dostupnosti, blízké přírodě a vysněnému klidu se rozrůstají sídla poblíž Brna. Těm to působí spíš...

Návštěvníci uvázli na vyhlídkovém kole v Brně, obsluha na ně zapomněla

Hned v pátek, první den adventních trhů v Brně, s sebou přinesl i jednu kuriózní situaci. Vyhlídkové kolo na Moravském...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pardubice mocným závěrem srovnaly rekord. Otáčela i Boleslav, Sparta opět slaví

Poslední listopadová neděle přinesla kromě začátku adventu také kompletní 23. kolo hokejové extraligy. Lídr tabulky z...

Janečkova zpověď: vězení, alkohol, život bez domova. A kam zmizel Maradonův dres?

Premium Když ho konečně doženete, musíte zbystřit, jestli vás smysly neklamou. Jak může člověk, který se už patnáct let...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Krize srazila ceny bytů, trh znovu objevuje slevy a nahrává kupujícím

Bydlet potřebují všichni a ideálně hned. Ještě donedávna podle tohoto motta „fičel“ i trh s nemovitostmi. Kupující se...

Rozsáhlé zotročování lidí v Česku. Gang vydělal na práci bezdomovců miliony

Premium Na Ústecku roky mizeli bezdomovci a sociálně slabí žijící na ulici, jako by dostali „druhou šanci“. Končili v domě na...

Janečkova zpověď: vězení, alkohol, život bez domova. A kam zmizel Maradonův dres?

Premium Když ho konečně doženete, musíte zbystřit, jestli vás smysly neklamou. Jak může člověk, který se už patnáct let...

Vydělali za covidu, nakupují nemovitosti. Pandemie zrodila nové milionáře

Premium Zatímco většině podnikatelů v Česku způsobil covid ztráty, některým naopak poskytl životní příležitost ke zbohatnutí....

Učni měli na exkurzi šikanovat děti z výchovného ústavu, věc prověřuje policie

Údajnou šikanu dětí ve výchovném ústavu ve Višňovém na Znojemsku prověřuje policie. Podle dostupných informací přišli...

Muži šacovali v luxusní restauraci cizí kabáty, z kapsy ukradli peněženku

Velkou pozornost věnovala při návštěvě luxusní brněnské restaurace v polovině listopadu trojice mužů věšáku s...

Vrací se bitva tří císařů, Napoleon u Slavkova ohromí lvím skokem

Tisícovka vojáků ze 14 zemí a pootočené bojiště. Slavkov u Brna a Tvarožná se po dvouleté pauze vrátí do roku 1805....

Spor s nelegálními stánkaři z podchodu je u konce, městu doplatí dluh

Nelegální stánky, které se nacházely u ústí z podchodu pod brněnským vlakovým nádražím, zmizely už před několika lety....

Advantage Consulting, s.r.o.
SEŘIZOVAČ VSTŘIKOLISŮ NA 3 SMĚNY (35.000 KČ)

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 30 000 - 35 000 Kč

Ivan Trojan si s manželkou vypořádal majetek, bulvár spekuluje o rozvodu

Ivan Trojan (58) a Klára Pollertová-Trojanová (51) si v září podle veřejně dostupných dokumentů vypořádali společný...

Vsadil na neobvyklý nápad, už má 35 zaměstnanců a rostou i do světa

Lukáš Legát začal podnikat před devíti lety. Z původně garážové firmy je dnes společnost s pětatřiceti zaměstnanci,...

Raketa byla Ukrajince, nebo Rusa? rýmuje Nohavica na kanálu Bobošíkové

Problematiku rakety dopadlé na polské území zpracoval ve své nové písni Jaromír Nohavica. „Ta raketa byla Ukrajince,...

Otec zavelel, šetříme! Rodina vypnula elektřinu a topí jednou týdně

Zvyšování cen energií nutí lidi k nečekaným rozhodnutím. Jedna rodina z Londýna se rozhodla vrátit do minulosti. Šetří,...

Žena je pro mnohé příliš sexy, bývalí učitelé její odhalování nechápou

Říká si Ona Artist a na internetu pravidelně zveřejňuje sexy snímky. Pro mnohé už je to přehnané a především její...