Novodobá ABBA to s publikem moc neumí. Předvedla jen omletou show

  8:09aktualizováno  8:09
Čtyři velká písmena v názvu ABBA, která jednou provždy přepsala historii světového popu, skrývají nesmrtelnost. Písně legendární švédské čtyřky nestárnou. V šesti tisícovém davu totiž přihnaly do nového pavilonu P na brněnské výstaviště kmety i omladinu, zralé dámy i holčičky.

ABBA The Show na brněnském výstavišti. | foto: Radek Miča, MAFRA

Revival ABBA The Show nabídl přes dvě hodiny hitů: Take a Chance on Me, Ring Ring, či Honey Honey, kterým velkolepá šou začala.

abba the show

ABBA The Show
Norskou
premiéru pořad měl v září před devíti lety. A přestože jej producenti v roce 2007 ve výpravě a svícení přeleštili, jsou na něm jeho roky znát. Ostatně sedmnáct lednových a devatenáct únorových repríz od USA, přes Německo, Rakousko, Maďarsko až po slovenské Košice mluví také za hodně. (mlk)

Recyklovat neustávající posluchačský hlad po hudební produkci někdejších manželských dvojic se snaží kde kdo. Za všechny mluví třeba muzikál Mamma Mia!.

Od konce ledna 2010 mohou příznivci kapely navštívit také interaktivní hudební expozici v londýnské O2 Bubble Areně. Moderní výstava Abbaworld se věnuje severskému hudebnímu fenoménu.

Jenže avizované velkolepé představení ve stylu slavné švédské skupiny se jaksi nekoná. Ne že by odkvétající dámy Camilla Hedrén a Katja Nord neuměly zpívat. Po jevišti se sice pohybují pouze díky přihlouplému mávání rukama a pohupování se v bocích, ale přiznejme si, že Agnetha s Fridou nebyly také žádné velké a nápadité tanečnice.

Na charisma neměli

Věrné repliky bláznivých disko oblečků jsou tady pouhou vizuální třešinkou. Mužské protějšky zmíněných dam sice dokázali vcelku pečlivě obtáhnout hlasové kontury Björna a Bennyho, jejich nakažlivé charisma a strhující šoumenskou veselost ovšem přehrát tito dva "páni" nedovedou.

Doprovodný The National Symphony Orchestr of London celý večer otevřel zvukově plnotučným mixem melodií ABBY. A muzika v tomto podání po celou dobu šlape.

Bezmála dvě desítky hudebníků se snaží dění na jevišti hecovat někdy až legračním mácháním s nástroji, často vyskočí ze židlí, aby se smyčci či dechovými nástroji v rukou vyrobili něco trhavých gest.

Na pódiu ovšem šlo především o kvartet hlavních hrdinů, kteří své výkony "zautomatizovali a zmechanizovali". Novodobá ABBA to totiž s publikem moc neumí, a tak všichni v hledišti nové obrovské haly v Brně spořádaně sedí a pohnou se, jen když na ně z pódia vybafne sada čelních reflektorů.

Když pršely dolary

Ani produkce světel a efektů nemá onu barvotiskovou, ale milou kýčovitost světa originálu. Sedm velkých "led stěn" na horizontu jeviště často hraje pastelovými barvami (šou dominuje zejména bílá), jindy tam šlehají plameny nebo se sypou grafické symboly dolaru. Ano. Samozřejmě při písni Money, Money, Money.

Poslední song před přestávkou také přinesl zřejmě největší vizuální kreativitu strůjců podívané. Do publika se totiž rozprskly zlaté konfety.

Avizovaný dětský sbor podobně jako dobové projekce, které mohly navodit úžasnou atmosféru, odpadly. Ostatně pihou na kráse celé akce byla sama organizace. ABBYchtiví fanoušci dostali vstupenky, kde koncertu avizovali na 19:00. Začal však až za hodinu.

Jak to nabralo šťávu, přišel konec

Po půlhodinové přestávce už z jeviště začalo proudit přece jen o poznání víc energie. A při písni Dancing Queen i sál poprvé téměř unisono povstal.

Sladkobolný hit The Winner Takes It All v tomto podání vyšel jako jedno z nejlepších hudebních čísel večera. I tak pulsující nezkrotnost hitů jako Mamma Mia, Chiquitita, Super Trouper nebo Gimme! Gimme! Gimme! kontrastovala se starosvětsky spořádanou atmosférou obrovitého prostoru pavilonu.

Vcelku krotká šou paradoxně překvapila, když její oficiální část skončila. Přídavky v podobě songů Waterloo a Thank You for the Music patřily k nejšťavnatějším kouskům.

Říká se: Konec dobrý, všechno dobré. Nejsem si jistý, zda to platí i v případě ABBA The Show.

Hodnocení MF DNES: 40 %

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Eda z Mostu! je moje role snů. Lidé mě zdraví „drž úhel“, říká Isteník

Michal Isteník hraje výčepního Edu, který v Mostě provozuje hospodu Severka....

Seriál Most! protkaný nekorektním humorem trhá divácké rekordy. Diváky baví i impotentní výčepní Eda, ztvárněný...

„Vlevo dole, vole.“ Timo připsal prezidentovi další citát pod mostem

Pod mostem v Bítešské ulici v Brně se objevil další nápis odkazující na kauzu...

V Brně se po čase znovu objevil nápis odkazující na kauzu prezidenta Miloše Zemana kolem jeho obvinění zesnulého...

Plekanec se rozloučil s Kometou. Gól nedal, ale v bránění byl vzorem

Zadumaný Tomáš Plekanec na brněnské střídačce.

V seznamu střelců hokejové Komety byste jeho jméno hledali marně, přesto si služeb hvězdného Tomáše Plekance v Brně...

Zámek s nejkrásnějším dvorem na Moravě opravují krok za krokem 17 let

Renesanční zámek v Hustopečích nad Bečvou je z roku 1596.

Hustopeče nad Bečvou v Olomouckém kraji se pyšní renesančním zámkem, který úřad městyse už mnoho let pečlivě a...

Další z rubriky

Nejstarší listina v Česku je z roku 994. Údajně ji donesl voják v botě

V Brně je k vidění kopie nejstarší dochované listiny na českém území z roku 994...

Schovanou v botě donesl voják z Itálie do českých zemí za první světové války vzácnou listinu z roku 994. Alespoň o tom...

Nový stadion pro brněnskou Kometu vyroste na výstavišti za pavilonem Z

Dominantou areálu brněnského výstaviště je pavilon Z.

Na místě velodromu se nakonec nový hokejový stánek pro Kometu stavět nebude. Radní rozhodli, že ho posunou o několik...

Mikulovský kostel ukrýval tajemný sklep. Dosud o něm nikdo neměl tušení

V mikulovském kostele svatého Jana Křtitele při rekonstrukci objevili tajemnou...

Pocity podobné těm, jaké měli archeologové při vstupu do neprobádaných útrob pyramid, mohli nyní zažít vědci v...

Najdete na iDNES.cz