Míst pro auta už je u nemocnice v Blansku dost. Pacienti je však zaplatí

  7:40aktualizováno  7:40
Nervydrásající situace pro ty, kteří míří do blanenské nemocnice autem a snaží se v okolí zaparkovat, by měla být minulostí. Město totiž v areálu přímo za lůžkovou částí otevřelo nové parkoviště, které nabízí 138 míst. Podle některých lidí to ale pomůže jen částečně.

Ilustrační snímek | foto: Nemocnice Třebíč

Zdarma zde totiž řidiči mohou nechat svá auta jen do tohoto týdne, pak za parkování delší než hodinu zaplatí, což před nemocnicí a v okolních ulicích zatím nemusí.

„Myslím, že se každý snaží ušetřit. Na placené parkoviště proto lidi jezdit nebudou,“ míní padesátiletá řidička, která k blanenské nemocnici přijela. „Ale zaparkovat tady v okolí je hrůza, často jezdím pořád dokola několik bloků na všechny strany,“ dodala.

Vedení města si ovšem za zpoplatněním parkoviště, jehož stavba vyšla na 18,9 milionu korun, stojí. „Po letech rozmýšlení, zda a kde parkoviště postavit, se to konečně podařilo. Situace v okolí nemocnice už je neúnosná, řidiči parkují, kde se dá, dennodenně blokují i vjezdy lidem, ti zase pravidelně volají strážníky,“ popisuje starosta Blanska Ivo Polák (ČSSD).

„Že by pacienti kvůli parkovnému novou plochu nevyužívali, se nebojíme. První hodina je zdarma, další stojí deset korun, celodenní parkovné vyjde na padesát,“ dodává Polák.

Vybírání poplatku je jedinou obranou proti zneužívání

Město chce z peněz platit údržbu. Vybírání poplatku je podle vedení radnice navíc jedinou obranou před řidiči, kteří místa v blízkosti nemocnice zneužívají pro celodenní nebo dokonce vícedenní parkování, i když k lékaři vůbec nemíří.

Město kvůli stavbě už před dvěma lety začalo skupovat pozemky v Zahradní ulici, demolice se dočkal také jeden z domů. „Letos je to největší investice města. Spolu s nedávno postaveným parkovištěm u nádraží jde o nejdůležitější plochy pro auta v Blansku,“ podotkl místostarosta Jiří Crha (ODS).

Nadšení neskrývá ani ředitelka blanenské nemocnice Vladimíra Danihelková. Díky třicítce krytých parkovacích kójí, které si lze pronajmout za 350 korun měsíčně, se totiž podle ní uvolní i parkovací místa, jež využívají dojíždějící smluvní lékaři. Zaměstnanci už nyní parkují uvnitř areálu, kam ostatní řidiči jezdit nemohou.

Zklamaní ale budou ti, kteří se těšili, že si díky novému dvouúrovňovému parkovišti zasazenému do původně travnatého svahu zkrátí cestu k lůžkové části nemocnice. Je totiž oplocené. Lidé tak musí areál obcházet po ulici Sadová a projít přes hlavní vstup u lékárny a informací.

„Pustit přímo k lůžkové části je nemůžeme, potřebujeme monitorovat všechny vchody, navíc k zadnímu traktu najíždějí sanitky a je zde i spojnice s heliportem. Pacienti, kteří se hůř pohybují, navíc můžou stále využívat příjezd přes závoru k bočnímu vchodu nemocnice, kde je může doprovod vyložit, aniž by v prvních patnácti minutách platili za parkovné,“ poznamenala Danihelková.

Další lokality? Rozhodne studie

Na to, že se za parkování bude platit i mimo centrum, si navíc lidé musí nejspíš začít zvykat. Už od Nového roku chce totiž město kvůli řidičům, kteří stání celodenně blokují, zpoplatnit také stávající menší parkoviště pro 40 aut před nemocnicí či třeba plochu u hlavní pošty. A přibudou i další lokality.

„Ve spolupráci se Stavební fakultou Vysokého učení technického v Brně zpracováváme studii, která má prověřit kapacity parkovacích ploch ve městě, prozkoumat neoprávněné parkování i potřeby zkapacitnění parkovišť zejména na největších sídlištích ve městě,“ potvrdil ředitel společnosti Služby Blansko, která má parkování ve městě na starosti, Jiří Charvát.

„Třeba na Zborovcích chybí 150 míst. S výsledky analýzy seznámíme radu města v listopadu, součástí bude i návrh nově zpoplatněných lokalit,“ podotkl Charvát. Radní by nové poplatky měli schválit v prosinci.

Nejčtenější

V bytovém domě ve Vyškově našli ve výtahové šachtě dva mrtvé mladé lidi

V bytovém domě ve Vyškově našli ve výtahové šachtě dva mrtvé mladé lidi

Policisté ve Vyškově vyšetřují smrt dvou mladých lidí. Těla nalezli sousedé v neděli brzy ráno v přízemí bytového domu....

Obchod byl jako moje dítě, říká šéf. Místo domácích potřeb bude fastfood

Jaroslav Cimrman ke konci srpna zavírá prodejnu domácích potřeb na Masarykově...

Majitel obchodu s domácími potřebami v centru Brna Jaroslav Cimrman odchází ke konci srpna do penze a s ním končí i...

VIDEO: Třináctiletý chlapec sledoval mobil, vzápětí ho srazila tramvaj

Třináctiletý chlapec sledoval mobil. Vzápětí ho srazila tramvaj

Třináctiletý kluk mohl přijít o život při vážné nehodě, která se stala ve středu v podvečer u brněnské hokejové haly....

Mladík mlátil o hlavu menšího chlapce, video s bitkou kolovalo na internetu

Napadení školáka

Policisté vyšetřují brutální napadení školáka na vlakovém nádraží ve Znojmě. Útočníkem byl jen o něco starší...

Dvacítku na mostě přes Nové Mlýny porušily za dva týdny tři tisíce řidičů

Po provizorním mostu přes Nové Mlýny už se jezdí. Sice v obou směrech, ale jen...

Na provizorním mostě přes Novomlýnské nádrže nedaleko Pasohlávek na Brněnsku hlídá od začátku srpna maximální povolenou...

Další z rubriky

V Brně vyvíjejí levné letadlo, které si může zákazník sám poskládat

Hmotnost prázdného letounu od firmy Direct Fly dosáhne jen něco málo přes 300...

Ultralehké letadlo, jež může startovat i z nezpevněných ploch, jako jsou tráva či šotolina, vyvíjí brněnská firma...

VIDEO: Do chodby vlétlo padesát netopýrů, schovali se za světla i hydrant

Do chodby vlétlo přes padesát netopýrů

Do všemožných úkrytů se snažilo schovat hejno netopýrů, které vlétlo do chodby výškového domu v Brně. Strážníci...

Pětihodinové mlácení žena málem nepřežila, žárlivec dostal šestnáct let

Vězeňská ostraha vede k soudu v Brně Romana Robeše

Šestnácti lety vězení potrestal brněnský krajský soud Romana Robeše za to, že surově zbil svou o tři roky mladší...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz