Areál bývalé Zbrojovky začnou na jaře opravovat, zboří desítky objektů

  7:50aktualizováno  7:50
První etapa rekonstrukce areálu někdejší slavné továrny Zbrojovka v brněnských Zábrdovicích má začít na jaře. K zemi půjdou tři velké haly a desítky drobných objektů. Na podobu bývalé nářaďovny a jejího okolí developer CPI architektonickou soutěž nevypíše, zatím se totiž nepodařilo změnit územní plán.

Zachovaná zůstane i devítipatrová budova bývalé nářaďovny, v níž investor nabídne k pronájmu kanceláře. | foto: CPI Property Group

„První etapa prací bude na jaře příštího roku zahájena rekonstrukcí objektu bývalé nářaďovny a úpravou okolí rekonstruovaného objektu,“ sdělil iDNES.cz Jan Burian, mluvčí skupiny CPI, jejíž většinovým vlastníkem je realitní magnát Radovan Vítek.

Podle dokumentace zpracované pro účely řízení o posouzení vlivu na životní prostředí EIA bude předprostor tvořen náměstím, které naváže na hlavní vstup do objektu nářaďovny. Parkování bude možné v garážích uvnitř budoucí kancelářské budovy nebo na venkovním parkovišti.

Přibližný vzhled budov, které zůstanou zachovány

V první etapě projektu Nová Zbrojovka buldozery zbourají tří větší výrobní haly a desítky skladů, ramp, přístřešků a dalších menších objektů. „Pro první etapu byly dosavadním nájemcům dány výpovědi již na jaře, a to s ohledem na délku a typ nájemních smluv,“ doplnil Burian.

Další nájemci, kteří v jiných částech areálu stále mají dílny, sklady či ateliéry, budou dostávat výpovědi postupně spolu s blížícími se dalšími etapami. Ještě před rokem si jich tam pronajímalo prostory celkem 160. 

V současnosti lze do areálu vjet pouze z ulice Lazaretní. Během první fáze rekonstrukce chce majitel bývalý tovární areál napojit i z druhé strany na ulici Markéty Kuncové u židenických kasáren a na velký městský okruh. V budoucnu přibude ještě vjezd z Husovic.

Zatím se nepodařilo změnit územní plán

V areálu o rozloze dvaadvacet hektarů chce developer v nadcházejících deseti letech nabídnout vedle výrobních prostor a kanceláří také obchody a bydlení. Do revitalizace lokality, kde kvůli zachování industriálního ducha převlečou třetinu původních zachovalých a staticky nenarušených budov do nového kabátu, investuje zhruba čtyři miliardy korun.

Projekt Nová Zbrojovka

  • Investice do celého území přesáhne 4 miliardy korun.
  • V blízkosti řeky vyroste 800 bytů.
  • Vznikne 30 tisíc metrů čtverečních kanceláří a 40 tisíc metrů čtverečních ve výrobních halách. Přibližně 3,6 tisíce metrů čtverečních bude určeno pro maloobchod.
  • Předpokládaný rok dokončení projektu je 2027.

O stavební povolení pro práce v první etapě již společnost CPI Property Group požádala. Veřejné architektonické soutěže v první etapě vypisovat nebude, zatím se totiž nepodařilo prosadit změnu územního plánu. Podle toho současného mohou pozemky sloužit pouze pro výrobu a sklady.

„Bez změny územního plánu to bohužel není možné, oslovíme však vybrané architekty a urbanisty, kteří se specializují na jednotlivé typy zástavby. K tomuto aktuálně pracujeme na zadání, výsledky očekáváme na jaře 2018,“ doplnil mluvčí CPI Jan Burian.

Zda práce v areálu zkomplikuje skoro rok a půl trvající uzavírka Zábrdovické ulice a mostu přes řeku Svitavu, která začne příští rok v dubnu (o chystané opravě jsme psali zde), nebo se pro příjezd stavební techniky už bude využívat nový vjezd, developer neupřesnil.

Podél nábřeží řeky Svitavy společnost hodlá v budoucnu postavit osm set bytů. Pro jejich vznik i pro zřízení nákupní zóny je však už změna územního plánu nezbytná.

Kromě devítipatrové někdejší nářaďovny zůstane z původních staveb zachován třeba i komín s výtopnou či kancelářská budova s věží hned u vstupu do areálu opatřená logem dříve slavné fabriky – modrým písmenem Z v kruhu (více můžete číst zde).

Autor:

Nejčtenější

Žena psychicky deptala synovu učitelku, vylákala od ní pět milionů

ilustrační snímek

Ve dne i v noci bombardovala žena z Brněnska desítkami SMS učitelku svého syna, ze které se snažila vylákat peníze. S...

Žena uvěřila, že prodá kočárek do USA, podvodníkovi ještě zaplatila

Auto srazilo v Praze chodkyni s kočárkem (14.12.2015).

Na svou naivitu doplatila devětadvacetiletá žena z Brněnska, která se snažila přes internet udat svůj použitý kočárek....

Řidiče přepadl hlad, kamion odstavil na rušné silnici a šel si pro oběd

Řidič odstavil v Břeclavi svůj kamion v rušné Sovadinově ulici a odešel do...

Svérázným způsobem vyřešil v úterý kručení prázdného žaludku řidič kamionu v Břeclavi. Svou soupravu zaparkoval přímo...

Do policejního autoparku přibylo zabavené Audi RS6, které propadlo státu

Jihomoravská dopravní policie od prosince 2018 využívá Audi RS6, které předtím...

Nový výstavní kus mají ve svých garážích jihomoravští dopravní policisté. Od prosince využívají vůz Audi RS6, který...

Hoteliér si patentoval soutěž v natažení koštýře vína, konkurenti se diví

Mendelova univerzita ke svému stoletému výročí připravuje víno z vlastní dílny....

„Natažení koštýře vína na čas“ už by si do pozvánky na vinařské akce neměl dát jen tak leckdo. Hoteliér z Mikulova si...

Další z rubriky

Do policejního autoparku přibylo zabavené Audi RS6, které propadlo státu

Jihomoravská dopravní policie od prosince 2018 využívá Audi RS6, které předtím...

Nový výstavní kus mají ve svých garážích jihomoravští dopravní policisté. Od prosince využívají vůz Audi RS6, který...

Aktivisté končí se soudy kolem obchvatu Břeclavi, raději chtějí jednat

Kolem Němčic je obchvat za 46 milionů

Vleklý soudní spor týkající se břeclavského obchvatu, který vedly ekologické spolky Děti Země a Voda z Tetčic, je u...

VIDEO: Sochaři z osmi tun ledu vytesali katedrálu i hokejového brankáře

U brněnské nákupní Galerie Vaňkovka budou přibližně týden k vidění ledové sochy...

Až dva a půl metru do výšky se tyčí ledové sochy oslavující brněnské motivy, které se v pátek objevily u nákupní...

Najdete na iDNES.cz