Záchranáři získali moderní zázemí. Zbytečně velikášské, ozývá se kritika

  9:23aktualizováno  9:23
Novou výjezdovou základnu ve Znojmě převzali ve čtvrtek jihomoravští záchranáři. Za poslední čtyři roky už čtvrtou. Celkem kraj do nových objektů nalil více než 400 milionů korun. Podle kritiků jsou ale stavby megalomanské a drahé.

Zdravotnická záchranná služba Jihomoravského kraje 29. září slavnostně otevřela novou výjezdovou základnu ve Znojmě v areálu policie. Stála téměř 63 milionů korun. | foto: Václav Šálek, ČTK

Nová dvoupodlažní budova s prostornými garážemi, jednací a školicí místnost, sklady zdravotnického materiálu včetně úložiště pro kyslík a box pro dezinfekci vozidel. K tomu moderní zázemí, posilovna i pobytové místnosti pro lidi, kteří právě slouží.

Tak vypadá nová budova zdravotnické záchranné služby ve Znojmě. Stála 63 milionů korun a záchranáři se do ní přestěhují do měsíce.

„Děkuji vedení kraje, jež záchranku a zdravotnictví obecně dlouhodobě podporuje,“ uvedl při slavnostním převzetí objektu ředitel jihomoravské záchranky Milan Klusák. Kraj totiž již dříve na nové budovy v Brně – v Černovicích, Bohunicích a na Ponavě – a na opravu výjezdovky v Břeclavi uvolnil z rozpočtu kolem 340 milionů korun.

Spokojený je i vedoucí územního oddělení ve Znojmě Arnošt Růžička. „Dosud sídlíme v nevyhovujících prostorách ve staré nemocnici. Barák postavili někdy na přelomu 50. a 60. let a už úplně dožil. Zatékalo do něj, porady jsme dělali na chodbě a auta myli venku. Když byla zima, mrzli jsme, když vedro, kapoty byly rozpálené jako kamna,“ popsal Růžička.

Nový objekt v areálu policie podle něj přinese nejen důstojné zázemí pro záchranáře, ale umožní pořádat i školení první pomoci a ukázky pro lidi.

Koncepčně je to špatně, tvrdí lékař

Ne všichni jsou ale z nových budov nadšení. Podle názoru části zaměstnanců záchranky, kterou v posledních měsících zmítají spory, jsou zbytečně drahé a velikášské a jdou tak proti koncepci moderní sjednocené záchranky.

Investice kraje do ZZS za poslední čtyři roky

  • Vznikla tři nová výjezdová stanoviště v Brně (Bohunice, Černovice, Ponava), další nyní ve Znojmě. Modernizací prošla výjezdovka v Břeclavi. Celkem na to kraj dal přes 400 milionů korun.
  • Dalších zhruba 80 milionů investoval do modernizace vozového parku a 10 milionů poslal na bonusy lékařům.
  • Za 20 milionů plánuje „přestrojení“ personálu. Chce také řešit menší budovy v Mikulově, Slavkově a Hustopečích.

„Není to o tom, že by lidé měli pracovat ve starých a nevyhovujících prostorách. Kdo by se bránil, když mu nabídnou lepší zázemí. Ale koncepčně je to špatně,“ kritizuje lékař, který se fungováním, trendy a budoucností záchranky dlouhodobě zabývá. V jihomoravské organizaci však stále pracuje, proto chce zůstat v anonymitě.

Podle něj nemá smysl stavět nové objekty v souhrnu za stovky milionů. „Podobné řešení nemá obdoby nikde v republice a snad ani v zahraničí. Zavedeným modelem je jedna centrální budova ředitelství, včetně výjezdového stanoviště,“ popisuje.

„Další výjezdovky se řeší pronájmem, případně mobilními buňkami, které umožní pružně reagovat na měnící se výjezdové požadavky v různých oblastech,“ tvrdí lékař.

Jako klasický příklad může prý sloužit Brno. „Na jeho území vznikly naprosto nepochopitelně – místo jedné centrální budovy a několika operativně přesunutelných výjezdových stanovišť – hned tři velké, předimenzované, pevné budovy. A některé z nich jsou teď takřka z jedné třetiny prázdné,“ podotkl.

Tři stavby s sebou nesou i vysoké náklady na energie, údržbu, opravy či úklid i na personál. „Potřebujeme troje vedoucí pracovníky a jejich zástupce na jednotlivých stanovištích, lékaře a sestry. Tři sklady léků a materiálu,“ vypočítal.

Počítá se s rozvojem, musí tam být rezerva, říká mluvčí

Největší problémy mají prý právě lékaři, kteří se musejí neustále přesouvat z jedné budovy do druhé se vším vybavením a pomůckami. To potvrdila i vedoucí lékařka výjezdu Eva Freyová. „Bez velkého batohu a osobního auta je to nemožné. Garáže jsou ve všech budovách navíc v jiném podlaží než pobytové místnosti lékařů a sester,“ uvedla.

Budovám tak podle ní chybí racionální uspořádání. „V Bohunicích jsou místnosti pro sloužící personál vůbec nejvzdálenější od garáží, dveře se otevírají na čip, takže po baráku poletujeme s kartami a pořád otevíráme dveře, což nás zdržuje. Tvrdí nám, že je to kvůli bezpečnosti, ale naší snahou je být co nejdříve u pacienta,“ dodala lékařka.

Vedení záchranky však pokládá stavby nových objektů za adekvátní a nutné s ohledem na budoucnost.

„Možná se v tuto chvíli někomu mohou zdát naddimenzované, ale počítá se s tím, že se záchranka bude rozvíjet, třeba ve Znojmě plánujeme další výjezdovou skupinu. Musí tam být nějaká rezerva,“ oponuje mluvčí záchranky Hedvika Kropáčková. A vedení podle ní nedostalo ani žádné stížnosti na nepraktičnost budov. „Odezva je naopak kladná,“ poznamenala.

Navzdory velkým investicím, které kraj vydává, panuje v poslední době na záchrance napětí. Více než polovina zaměstnanců vyhlásila stávkovou pohotovost kvůli špatnému přístupu vedení a snižování stavu lékařů (psali jsme zde).

Ačkoli jihomoravský hejtman Michal Hašek (ČSSD) slíbil už začátkem srpna, že situaci nechá prošetřit a rozhodne co nejrychleji, výsledky kontroly dodnes nejsou známé.

  • Nejčtenější

ZVOLNĚNÍ: Jágr nastartoval vizi, přibude v extralize zápasů?

Když něco prohlásí Jaromír Jágr, má to velkou váhu. Legendární 68 nedávno vyjádřila přání, aby se v hokejové extralize...

D1 na Brno uzavřela srážka kamionu s cisternou, odklízení trvalo 12 hodin

Dopravní nehoda dvou kamionů u Ostrovačic na Brněnsku od 6 hodin ráno uzavřela dálnici D1 ve směru z Prahy na Brno. Z...

Gulaš pálil podeváté v řadě, ale slaví Kladno. Pardubice zaskočily Liberec

Hokejista Milan Gulaš se sice trefil podeváté v řadě, čímž vyrovnal extraligový rekord, jenže Kladno i díky gólu...

Zříceninu hradu Cimburk opravují již 25 let. Otevřeno mají po celý rok

Zřícenina moravského Cimburka u města Koryčany je v „servisu“ už čtvrt století. Kdosi spočítal, že tu spolek Polypeje...

Stavba mostu přes Nové Mlýny potrvá měsíce, ztíží tak letní cesty k moři

Most přes novomlýnské nádrže se začne opravovat v březnu příštího roku. Práce potrvají celých devět měsíců. Zasáhnou...

Premium

Náš kluk umí. Otec talentu Hložka o plánech i batůžku za padesát tisíc

Minulý týden ho v tramvaji načapal revizor: „Lístek, prosím.“ Adam Hložek, sedmnáctiletá fotbalová raketa, zčervenal....

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky

VIDEO: Žena zmatkovala na sjezdu z D1, půl kilometru jela v protisměru

Ve velmi nebezpečné situaci se ocitla žena, která nezvládla sjezd z D1 a zamířila do protisměru dálnice D46. Ostatní...

Z převráceného kamionu na Znojemsku utekli býci, jeden byl rozzuřený

Jako na dobytčím trhu to dnes po poledni vypadalo u Moravského Krumlova na Znojemsku. Poblíž silnice tu pobíhalo...

V Brně spouští léčbu rakoviny „na míru“, správný postup napoví geny

Brněnští onkologové prozkoumají speciální analýzou tkáně stovky genů. Poznají z nich ty rakovinotvorné a přesně na ně...

Jedno místo za 300 tisíc. V Brně chtějí uklidit auta do skeletových domů

Jednoduchý betonový monolit založený na pilotech a umístěný přímo mezi paneláky. Za ideálních podmínek navíc zapuštěný...

Najdete na iDNES.cz