V Brně praská budova radnice, nikdo zatím neví proč. Měření potrvá rok

  10:32aktualizováno  10:32
Na budově Nové radnice, ve které sídlí brněnská primátorka, radní a zastupitelé, výrazně přibylo trhlin ve stěnách. Příčinu budou hledat experti z VUT, kteří pak určí, jak výrazné úpravy bude stavba potřebovat.

Trhliny se objevují na fasádě brněnské Nové radnice i v jejích místnostech, včetně salonku primátorky. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Popraskané zdi na budově už v Brně neřeší jen bohunická nemocnice u své lékárny nebo centrum Kociánka, v poslední době registrují postupující problémy i na budově Nové radnice na Dominikánském náměstí. Trhliny na některých místech byly vždycky a byly tak i sledovány, teď jich ovšem výrazně přibylo, a to i tam, kde je dosud nikdy nezaznamenali.

Všímá si toho především náměstek pro správu majetku města Oliver Pospíšil (ČSSD), který se na podzim do vedení města vrátil po čtyřech letech v opozici. „Například jsem si všiml, že v salonku u paní primátorky je znepokojující množství prasklin, které tam v minulosti nebyly,“ uvedl Pospíšil.

Trhliny jsou vidět i zvenku, na fasádě budovy na druhém nádvoří. Proč začala Nová radnice najednou takto praskat, zatím není jasné.

„Budova je v historické části města, kde vždy něco stálo. Nemyslím si proto, že by za tyto trhliny mohlo vysychání podloží, jak tomu bývá v poslední době u řady jiných budov,“ míní Pospíšil. Je podle něj možné, že se praskliny objevily kvůli stavebnímu ruchu na Dominikánském náměstí, které se loni rekonstruovalo.

Parkovací dům změnil podzemní toky

Vyloučeny ovšem nejsou ani další, dosud neznámé vlivy. O nich mluví znalec brněnského podzemí Aleš Svoboda. „U Nové radnice byly na druhém nádvoří vždycky problémy. Je tam nestabilní podloží a spodní voda,“ řekl Svoboda s tím, že pod zemí tudy prochází odvodnění ze Špilberku.

Na nezvyklé stoupání vody narazil Svoboda v nedávné době také pod Dominikánským náměstím v Mincmistrovském sklepě. „Je tam historická studna, která byla dlouhé roky prázdná, ale najednou do ní začala natékat voda. Teď už nestoupá, asi si opět našla cestu jinde,“ vysvětlil znalec podzemí.

Fotogalerie

Jako možný zdroj současných problémů vidí parkovací dům Domini park, který vyrostl v Panenské ulici v roce 2016. Tím, že tam vznikl, se podle Svobody mohly přerušit cesty, kudy voda historicky tekla. Ta si od té doby hledá jiný směr. Nejdříve zaplavila studnu a dnes teče opět jinudy. „Voda sice pracuje pomalu, ale stále,“ připomněl Svoboda.

Vedení Brna chce řešit situaci s Novou radnicí co nejdříve. Odpovědi na otázky, co se s budovou sídla magistrátu děje, jim mají říci posudky a měření odborníků z centra AdMaS, které je spojené s brněnským Vysokým učením technickým (VUT).

Před dvěma měsíci s experty navázal brněnský magistrát dlouhodobější bezplatnou spolupráci právě na posouzení stavu městských budov, které se například vlivem extrémního sucha a vyschnutí podloží začaly hýbat.

„Už jsme některé věci ohledně radnice konzultovali,“ sdělil za centrum AdMaS Pavel Schmid, který stejně jako Svoboda vidí za možnými problémy stavbu Domini parku. „Souviset to může i s rekonstrukcí Dominikánského náměstí, kdy se tam zhutňovalo podloží,“ doplnil.

V Lužánkách už museli část budovy zavřít

Situaci s trhlinami prozatím odborníci nevyhodnotili jako fatální, kvůli níž by se musela budova zavřít. Tak tomu je nicméně od loňského září u bočního křídla Střediska volného času Lužánky, kde došlo k poruše statiky s největší pravděpodobností právě vlivem sucha loni v létě v kombinaci se špatným podložím.

Právě na ni zpracovával AdMaS posudky jako první. „Dnes už je máme v rukou a už se také zpracovává projekt,“ vylíčila aktuální stav Kateřina Děkaníková z lužáneckého centra s tím, že poškozenou přístavbu musí zbourat.

Hned po Lužánkách se teď přesunou experti na „popraskanou“ Novou radnici a budou zjišťovat, co je příčinou tamních trhlin. „Záleží na dohodě s magistrátem, kdy tam budeme moci umístit měřidla,“ poznamenal Schmid. Měření pak bude probíhat rok.

Pak teprve budou moci odborníci říci, jak budovu zpevnit, aby se nehýbala. Poté se uvidí, zda se budova ustálila a bude stačit trhliny jednoduše zapravit, nebo se bude muset přistoupit k rozsáhlejším zásahům.

Praskající stěna nemocniční lékárny v Brně

Autor:

Nejčtenější

Na farmu už ne! Pomohl mu slovenský parťák, teď se Nečas chystá na galeje

Martin Nečas ze Charlotte se raduje po zisku Calder Cupu.

Jako první se útočník Martin Nečas nedočkavě vrhl na kapitána Patricka Browna, jenž zrovna převzal Calder Cup pro krále...

Naděje pro chudé i peklo pro sousedy. Sociální byty v Brně vzbuzují vášně

Ludmila Funtyová s partnerem a třemi dětmi už více než dva roky díky projektu...

Ohledně sociálního bydlení v Brně proti sobě stojí dva tábory. První, prezentovaný aktivisty blízkými Žít Brno,...

Někomu se nechtělo sesedat z kola, přes rušnou silnici namaloval cyklopruhy

Na rušnou silnici v Hladíkově ulici v Brně někdo namaloval nelegální přejížděcí...

Sesednout z kola, dojít s ním k nejbližšímu přechodu a pak dokráčet zpátky na cyklostezku. Takový způsob překonání...

Elektrokola škodí Pálavě i Podyjí, z rezervací se staly „tělocvičny“

Cyklista na elektrokole v lese

Móda elektrokol dělá těžkou hlavu ochráncům přírody. Problém ilustruje fotka z Facebooku. Cyklista s širokým úsměvem...

U Znojma zemřel po nehodě člověk, tři jsou těžce zranění

Na 42. kilometru dálnice D1 spadl na muže strom. Letěl pro něj záchranářský...

Po čelním střetu dvou osobních aut u Dobšic u Znojma na silnici I/53 jeden člověk zemřel, další tři jsou těžce zranění....

Další z rubriky

Někomu se nechtělo sesedat z kola, přes rušnou silnici namaloval cyklopruhy

Na rušnou silnici v Hladíkově ulici v Brně někdo namaloval nelegální přejížděcí...

Sesednout z kola, dojít s ním k nejbližšímu přechodu a pak dokráčet zpátky na cyklostezku. Takový způsob překonání...

Stavba koncertního sálu v Brně může začít za rok, žaloba je zažehnána

Novinky kolem nového koncertního sálu oznámilo  vedení Brna na ploše mezi...

Radní Brna ohlásili, že zmizela poslední právní překážka, která od loňského podzimu zkomplikovala výstavbu nového sídla...

Podnikatel Zadeh žádá odškodnění za vazbu, obrátil se na Nejvyšší soud

Íránec Shahram Abdullah Zadeh veřejně obvinil státní zástupce a soudce, že...

Nejvyšší soud přezkoumá rozhodnutí, podle kterého íránský podnikatel s českým občanstvím Shahram Abdullah Zadeh zatím...

Vlhčenec ubrouskový: Krkonoše bojují s odpadky vtipnou kampaní
Vlhčenec ubrouskový: Krkonoše bojují s odpadky vtipnou kampaní

Krkonošský národní park (KRNAP) v loňském roce navštívilo téměř 3,8 milionu lidí. Negativním dopadem masové turistiky je velké množství odpadků, které po sobě lidé v přírodě zanechávají. Dobrovolníci jich každoročně sesbírají skoro 3 tuny.

Najdete na iDNES.cz