Úterý 30. května 2023, svátek má Ferdinand
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 30. května 2023 Ferdinand

VÝLETY ZDARMA: Na jihu Moravy vyražte do Podyjí nebo Boskovic

  0:01
K letním měsícům neodmyslitelně patří návštěvy památek a výlety do přírody. Chcete-li někam vyrazit a neplatit kromě jízdného ani korunu, dá se na jihu Moravy jít třeba na rozhledny nebo za kulturou. MF DNES vám přináší deset tipů.
Pokud chcete vyrazit na výlet, ale naradi byste platili vstupné, můžete se nechat inspirovat deseti tipy MF DNES (ilustrační snímek)

Pokud chcete vyrazit na výlet, ale naradi byste platili vstupné, můžete se nechat inspirovat deseti tipy MF DNES (ilustrační snímek) | foto: Otakar GrusserMF DNES

1 Podyjí za krásami přírody

Zážitek z krásné přírody a čerstvého vzduchu je v Národním parku Podyjí k dostání kdykoliv a pro kohokoliv. Dvakrát do měsíce se mohou zájemci projít přírodou s průvodcem.

První prázdninový výlet se koná 14. července, účastníky čeká osm kilometrů pěšky a výklad o místní krajině. Sraz je naplánován na devátou hodinu ráno před Louckým klášterem ve Znojmě. O dva týdny později se uskuteční procházka, kterou zakončí koncert znojemského jazzového festivalu.

Tipy na výlety zdarma v ostatních krajích najdete ZDE

V sobotu 11. srpna vyrazí z Miroslavi další skupina, tentokrát bude tématem utváření krajiny. Poslední letní výlet s průvodcem je naplánován na sobotu 25. srpna. Skupina vyjde z Havraníků a bude objevovat zajímavosti ze světa rostlin. Procházky jsou zdarma a začínají vždy kolem deváté ráno.

Kdo vyrazí na výlet bez průvodce, může se podívat třeba na Býčí skálu, Hamerské vrásy nebo Kamenné moře. Podyjí je nejmenší národní park v Česku. Navazuje na něj z rakouské strany Nationalpark Thayatal.

2 Kostnice a kostel Panny Marie ve Křtinách

Chrám z poloviny 18. století postavil ve Křtinách Jan Santini Aichel. Křtiny jsou poutním místem mariánského kultu od 13. století, místní kostel spadal od počátku pod správu premonstrátů.

Poutní kostel Panny Marie ve Křtinách je označován jako barokní perla Moravy.

Dominantou chrámu je dodnes legendami opředená dřevěná socha Panny Marie. Před jednadvaceti lety byla navíc v prostorech pod kostelem nalezena kostnice. Její zajímavostí je dvanáct lebek, které zdobí kresby vavřínového věnce s písmenem T na čele.

Kostel je otevřený ve všední dny od sedmi hodin ráno do setmění, o poutích podle konkrétního programu. Do kostnice se lze dostat po dohodě s místními kněžími, otevírá se také na hlavní pouti roku.

3 Veselské kulturní léto

Ve Veselí nad Moravou se budou po celé léto promítat filmy, odehrávat koncerty nebo divadelní představení. Město se rozhodlo na léto ožít a přichystalo bohatý program. Nultý ročník Veselského kulturního léta začal v červnu a potrvá do konce srpna.

Promítat se bude v zámeckém parku u orchestřiště, v případě nepříznivého počasí pak v prostorách veselského kulturního centra. V tomto týdnu tak mohou zájemci vidět filmy Big Lebowski a Všichni dobří rodáci, ve čtvrtek pak vystoupí sbor Piccolo coro et Piccola orchestra.

Na 14. července připadá koncert slovenské skupiny Balkansambel, další červencové koncerty budou ale placené. Celý program je zveřejněn na stránkách kultura-veseli.cz.

4 Propast Macocha a Moravský kras

Do nitra propasti Macocha je možné se podívat zdarma, a to ze dvou můstků. Horní můstek se nachází na nejvyšším bodu Macochy, Dolní můstek je umístěn ve výšce 92 metrů. Propast je hluboká přes 187 metrů a dlouhá až 174 metrů.

Pohled do Macochy z Horního můstku

Na Macochu je možné přijet autem až na Horní můstek nebo pěšky či na kole z Pustého žlebu, který příjemnou cyklostezkou spojuje Punkevní a Sloupsko-šošůvské jeskyně. Výchozími body cyklostezky jsou Blansko a Sloup. Vstup do jeskyní je placený, do Punkevních jeskyní je navíc potřeba objednat se předem.

Macocha je součástí nejdelšího jeskynního systému v České republice. Dnem propasti protéká řeka Punkva, která se dál po proudu propadá do jeskyní. Kolem propadání pokračuje cyklostezka, která vede až ke Skalnímu mlýnu, kde se nabízí občerstvení.

5 Židovské městečko v Boskovicích

Do části židovského města se dá ještě dnes v Boskovicích vstoupit původní branou v Plačkově ulici. Na dochovaných dvaceti domech a dalších stavbách se nejvíce podepsaly stavební úpravy z 19. století.

Dominantou ghetta je nedávno opravená synagoga maior a jediné zachovalé a přístupné rituální lázně mikve na Moravě, které jsou návštěvníkům otevřeny teprve sedm let. Nachází se v ulici U Templu. Za vidění stojí také nedaleký židovský hřbitov. Na prohlídku je možné si zaplatit průvodce.

6 Procházka po Lednicko-valtickém areálu

Areál, který přímo vybízí na výlety pěšky nebo na kole, leží nedaleko Břeclavi a Pálavy. Pro svou zachovalou přírodu a díky unikátním stavbám byl zapsán v roce 1996 na seznam památek světového kulturního dědictví UNESCO.

Z Valtic do Lednice, kde stojí novogotický zámek, vede Bezručova alej. Kdo půjde po červené turistické značce, mine cestou do Lednice vítězný oblouk Randez-vous, trojbokou kapličku sv. Huberta nebo chrám tří antických bohyň zvaný Tři grácie. Procházka končí u lednických rybníků.

Lichtenštejnské stezky v Lednicko-valtickém areálu zaplavili cyklisté
Anketa o nejkrásnější rozhlednu Jihomoravského kraje - Lednický minaret

Lichtenštejnské stezky v Lednicko-valtickém areálu a minaret.

Areálem vedou cesty a cyklostezky dlouhé devadesát kilometrů, doporučené trasy lze najít na stránkách lva.cz. Poblíž se nacházejí kempy a koupaliště. Zvenčí si mohou turisté prohlédnout třeba Apollonův chrám, Janův hrad nebo valtický barokní zámek, za prohlídky se tam ale platí vstupné. 

7 Rozhledny a vyhlídky na Tišnovsku

Pět rozhleden zadarmo a sedm vyhlídek, takový "balík" nabízí Tišnovsko. Na kole se dají objet za jeden den všechny.

Nejstarší z nich je rozhledna Klucanina. Na místě, kde stojí už devět let ta dnešní, zděná, stávala od roku 1934 rozhledna dřevěná. Na výlet tam jezdil i herec Vlasta Burian nebo zápasník Gustav Frištenský. Klucanina se nezavírá, návštěvníci se do ní mohou podívat kdykoliv během dne, po setmění je ale vstup zakázán. Z Tišnova se dá na Klucaninu dojít po modré značce.

Rozhledna Klucanina u Tišnova

Mezi další zděné rozhledny patří ta v Malhostovicích a Kozárově. Malhostovická rozhledna sloužila až do roku 2003 armádě, nyní je otevřená o víkendech od 9 do 17 hodin. Kozárovská rozhledna je také telekomunikační věží a na vrchol vede 149 schodů. O prázdninách je otevřená od 11 do 18 hodin v sobotu, v neděli od 10:30 do 19 hodin.

Nejmladšími rozhlednami jsou dřevěné stavby Babylon a Křivoš nedaleko obce Kaly, otevřené jsou celoročně. Architektonicky nejzajímavější vyhlídkou na Tišnovsku je Maria Laube z 19. století, ze které je vidět na hrad Pernštejn. Další rozhledy nabízí Květnice, Veselský chlum a Stanoviska.

Pátá vyhlídka se nachází vedle chaty Orlí hnízdo, která stojí na skále nad řekou Loučkou, do další vyhlídky mohou návštěvníci zamířit nad obci Sokolí u Sentic. Sedmá se nachází nedaleko obce Křížovice, kde je navíc od čtvrtka do neděle otevřená Galerie z ruky. Stálá expozice je věnována sochaři Zdeňku Macháčkovi, současná výstava zachycuje dílo malíře Zdeňka Šplíchala.

8 Románský kostel v Řeznovicích

Kostel sv. Petra a Pavla se otevírá mimo liturgické události pouze po domluvě. Původní kamenná stavba pochází z roku 1160, v roce 1505 k ní byla přistavěna chrámová loď. U kostela byl až do konce 18. století hřbitov, nejzajímavější náhrobky jsou dnes uložené v prostorách kostela. Po druhé světové válce prošel interiér kostela opravami, během kterých byly objeveny nástěnné fresky z poloviny patnáctého století.

Zajímavostí kostela je presbytář z roku 1150 a kámen s vytesaným templářským křížem, který připomíná, komu kostel na počátku čtrnáctého století náležel. Vedle kamene se dnes nachází deska s ujgurským přepisem jména Markus. Dnes se v kostele stále slouží mše, ať už v neděli nebo v další dny během týdne. Řeznovice patří pod obec Ivančice v okrese Brno-venkov.

9 Zahrady milotického zámku

Úpravy zámeckého parku v Miloticích spadají do poloviny osmnáctého století, kdy získal vzhled francouzské pečlivě symetrické zahrady. Později byla zadní část areálu přeměněna na volnější park, součástí je ještě bažantnice. Park se dodnes rozkládá na ploše čtyř hektarů.

Zahrada má otevřeno denně od osmi hodin ráno do sedmi večer - s bezbariérovým vstupem. Zámek stojí v obci Milotice, která leží osm kilometrů od Kyjova. Za prohlídku zámku se platí vstupné 100 korun, zvýhodněné je o dvacetikorunu levnější. V blízkosti zámku je občerstvení i parkoviště.

10 Centrum Moravského Krumlova a okolí

Historické centrum Moravského Krumlova dodnes obepínají zbytky hradeb, kolem Krumlova se vine meandr řeky Rokytné. K renesančnímu zámku, kde se platí vstupné a v němž donedávna byla Slovanská epopej Alfonse Muchy, přiléhají volně přístupné zahrady v anglickém stylu.

Ve městě se nachází také židovský hřbitov nebo hrobka Lichtenštejnů, dovnitř se ale nesmí. Církevní památky jako kaple sv. Floriána nebo kostel sv. Bartoloměje, v jehož klášteře se dnes nachází městský úřad, se otevírají po dohodě s místním děkanem Pavlem Bublanem.

Za městem se nachází přírodní rezervace Krumlovsko-rokytenský slepenec, kam se dá dojít po modré turistické značce od kostela sv. Floriána.

Autoři:
  • Nejčtenější

Ostudný sešup z ligy. Naštvaní fanoušci Brna naháněli majitele klubu

Fotbalová Zbrojovka klíčový zápas o záchranu nezvládla, fanoušci namířili hněv proti majiteli. Jen co rozhodčí...

VIDEO: Bouřka zasáhla jižní Moravu. Brno se proměnilo v „moravské Benátky“

Jižní Moravou se v úterý odpoledne přehnala silná bouřka, která přinesla mohutné srážky. Hasiči řešili na 40 událostí,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Žena od Znojma provokuje vlajkou Wagnerovců na zahradě, zajímá se o ni policie

Na facebookovém profilu ženy z Moravy se ve středu objevily snímky vlajky Wagnerovy skupiny, kterou si údajně vyvěsila...

Pardubice míří do baráže. Zlín zvládl zápas s Baníkem a poslal Brno ke dnu

Fotbalisté Zlína učinili další krok k odvrácení přímého sestupu z české nejvyšší soutěže. Ve čtvrtém kole nadstavbové...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

V obchodě se nepohodli senioři, hádka u sýrů gradovala potyčkou u pečiva

Roztržku mezi dvěma nakupujícími seniory museli řešit strážníci v jednom z brněnských obchodů. Šedesátník a...

Priske exkluzivně. O titulu, datech, jazykové bariéře i manželce v Iráku

Premium Když se zadívá na velké esko ve sparťanském znaku, vrátí se na chvíli do dětství. „Nevím, jak vy, ale já jako kluk...

Pád „letadla“ za 2,3 miliardy. Podvodem vylákali peníze i ze známých sportovců

Premium Klientům slibovali zisk třicet procent. Místo toho nakupovali luxusní auta, zlaté cihly a nemovitosti. Společnost JO...

VELKÝ TEST ELEKTROKOL 2023: Horská kola s pevným rámem

Premium Hardtaily, tedy modely elektrokol s přední odpruženou vidlicí, mají výsadní postavení jako skutečný univerzál. Stále...

Biskupství v Brně postavilo mimo službu kněze, dopustil se sexuálního činu

Už podruhé v tomto roce se Biskupství brněnské musí zabývat sexuální kauzou jednoho ze svých duchovních. Kvůli...

Pomalé rozbalování bonbonu není méně slyšet, směje se herec nešvarům diváků

Brněnský herec Vojtěch Blahuta v rozhovoru pro MF DNES vypráví o svých rolích i o tom, jak vnímá publikum a kde rád...

Zámek nemá být na zámek, říká kastelán Rosic. Je hrdý na kávu i barokní stropy

Už čtvrtým rokem si Ludvík Vaverka plní na renesančním zámku v Rosicích svůj celoživotní sen. Je tam kastelánem, což je...

Knihovna přesunula čtení drag umělce dětem do kina, bála se o bezpečnost

Čtení pohádky s LGBT+ tematikou dětem od drag umělce Ivory Divine, který se převléká do ženských šatů, se vedení...

Recept: Pljeskavica s ajvarem a kajmakem
Recept: Pljeskavica s ajvarem a kajmakem

Mleté maso propracujeme rukama, dochutíme pepřem, solí a mletou paprikou. Důkladně vmícháme nadrobno nakrájenou cibuli. Necháme odležet v chladu.

Tříletou dceru Bereniky Kohoutové srazilo na přechodu pro chodce auto

Teprve tříletou dceru Bereniky Kohoutové (32) srazilo v úterý v centru Prahy auto přímo na přechodu pro chodce. Jak se...

Zemřel slovenský herec a hudebník Daniel Heriban. Bylo mu 43 let

Heriban, známý například ze seriálů Horná Dolná a Hnízdo nebo z filmů Únos či Sviňa, zemřel podle informací TV JOJ ve...

Chystá se novinka, kdo spoří v penzijku, odečte z daní až 48 tisíc

Důchody mají být pro budoucí penzisty nižší. Populace stárne a průběžný důchodový systém, do něhož přispívají současní...

Jízdní řád nerůstu. Benzin na příděl, zákaz létání a bourání silnic

Jak radikální má být ochrana životního prostředí? Německý profesor ekonomie, filozof, sociolog a politolog Helge...

Po dlouhé nemoci zemřela královna rokenrolu Tina Turner. Bylo jí 83 let

Ve věku 83 let zemřela americká popová hvězda Tina Turner. Zpěvačka známá pro své strhující výkony a také mocné a drsné...