Spory na fakultě architektury zažehlo to, že část akademického senátu na děkana navrhla bývalého ředitele domu umění Rostislava Koryčánka.

Spory na fakultě architektury zažehlo to, že část akademického senátu na děkana navrhla bývalého ředitele domu umění Rostislava Koryčánka. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Brněnská fakulta architektury je rozpolcená kvůli volbě děkana

  • 0
Volbu děkana Fakulty architektury brněnského Vysokého učení technického provázely protesty a na rozhodování nakonec ani nedošlo. Rozepře způsobilo to, že čtyři členové akademického senátu společně sami navrhli na děkana bývalého ředitele Domu umění Rostislava Koryčánka.

Měl to být den, kdy se Fakulta architektury VUT dozví jméno svého příštího děkana. Místo toho ale v úterý postupně rezignovalo hned několik členů akademického senátu a volba po několika vlnách emocí skončila chaosem. Kdy se bude opakovat, zatím není jasné.

"Taková situace nikdy nenastala. Akademický senát se nyní snaží zjistit, jak má celou věc řešit, aby bylo vše právně v pořádku," uvedla mluvčí VUT Jitka Vanýsková.

O post nejvyššího představitele brněnské fakulty architektury se na zasedání senátu ucházeli tři kandidáti. Krom současného děkana Josefa Chybíka také architekt Michal Sedláček a bývalý ředitel Domu umění města Brna Rostislav Koryčánek.

Na hlasování senátorů z řad studentů a vyučujících ale nakonec vůbec nedošlo. Předseda akademického senátu Petr Pelčák totiž hned na úvod začal protestem proti části volební kampaně, která se na fakultě týdny předtím odehrávala.

Vadilo mu, že čtyři členové akademického senátu společně navrhli kandidaturu Rostislava Koryčánka.

"Tento skutek vylučuje nepodjatost těchto členů akademického senátu jako delegátů akademické obce fakulty architektury s právem volby děkana a zcela diskvalifikuje volbu děkana jako nástroj demokratické správy fakulty," uvedl v prohlášení Pelčák.

Dalšího člena akademického senátu Jana Kratochvíla pak obvinil, že vyvěšoval plakáty na podporu Koryčánka po fakultě, a tím se rovněž stal podjatým. Pětici senátorů Pelčák vyzval k rezignaci. Když nepřišla, funkci složil sám.

Senátoři tvrdí, že právo navrhovat děkana mají

"První obvinění vyvráceno článkem 4 Volebního řádu pro volbu kandidáta na jmenování děkanem. Návrh kandidáta na jmenování děkanem je oprávněn podat kterýkoliv člen akademické obce. Plakáty nezapírám, nevidím v tom pochybení," popsal na serveru Archiweb své stanovisko Kratochvíl.

"Svou rezignaci podávám jako krajní, avšak jediný prostředek vedoucí k osobní distanci od podílu na zneužívání nástrojů demokracie a její obraně," dodal však ve svém vypjatém prohlášení nyní už bývalý šéf akademického senátu Pelčák.

Zatímco Pelčákem kritizovaní senátoři rezignaci odmítli, svých funkcí se kvůli nesouhlasu s pokračováním volby následně vzdali další tři jiní senátoři. Kvůli tomu nyní senát fakulty nesplňuje zákonem daná kritéria.

"Z mého pohledu je tento sled událostí velmi poškozující. Vytváří to šrám na celé škole. Polarizaci fakulty, která nyní vznikla, bude pro jakéhokoli nově zvoleného děkana velice obtížné narušit," uvedl jeden z kandidátů na děkana Koryčánek.