Nemocnice vrátí poplatek. Na ruku

  11:30aktualizováno  11:30
Z krajských nemocnic zmizí darovací smlouvy. Místo toho zřejmě dostanou pacienti zdravotnické poplatky zpátky přímo na pokladně nemocnice.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Josef Vostárek, MF DNES

V lékárnách, jimž vládnou jihomoravští radní, od dnešního dne zavádějí speciální "slevu na lécích". Ve skutečnosti jde o způsob, jak obejít povinnost platit regulační poplatky ve zdravotnictví.

Nový model vracení poplatků

Dosavadní darovací smlouvy tam končí, nelíbily se ministerstvu vnitra. V krajských nemocnicích sice darování poplatků stále funguje, ale zřejmě ne na dlouho.

Už teď je ale jasné, že s dary, jak je pacienti rok znají, je konec. Kraj se sice inspiroval řešením Plzeňského kraje, kde peníze převádějí na účet nebo posílají složenkou, ale Jihomoravané nejspíš nebudou muset na bankovní převody čekat.

Hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek

"Rada měla informace o všech modelech, ten jihomoravský nebude kopií žádného jiného," uvedl hejtman Michal Hašek (ČSSD).

Na jižní Moravě nebudou písemné žádosti

Na Plzeňsku pacient v krajském zdravotnickém zařízení musí třicet korun nejprve zaplatit. A pak zpětně žádá o proplacení, přičemž peníze mu kraj pošle.

Jihomoravský model se mu bude podobat v tom, že pacient na rozdíl od současného "obdarovávání" bude muset peníze z kapsy nejprve skutečně vytáhnout. "Jenže nebude posílat písemnou žádost na úřad," upozornil krajský radní pro zdravotnictví Oldřich Ryšavý (ČSSD).

Jak dodal, politici se snaží najít takovou cestu, aby si lidé mohli nechat vrátit poplatek přímo v nemocnici.

"Nemocnice mají své vlastní pokladny, kde se úřaduje s penězi v hotovosti. Takže se nabízí několik variant, abychom se vyhnuli zpětnému placení převodem nebo složenkou," dodal Ryšavý.

Změny budou kvůli ministerstvu vnitra

Představuje si, že nový systém bude administrativně jednodušší a nezatíží krajskou pokladnu víc než ten současný. Za uplynulý rok stálo vracení poplatku Jihomoravský kraj zhruba 50 milionů korun.

Proč takové změny? Ministr vnitra Martin Pecina kritizoval zejména skutek "darování", kvůli kterému podle něj celý mechanismus neladí se zákonem.

Juránek chce poplatky řešit ve Sněmovně

Darování, slevy v lékárnách nebo žádanky pacientů, které by měl proplácet personál v pokladnách nemocnice - pro lídra krajské opozice Stanislava Juránka (KDU-ČSL) je to "prašť jako uhoď".

Stanislav Juránek se loučí, v pátek ho nahradí Michal Hašek

"Je to stále obcházení zákona. Je na čase, abychom respektovali ministerstvo vnitra a přestali poplatky proplácet," řekl bývalý hejtman, který má za to, že kauza poplatků by se měla řešit v Poslanecké sněmovně, a ne v krajských koalicích.

"V regionech to zavádí zmatek a nespravedlnost, protože ne všichni mají možnost si nechat poplatky proplatit," upozornil Juránek na fakt, že v okresech Brno-město a Blansko není ani jedna krajská nemocnice či lékárna.

Ve Vyškově soud darovací smlouvy zakázal

Navíc jakmile se dnes změní systém v lékárnách, opět se budou moci krajského "dárku" domáhat i lidé v lékárně vyškovské krajské nemocnice. Tam soud na základě žaloby sousední soukromé lékárny používání darovacích smluv zakázal. Na "slevu" se ale omezení vztahovat nebude. - více čtěte Nemocniční lékárna ve Vyškově nesmí odpouštět poplatky

Ve čtyřech krajích již ministerstvo vnitra zahájilo správní řízení. Jihu Moravy se zatím vyhnulo, protože politici slíbili do konce ledna změnu systému projednat. Stihli to na poslední chvíli.

Podobně se systém změní i na Vysočině a ve Středočeském kraji. Jak přesně budou vypadat nové modely, to tam zatím nevědí, stejně jako na jihu Moravy. "Metodika by měla být známa do 25. února," dodal zdravotní rada Ryšavý.

Dary schválila koalice ČSSD a ODS

Na jedné z příštích schůzí budou poslanci projednávat další návrh na zrušení nebo omezení zdravotnických poplatků. "Krajská rada vzala na vědomí, že napíšu všem jihomoravským poslancům a senátorům, aby návrh podpořili," informoval hejtman Michal Hašek.

Proplácení poplatků na jihu Moravy přitom podporuje koalice složená ze sociálních a občanských demokratů. Ti jednomyslně schválili i poslední změny v systému. "Byl to materiál vyjednaný v koalici," řekl k tomu šéf jihomoravské ODS Jiří Kadrnka. Z letošního rozpočtu Jihomoravský kraj vyčlenil na poplatky 50 milionů korun.

Poplatky: Hlas lidu, hlas ODS

Poté, co před pár dny MF DNES v jednom článku na téma poplatky uveřejnila výzvu čtenářům, ať do redakce pošlou své názory a zkušenosti, následovala nebývalá smršť dopisů. Zaráželo nejen jejich množství, ale i to, jak se některé nápadně podobaly jiným.

Vysvětlení na sebe nenechalo dlouho čekat. Jeden roztržitý "čtenář" nechal v e-mailu i dopis, který jeho reakci předcházel. Totiž výzvu místopředsedy jihomoravské ODS Víta Blahy, kterou poslal čtyřem tisícům občanských demokratů, aby do MF DNES svůj názor na poplatky ve zdravotnictví napsali. A aby to měli jednodušší, připsal do e-mailu "inspirační odpovědi".

Někteří občanští demokraté je pak prostě jen okopírovali a odeslali. Jako například Zdeněk Kotol z Brna. "Je to logická reakce. I kdybych nebyl člen ODS, přestože jsem důchodce, tak ctím zákony tohoto státu. Nehledám kličky jako někteří oranžoví místodržitelé, kteří se snaží obejít zákon nebo ho porušit," vysvětluje Kotol, proč s proplácením poplatků nesouhlasí.

"A co budu vymýšlet vlastní odpovědi, když to, co dostanu do ruky, přesně odpovídá tomu, co mám na srdci. Navíc je to formulované dobře, nemusím hledat formulace, abych u toho ještě nezabloudil," dodává.

Ačkoli dopis místopředsedy regionální ODS končí podpisem "Vít Blaha, mediální tým jihomoravské ODS", on sám tvrdí, že to byla jeho sólová akce.

A nevidí na ní nic špatného. "Volalo mi několik našich členů, že by bylo dobré na vaši výzvu zareagovat, a tak jsem rozeslal členské základně dopis, aby využili té nabídky. Nevidím v tom žádný problém, nikoho jsem k ničemu nenutil, jen jsem na vaši výzvu upozornil," řekl MF DNES.

Předseda jihomoravské ODS Jiří Kadrnka dodává, že podobným způsobem se dělá mnoho průzkumů i mezi diváky diskusních pořadů v televizi. "Pokud je nějaké hlasování v televizi, tak naši členové mezi sebou komunikují a podporují našeho člověka. Na tom jsou postavené pořady v televizi," tvrdí.

To dosvědčuje mediální expert a novinář Miloš Čermák, podle kterého není tato forma předvolební kampaně výjimkou. "Myslím, že je to v Česku docela normální. Je to spíš legrační a hloupé, když to takhle praskne," okomentoval věc pobaveně.

Navíc dopisy, ve kterých členové ODS zavrhovali vracení poplatků, chodily do redakce ve dnech, kdy krajská rada složená z členů jihomoravské ČSSD a ODS společně schvalovala důležitou změnu. Takovou, aby se dál mohly poplatky proplácet v lékárnách a nemocnicích kraje.

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Eda z Mostu! je moje role snů. Lidé mě zdraví „drž úhel“, říká Isteník

Michal Isteník hraje výčepního Edu, který v Mostě provozuje hospodu Severka....

Seriál Most! protkaný nekorektním humorem trhá divácké rekordy. Diváky baví i impotentní výčepní Eda, ztvárněný...

„Vlevo dole, vole.“ Timo připsal prezidentovi další citát pod mostem

Pod mostem v Bítešské ulici v Brně se objevil další nápis odkazující na kauzu...

V Brně se po čase znovu objevil nápis odkazující na kauzu prezidenta Miloše Zemana kolem jeho obvinění zesnulého...

Plekanec se rozloučil s Kometou. Gól nedal, ale v bránění byl vzorem

Zadumaný Tomáš Plekanec na brněnské střídačce.

V seznamu střelců hokejové Komety byste jeho jméno hledali marně, přesto si služeb hvězdného Tomáše Plekance v Brně...

Zámek s nejkrásnějším dvorem na Moravě opravují krok za krokem 17 let

Renesanční zámek v Hustopečích nad Bečvou je z roku 1596.

Hustopeče nad Bečvou v Olomouckém kraji se pyšní renesančním zámkem, který úřad městyse už mnoho let pečlivě a...

Další z rubriky

Brněnský koncertní sál poroste bez žaloby, vrátí se k prvnímu návrhu

Nové vizualizace ukazují druhou etapu rekonstrukce a nový koncertní sál mezi...

První výrazný verdikt má za sebou nová brněnská koalice. Primátorka Markéta Vaňková oznámila, že se jí podařilo...

Rakousko ocenilo exprimátora Vokřála za historické smíření vyhnání Němců

Čtyřiapadesátiletý brněnský primátor Petr Vokřál a lídr místní kandidátky hnutí...

Velké zlaté čestné vyznamenání za zásluhy o Rakouskou republiku dnes dostal bývalý brněnský primátor Petr Vokřál (ANO)....

Kajínek půjde k soudu jako svědek. V případu nájemné vraždy podnikatele

Josef Kopriva je obviněný, že se pokusil zabít Františka Divokého tím, že jej...

Vylákal podle obžaloby manžela své milenky do lomu a strčil ho ze skály. Za to měl Josef Kopriva dostat 50 milionů...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz