Nemocnice odmítly přijmout pacienta. Po půl hodině v sanitce zemřel

  8:48aktualizováno  8:48
Brněnské nemocnice odmítly přijmout pacienta. Nevěděly prý, že je v akutním ohrožení života. Muž po půl hodině v sanitce zemřel. Nemocnice tvrdí, že postupovaly správně. Záchranáři zase, že udělali maximum. Co se stalo, vyšetřuje komise sestavená ministerstvem zdravotnictví.
Ilustrační snímek.

Ilustrační snímek. | foto:  Tomáš Krist, MAFRA

Nešťastná událost se stala na konci února, kdy záchranka převážela staršího pacienta z Žerotínova náměstí do Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně (FNUSA). Ta ho ale, stejně jako následně další zařízení, odmítla z kapacitních důvodů přijmout.

Sanitka tak venku v areálu čekala půl hodiny. Mužův stav se mezitím natolik zhoršil, že se ho už nepodařilo zachránit. Nemocnice se brání tím, že záchranáři dispečinku nezdůraznili, že pacient je v akutním ohrožení života.

Jak informovala Česká televize, spor mezi brněnskými nemocnicemi a záchranáři má rozhodnout komise ministerstva zdravotnictví, která začala úmrtí pacienta vyšetřovat. Přestože zemřel člověk, ministerstvo už teď paradoxně naznačuje, že k pochybení nedošlo.

„Zatím vše nasvědčuje tomu, že zdravotníci na všech stranách udělali maximum pro záchranu pacienta. Definitivní odpověď na to, co se stalo, nám dá komise v řádech týdnů,“ poznamenala mluvčí ministerstva zdravotnictví Štěpánka Čechová. Dodala, že do konce vyšetřování případ nebude více komentovat.

Pacienta odmítli také v Nemocnici Milosrdných bratří

Ředitel FNUSA Martin Pavlík odmítnutí pacienta zdůvodňuje tím, že pokud je zařízení plné a nemá volnou kapacitu, přijmout ho nemusí.

„Situace se mění ve chvíli, kdy je pacient v takzvaném přímém ohrožení života. Pak naše právo na odmítnutí padá. Musíme ho přijmout, i když volno nemáme. Z komunikace se záchrannou službou dispečink ale nepochopil, že muž v ohrožení života je. Protože jsme měli plno, tak ho nepřijali,“ obhajuje postup nemocnice Pavlík, jehož už ministerstvo kontaktovalo kvůli spolupráci při vyšetřování.

„Nahrávku hovoru mezi záchranáři a naším dispečinkem jsem neslyšel, tu má záchranka. Nicméně existují i další výstupy z této konverzace. Jsem přesvědčený, že zaměstnanci FNUSA chybu neudělali,“ dodal Pavlík.

Na pacientovi nezáleží, stejně zemře

Poté, co pacienta odmítla přijmout svatoanenská nemocnice, začali záchranáři obvolávat jiná zařízení. Jenže stejně pochodili třeba také u Milosrdných bratří.

„Záchranáři prověřovali, jestli máme volné lůžko na anesteziologicko-resuscitačním oddělení. Dispečink se ptal, zda má pacient v ohrožení vitální funkce. Odpověděli, že ne,“ reagoval ředitel Nemocnice Milosrdných bratří v Brně Josef Drbal.

V nemocnici se chovají jako bastardi, tvrdí šéf Svazu pacientů

Šéf jihomoravských záchranářů Milan Klusák odmítl případ komentovat do doby, než skončí vyšetřování odborné komise ministerstva zdravotnictví. Sdělil pouze, že záchranáři pacientovi poskytli v sanitce maximální možnou péči.

Podle prezidenta Svazu pacientů Luboše Olejára je chování nemocnic nepřijatelné.

„Záchranka snad vozí turisty? Pokaždé řeší akutní případ, tak ať se nikdo nevymlouvá, že neslyšel slovo akutní. V nemocnicích se chovají jako bastardi,“ rozzlobil se Olejár.

Tvrdí, že se zástupci zdravotních zařízení jen vymlouvají, aby se vyhnuli trestu.

„V takovém případě je otázkou, zda má konkrétně svatá Anna nadále zůstat z hlediska odbornosti fakultní nemocnicí. Odpovědnost by mělo nést i její vedení. Doporučoval bych rodině zemřelého, aby podala stížnost na ministerstvu zdravotnictví,“ dodal Olejár.

Konečný verdikt v případu má přinést právě odborná komise.

„Chceme přesně vědět, co se stalo. Komise nahlédne do pacientovy zdravotnické dokumentace a vyhodnotí záznam komunikace záchranářů s jednotlivými nemocnicemi. Bude pracovat s výsledkem pitvy a případně si vyžádá další expertní posudek. Zasednou v ní zástupci z Jihomoravského kraje jakožto zřizovatele záchranné služby a členové obou brněnských fakultních nemocnic i záchranné služby,“ informovala mluvčí ministerstva Čechová.

Brněnský případ není prvním v České republice, kdy nemocnice odmítly pacienta v těžkém stavu. Například před dvěma lety sanitka vozila hodinu a půl po Praze otrávenou třicetiletou ženu. Nepřijalo ji hned sedm nemocnic (o případu zde).

Záchranáři tehdy byli přivoláni ke stanici metra Palmovka. Ženu chtěli převézt do nejbližší Nemocnice Na Bulovce. Nakonec skončila ve vzdálenějším zařízení pod Petřínem, které provozuje řád boromejek.

Bulovka se stejně jako teď svatoanenská nemocnice obhajovala tím, že není „nafukovací“. Ačkoliv žádný trest nepadl, po této události všechny pražské státní nemocnice začaly pacienty přijímat.

Volby do EP proběhnou v České republice 24. a 25. května. Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00. Do Evropského parlamentu kandiduje 39 uskupení.

Nejčtenější

Dav lynčoval řidiče, za sražení kočárku s dítětem ale mohla opilá babička

Záchranáři zasahují v Bratislavské ulici v Brně poté, co zde auto srazilo ženu...

Silné emoce loni v Brně vyvolal incident, při němž řidič srazil ženu s kočárkem a následně čelil útoku rozzuřených...

Ženy trpěly, dívky dospěly přes noc, vzpomíná Němka na poválečné útrapy

Elisabeth Wellanová při své poslední návštěvě rodných Želešic zavítala v roce...

Pouhých 14 let bylo Elisabeth Wellanové, když s nejbližšími příbuznými musela v roce 1946 opustit rodné Želešice na...

Proč není na mistrovství? Trenéři mi všechno řekli narovinu, líčí Zaťovič

Martin Zaťovič během utkání proti Rusku

Výborná sezona Martina Zaťoviče v Kometě Brno si o tečku na mistrovství světa snad i říkala. Čtyřiatřicetiletý...

Brněnské obchodní centrum nabobtná, bude v něm i největší kino v Česku

V areálu brněnského obchodního centra Avion u křížení dálnice D1 a D2 už jezdí...

Brněnské obchodní centrum Avion se do roka výrazně rozroste. Investice za 1,3 miliardy korun přinese dvě desítky nových...

Rozhledny jsou na spadnutí. Na jejich stavbu peníze byly, na údržbu už ne

Stará vyhlídková věž v lokalitě U obrázku u Staroviček z roku 2007 je ve velmi...

Rozhledny, které se ve velkém stavěly počátkem tisíciletí, dosluhují. Na jejich opravy přitom většinou chybí peníze....

Další z rubriky

Znojmo řeší, zda přestěhovat „Ivana“. Na náměstí socha rudoarmějce dráždí

Bronzová socha rudoarmějce je centrálním bodem Mariánského náměstí ve Znojmě,...

Sejdeme se u Ivana, říká se ve Znojmě. Lidé tím myslí Mariánské náměstí, v jehož středu se tyčí na vrcholu dórského...

Hádky kolem plánovaného kasina v Holubicích u Vyškova rozetne referendum

Na podzim příštího roku chce provozovatel kasina k němu přistavět hotel.

Plán na stavbu kasina v Holubicích na Vyškovsku přiměl část místních k tomu, aby o něm vyvolali referendum. Vedení obce...

Radnice rozkryla Švachulovy praktiky, informace měly jen spřátelené firmy

Ústřední postavou kauzy týkající se manipulace s veřejnými zakázkami na radnici...

Seznam podivných zakázek na radnici Brna-střed neustále nabobtnává. Dvě za 140 milionů korun aktuálně přihodil...

České ženy jsou na rodičovské nejdéle, návrat do práce mají nejtěžší
České ženy jsou na rodičovské nejdéle, návrat do práce mají nejtěžší

V Česku máme jednu z nejdelších rodičovských vůbec. Matky dvou dětí stráví doma průměrně 6–8 let, přestože by se mnohdy chtěly vrátit do práce dříve. Jaké jsou u nás rozdíly v rodičovské oproti ostatním evropským zemím?

Najdete na iDNES.cz