Pátek 17. září 2021, svátek má Naděžda
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Pátek 17. září 2021 Naděžda

Nemocnice se vracejí do normálu. Začínají operovat kolena, srdce i nádory

  7:02
Jihomoravské nemocnice v tomto týdnu opět začínají provádět plánované neakutní zákroky. Vracejí se tak postupně k běžnému provozu, doteď musely na základě nařízení vlády držet kapacity pro pacienty s koronavirem.

ilustrační snímek | foto: Fakultní nemocnice u sv. Anny

Lidé, kterým nemocnice odložily plánované operace kvůli pandemii koronaviru, mohou v následujících dnech očekávat telefonát. Zdravotnická zařízení po celé jižní Moravě totiž obnovují běžný provoz.

Opět budou dělat výměny kloubů a další ortopedické či chirurgické zákroky, které nebyly akutní. Začnou pozvolna, protože ještě v souvislosti s velikonočními svátky hrozí navýšení počtu nakažených. Od května ale většina počítá s téměř plnohodnotným režimem. Výjimkou zůstane Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně, vyčleněná pro péči o pacienty s koronavirem.

Volné kapacity musela doteď držet všechna zařízení. Na základě nejnovějších pokynů ministerstva zdravotnictví ale mohou začít opatření rozvolňovat. Jakým způsobem, to ladil v posledních dnech s jihomoravskými nemocnicemi kraj.

„Dali jsme doporučení, aby se pomalu vracely k běžnému provozu s tím, že mají být do konce dubna ještě obezřetnější. Konkrétní kroky si pak jednotlivá zařízení řeší samostatně,“ informoval krajský radní pro zdravotnictví Milan Vojta (ANO).

Opatrný návrat

K běžným operacím se tak vrací i Fakultní nemocnice Brno, kterou navíc zasáhl kybernetický útok. Podle ředitele Jaroslava Štěrby by se mohli do konce dubna dostat až na 65 procent běžného provozu.

„Musíme však být stále opatrní. Když například odoperujete dospělému člověku páteř, tak mu musíte také zajistit následnou péči v podobě rehabilitace. Vše je provázané. Musíme tedy jednotlivé kroky ladit s ohledem na aktuální epidemiologickou situaci. Aktuálně jsme asi na 50 procentech provozu proti normálu,“ nastínil Štěrba.

Tvrdí, že nyní čelíme nové výzvě, se kterou se musíme naučit žít. „Nesmíme však zapomínat ani na ty staré. Nádory lidem nepřestaly růst, a pokud bychom zapomněli na jejich screeningy, tak za dva tři roky bude kvůli tomu daleko více mrtvých, než je obětí koronaviru. Už nyní chirurgové řeší velké množství případů prasklých střev. Lidé se bojí jít do nemocnice s bolestmi břicha,“ zdůraznil šéf největší jihomoravské nemocnice, proč je nutné zajistit i péči pro pacienty, kteří mají jiné diagnózy než nákazu koronavirem.

Ambulantní provoz navyšuje také Gynekologicko-porodnická klinika, od začátku minulého týdne na 50 procent. Zároveň plánují navýšit operativu na 75 až 100 procent. V porodnici na Obilním trhu nadále zůstává vyčleněná část oddělení pro těhotné pacientky nakažené koronavirem. Ambulantní péči navyšují také v Dětské nemocnici.

K běžnému provozu se postupně plánuje vrátit i znojemská nemocnice, největší krajské zdravotnické zařízení. Podle ředitele Martina Pavlíka také postupují opatrně, aby ochránili před možnou nákazou personál i pacienty.

„Nyní ladíme plán, jak péči zajistíme. Zatím totiž nemůžeme sjednotit jednotlivé týmy, protože kdyby se někdo z personálu nakazil, mohl by vyřadit třeba celý chirurgický či ortopedický tým. Hledáme proto alternativu, abychom mohli obnovit plánovanou operativu. Od středy nebo čtvrtka se zřejmě začne operovat,“ přiblížil Pavlík.

Jasně dané pořadí

Všeobecně platí, že první na řadu přijdou pacienti, u nichž se zdravotní stav zhoršil a z neakutního se stal akutním. A samozřejmě ti, kterým operaci zrušili na poslední chvíli a již měli hotové předoperační vyšetření.

„Zda bude nutné ho provést znovu, rozhoduje individuálně ošetřující lékař. Někdo půjde jen na odběry, ale jiný třeba znovu na EKG či rentgen plic,“ nastínil ředitel Vojenské nemocnice Brno Martin Stračár.

Opatrnější jsou v rozvolňování opatření Nemocnice Milosrdných bratří i Úrazová nemocnice Brno, které spadají pod město. V tomto týdnu začínají s lehčími plánovanými zákroky.

„Zatím budeme fungovat ve velmi limitované míře, abychom mohli dodržovat hygienická pravidla, která jsme zavedli. Začneme s nekomplikovanými případy a dál se uvidí podle aktuální situace,“ uvedl ředitel obou městských nemocnic Pavel Piler.

Zcela jiná situace je v břeclavské nemocnici, která musela kvůli nakaženým lékařům, zdravotním sestrám i pacientům zavřít ARO, ORL a omezit také chod interny. Obnovení běžnějšího provozu proto plánují až na přelom dubna a května.

Harmonogram uvolňování opatření jednotlivé nemocnice postupně zveřejňují na svých webových stránkách.

Co plánují v nemocnicích na jižní Moravě

 • FN Brno
  začínají dělat neakutní odložené zákroky. Do konce dubna se chtějí dostat na 65 procent oproti běžnému provozu. Obnovují také chod ambulancí.
 • FN u sv. Anny
  v nejbližších dnech zásadní změny neplánují, protože nemocnice je vyčleněna na péči o nakažené pacienty koronavirem.
 • Nemocnice Milosrdných bratří v Brně a Úrazová nemocnice
  budou postupovat opatrně. Tento týden začínají provádět lehčí plánované zákroky.
 • Kyjov
  v pondělí spustili provoz radiodiagnostického oddělení, kde se dělají vyšetření pomocí CT či mamografu. Chod dalších oddělení doladí v úterý.
 • Hodonín
  tento týden začínají provádět neakutní zákroky. Do konce dubna se chtějí dostat na 60 procent provozu při běžném stavu.
 • Břeclav
  plánování neakutních operací začnou řešit na přelomu dubna a května.
 • Znojmo
  pomalu se vrací do původního režimu, první odložené neakutní zákroky začnou lékaři provádět zřejmě půlce tohoto týdne. Ambulance fungují v omezenějším provozu.
 • Vojenská nemocnice
  začínají rozvolňovat opatření a provádět odložené neakutní zákroky.
 • Hustopeče
  připravují se na obnovení neakutních operací.
 • Vyškov
  už začali poskytovat i neakutní péči.
 • Blansko
  od pondělí se lidé mohou objednávat k neakutním vyšetřením.
 • Boskovice
  postupně začínají dělat ambulantní zákroky, u operačních prozatím k rozvolňování nepřistoupili.
 • Tišnov
  postupují podle harmonogramu od kraje a pomalu rozvolňují opatření.
 • SurGal Clinic
  od tohoto týdne začínají dělat akutní zákroky, které šly na čas odložit. Ambulance otevřou 4. května.
Autoři:

Volby do Poslanecké sněmovny 2021

Parlamentní volby v roce 2021 se konají ve dvou dnech, v pátek 8. října od 14 do 22 hodin a v sobotu 9. října od 8 do 14 hodin. Ve volbách vybíráme dvě stovky poslanců Sněmovny ve 14 volebních krajích.

Krajští lídři: Roman Onderka, Ivo Pojezný, Ilona Csáková, Alena Schillerová, Jan Hrnčíř, Robert Šlachta, Petr Fiala, Radek Holomčík, Vladimír Kotek

 • Nejčtenější

Policisté našli třináctiletou dívku, která odešla od rodičů z Brna

Třináctiletou dívku z Brna viděli její rodiče naposledy v pondělí 30. srpna těsně před tím, než odešli do zaměstnání....

Z Vysočiny vyjel konvoj s obřími nádržemi, přeruší proud a zatíží mosty

Z Kramolína na Třebíčsku ráno vyjel opravdu nadměrný náklad. Transport veze do Bratislavy obří nádrže na naftu. Každá...

Pizza za spolubydlení. Do Brna se vracejí vysokoškoláci, nemají ale kde spát

Premium Vysokoškoláci míří zpátky do Brna na první prezenční výuku po téměř roce a půl. Mnozí se však nemají kam vrátit. Koleje...

Studenti by měli zase česat chmel, navrhuje komunistický matador Pojezný

Letos je to 100 let od vzniku KSČ, zároveň je ale v roce tohoto výročí možné, že komunisté vůbec poprvé vypadnou z...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Policie zadržela muže podezřelého z pobodání ženy v centru Brna

Policie zadržela muže, kterého podezřívá z úterního pobodání ženy v centru Brna. Nyní čeká v cele na rozhodnutí o vazbě...

Nesmysly o inflaci v Česku. Znovu bude nízká, uvidíte, tvrdí ekonom Michl

Premium ČSÚ zveřejnil, že inflace je nejvyšší od roku 2008, 4,1 %. Hned v pátek jsem k tomu vydal v MF DNES článek „Nebojte se...

Chci přidat 20 tisíc. Generaci Z kuráž nechybí, s trpělivostí už je to horší

Premium Sedmatřicetiletý Libor vede pobočku banky v krajském městě. Za poslední měsíce přijal několik mladých lidí, dvacátníků...

Hladovění je to nejlepší, co pro sebe lidé mohou udělat, říká neurolog

Jde o největší problém současné medicíny, a to bez ohledu na covid-19 - Alzheimerova nemoc, nejčastější typ demence....

 • Další z rubriky

Uctívaný kantor založil gymnázium na vsi, místo biflování sázel stromy

Byl revolučním kantorem, který stál u zrodu jediného venkovského gymnázia v zemi. V Zastávce na Brněnsku za to Antonínu...

Nerudová už nebude rektorkou. Pustí se do boje o prezidentství?

Už několik měsíců se o Danuši Nerudové mluví jako o možné kandidátce na českou prezidentku. Že tuto možnost zvažuje,...

Brno brázdí tramvaj v barvách záchranky, cestující poučí o první pomoci

Na počest jihomoravských záchranářů brázdí ulice Brna Záchranářská šalina. Vůz má typickou žlutou barvu a cestující...

Burčák pod drobnohledem. Inspektoři sledují původ hroznů i obsah alkoholu

O tři týdny později začala letos sezóna burčáku. A tak později vyrazili do terénu i inspektoři. Od konce srpna už...

Začalo to jako chřipka, pak vzal Tereze meningokok nohy a zničil ledviny

Před čtyřmi lety si Tereza myslela, že nastydla na kole. Jenže druhý den už ležela na JIP a kvůli meningokokové infekci...

Gabriela Soukalová je poprvé maminkou, narodila se jí holčička

Bývalá biatlonistka Gabriela Soukalová (31) se stala maminkou. S partnerem Milošem Kadeřábkem přivítala moderátorka na...

Žena nemá žádné kamarádky, aby nesváděla svou postavou jejich partnery

Sedmadvacetiletá Moriah Millsová z Georgie se živí jako modelka a na své křivky je velmi hrdá. Nepodstoupila údajně...

Když dva jsou málo. 5 pravd o sexu ve třech, které vám zatím nikdo neřekl

Premium Sex ve třech. Někdy o něm snil kdekdo z nás. Pojďme ovšem pohlédnout pravdě do očí. Pokud do své ložnice přizvete další...

Klamala ministry, investory i sebe sama. Srdcová královna byznysu čelí soudu

Ve Spojených státech začal soud s Elizabeth Holmesovou. Vkládali do ní naději bývalí američtí ministři i ostřílení...